Daha önce Kabak Koyu Hakkında Her Şey başlıklı yazımın içinde, Kelebekler Vadisi'nden de bahsetmiştim. Bunun sebebi aslında Kabak Koyu'na gidip, günübirlik tekneyle Kelebekler Vadisi'ne geçmiş olmamızdı. Yani aslında Kelebekler Vadisi'nde uzun zaman geçirmedim, fakat tekneyle buraya gelip tam günümüzü burada değerlendirdiğimiz için, etrafta ne var ne yok ben de gözlemleme şansı buldum. Şimdi Kelebekler'le ilgili notlarımı sizinle paylaşıyorum ki, seyahat planı yapanlar da bu bilgilerden faydalansın. :)

Kelebekler Vadisi Nerede?

Kelebekler Vadisi

En yukarıdan başlayarak Fethiye, Ölüdeniz, Kelebekler ve Kabak.

İşte tam da burada! (Aşağıdaki haritaya dikkat). Fethiye şehir merkezine 1 saat, Ölüdeniz'e ise 40 dakika uzaklıkta. Kelebekler Vadisi'ne arabayla ulaşmak mümkün değil. Aynı Kabak Koyu'na olduğu gibi. Yürüyerek ulaşılabildiğini söyleyenler var fakat yaz sıcağında benim göze almak istemediğim bir rota olduğundan, tekneyle ulaşmak daha cazip geldi...

Faralya Kabak Koyu'ndan Kelebekler Vadisi'ne nasıl gidilir?

Ben genel bilgiler vermek yerine kendi tecrübelerime dayanarak anlatacağım. Bir önceki tatilimdeki planımız şu şekildeydi. Kabak Koyu'nda 3 gece kalmayı planlamıştık. 1 günümüzü ise günübirlik gidilecek şekilde Kelebekler Vadisi'nde geçirmeye karar verdik. Sonrasında şöyle yaptık. Kabak Koyu'nda etrafta gördüğümüz ilanlardaki numaraları aradık. 2-3 kişiyle konuştuktan sonra Sedat Kaptan'ın teknesine dahil olmaya karar verdik.

Kaç kişi olduğunuza bağlı olarak yer bulamayabiliyorsunuz veya "Kelebekler'e giderim ama sadece 1 saat dururum orada" diyenler olabiliyor. "Diğer yolcular bilmem ne koyuna gitmeyi daha çok istiyormuş, nasıl yapalım?" gibi tekliflerle dönüş yapabiliyorlar. Kaptanların farklı farklı tripleri var maalesef ki. Sizin isteklerinize uygun bir tekne bulduğunuzda hemen plajda buluşup tekneye atlayıp geçiyorsunuz.

Bence yol hamilelere ve çocuklulara göre değil gibi...

Yaklaşık 15-20 dakikada tekneyle Kelebekler'e geçtik. Hayatımın en sarsıntılı yolculuğuydu. Bu yolculuğu çocuklarla yapmayın. Ki zaten Kabak'a çocuğunuzu getirmeyi düşünüyorsanız, hata edersiniz onu baştan söyleyeyim. Ayrıca hamileler de lütfen bu sarsıntılı yolculuğu yapmadan önce bir kez daha düşünsün. Ya kaptanı uyarın ya da binmeyin o tekneye. Evet, günah benden gitti.

Peki Kelebekler Vadisi'nden Kabak Koyu'na nasıl gidilir?

Zaten kaptanla kaç saatliğine orada bekleyeceğine dair anlaşma yapmış oluyorsunuz. Tekne sizi Kelebekler'de bekliyor. En iyi ihtimalle 2,5 saat sonra yine aynı tekneye binip Kabak'a dönebiliyorsunuz.

Kelebekler Vadisi'nde kalınır mı?

Kelebekler, kamp yapanların uğrak adreslerinden biri. Yani evet, Kelebekler Vadisi'nde kalabilirsiniz fakat kamp malzemelerini getirip kurmanız gerekiyor. Bunun dışında pansiyon ya da otel gibi bir alternatif kumsalda ya da yakınlarında bulunmuyor gördüğüm kadarıyla.

Kelebekler Vadisi'nde ortam nasıl?

Kelebekler'de ortam Kabak Koyu'ndaki göre biraz daha güzel diyebilirim. Dediğim gibi burada yakınlarda konaklama seçenekleri yok. Yalnızca kamp atanlar vardı. Gerçekten sessizliği ve doğayı yaşamak isteyen bir grup insan Kelebekler'de son derece sakin bir şekilde takılıyordu. Kabak'ta olduğu gibi ilgi çekmeye çalışan ve dolayısıyla her dakika gürültü yaratan marjinal arkadaşlar burada yoktu. :P (Hemen ötekileştiririm.) Bu arada kelebek göremedik çünkü zamanı değildi maalesef. Sanıyorum bir "kelebek zamanı" varmış ve biz onu kaçırmışız. Araştırmadan gitmenin kötü yanı işte.

Kelebekler Vadisi'nde su nasıl?

Su gayet güzeldi ve hatta Kabak Koyu ile karşılaştırırsak, daha sıcaktı ama maalesef kum da taş da yoktu. Suyun içinde, zemin kayalardan oluşuyordu. Biliyorsunuz kayalık zeminler yosun sebebiyle oldukça kaygan olur ve ayrıca, kayaların aralarında değişik canlılar olabiliiiir... :) Bu gibi durumlar içinizi bir hoş ediyorsa, deniz ayakkabısı giyebilirsiniz. Gerçekten de kaymayan bir ayakkabı çok işe yarar diye düşünüyorum.  Pimpirikli değilseniz sıkıntı yaşamazsınız.

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar! :)

---

Son olarak...

Yeni yazılar, gezi ipuçları, yeni seyahatler ve dahası için hem Valizim'in Instagram hesabından hem de bireysel hesabımdan paylaşımlarda bulunuyorum. Dilerseniz aşağıdaki linklerden takip edebilir, bizimle iletişim halinde kalabilirsiniz! :)

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep