Daha önce Kabak Koyu Hakkında Her Şey başlıklı yazımın içinde, Kelebekler Vadisi'nden de bahsetmiştim. Bunun sebebi aslında Fethiye seyahatim sırasında, Kabak Koyu'na gidip, günübirlik tekneyle Kelebekler Vadisi'ne geçmiş olmamızdı. Yani aslında Kelebekler Vadisi'nde uzun zaman geçirmedim, fakat tekneyle buraya gelip tüm günümüzü burada değerlendirdiğimiz için, etrafta ne var ne yok ben de gözlemleme şansı buldum. Şimdi Kelebekler Vadisi ile ilgili notlarımı sizinle paylaşıyorum ki, seyahat planı yapanlar da bu bilgilerden faydalansın. :)

Kelebekler Vadisi Nerede?

Kelebekler Vadisi Muğla ilinin Fethiye ilçesine 1 saat uzaklıkta, bölgenin en turistik lokasyonu olan Ölüdeniz'in merkezine ise 40 dakika uzaklıkta yer alıyor. Fethiye'nin Faralya Köyü'nde bulunan Kelebekler Vadisi, yaklaşık 400 metrelik kayalıklarla çevrili, 100'e yakın kelebek çeşidinin bulunduğu muhteşem bir koy.Kelebekler Vadisi

Yukarıdaki haritaya baktığımız zaman, en yukarıdan başlayarak Fethiye, Ölüdeniz, Kelebekler ve Kabak Koyu alt alta konumlarda yer alıyor. Yani nereden geliyor olursanız olun, öncelikle Fethiye merkezin yakınlarından geçip güney yönünde yola devam etmek gerekiyor.

Kelebekler Vadisi'ne arabayla ulaşmak mümkün değil. Aynı Kabak Koyu'na olduğu gibi. Yürüyerek ulaşılabildiğini söyleyenler var fakat yaz sıcağında benim göze almak istemediğim bir rota olduğundan, buraya deniz yoluyla, yani tekneyle ulaşmak çok daha cazip geldi...

Kelebekler Vadisine Nasıl Gidilir?

Kelebekler Vadisi'ne ulaşımın en kolay yolu, Ölüdeniz'den dolmuş usulü kalkan teknelerden birine binmek ya da tercih ederseniz tekne kiralamak. Bir diğer yol ise Kabak Koyu'ndan günübirlik kalkan tekneleri tercih etmek ya da yürüyüş patikasını kullanmak olabilir.

Faralya Kabak Koyu'ndan Kelebekler Vadisi'ne nasıl gidilir?

İkinci ve zahmetli olan yol ise Faralya Köyü'nden Kelebekler'e çıkan patikayı yürümek, fakat bunu tecrübe etmediğim ve bana biraz korkutucu geldiği için tavsiye edemiyorum. Bizim tercih ettiğimiz yol ise üçüncü seçenek olarak, Kabak Koyu'ndan Kelebekler Vadisi'ne tekne ile ulaşım. Ben şimdi bizim seçtiğimiz yolu sizlere anlatayım, eğer mantıklı gelirse siz de bu yolu tercih edebilirsiniz.

Kabak'tan Kelebekler'e tekne yolculuğu

Geçtiğimiz yılki Fethiye tatili planımız şu şekildeydi. Kabak Koyu'nda 3 gece kalmayı planlamıştık. 1 günümüzü ise günübirlik gidilecek şekilde Kelebekler Vadisi'nde geçirmeye karar verdik. Sonrasında şöyle yaptık. Kabak Koyu'nda etrafta gördüğümüz ilanlardaki numaraları aradık. 2-3 kişiyle konuştuktan sonra Sedat Kaptan'ın teknesine dahil olmaya karar verdik.

Kaç kişi olduğunuza bağlı olarak yer bulamayabiliyorsunuz veya "Kelebekler'e giderim ama sadece 1 saat dururum orada" diyenler olabiliyor. "Diğer yolcular bilmem ne koyuna gitmeyi daha çok istiyormuş, nasıl yapalım?" gibi tekliflerle dönüş yapabiliyorlar. Kaptanların farklı farklı tripleri var maalesef ki. Sizin isteklerinize uygun bir tekne bulduğunuzda hemen plajda buluşup tekneye atlayıp geçiyorsunuz.

Bence yol hamilelere ve çocuklu ailelere göre değil gibi...

Yaklaşık 15-20 dakikada tekneyle Kelebekler'e geçtik. Hayatımın en sarsıntılı yolculuğuydu. Bu yolculuğu çocuklarla yapmayın. Ki zaten Kabak'a çocuğunuzu getirmeyi düşünüyorsanız, hata edersiniz onu baştan söyleyeyim. Ayrıca hamileler de lütfen bu sarsıntılı yolculuğu yapmadan önce bir kez daha düşünsün. Ya kaptanı uyarın ya da binmeyin o tekneye. Evet, günah benden gitti.

Peki Kelebekler Vadisi'nden Kabak Koyu'na nasıl gidilir?

Zaten kaptanla kaç saatliğine orada bekleyeceğine dair anlaşma yapmış oluyorsunuz. Tekne sizi Kelebekler'de bekliyor. En iyi ihtimalle 2,5 saat sonra yine aynı tekneye binip Kabak'a dönebiliyorsunuz.

Kelebekler Vadisi'nde kalınır mı?

Kelebekler, kamp yapanların uğrak adreslerinden biri. Yani evet, Kelebekler Vadisi'nde kalabilirsiniz fakat kamp malzemelerinizi getirip kurmanız gerekiyor. Bunun dışında pansiyon ya da otel gibi bir alternatif kumsalda ya da yakınlarında bulunmuyor gördüğüm kadarıyla. Zaten Kelebekler Vadisi'nin bu kadar çok sevilmesinin sebeplerinden biri de imara açık olmaması ve bu sayede son derece doğal bir koy olması. Üzerinde, ufak bir kafenin ve kamp çadırlarının dışında neredeyse yerleşim yok.

Kelebekler Vadisi'nde ortam nasıl?

Kelebekler'de ortam, Kabak Koyu'ndaki göre biraz daha güzel diyebilirim. Dediğim gibi burada yakınlarda çadır veya çardak dışında konaklama seçeneği yok, çünkü Kelebekler Vadisi 1. derece doğal SİT alanı ve yapılaşmaya kapalı. Zaten bu sebepten vadi bu kadar güzel ve sakin tatil alternatifi arayanların bayıldığı bir yer. 

Fakat sahilde kalmak imkansız değil, kamp atmak gibi bir seçenek var. Biz gittiğimizde gerçekten sessizliği ve doğayı yaşamak isteyen bir grup insan Kelebekler'de son derece sakin bir şekilde takılıyordu. Kabak'ta olduğu gibi ilgi çekmeye çalışan ve dolayısıyla her dakika gürültü yaratan marjinal arkadaşlar burada yoktu. :P

Bu arada Kelebekler Vadisi'nde çok farklı türlerde kelebekler var diyerek geldik fakat kelebek göremedik çünkü zamanı değildi maalesef. Sanıyorum bir "kelebek zamanı" varmış ve biz onu kaçırmışız. Araştırmadan gitmenin kötü yanı işte bu. Vadinin tepesine doğru milyarlarca kelebeğin yaşadığı söyleniyor.

Kelebekler Vadisi'nde su nasıl?

Su gayet güzeldi ve hatta Kabak Koyu ile karşılaştırırsak, daha sıcaktı ama maalesef kum da taş da yoktu. Suyun içi, yani zemini kayalardan oluşuyordu. Biliyorsunuz kayalık zeminler yosun sebebiyle oldukça kaygan olur ve ayrıca, kayaların aralarında değişik canlılar olabiliiiir... :) Bu gibi durumlar içinizi bir hoş ediyorsa, deniz ayakkabısı giyebilirsiniz. Gerçekten de kaymayan bir ayakkabı çok işe yarar diye düşünüyorum.  Pimpirikli değilseniz sıkıntı yaşamazsınız.

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar! :) Bir önceki yazım Kabak Koyu'nu da okumayı ihmal etmeyin, çünkü bildiğiniz gibi bu iki koy birbirine çok yakın olduğundan, genellikle tatilciler bu ikisini kombine ediyor. 

---

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar: 

1- Türkiye'nin En Güzel 15 Plajı

2- Akdeniz'deki Mavi Bayraklı Plajlar

BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN: 

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!