Herkese merhaba! Bu yazımda ilk defa kayak yapacakların işlerini bir parça kolaylaştırmak adına, kayak kıyafeti seçerken dikkat edilmesi gereken noktaları anlatacağım. 

Eğer ilk defa kayak yapacaksanız, ve sonrasında bu sporla profesyonel seviyede ilgilenmeye devam etmeyecekseniz, herhangi bir spor ekipmanını satın almanız şart değil. Gittiğiniz kayak tesisindeki mağazalardan ihtiyaç duyacağınız kayak, snowboard ekipmanlarını ve hatta kayak kıyafetlerini dahi kiralayabileceğinizi unutmayın. 

Size uygun olan dal snowboard mu yoksa kayak mı, hangi türde ve boyda kayak almanız gerekiyor, kayak sporunu gerçekten sevecek misiniz... Bu sorulara yanıt bulduktan sonra kayak ekipmanları satın almanız en mantıklısı. Fakat kayak kıyafeti için aynısı geçerli olmayabilir, çünkü kayak kıyafeti de kiralanabiliyor olmasına rağmen çoğunlukla bu fikre sıcak bakılmıyor. Bu nedenle en azından kayak yaparken giyilebilecek birkaç parça temel kıyafetini satın almak gerekiyor.

Kayak kıyafeti 'takım' mı olmalı sorunsalı

İster snowboard, ister kayak yapın, hatta isterseniz kızakla tepeden aşağıya kendinizi bırakacak olun, su geçirmeyen bir kayak kıyafet takımına ihtiyacınız olacağını unutmayın. 'Takım' dediysem, aynı eşofmanda olduğu gibi, kayak kıyafetleri de takım olarak üretildikleri için... Yoksa, mutlaka takım olması gerektiğini düşünmeyin, alt-üst farklı parçaları da tercih edebilirsiniz. Ya da alt olarak kayak kıyafeti üreten bir markanın kayak pantolonunu tercih ederken, üst olarak herhangi bir markanın karlı ortama uygun olan bir montunu giyebilirsiniz.

Kayak Kıyafeti Nereden Alınır?

Kayak kıyafetlerinizi, kayak tesisine gitmeden önce bir spor mağazasından alabilir veya isterseniz kayak tesisindeki mağazalardan satın alabilir/kiralayabilirsiniz. Ben de kıyafet kiralama fikrine sıcak bakmayanlardanım. Bu nedenle üstüme giyeceğim kıyafetlerin bir kısmını satın alıp bir kısmını da dolabımdan ayarlamaya karar verdim. 

Uludağ'da fiyatların çok daha yüksek olacağını düşündüğüm için, gitmeden hemen önce Decathlon'a ve birkaç mağazaya uğrayıp alışveriş yapmayı tercih ettim.

Dolabımdakileri de değerlendirdim <3 

Benim de tercihim kayak montu ve pantolonunu bir kayak kıyafeti üreticisi olan markadan satın almak, diğer ürünleri ise farklı mağazalardan tamamlamak oldu. Zaten çok sayıda sweatshirt ve termal tay çeşitleri dolabımda mevcuttu. Kayak kıyafeti seçerken daha sonra da giyebileceğim modelleri tercih etmeye çalışsam da, sonraki yıllarda kar yağmadığı sürece kayak montunu bile giymenin çok da bir anlamı olmadı. Yani aldığınız ürünler daha sonra pek de kullanılmıyor, bu nedenle kayak montu ya da kayak pantolonu alırken dilediğiniz çılgın renkleri tercih edebilirsiniz. "Sonra da giyilir" deyip ille lacivertlere, grilere kaçmaya gerek yok.

Kayak kıyafeti bir amaç için daha kullanılıyor...

Yalnız, kar oynamaya gideceğim zamanlarda bu kayak kıyafet takımını rahatlıkla kullanabildim, öyle bir avantajı olmadı değil... Kar yağdığı günlerde, kendinizi gönül rahatlığıyla apartmanın önündeki kar birikintisine bu kıyafetler sayesinde atabiliyorsunuz, size de tavsiye ederim.

Benim Tercih Ettiğim Kayak Kıyafetleri

Benim Decathlon'daki kayak kıyafetleri bölümünden satın aldığım kayak montu ve kayak pantolonunun markası Wed'ze. Decathlon'da görene kadar böyle bir markadan haberim yoktu ama biraz araştırınca kayak ve snowboard için özel ürünleri olduğunu gördüm. Yani sıradan mont değil, kayak sporu için özel ve su geçirmez ürünleri var. Fakat tabii ki en kaliteli ve pahalı olan ürünleri değil de, orta seviye olan ürünleri tercih ettim. Çünkü kayak kıyafetlerini büyük ihtimalle bir ya da iki kez kullanacağımı biliyordum. 

Bu işe yatırım yapmak isterseniz... 

Çok daha pahalı ürünler de var elbette. Jack Wolfskin, The North Face, Columbia gibi meşhur outdoor markaların çok kaliteli kayak kıyafetleri de mevcut. Eğer sonraki yıllarda da kayağa giderim diyorsanız ya da mutlaka kaliteli ürünleri tercih etmek istiyorsanız, bu ve benzeri markaları tercih edebilirsiniz. Gördüğüm kadarıyla Decathlon'da üst segmentteki markalar yoktu ama internetten alışveriş yapabilir ya da markaların avmlerdeki mağazalarını ziyaret edebilirsniz.

Kayak Kıyafeti Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

Kayak kıyafetlerinde aranması gereken ilk üç özellik suya dayanıklılık, ısı yalıtımı ve teri dışarı atma özelliği olarak belirlenmiş durumda. Kar yağışında ya da karla temas halinde ıslanmamak benim için ilk sırada. :) Isı yalıtımı ise çok soğuk zirvelerde ya da kaymıyorken üşüme ihtimaline karşı bizi soğuktan koruması için gerek duyulan bir özellik. Kayarken, dağ ne kadar soğuk olursa olsun, terlendiği için de teri dışarı atan kayak kıyafetleri büyük avantaj sağlıyor. Bunların dışında kolay giyip çıkarılabilen, yani kolay kullanım imkanı sağlayan, esneklikliğiyle hareket kabiliyetine engel olmayan ve cilde temas edeceği için yumuşaklığa sahip ürünler tercih edilmelidir diye düşünüyorum... 

En Kullanışlı Kayak Kıyafeti Nasıl Seçilir?

Kayak Montu Seçimi

Kayak kıyafeti almaya gittiğinizde, kayak montlarıyla o ilk karşılaştığınız anda biraz şaşırabilirsiniz. Çünkü kayak montu gibi spor ürünlerinin dokularının oldukça ince olduğunu siz de fark edeceksiniz... Ben ilk gördüğümde "bu mont beni soğukta korumaz" diye düşünüp bir de gidip başka bi mağazadan yedek kaz tüyü mont almıştım. Halbuki kayak montunun sağlam, fakat ince olması gerekiyormuş.

Mont ve içlik farklı amaçlar için...

Kayak kıyafeti sizi sadece rüzgardan ve kardan koruyacak. İçinize giyeceğiniz termal kıyafetler ve sweat-shirt gibi parçalar ise sıcak tutacak. Yani dış parçaların kar yağışında veya düşme kalkma sırasında ıslandığında, su geçirmeyeceğinden emin olun, gerisi kolay.

Benim aldığım kayak montu bu yukarıdaki görselde olanlar gibi değil...  Kapüşonsuz ve çok sayıda cepleri olan bir modeldi. Kar üstündeyken geniş ceplere sahip olmak büyük nimet, o yüzden büyük cepli modelleri tavsiye ederim. Bere, eldiven, telefon gibi eşyalarınızı rahatlıkla yanınızda taşıyaibilirsiniz böylece.

Hangisini, nereden, ne kadara aldım? 

Wed'ze marka kayak montumu hatırladığım kadarıyla 150-180 TL gibi bir fiyata aldım. (Şu anda net hatırlayamıyorum, çünkü aradan zaman geçti). Monta çok önem vermedim ve kayak montu seçeneklerinin arasında en ucuz olanı seçtim... Daha pofidik ve daha güzel renkli olan montlara gözüm kaydı fakat, dediğim gibi sokakta "kayak montu" giyemeyeceğimi düşündüm. Tekrar kayak yapar mıyım ondan da emin değildim. Bu nedenle ucuz kategoride olan, bedenime uygun bir tane kayak montunu çekip aldım. Kayak yaparken, kara düştüğümde genelde üstüm karla fazla temas etmedi bu yüzden su geçirir mi geçirmez mi, test etme fırsatım bile olmadı. Büyük ihtimalle geçirmiyordu. Bu yüzden, mont yeni başlayanlar ve kısa süreli kayacak kişiler için fazla önemli değil gibi...

Wed'ze marka kayak pantolonumu 80-100 TL civarında bir fiyata aldım. Daha uygun fiyatlı kayak pantolonları vardı ama bu sefer de en iyisini almak istedim, çünkü kara düştüğümde en çok ıslanacak kısım aşağısı olacaktı. Fiyatlarına ve dokularına baktım, Wed'ze marka olan kayak pantolonu hem daha sağlam görünüyordu, hem de en pahalısı oydu. Kayak kıyafeti markalarına da zaten aşina olmadığım için, hiç düşünmeden en kalın dokulu ve en pahalısını aldım. Decathlon'da kayak montlarının en pahalıları 500 lirayı aşıyorken, en pahalı kayak pantolonunun 150 TL civarında olması biraz garipti doğrusu.

Eğer seçeneklerinizin arasında bu marka varsa "eh sorun yaşamadım" diyebilirim kısacası. İnternetten çok daha uygun fiyatlı kayak kıyafetleri bulunabileceğinden eminim. Ama fiyatlar da artmış olabilir tabii. :)

Kayak Pantolonu Seçimi


Kayak pantolonu deyince aslında modeller birbiriyle hemen hemen aynı gibi. Fiyata bağlı olarak cep, ayarlanabilir bel ya da ayarlanabilir paça gibi özellikler ekleniyor ya da çıkarılıyor. Aynı zamanda en güzel renkli ve desenli kayak kıyafetlerinin en pahalıları olduğunu söylememe gerek yoktur sanıyorum... :) 

Benim tercih ettiğim kayak pantolonu

İşte benim tercih ettiğim kayak pantolonu da 2. sıradaki gibi bir modelde sahipti. Belinden ayarlanabiliyordu. Bu sayede içimdeki içliklerin kalınlığına göre her seferinde bel ölçüsünü değiştirebiliyordum. Ayrıca paça kısmında da, içten büzülebilen ve kayağa sabitlenen bir katman daha vardı.  Kadın kayak pantolonu çeşitleri arasında en bol kesimli olanı seçtim, tavsiye ederim... Kar sapanına yüklenecekseniz, bol kesimli olması çoook daha iyi. Bu arada ilk kez kayak yapacaklara tavsiyeler başlıklı yazıma da göz atmanızı tavsiye ediyorum, hem başıma gelenleri anlattım hem de faydalı olabilecek tavsiyelerde bulundum. :) 

Kayak pantolonu alırken pantolonların boylarının benim bacak boyumdan daha uzun olduğunu gördüm ve normalden küçük beden alacaktım ki... O anda aydınlandım. Tahminime göre, kayak botu ve kayak takımını ayağınıza geçirdikten sonra birkaç cm yükseleceğiniz için, pantolonların boyları da beklenilenden biraz daha uzun.  Bu yüzden paçası birkaç cm uzunsa veya bolsa, merak etmeyin sorun olmuyor.

Ayrıca rahat hareket edebilmek için üzerime tam olan ama yapışmayan ve fazla oturmayan bir modeli tercih ettim. Zaten içine termal tayt, içlik, termal çorap vesaire giymeniz gerekecek unutmayın. Kayak yaparken bacaklarınızın arasını çok açmanız veya dizlerinizi iyice kırmanız gerekebiliyor. Çok rahat eğilip kalkabileceğiniz, hatta beli cırt cırtlarla ayarlanabilen bir kayak pantolonu tercih etmenizi öneriyorum.

Evet bir kez kayak yaptığımı ve bir daha yapmak istemediğimi düşünürsek, gereksiz sayılabilecek bir harcama oldu. Yine de, yukarıda da yazdığım gibi, kar  gördüğümde hemen takımımı giyip koşarak üstüne atlıyorum. Kar seviyorsanız, böyle bir kayak kıyafeti takımına sahip olmanın avantajını yaşayabilirsiniz.

Kayak İçin İçlik Modelleri

Kayak montu ve pantolonuna sahip olduktan sonra, içinize giyeceğiniz uygun kıyafet kombinasyonlarını dolabınızdan da uydurmanız mümkün. Polar, termal tayt, tüylü sweatshirt, atkı, bere, kulaklıklar zaten herkesin dolabında olan eşyalardan. Bunları yeniden almanız gerekmiyor, evdekileri kullanabilirsiniz. Almak isterseniz de yine spor mağazalarında bulabileceğiniz termal kıyafetler, kayak için özel üretilmiş, incecik ama çok iyi ısıtan içliklerden alabilirsiniz. Bunlar da yine çok soğuklarda gündelik hayatta giyilebilen eşyalar. Bu nedenle boşa harcama yapmış olmazsınız.

Su geçirmeyen eldiven ve çorap da önemli... 

Valiz düzenleyici bizce önemli bir ihtiyaç

Kayağa giderken bence unutulmaması gerekenler listesinde su geçirmeyen eldiven ve kayak çorabı da var. İlk ve son kez kayak yapacaksanız bile bu ikisini almak isteyebilirsiniz. Çünkü hem gerçekten kayak yaparken üst düzey bir konfor sağlıyor, hem de sonradan kullanılabiliyor. 

Son olarak, eğer seyahat hazırlığı yapıyorsanız valiziniz için gereken şey bizce valiz düzenleyiciler. Kirli çamaşırlarınızı, aksesuarlarınızı, iç çamaşırlarınızı, hepsini bir arada valize koyup sonra ne neredeydi diye aranıp duranlardansanız... Önerimiz organizer amaçlı tasarlanmış pamuklu bez çanta ve keseler. Hem düzeni sağlıyor, kirli ve temizler ayrı ayrı koyulabiliyor, nefes alan pamuklu kumaş sayesinde kirlilerde koku da olmuyor... Ayrıca plastik poşetle yapılan eşya ayırma işlemi, pamuklu keselerle yapılıyor ki bu bir bakıma oldukça çevreci bir yaklaşım. 

Vuggage valiz düzenleyiciler kalp biz

Bizim önerimiz; göz bebeğimiz olan, kendi üretimimiz Vuggage valiz ve dolap düzenleyiciler. Tamamen seyahat severler olarak ihtiyaçlarımzıdan yola çıkarak tasarladık, insan sağlığı için en ideal olan baskıyla, kimyasal işlem görmemiş ham kumaşla işte o hayalimizdeki düzenleyicileri yarattık.

Otel ortamında, kulplu yapısı sayesinde istediğiniz yere asabiliyor olmanız da "tam tatillik" dedirtiyor. "Yıka beni lütfen" kirli çamaşır kesesi, otelde kapıya ya da banyoda duş yanına askıya asmalık... Plastik poşetleri kirli çamaşır toplamak için kullandığımız günleri biz hiç özlemiyoruz, çünkü hem estetik dışı hem de çevre kirliliği maalesef.

Sonuç olarak valiz düzenleyiciler de, kayak tatili gibi epey çok eşya götürmeniz ve düzenlemeniz gereken bir tatilde çok işe yarayabilir bizce. Valiz düzenleyici önerilerimizin tümü şurada -> Vuggage dolap ve valiz düzenleyiciler 

Ve bir de kupon lovers için kuponumuz var!

Adettendir, kupon kodu vermeden olmaz. Madem çok övdük, Valizim okurlarına özel bir kuponumuz var. 2021 Şubat ayı sonuna kadar geçerli olacak Valizim15 koduyla Vuggage.com üzerinden yapacağınız 75 TL ve üzeri alışverişlerde %15 indirim şansınız olacak. Hem markayla tanışmak için hem de tatile organize bir şekilde gitmek için tatlı bir fırsat olabilir.

İşte şimdi özetin ardından, artık detaylı olarak hazırladığım kayak tatili eşya listesine geçebiliriz... İkinci yazımız Kayağa Giderken Alınması Gerekenler Listesi için tık tık! :)

Göz atmak isteyebileceğiniz yazılar:

1- İlk Kez Kayak Yapacaklara Tavsiyeler

2- Avrupa'daki Kayak Merkezleri

3- Türkiye'deki Kayak Merkezleri

4- Tatilde Yanımıza Almamız Gereken 5 Hayati Eşya

BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN: 

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!