Kayak tatiline giderken yanınıza neleri almanız gerektiğine karar veremiyorsanız hazırladığım bu liste ve kendi yorumlarımla yaptığım açıklamalar epey işinize yarayabilir! :) İlk kez kayak yapacaksanız da, hangi kayak kıyafetlerini nereden almanız gerektiği ve kayak kıyafeti alışverişi yaparken dikkat edilecek noktalardan bahsettiğim şu yazıma da göz atabilirsiniz.

Kayak tatili için valiz hazırlarken öncelikle kaç gün kalacağınızı düşünmeniz, hava durumunu kontrol etmeniz ve kayak yapıp yapmayacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Kararınızın ardından kayak kıyafetleri, kayak takımları ve diğer malzemeleri alma veya kiralama aşamalarına geçebilirsiniz.

Eğer kayak yapacaksanız ihtiyacınız olan kayak kıyafeti ve ekipmanlar belli. Kayak takımı, kayak montu, kayak pantolonu, termal kıyafetler, içlik, birkaç aksesuar ve atkı-bere gibi koruyucular.

Kayak yapmaya giderken neler alınmalı sorusunun yanıtı, tek tek detaylarıyla birlikte aşağıdaki listede. Gideceğiniz bölgedeki kayak otelleri veya kayak tesislerinde eksiklerinizi tamamlama şansınız elbette olacaktır, fakat evden mümkün olduğunca iyi hazırlanmış bir kayak tatili valizi ile çıkmak da fena olmaz... İşte kar ve kayak tatili için bavulunuza koymanız gerekenler.

Kayak tatili kıyafet listesi

 1. Kayak kıyafeti - Yani kayak montu ve kayak pantolonundan oluşacak takım, kayağa giderken yanımıza almamız gerekenlerden elbette. Kayak kıyafetlerinin su geçirmeyen, orijinal olarak kayak sporu için üretilmiş olanlarından almanız şart. Normal montlar veya pantolonlar su geçirebilir, karın üstün oturduğunuzda ıslanmanıza veya çok üşümenize sebep olabilir. Bu yüzden içliğin, polar veya termal taytınızın üstüne giyeceğiniz bir kayak pantolonuna ve de yine poların üstüne giyeceğiniz bir kayak montuna ihtiyacınız var. Eğer hijyene önem veriyorsanız, kiralamak yerine bütçenize uygun bir kayak mont-pantolon takımı satın alabilirsiniz. Çünkü günlerce ve saatlerce üstünüzde olacak bir kıyafetten söz ediyoruz. Rahat etmeniz önemli. Kar kıyafetlerinizin üst katmanı sağlam olmalı...
  Kadınlar için şöyle şirin bir kayak mont ve pantolon takımı hoş olabilir. Pantolonda askı olmak zorunda değil, normal pantolon şeklinde olanlar da var. Daha sonra da giyebileceğiniz desenleri tercih etmenizi öneririm.

  Kadınlar için şöyle şirin bir kayak mont ve pantolon takımı hoş olabilir. Pantolonda askı olmak zorunda değil. Salopet yerine, normal pantolon şeklinde olanlar da var. Kayak montu satın alırken daha sonra da giyebileceğiniz desenleri tercih etmenizi öneririm. Mesela üstünde kayak veya snowboard ile ilgili yazı baskısı olsaydı, gündelik hayatta kullanılamazdı bence...

 2. Kayak takımı satın almak veya kiralamak size kalmış. Bana göre bütçenize göre uygun olan bir kayak montu ve pantolonu alabilirsiniz, fakat kayak takımı için çabuk karar vermeyin. İlk seferde kayağınızı ve batonunuzu kiralayın. Kayak kıyafetini daha sonra da bir kış günü veya kış tatilinde kullanabilirsiniz. Kayak takımı ise bu sporu sevmezseniz, elinizde kalabilir. Kayak tesislerinin olduğu yerlerde onlarca kayak mağazası oluyor. Gittiğinizde hemen kiralayıp piste çıkabilirsiniz.
 3. Bol bol çorap. Çünkü dondurucu soğuğa rağmen ayaklarınız terleyecek, hem de çok.
 4. Kayak çorabı.  Normal çoraptan farklı bir şey bu. Çorabın üstüne giyeceğiniz ikinci bir kat olacak kayak çorabını da kesinlikle öneriyorum. Hiçbir şey almasanız da o kayak çoraplarından gidip alın. Hem kayağın içinde ayağınızın rahat basmasını sağlıyor, hem de gerektiği kadar ısıtıyor.
 5. Tekrardan hatırlatıyorum. Özellikle terleyeceğiniz için, pimpirikliyim diyorsanız her gün için en azından 1 veya 2 tane atlet/body götürmeniz şart.
 6. Kayak içliği. Yani kayak iç poları, kayak iç montu ve termal tayt veya termal pantolon gibi içinize giyebileceğiniz bir katman. Benim gibi çok üşüyenler için en alta atlet, bir üstüne penye uzun kollu bir body, onun üstüne termal bir iç montu/kazağı, onun da üstüne kayak montu. Yani bu durumda çok üşüyenler için 2. katmanı oluşturuyor kayak içliği ama fazla üşümüyorsanız sizin için atletin üstüne giyilebilecek bir parça da olabilir bu.
  Komik ama feci ısıtıyor. Hem ince olduğu için hareket kabiliyetinizi kısıtlamıyor. Termal içlik herkese lazım.
 7. Komik ama feci ısıtıyor. Hem ince olduğu için hareket kabiliyetinizi kısıtlamıyor. Termal içlik herkese lazım.
 8. Bir önceki maddede içliği özetle anlattım ama termal taytı yine de ayırmak ve detaylı anlatmak istedim. Kayak kıyafetini yumuşacık ve sıcacık hale getiren mucizevi katman, tabii ki termal kıyafetler... Kayağa giderken mutlaka satın almanız gereken parçalardan biri termal tayt. Eğer henüz edinmediyseniz, kışın şehir hayatında bile vazgeçemeyeceğiniz bir eşya olabilir. Çok üşüyenler ince pamuklu bir taytın üstüne bu termal taytı giyebilir. En üste de kayak pantolonu. Mis.
 9. Güneş kremi. Güneşten değil, soğuktan ve yansımadan korunmak için. En iyi güneş kremi seçimi yapmanın püf noktalarını anlattığımız En İyi Güneş Kremi Hangisi başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.
 10. Lipstick. Gündelik hayatta kullandığınız bir dudak nemlendirici veya güneş korumalı olanlarından tercih edebilirsiniz.
 11. Güneş gözlüğü bazı durumlarda gerekebilir. Yanınızda bulunsun. Eğer sporcuların taktığı gözlüklerden zamanında edindiyseniz, normal güneş gözlüğünden daha kullanışlı olacağı kesin.
 12. İnce bir boğazlık, şal veya ince bir atkı. Terletmeyecek ama koruyacak bir dokusu olmalı. Kar maskesini pek önermiyorum ama hava durumuna göre tercih de edilebilir.
 13. Su geçirmeyen eldiven. Hem ellerinizin üşümemesi için, hem de karla haşır neşir olacağınız için çok önemli. Düştüğünüzde, ayağa kalkarken yere tutunmanız gerekecek. Batonlarınızı zaten gün boyu elinizde taşımanız gerekecek. Elleri korumak önemli.
 14. Kayak aksesuarları. Mesela kayak gözlüğü... Bence kayak gözlüğü sadece hız yapanlar için değildir. Hız yapmayacağım gerek yok diye düşünmeyin. Hava kapalıysa, kar yağışı varsa gözünüze karın kaçmasını engellemek için kayak gözlüğü kullanmak isteyebilirsiniz. Fakat gidip de kayak gözlüğü satın almanız gerekmiyor. Gerekirse oradan kiralayabilirsiniz.
 15. Vücudu destekleyici malzemeler. Eğer vücudunuzun herhangi bir bölümünde hasar, önceden yaşadığınız bir rahatsızlık varsa o bölgeleri desteklemek isteyebilirsiniz. Beli, bacakları ve kolları özel olarak destekleyen ürünler var.
 16. Önlem için kask takmak da bir seçenek. Özellikle kayak yapacak çocuklar için daha fazla güvenlik önlemi almak isteyebilirsiniz.

Son olarak kayak kıyafetleri kategorisinde yer alan kayak taytından bahsetmek istiyorum. Su geçirmeyen kayak taytı pek bulunmasa da, eğer denk gelirseniz kayak yaparken tayt giyme imkanınızda olur. Kayak taytı vücudunuza yapışacağı için herkes için rahat bir alternatif olur mu, bilmiyorum. Tercihim kayak pantolonu ve termal tayt.

Kayağa giderken ne giyilir?

Kar botlarınızı unutmayın...

Kar botlarınızı sakın unutmayın...

"Kayağa giderken nasıl giyinmeli" veya "kar tatiline giderken ne giymeli" gibi sorular bence en garip ve en sık sorulan sorulardan. Sonuçta yolculuk esnasında ne giydiğinizin fazla önemi olmayabilir... Ama yolun sonunda bembeyaz bir yere varacağınızı düşünerek giyinip çıkın derim. Kayak tatiline giderken, hangi şehirden yola çıktığınıza ve nasıl tesise ulaşacağınıza göre giyineceksiniz elbette.

Daha arabadan çıkmadan, yolda giderken özellikle de dağa tırmanırken aracın içi gittikçe soğuyacak. Bembeyaz manzarayı izlerken üşümeniz olası. Arabadan ineceğiniz ilk an için kar botunuz ayağınızda, yolculuk boyunca üşümemek için de montunuz üstünüzde olsun.

Kar tatiline giderken alınması gerekenlerin başında tabii ki kar botu geliyor, unutulmamalı... Kar botu olarak ugg tercih edebilirsiniz ama buzlanan yerlerde tabanının çok kaydığını söylememe gerek yoktur herhalde... Yalnız yola çıkarken heyecan yapıp kayak kıyafetlerinizi giyip gitmeyin... Onları, kayak tesisine vardığınızda giyebilirsiniz.

 

Valizim okurlarına ufak bir kupon ve bizim için önemli bir konu Vuggage.com!

Valiz düzeni ve Vuggage'dan kısaca bahsedip Valizim okurlarına özel tanımladığımız bir kupon fırsatını da buradan duyuralım. Tatile giderken bizi en çok endişelendiren konulardan biri VALİZ HAZIRLAMAK oldu, hem de her defasında! Özellikle bu eşyalar nasıl katlanır, hangi sırayla valize girer gibi sorular epey kafamızı kurcaladı. Sonunda biz de kendi ürünlerimizi tasarladık, her şeyin en doğal ve sağlıklı olanını seçmek için çaba gösterdik hem insan sağlığı hem de çevre açısından. Vuggage.com 'da valiz ve dolap düzenleyicilerden hediye keselerine kadar, pamuklu birçok kese ve çanta satışa sunduk.

Kış dönemi dolayısıyla da, sadece kayak yazılarımızın içine sizler için bir kupon sakladık! Hem markamızla tanışmanız için hem de bu kış kayağa giderken düzenli ve steril valizler hazırlayabilin diye! <3  2021 Şubat sonuna kadar geçerli olacak Valizim15 koduyla Vuggage.com üzerinden yapacağınız 75 TL ve üzeri alışverişlerde %15 indirim şansınız olacak. Mağaza linki şurada: Vuggage.com

Kayağa giderken alınması gereken diğer eşyalar

 • Kıyafetlerin ve ekipmanların ardından, kayak tatiline giderken alınması gerekenlerden bana göre en önemlisi battaniye! Eğer arabayla seyahat ediyorsanız ve arabada yer sıkıntınız yoksa yanınıza ekstra battaniye alabilirsiniz. Hem normalden çok üşüyenler hem de pimpiriklilerin tercihi, evden getirdiği battaniyeye sarınıp oturmak veya uyumak olabilir.
 • Otelde akşamları ya erkenden sızacaksınız, ya da şömine başında geç saatlere kadar oturacaksınız. Eğer eller havaya modunda değilseniz, otelde sıkılmamak için yanınıza oyun kartları veya board game'ler alabilirsiniz. Kalabalık bir grupla gidiyorsanız akşamları telefona kilitlenmek yerine, oyun oynamak çok zevkli olabilir. Yalnız kalacaksanız da okuyacak bir kitap, dinleyecek birkaç albüm bulundurun.
 • Otelinizin kapalı havuzu veya spa'sı olabilir. Eğer böyle imkanlar varsa yanınıza bikini/mayo almayı unutmayın. Belki kayak yapmak hoşunuza gitmez de, türk hamamında vakit geçirmek, biraz ısınmak istersiniz. Ayrıca Termal Otel'e Giderken Alınması Gerekenler listemize de bakabilirsiniz.

İLK KEZ Mİ KAYAĞA GİDİYORSUNUZ? BU YAZIYI OKUMADAN ZİRVEYE ÇIKMAYIN! :)

"Uludağ'a veya Kartepe'ye giderken yanımıza almamız gerekenler neler?" sorunuzu da cevapladığıma göre, artık veda edebilirim. Kayak tatiline çıkmadan önce "İlk Kez Kayak Yapacaklara Tavsiyeler | Kayak Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar" başlıklı yazıma mutlaka göz atın. Listede eksik kalan noktalar varsa yorum yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

Şimdiden herkese iyi tatiller...

TÜRKİYE'DEKİ KAYAK MERKEZLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN! 

Göz atmak isteyebileceğiniz yazılar:

1- İlk Kez Kayak Yapacaklara Tavsiyeler

2- Avrupa'daki Kayak Merkezleri

3- Türkiye'deki Kayak Merkezleri

4- Tatilde Yanımıza Almamız Gereken 5 Hayati Eşya

Yeni yazılar, gezi ipuçları, yeni seyahatler ve dahası için hem Valizim'in Instagram hesabından hem de bireysel hesabımdan paylaşımlarda bulunuyorum. Dilerseniz aşağıdaki linklerden takip edebilir, bizimle iletişim halinde kalabilirsiniz! :)

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim