Şu ana kadar sizler için kar ve kayak tatiliyle ilgili pek çok yazı hazırlamıştık. :) Bunlardan biri İlk Kez Kayak Yapacaklara Tavsiyeler'di, en çok okunan bir diğer yazımız ise Kayak Tatiline Giderken Alınması Gerekenler oldu. Bu sefer de kayağa giderken ne giyileceği hakkında yazmak istedim, çünkü bu türde bir tatile ilk kez çıkarken insan ne giyeceğini bile bazen düşünüyor ve hatta işin içinden çıkamayıp Google'da araştırmaya koyulabiliyor. Sonucunda, kulağa komik gelse de bazen Kartepe'ye giderken ne giyilir gibi aramalar yaparken bulabiliyoruz kendimizi işte! :) 

Kartepe'ye giderken ne giyilir, nelere dikkat etmeli?

En önemlisi: yolculuğun süresi

Kartepe'ye giderken ne giyilir sorusundan önce, yolculuğunuzun ne kadar zaman alacağını düşünmeniz gerekebilir... Kartepe'ye gitmek için eğer İstanbul gibi yakın mesafede olan bir konumdan yola çıkacaksanız, yolculuğunuzun kısa süreceğini hesaba katarak plan yapmanız iyi olur. Fakat daha uzak bir yerden geliyorsanız, uzun yolculuğa uygun şekilde giyinmeyi tercih edebilirsiniz.

Örneğin eğer Kartepe'ye ulaşmanız kısa zaman alacaksa, kar botlarınızı direkt giyip o şekilde evden çıkmanız mantıklı olabilir. Fakat birkaç saatten daha fazla sürecek yolculuklarda, sizi rahatsız edebilecek termal kıyafetleri, tüylü botları giymemek, daha konforlu bir yolculuk yapmanızı sağlar... 

Hava durumuna ve yolculuğa uygun kıyafetler seçin

Yolculuk sırasında, yani Kartepe'ye giderken giymeniz gereken kıyafetler hem yola çıktığınız ana, hem de vardığınız andaki ortama uyum sağlamalı. Sabahın erken saatlerinde yola çıkarken hava kuru, sıcaklık ise belki 8-12 derece aralığında olacak. Fakat Kartepe'ye vardığınızda her yeri karla kaplı halde bulacaksınız. Sıcaklık ise şehir merkezindekine göre çok daha düşük olacaktır.

Çok katmanlı giyinmeye çalışın

Kayak tatili süresince yapılması gereken, birden fazla katmanlı giyinmek. Gerek kayak yaparken gerekse kayak tesisinde vakit geçirirken, vücut ısısını en iyi şekilde sağlamak için tek parça değil, birden fazla parçayı üst üste giymek epey fayda sağlıyor.

Örneğin kayak yaparken en iç kısma iç çamaşırı ve pamuk dokulu bir içlik, bunun üstüne polar dokusu ve en üste kayak montu giymek gibi... Kartepe'ye ne giderken giyilir derseniz de, araba yolculuğu boyunca ince fakat soğuktan koruyan bir içlik, arabadan inince gitmek için ise kalın bir kaz tüyü mont ya da kürk dokulu bir palto tercih edilebilir.

Termal çorap önemli

Belki Kartepe'ye giderken giymeyeceksiniz fakat vardığınızda ayaklarınızın üşümemesi ihtiyaç duyabilirsiniz... Termal çorap gerek kayak yaparken giyilecek gerekse kar tatili boyunca ayağınızdan çıkarmak istemeyeceğiniz muhteşem bir buluş! :)

Ayağınız karın içindeyken bile soğuğu hissetmemenizi sağlayan ve hatta terlemeyi engelleyebilen bu termal çoraplardan Kartepe'ye giderken  yanınıza alabilir, zamanı geldiğinde giyebilirsiniz.

Su geçirmeyen bot ya da kar botu

Kartepe'ye giderken ne giyilir sorusunun en önemli yanıtı, kar botu ya da su geçirmeyen bot/çizme olabilir! Çünkü eğer yola spor ayakkabısıyla çıkarsanız, vardığınızda karın içine gömülecek ayaklarınızı korumanız mümkün olmaz. Bu nedenle kayak tatiline giderken mutlaka alınması gereken eşyalardan biri olarak kar botunu unutmamanızı tavsiye ederim. 

Kartepe'ye giderken giyilebilecek kombin örneği 

Yolculuk esnasında rahat hareket etmenizi sağlayacak termal tayt, varışta kardan etkilenmenizi engelleyecek kar botu ve yolculuk boyunca ihtiyaç duyabileceğiniz sağlam bir mont, Kartepe'ye giderken oluşturabileceğiniz kombinin parçaları olabilir. Ayrıca eldiven ve bere gibi ek parçaları da unutmayın!

Şimdiden herkese iyi tatiller!

Göz atmak isteyebileceğiniz yazılar:

1- İlk Kez Kayak Yapacaklara Tavsiyeler

2- Avrupa'daki Kayak Merkezleri

3- Türkiye'deki Kayak Merkezleri

4- Tatilde Yanımıza Almamız Gereken 5 Hayati Eşya

5- Kayak Kıyafeti Seçerken Bunlara Dikkat Edin

BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN: 

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!