Hayatımızda unutulmaz bir yere sahip olan anlar vardır. Evlilik bu anların şüphesiz en önemlilerinden bir tanesi. Ve tabii bu ana ait her detay ise son derece önemli. Balayı da bu detayların en önemlilerinden biri olarak kabul ediliyor, çünkü tüm hazırlıkların tamamlandığı, evlilik töreninin gerçekleştiği ve artık keyif yapma zamanının geldiği an balayı anlamına geliyor! :) Yeni evlenen çiftler, sevdikleri insanla birlikteliklerinin ilk günlerinde unutulmayacak bir tatil yapmak ve güzel vakit geçirmek isterler. Bu yüzden de çiftler için balayı yeri seçimi son derece önemli, çünkü balayı, diğer seyahatlerden farklı olarak genelde yıllarca dönüp dönüp hatırlanacak bir anı olarak kalır... Balayı yer seçimi için genellikle deniz kenarı yerler tercih edilse de deniz kenarı olmayıp, içerisinde birçok güzelliği barındıran yerler bulunuyor. Mesela Kapadokya! 

Balayı tatili için yurt dışında olduğu kadar bizim ülkemizde de gidip görülecek ve keşfedilebilecek sayısız güzellik mevcut, onda hiç şüphe yok. Bu güzelliklerden bir tanesi de elbette tarihi, coğrafi şekli, doğallığı ile Türkiye'nin gözbebeklerinden biri olan Kapadokya. Evlenen çiftlerin balayı tatili için genellikle deniz kenarı yerleri tercih etmeleri sebebiyle Kapadokya’da balayı yapmak ilk başta akla gelmez. Fakat Kapadokya gerek muhteşem manzarasıyla, gerek balonlarıyla, gerek atv ve atlarıyla, gerek ise fotoğraf tutkunlarını mest edecek muhteşem doğasıyla balayı tatili için son derece uygun.

Kapadokya'da balayında gezilecek yerler

Kapadokya’da balayı yaparak buradaki mükemmel peri bacalarını ziyaret edebilir, bölgenin kendine has yemeklerini yiyebilir, at, balon ve atv turlarına katılabilir, şarap evlerini ziyaret edebilir, çanak çömlek yapımına katılabilir, sokaklarında dolaşabilir ve en önemlisi eşsiz manzara işliğinde sevdiğiniz insana sarılabilirsiniz. Eğer sizin de tatilden anladığınız sadece denize girmek değil, doğal güzellikleri keşfedip tadını çıkartmak ve sevdiğiniz insanla güzel vakit geçirmek ise balayı tatiliniz için ülkemizdeki onlarca doğal güzellikten bir tanesi olan Kapadokya’yı tercih edebilir ve Kapadokya’da balayı yapabilirsiniz. Bu sayede sevdiğiniz insanla beraber yıllar sonra dahi dönüp baktığınızda unutamayacağınız bir balayı tatili geçirebilirsiniz.

Oldukça geniş bir alana yayılmış olan Kapadokya'nın güzellikleri Nevşehir'den Kayseri'ye kadar uzanıyor. Yoğunluklu olarak Ürgüp civarında olan balon etkinlikleri ve peri bacalarının yanı sıra, testi kebabı yemek için pek çok farklı mekan keşfedebilir ve hatta eğer uçuşunuz Kayseri'den ise farklı bir lokasyon daha ziyaret edebilirsiniz.

Kapadokya Balayı Otelleri

Kapadokya’da balayı yapmayı kararlaştırdıktan sonra yapmanız gerek ilk şey tabi ki bir konaklama yeri ayarlamak. Kapadokya’da balayı için konaklama alternatiflerinizden ilki bir otelde kalmak. Fakat burada otel denince aklınıza bildiğimiz betondan inşa edilen oteller gelmesin. Kapadokya’daki oteller bildiğimiz otellerden oldukça farklılar. Buradaki oteller gerek muhteşem manzaralarıyla gerek ise benzersiz yapıları dolayısıyla eşsiz bir güzelliğe sahipler. Kapadokya’daki otellerin bildiğimiz otellerden en büyük farkı hiç şüphesiz bazılarının peri bacalarının içine inşa edilmiş olmaları. Kapadokya’da balayı yapmak için tercih edeceğiniz otelin mutlaka ama mutlaka peri bacalarının içerisine inşa edilmiş bir otel olmasını tavsiye ederiz.

Kapadokya otellerinin bildiğimiz otellerden diğer bir farkı ise otel odalarına hakim olan atmosfer. Gerek kendilerine has dizaynları gerek ise oyuklu ve taştan duvarları ile bu oteller Kapadokya’da balayı tatiliniz için konaklama yeri olmayı hak ediyorlar. Atlamamamız gereken bir diğer konu ise balkona çıktığınızda karşılaştığınız o mükemmel manzara. Sadece esen hafif ılık rüzgar eşliğinde sevdiğiniz insanla o manzaraya karşı sohbet etmek bile kapadokya’da balayı yapmak için yeterli bir neden. Siz de balayınız için bu eşsiz güzellikteki otellerden bir tanesini tercih ederek sevdiğiniz insanla hem eşsiz bir deneyim yaşayabilir hem de evliliğinizin ilk günlerini mükemmel bir şekilde geçirebilirsiniz. 

Kapadokya Balayı Evleri

Kapadokya’da balayı yaparken konaklayabileceğiniz bir diğer alternatif de mükemmel bir ahenge sahip olan Kapadokya evleri. Hiç şüphesiz Kapadokya evleri de Kapadokya otelleri kadar eşsiz bir güzelliğe ve atmosfere sahipler. Peri bacalarının arasına taştan inşa edilen bu evler de kendilerine has tasarımları ve atmosferleri sayesinde yerli ve yabancı birçok turist tarafından Kapadokya’da balayı yaparken konaklamak için tercih ediliyorlar. Bildiğimiz yapılardan oldukça farklı görünen bu evler, mükemmel görünüşleri sayesinde eşsiz bir manzara oluşturmanın yanı sıra içerilerinden dışarıya bakıldığında da mükemmel bir manzarayı ayaklarınızın altına sunuyorlar. Ayrıca Kapadokya evlerinin dışarıdan bakınca görünen o büyüleyici görüntüsü içerilerine girdiğiniz zaman da devam ediyor.

Yine taştan inşa edilmiş olmalarının kazandırdığı mükemmel atmosferi, içerilerinde kullanılan divan ve sedirler destekliyor. Bu divan ve sedirler sayesinde oluşan mükemmel görüntü sayesinde Kapadokya evleri, buraya tatile gelen yerli ve yabancı turistlerin ilk tercihi oluyor. Siz de ülkemizdeki onlarca doğal güzellik arasından Kapadokya’da balayı yapmaya karar verdiyseniz, kendinize konaklama yeri ayarlamadan önce mutlaka bölgedeki kiralık evleri bir dolaşıp kararınızı ondan sonra verin. Bu evlerde yapacağınız balayını hayatınız boyunca unutamayacağınıza ve sevdiğiniz insanla birlikteliğinizin ilk günlerini harika bir şekilde geçireceğinize eminiz.

 İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

  1. Türkiye Balayı Önerileri
  2.  Faralya Köyü - Kabak Koyu Nasıl Gidilir, Ne Yapılır? Fethiye
  3. Ege'de En Güzel Tatil Yerleri
  4. İztuzu Plajı ve Dalyan Rotası
  5. Sakız Adası Gezi Rehberi
  6. Tatilde Yanınıza Almanız Gereken 5 Hayati Eşya!
  7. Ekonomik yurt dışı tatili için ipuçları
  8. İlkbaharda Paris seyahati planlayanlar için ipuçları
  9. Avrupa ve Amerika'da 5 Bisiklet Şehri

BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN: 

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!