Hellooooo!!! Milattan önce söz verdiğim yazıma başlıyorum hadi Bism... Yazılarımın arası bu kadar uzun olmamalı evet farkındayım. Ama bu kız da Kanada'da yeni kardeşim, hep bir hayat mücadelesi... Geldiğimden beri dil eğitimi, bikaç sektörde çalışma deneyimi, bölüme başlayıp bırakma (lol), efendime söyleyeyim bir de Türkiye'ye gelip 2 hafta içinde düğün yapma işini sığdırdım! E daha ne olsun?! Yok aslında vallahi daha çok şey olabilirdi, sadece ben aşırı kaytarmayı bünyesinde ayrı bir ruh olarak taşıyabilen bir insanım. Ben de bu zamana kadar yaptığım hiçbir şeyi yeterli görmüyorum bu arada. Uff hadi konuya gir dediğinizi duyar gibiyim. Tamam tamam 😒 başlıyorum... Bu yazımda sizlerin yoğun isteği üzerine Kanada dil okulları hakkında edindiğim bilgi ve tecrübeleri paylaşacağım! Bu arada ilk yazımın linkini de şuraya bırakıyorum, belki okumaya ennn baştan başlamak istersiniz: Kanada'da Yaşamak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Kanada'da yaşamak, Kanada'ya göçmen olarak gelmek, Kanada'ya göçmek, Kanada'dan oturum almak ve daha niceleri için altın anahtarı açıklıyorum: İyi seviyede "İngilizce" tataaaam. Soru-Cevap sayfamıza ve benim önceki yazılarımın altına sizlerden biiiiiir sürü yorum geliyor Kanada dil okullarıyla ve Kanada'da dil eğitimi almakla alakalı. Bu yazıda, gelen sorulardan yola çıkarak tabii ki kendi deneyimlerime de dayanarak ortaya bir şeyler çıkarmaya çalıştım. Umarım bu yazımı da diğerleri gibi beğenir, paylaşır ve nesilden nesile aktarmama vesile olursunuz. 😅 Kanada'da dil okulları konusuna tam girişmeden önce samimi bir şekilde şunu belirteyim, bu yazdığım bilgileri hiçbir aracı kurum size vermez. -Mütevazılık prensibimdir.

Kanada Dil Okulları ve Eğitimle İlgili Genel Bilgiler 

Şimdiii, Kanada'da dil okulları ikiye ayrılıyor.

  1. Özel Dil Okulları
  2. College ve University'lerin Hazırlık Okulları

"Sadece İngilizce öğrenmek için Kanada'ya geliyorsam eğer hangisini tercih edeyim? Aralarında ne fark var? Hangisine dövizleri boca etsek ama değse?! Hangisini tercih edersem, bölüme daha rahat geçiş sağlarım? Dil okullarıyla iş izni alabiliyor muyuz?" gibi birçok sorunuzun cevabı bu yazıda. Umarım zevkle okur ve faydalanırsınız. Kanada dil okullarıyla alakalı benim değinmediğim bir nokta olursa, merak ettiklerinizi çekinmeden aşağıya yorum olarak bırakın efendim.

Kanada'da ne sürede İngilizce öğrenirim?

Kendimden yola çıkarak anlatacağım... Mesela ben hep devlet okullarında okumuş biri olarak; maalesef sıfır yabancı dil altyapısıyla Kanada'ya geldim. Gelmeden önce 3 ay kadar evde youtube'dan ücretsiz ingilizce eğitim videolarına çalıştım. Geldiğimde seviyem pre-intermediate idi. Yani söylenenleri varsayarak anlama 🙄 ama biraz anlama 🧐, kendini tanıtacak kadar ingilizce 🙂 ama farklı bir soru kalıbıyla soru sorulduğunda kilitlenip, 404 error not found seviyesi ve de kariyer sitelerine yazdığım ama içi boş 'orta seviye İngilizce' 🤐 ile Kanada'da hayatıma başladım.

Buraya geldiğimde Kanada dil okullarını araştırdım ve 1 ay bahsettiğim özel dil okuluna gittim. Ve sınıfımdaki 6 Türk ile İngilizce serüvenime başladım. Ve okulu bıraktım. Sonra Kanada'da lisans seviyesinde bir bölümde okumak için "College'ların hazırlık İngilizcesi iyidir, özel okullara boşa gitmeyeyim sağlam olsun" diyerek başladım. 4. seviyede başladığım okuldan 8. seviyede mezun oldum.

"Öğrenme süreci asla bitmiyor..."

Bu bahsettiğim Kanada'nın college hazırlık programında toplamda 9 seviye var. 9. seviye keyfi idi bana göre, 8. seviyeden itibaren bölüme geçebiliyorsunuz. Şu an Kanada'da çalışacak kadar iyi bir İngilizce seviyesine sahibim ve bu yol öyle emek vermeden kurslarla ilerleyecek kadar basit değil. İngilizcem var diyebilirim artık ama öğrenme süreci, kendi dilimizde de olduğu gibi asla bitmiyor.

"İngilizceyi öğrendim bitti" gibi bir şey yok yani. Ve de 6 aylık kurslarla anca belli bir yere gelirsiniz, ülkeye dönüp öğrendiklerinizi taze tutmazsanız hiçbir kalıcılığı olmaz. Asla oldum demeyin, en azından kitap okuyun.

Kanada dil okulları / dil eğitimi kaliteli mi? 

Kanada'da dil eğitiminin kalitesine gelecek olursak, okuldan okula değişir, sizin ne şekilde çalışıp kendinizi geliştirdiğinize ve çabanıza da bağlı bu dediğimiz eğitim kalitesi. En iyisine gidin, en yüksek ücretleri ödeyin, üstünüze düşeni yapmadıktan sonra hiçbir bilgi gökten hafızanıza inmez. Kayıt yaptırmadan önce biraz önce belirttiğim gibi hangi milletlerin çok olduğuna bakın, benim gibi kaytarmayı seven birisi için kendi dilimi az konuşacağım ortamı veren okullar daha sağlıklı olur mesela. Yok beni ilgilendirmez derseniz tabi size kalmış.

"Dil öğrenirken sosyalleşmek önemli"

Okullardaki aktivitelere kesinlikle bakın. Sizin edindiğiniz arkadaşlarla yapacağınız etkinliklerden bahsetmiyorum, okulun bunun için ufak çaplı ekipleri oluyor. Hem şehri tanıtıyorlar, hem müze, hayvanat bahçesi gibi şehre has gezilecek yerlerin giriş ücretlerini indirimli almanızı sağlıyorlar. Dil öğrenirken sosyalleşmek önemli. Her aksandan, her milletten arkadaş edinin bu okullarda derim.

1- Kanada'daki 'Özel Dil Okulları' nedir?

Kanada'daki özel dil okulu dediğimiz okullar, Kanada'ya gelmeye karar verdikten sonra kapısını çaldığınız aracı kurumların anlaşmalı olduğu yabancı dil eğitimi veren okullardır. Size İngilizce dil eğitimi, kalacak yer yani 'homestay' desteği de veren kurumlar. Çoğu dil okulunun eğitimi, Beginner'dan başlayarak Proficiency seviyesine kadar gidiyor. Her kur yaklaşık 1  ay sürüyor, eğitim ayının sonunda okuluna göre değişen sınav tekniğiyle sizi sınava sokuyorlar, sonucuna göre kur atlıyorsunuz veya başarısız olursanız aynı seviyeyi tekrar alıyorsunuz.

Kanada dil okullarında Proficiency seviyesini tamamlamanız gerekmeden 'pathway' denen bir sistemle College veya University'lerin bölümlerine de geçiş sağlayabiliyorsunuz. Dil okulu ve bölüm okuyacağınız okullar ile aralarında özel sınavları oluyor. Bu dil okullarının tercih sebebi ise genellikle şöyle; dil eğitimimi alayım aman çok param gitmesin (college'lara göre daha uygun) vizem de çıksın dediğiniz, ben zaten Türkiye'de okudum Kanada'da okumayacağım dil yeterliliği edinmek istiyorum dedikleriniz oluyor.

Bazı aracı kurumların yaşattığı dezavantaj :/

Ben de ilk geldiğimde birçok arkadaşım gibi aracı kurumun neden o okullar için bu kadar ısrar ettiğini asla anlamamıştım. Başıma bir şey gelmeyecekse ifşa ediyorum 🤪. Genellikle aracı kurumlar bu ısrar ettikleri dil okullarıyla anlaşmalı ve öğrenci başı belli yüzdeler alıyorlar. Sizin kafa yorduğunuz gibi para-performans parametreleri umurlarında değil yani! Şunu da belirteyim Kanada'daki özel dil okullarının eğitimlerine asla bir şey demiyorum. He mimlenmiş olanlar var orası ayrı...

Türkçenizi geliştirmek istiyorsanız (?!)

Özellikle sanki Türkiye'de İngilizceniz değil de Türkçeniz yetersizmiş gibi; Türkçenizi geliştirmenize yardımcı olacak derecede Türk öğrencinin bulunduğu İngilizce dil okulları var! LOL. Sadece işin, sürecin ne olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Bu dil okullarına kayıt olacaksanız eğer, basit bir google araştırmasıyla okullardaki Türk oranlarını görebilirsiniz.

Bizde millet olarak şöyle bir şey var, yurtdışındayız sırt sırta olalım ve hep bir organizasyonları beraber yapalım asla aramıza yabancı arkadaş sokmayalım falan. Bu çok güzel elbette ama buralara kadar gelip, bu kadar para ve zaman harcayıp şu dili en azından belli bir seviyeye getirmeden, bir şeyler öğrenmeden dönmeyin. Hep hayatınızda olun beraber takılın da ama aranızda yabancı arkadaşlar da bolca olsun. Naçizane tavsiyemi de yaptım oh.

Kanada dil okullarındaki 'homestay' sistemi ne oluyor?

Kanada dil okullarının 'homestay' sistemi kabaca aile yanında oda kiralama. Yemekli ve yemeksiz seçenekleri var. Yemeklilerini seçecekseniz size ne sunulacağını söyleyeyim; istisnalar var tabi. Sabah: corn flakes, süt, portakal suyu. Öğle yok. Akşam: nugget, makarna, cola veya bilimum donmuş gıdalar! Yemeksiz olanları tercih etseniz bile, buzdolaplarını kullanabiliyorsunuz. O yüzden hem daha ekonomik hem daha sağlıklı bir alternatif bence yemeksiz homestay.

"En önemlisi tek vasıta ile evden okula ulaşabilmek"

Yemek olayı dışında çok güzel bir sistem çünkü yer bilmiyorsunuz iz bilmiyorsunuz, ilk başta kurtarıcı. Sadece 1-2 ay gidin bence, çünkü şu an artan emlak fiyatlarını fırsat bilip, şehrin öteki ucundan oda buluyorlar size. Siz de Kanada'ya gelmeden Google Maps'ten bakıyorsunuz aaa gukkii sadece 40 dakika gösteriyor, çok da uzak değilmiş diyorsunuz... 40 dakika'yı benim gibi İstanbul'dan gelenler az bulacaktır ama bu Toronto için çok uzun bir süre. Kanada'da homestay sistemini tercih ettiğinizde, size sunulan odalarda en çok dikkat etmeniz gereken şey evin metroya yakınlığı. Otobüs ile metroya ulaşacağınız her yer bana göre kötü. O kadar para verecekseniz tek vesait olsun metro ile.

"Yunan mahallesi favorim"

Toronto'da yaşayacaklar için söylüyorum; greenline candır! Yeşil metro hattı üzerinde bir yerlerde yaşayın bence. Hem ulaşım rahat- en az metro arızası bu hatta-, hem daha nezih bence mahalleler. Yunan mahallesi benim favorim 🤤. Canım komşumuz yunanları burda daha çok sevmemin nedenini bu yazımda anlatmıştım, okumadıysanız tavsiye ederim.  -> Kanada'da Yaşamak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

2- College ve University'lerin Hazırlık Okulları

Kanada'daki college'ların sistemini anlatmakla başlayayım ilk önce. College diye yazıyorum; çünkü kolej desem Türkiye'deki gibi tam anlamını karşılamıyor. Üniversiteden hallice ama daha kısa sürede okul okuyabileceğiniz eğitim kurumları diye açıklayabilirim. Eğer benim gibi üniversite veya yüksek lisans yapıp buraya gelirseniz e bir de; bir 4 yılınızı daha bağlamak istemiyorsanız, College'lardan en kısası 2 semester en uzun süreni de 3 yıllık bölümleri olmak üzere okuyor, hayata çabucak bir giriş yapmış oluyorsunuz. Tabi eğer ingilizce yeterliliğiniz var ise direk okula başlayabiliyorsunuz. Benim gibi direk başlayamayanlar için de kendi bünyelerinde hazırlık okulları var.

Ben özel dil okuluna gidip pathway'le uğraşmak istemediğimden, bir College'in hazırlık okuluna başlayıp ordan direk sınav almadan geçerim diye düşündüm. Öyle de oldu, ama yine de bölüme geçerken İngilizce sınavı alıyorsunuz şahane bir İngilizceniz olsa da, nasıl ki bizde Türk Dili ve Edebiyatı var, College'da da College İngilizcesi mecburi alıyorsunuz.

Kanada'daki college'ların İngilizce hazırlık kursları

Gelelim Kanada'daki college'ların İngilizce hazırlık kursuna... İngilizce hazırlık okulları "ESL (English as a Second Language)", "EAP (English Academic Purposes)", General Arts and Sciense diye geçiyor. Eğer gelmeden önce google'lamak isterseniz diye paylaşmış olayım. Benim mezun olduğum College'ta seviye 1-9 arasındaydı. 8. seviyeyi bitirdiğinizde mezun olabiliyordunuz.

Mezun olduğunuzda da İngilizce mezuniyet diploması veriyorlar - yakın zamanda o diplomanın vatandaşlık sınavındaki dil sınavından muafiyet alındığını öğrendim ve keyiflendim bu arada. 🤗 Neyse. 9. seviye biraz keyfiyfi açıkçası gitmedim, nasıl olsa mezun olup bölüme geçiliyor diyerek. Ama giden arkadaşlarımdan çok memnun kalanları duydum azıcık pişman olmadım değil. Bütün öğrendiklerini harmanlayan daha az kişilik sınıflarda kişinin eksiklerine dayalı bir kurmuş. Ben 4. seviyeden başlayarak 8. seviyeden mezun oldum yaklaşık 10 ay sürdü. Araya bir de olmaz olmaz öğretmenlerin o sene greve giresileri geldi 🤬. O sebeple de bölüme geçişimi ertelemek istemedim ve 9. seviyeyi almadım.

Her kur 2 ay, toplamda 9 kur

Her kur 2'şer ay sürüyordu. 6. seviyeden sonra okuyacağınız bölüm ile alakalı İngilizce sınıfı seçiliyordu. Bunlar: Genel İngilizce (hangi bölümü seçerseniz seçin gidebileceğiniz bir bölüm), Hizmet (Hospitallity- şeflik okulu ve otel yönetimi, hizmet), Business English (İşletme vb bölümler için). Neden İngilizce de bölümlere ayrılıyor? Çünkü okuyacağınız bölümlerle ilgili kelime ve konular seçiliyor derslerde. Yani 7. ve 8. isterseniz 9. seviyeyi de bu bölümlerden hangisini seçtiyseniz öyle okuyorsunuz.

Üniversite hazırlıkları vs College hazırlıkları

Kanada'daki üniversitelerin hazırlıklarına da gelirsem eğer, sistem genel olarak College'larla aynı fakat  kurlar 1'er aylık ve fiyat olarak 2 katı. Böyle bir ayrıntı geçebilirim. Üniversitede hazırlık okuyan birini tanımıyorum, dolayısıyla birinci ağızdan hiçbir şey duymadım. Kanada'da yabancı dil eğitimimi nerede alsammmm 🤔 diye düşünürken araştırıp aldığım veriler yani.

Kanada'daki dil eğitimlerinde, Özel Dil Okulları ve College'larda verilen İngilizce dil eğitimini Üniversite hazırlığı ile kıyaslayamam, muhakkak çok daha iyidir diye düşünüyorum. Nihayetinde bahsettiğim üniversite University of Toronto yani dünyanın ilk 50 üniversitesinin içinde:). Kanada dil okulu tavsiyesi isteyenler burayı da değerlendirmeyi ihmal etmesin.

Toparlamak gerekirse... 

Kanada dil okulları ile alakalı merak edilen, edilebilecek konulara değinmeye çalıştım. Umarım faydalı olur okuyanlar için:) ! Yazı sonu tavsiyesi olarak bir anımı paylaşmak istiyorum. 19 yasında ilk staj görüşmeme gittiğimde İnsan Kaynakları'ndaki hanımefendi yabancı dilleriniz neler demişti, İngilizce demiştim (orta seviye CV ingilizcesi yani:). O da; "Zaten buraya başvurduğunuza göre İngilizceniz vardır, diğer yabancı diliniz ne?" demişti. 10 yıl öncesinden bahsediyorum, haliyle o zaman için aşırı abartılı gelmişti hanımefendinin yaklaşımı ama şu an maalesef durum dünyada bu şekilde.

İngilizceyi hayatınızın kocaman bir parçası yapın en erken olabilecek şekilde. Neyse şimdilik burada bitiriyorum yazımı. İyi seneler diliyorum!!

Yeni yazılarımdan haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edin derim. Aşağıda eski yazılarımın ve sosyal medya hesaplarımızın linklerini bulabilirsiniz! Yeni yazılarda görüşmek üzere see you soon! 🙋🏻‍♀️ 

TAKİPTE KALMAK İÇİN: 

Instagram Valizim: @valizim_com

Facebook: Valizim

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:  

  1. Kanada'da Yaşamak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler
  2. Kanada'da Ev Kiralamak / Taşınmak / Nakliyat ile ilgili Detaylar
  3. Kanada'da 2. Yılımız
  4. Fransa'da Lisans Eğitimi ile İlgili Detaylar | Toulouse Şehri
  5. İrlanda'da Çalışmak | İş Görüşmesi, Başvuru ve Prosedürler
  6. Ankara Anlaşması ile İngiltere'ye Nasıl Gidilir?