Kanada vizesi son yıllarda göç etmek amacıyla en çok başvuruda bulunulan vize türlerinden biri. Öyle ki, Valizim'in bile en çok okunan yazıları şu anda Kanada vizesi başvuru rehberi ve Kanada'da yaşam üzerine yazılmış olanlar... Hal böyle olunca da, Valizim.com'da Kanada vizesi almak isteyen, bizim oluşturduğumuz vize alma rehberlerinden yararlanarak vizesini başarıyla alan ya da bu teşebbüsü red ile sonuçlanan okurlardan meydana gelen, geniş bir network oluşmuş durumda. Biz de bu network'ten yararlanarak, yani gerçek olayları derleyerek Kanada vizesi red nedenleri üzerine bir yazı oluşturduk. İşte 2016'dan bu yana bizim tanık olduğumuz, en sık karşılaşılan Kanada vizesi red nedenleri...

En Çok Karşılaşılan Kanada Vizesi Red Nedenleri

1- "Purpose of Visit" - Ziyaret Sebebi 

Kanada vizesi red nedenlerinden ilki ve en çok karşılaşılanı "purpose of visit" yani Kanada'yı ziyaretinizin sebebi. Bu vize red sebebi benim gözlemlediğim kadarıyla iki durumda ortaya çıkıyor. Birincisi, neden Kanada vizesi almak istediğinizi net bir şekilde karşı tarafa açıklamadığınız durumlarda. İkincisi ise Kanada'ya gitme sebebinizin altında başka bir niyet arandığı durumlarda.

Kanada vize başvurusunda eğer detaylıca yazacağınız bir niyet mektubunda; neden gitmek istediğinizi, ne zaman gideceğinizi, nerede kiminle kalacağınızı ve sonrasında Türkiye'ye dönüp dönmeyeceğinizi (tabii ki ülkeme geri döneceğim demeniz gerek) açıklarsanız ve bunu belgelendirirseniz, Kanada vize başvurunuz "ziyaret sebebi anlaşılamadı" gibi bir sebeple reddedilme ihtimali epey azalır. 

Bu arada Kanada vizesi başvurusu için niyet mektubu örneği paylaştığım şu yazıya da göz atabilirsiniz.

Gidiş sebebi nasıl belgelenebilir?

Hangi Kanada'nın hangi vize türüne başvurduğunuza göre değişir, fakat birkaç örnek vermek gerekirse... Örneğin turist vizesi alıyorsanız, gidiş dönüş satın alınmış uçak biletleri, otel rezervasyonu ya da bir konser biletini dosyaya eklemeniz faydalı olacaktır. Eğer çalışansanız, işyerinizden alınmış "seyahati bitince işinin başına geri dönecek" manasına gelen bir belge iş görebilir. Ya da Kanada'ya dil okulu için ya da herhangi bir şekilde eğitim amaçlı gidiyorsanız, o kurumdan alacağınız bir belge veya kursun ücretinin ödendiğine dair belgeler son derece geçerli olur diye düşünüyorum. 

İşyerinden alınan vize başvurusu dilekçesi örneği de şu yazımda mevcut. Dilerseniz siz daha detaylı bir dilekçe de hazırlayabilirsiniz.

2- "Your Personal Assets and Financial Status" - Kişisel varlıklarınız ve finansal durum

Kanada vizesi red nedenlerinden en sık karşılaşılan diğer madde ise bu, finansal durumun ve kişisel varlıkların yetersiz görülmesi. Başvuran kişilerin dosyalarını tek tek görmediğim için, "şu kadar meblağda birikim ve mal varlığı yeterli/yetersiz" gibi bir çıkarımda bulunmam mümkün değil. Fakat hangi noktalara dikkat edilebileceğini söyleyebilirim. 

Örneğin kendimden söz edeyim. Kanada vizesine başvuruda bulunduğum süreçte henüz çalışmaya başlamamış bir yeni mezundum. Kişisel mal varlığım bulunmuyordu, herhangi bir yerde maaşlı çalışan değildim ve banka hesabımda birikimim yoktu. Eğer sizin finansal durumunuz da bu şekildeyse ya da buna benzerse, kesinlikle kendinize ailenizden bir sponsor bulun ve hazırlayacağınız bir dilekçe ile sponsorluğu belirterek başvuruda bulunun.

Eğer en az birkaç yılı aşkın süredir çalışansanız ya da mal/mülk varlığınız bulunuyorsa, tüm varlıklarınızın tapularını ve ruhsatlarını, banka hesaplarınızın dökümlerini eksiksiz bir şekilde alarak başvuruda bulunun. Yine de bunları yetersiz görürseniz, kendi varlıklarınıza ve gelirinize ek olarak sponsor da gösterebilirsiniz. Bu arada bankanız bunları İngilizce olarak verebilirse, daha da iyi bence. Ben İngilizce belge alabildiğim kurumlardan hem Türkçe hem İngilizcesini alıyorum

Vize başvurusu için bankada ne kadar para olmalı? 

En çok sorulan sorulardan biri de bu. Kanada bu konuda bir standart belirlemiş durumda değil. Orada kalacağınız gün başına yapacağınız harcamaları hesaplayarak kendinizce bir meblağa ulaşabilirsiniz. Bu konudaki fikirlerimi yazdığım "Vize almak için bankada ne kadar para olmalı? başlıklı yazıya da göz atmanızı tavsiye ederim.

3- "Your Travel History" - Seyahat Geçmişiniz

Kanada vizesi red nedenlerinden biri de seyahat geçmişi olabiliyor. Bu sebeple vizenin reddedilmesi birbirinden farklı durumlarda söz konusu olabilir. Örnekler üzerinden gidelim...

- Benim en çok duyduğum durumlardan biri şu: Mesela İtalya'dan Schengen vizesi alıp bu vizeyle ilk olarak İtalya'ya değil de başka bir Schengen ülkesine giriş yapmak, seyahat geçmişinize leke sürebilecek olaylardan biri. :) Vize almanın kolay olduğu bir ülkeden vizeyi alıp, geçerli olduğu başka bir ülkeye giriş yapmak, hepsi Schengen bölgesi ülkeleri olsa da hoş karşılanmıyor. 

- Vize süresinin aşılması, aşıldığı halde ülkenin terk edilmemesi öncelikli olarak ve bir de belki Kanada'nın dikkate alabileceği diğer ülkelerden red almış olmak gibi durumlar da seyahat geçmişinde olumsuz birer iz olarak kalabiliyor.

4- "Family ties in Canada and country of residence"

Kanada vizesine başvururken size "Kanada'da yaşayan aile bireyiniz vs var mı?" diye soruluyor ve evet var derseniz, başınıza iş açılıyor. :) Tabii ben eğer akrabanız varsa söylemeyin demiyorum çünkü eğer varsa ve yok derseniz ve sonradan ortaya çıkarsa, başınız yine derde girebilir. Normalde Kanada vizesi başvurusu yaparken, "Kanada'da tanıdıklarım da var, ne güzel, benim için avantaj olur" diye düşünebilirsiniz, fakat bu bazen Kanada vizesi red nedenlerinden biri olabiliyor. Çünkü bu durum "acaba Kanada'da kalmak mı istiyor, acaba Kanada'ya yerleşmeye mi geliyor?" gibi düşünülebiliyor. 

Eksik bilgi vermek, yalan söylemek anlamına gelmiyor :)

Bu noktada yapılacak şey tabii ki yalan söylememek, fakat Kanada'daki aile bireyleriyle durumu ilişkilendirmemek en iyisi olabilir. Yani turistik ya da her ne sebepleyse, bunun için seyahat etmeyi planladığınızdan, otelde kalacağınızdan bahsedip Kanada'daki akrabanızdan hiiiç bahsetmemek belki en iyisidir. 

BONUS...

5- CAN plus uygulaması ve dezavantajları!

Can plus uygulaması bilindiği üzere ABD vizesi olanların, Kanada vizesini rahatlıkla alması için sürdürülen bir uygulama. Genellikle ABD vizenizin olduğunu söylediğinizde, VFS Global ya da online başvuru sırasında sizden neredeyse hiç belge istenmiyor.

Bu aslında çok büyük kolaylık gibi görünüyor, fakat CAN Plus'tan faydalanarak başvuruda bulunanların vizeleri de reddedilebiliyor. Bu uygulamayla başvuranlar hiçbir belge sunmak zorunda olmadıkları ve bu nedenle karşı tarafı ikna etmek için de herhangi bir şansları olmadığı için, bazen reddedilip "keşke normal şekilde belgelerimi toplayıp teslim edip başvursaydım" diyenler olabiliyor. 

Kanada Vizesi Soru Cevap Sayfası

Kanada vizesi ile ilgili çok sayıda soru gelmesi üzerine oluşturduğumuz Soru-Cevap sayfamızı da, başvuru sürecini yaşayan diğer okurlarımıza ulaşmak amacıyla ziyaret edebilirsiniz...

Son olarak... 

Bunlar hem Kanada vizesi nasıl alınır ve Kanada vizesi online başvuru yazılarımıza gelen yorumlar, hem SORU-CEVAP sayfamızdaki sorular hem de sosyal medyadan bizimle iletişime geçen okurlarımızdan aldığımız bilgiler doğrultusunda elde ettiğimiz Kanada vize red nedenlerinden birkaçı. Ve tabii sunduğum çözüm önerileri de tamamen başvuru sürecini yaşayanlara yardımcı olabilmek için ürettiğim fikirler... Eğer siz de benzer bir durum yaşıyorsanız, bu yazının altına yorum bırakarak diğer okurlara ulaşabilirsiniz. 

* Vize başvurusu ile ilgili tüm yazılarımıza "Vize" kategorisi altından ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: 

1- Kanada Vizesi Dilekçe - Niyet Mektubu

2- Kanada Vizesi Online Başvuru

Bizi takip etmeye devam etmek isterseniz:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!