Kanada vizesi için başvuruda bulunmadan önce internette küçük bir araştırma yaptım. Gerekli belgeleri öğrenip başvuru sürecine dair bilgi aldım ve internet üzerinden başvuruma başladım. Hem online başvuru yaparken, hem de pasaportların gönderimi aşamasında aslında internetten aldığım bilgilerin güncel olmadığını fark ettim. Hatta sadece 'Kanada vizesi' üzerine bilgi veren internet sitelerinde bile yalan yanlış bilgiler var ve maalesef işi iyice zorlaştırıyorlar.

NOT: Bu yazıda Kanada vizesine dair gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Sonrasında, başvuru yapmaya hazır olduğunuzda 2. part olan Kanada Vize Başvuru Adımları | Kanada Vizesi Online Başvuru başlıklı yazıyı kaynak olarak kabul ederek başvurunuzu bu yazı eşliğinde yapabilirsiniz. Online başvurunun fotoğraflı adım adım anlatımını hazırladığım için "kaynak" diyorum. Aslında önceden bu yazının hemen altındaydı, fakat bu sayfayı daha da uzatmamak adına, yazımı 2'ye böldüm. Bu nedenle ikinci yazıyı es geçmeyin. Vize almak isteyenlere ciddi anlamda faydalı oluyor.

Kanada turist vizesi için Mayıs 2016'da online başvuruda bulunan biri olarak edindiğim tecrübeleri ve güncel bilgileri sizlerle paylaşıyorum. Bu yazıda özellikle online başvuru yapacaklar için Kanada başvuru belgelerinin toplanması, sisteme yüklenmesi, başvuru durumunun takibi ve pasaportların karşı tarafa ulaştırılmasına dair ayrıntılı bilgi vereceğim. Aracı kurumdan başvuru yapmayı tercih edenler için de faydalı olabilecek bilgiler mevcut. :)

Ayrıca bir de bu konuda çok fazla yorum ve soru geldiği için çareyi Soru-Cevap sayfasını kurmakta buldum. Artık bu yazının altına değil de, soru-cevap sayfamıza dilediğiniz soruyu yazabilirsiniz. Böylece şu anda sizin gibi vize almaya çalışan, kabul edilen veya reddedilenlerle daha rahat iletişim kurabilirsiniz. Bu yazının altındaki yorumlar da böylece sonsuza doğru uzanmaz. :))

Kanada Vizesi Nasıl Alınır? Kanada Vizesi 2019

Kanada vizesi için nasıl başvuru yaptım?

VFS Global aracı kuruma gitmek yerine, Kanada'nın bize sunduğu bir seçenek olan online başvuru yöntemiyle ilerlemeye karar verdim. Kanada'nın online başvuru sisteminden, yani Citizenship and Immigration Canada (CIC) sitesi üzerinden başlayarak ve yönlendirmeleri takip ederek başvurumu ve ödemeyi gerçekleştirdim.

https://valizim.com/kanada_vize_basvuru_adimlari_kanada_vize_online_basvuru/

Gerekli belgelerin siteye yüklenmesi ve vize ücretinin ödenmesini sistem üzerinden gerçekleştirdim. Formları doldurmam, belgelerimi scan edip yüklemem - yaşadığım birkaç aksilikle birlikte - totalde 3 saat sürdü. Birkaç gün sonra gelen mail'da başvurumun onaylandığı, pasaportumu göndermem gerektiği yazıyordu. Pasaportumu başvuru merkezine teslim ettikten 3 gün sonra (1 iş günü) vizemin basılmış olduğunu, pasaportumu ertesi gün teslim alabileceğimi öğrendim. Yani dikkatli olur, aşamaları eksiksiz yerine getirirseniz vizeniz birkaç gün içerisinde çıkıyor. Ben mayıs ayında henüz yoğunluk başlamamışken başvuruda bulunduğum için bu kadar hızlı sonuç aldım. Yaz döneminin yoğunluğu ve Türkiye gündemindeki gelişmeler ile Ağustos, Eylül aylarında bu işler biraz yavaşlamış görünüyor. Benim gibi birkaç iş gününde bu işi halledemezseniz endişelenmeyin.

kanada vizesi online başvuru

Kanada vize başvurusu nasıl yapılır?

Kanada vizesine başvurunuzu internet üzerinden bizzat kendiniz veya VFS Global aracı şirketinin vize başvuru merkezinden direkt veya uzaktan hizmet alarak yapabilirsiniz. Ya kendiniz oturup uğraşacaksınız, ya da VFS'ye teslim olacaksınız. :) Avrupa ülkelerine giderken Schengen vizesi alabilmek için VFS Global'in yolunu tutmaya alışkınız ama Kanada vizesi alırken arzu edenler internet üzerinden belgelerin yüklenmesi ve ücret ödeme aşamalarını gerçekleştirebiliyor. Pasaport teslimi için ise VFS Global'e kargo yollamak veya şubeye bizzat gidip elden teslim etmek gerekiyor.

Vize alabilmek için pasaportunuzun yeni tipte, barkodlu/çipli bir pasaport olması, 10 yıldan eski olmaması, Kanada'dan çıkış yapmayı planladığınız tarihten sonra pasaportunuzun 6 ay daha geçerli olması gerekiyor.

Online başvuru ile VFS aracı kurum üzerinden başvuru yapmanın farkı nedir?

Başvuru yöntemlerinin prosedür açısından farkları:

-Online başvuru yapmak için tüm belgelerinizi dijital ortama yüklemeniz, birden fazla sayfası olan belgelerinizi PDF formatında gruplamanız, sitedeki yönlendirmeleri takip edip internetinizin kesilmemesi veya sistemde herhangi bir aksaklık olmaması için dua etmeniz gerekiyor. :)

-Bunun yanında, ikinci ve geleneksel alternatif olan VFS Global şubesine gitmeniz veya belgelerinizi kargoyla göndermeniz gerekiyor. Eğer belgelerinizi VFS'ye gittiğinizde size yardımcı olacak görevlinin "O belge eksik, şu formu yanlış doldurmuşsunuz" gibi yönlendirmeleri işinizi kolaylaştıracaktır ama bunun da bir bedeli var.

Başvuru yöntemlerinin maddi açıdan farkları:

Eğer VFS'yi tercih ederseniz başvuru için Kanada Konsolosluğu'nun alacağı 100 Kanada dolarına (CAD) ek olarak VFS'ye 70 lira daha ödemeniz gerekiyorBireysel olarak online başvuru yaparsanız ek bir ücret yok, bu aşama için sadece konsolosluğa 100 CAD ödüyorsunuz. Online başvuruda ödemeyi kredi kartıyla gerçekleştirmeniz gerekiyor.

 • VFS Şubesinden Başvuru Yapacaksanız - Eğer İstanbul veya Ankara'da ikamet ediyorsanız, bu iki şehirde birer tane VFS Global'e ait Kanada vize başvuru merkezi bulunuyor. Randevu alıp VFS Kanada şubelerinden birine bizzat giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu yolu tercih ediyorsanız VFS Kanada web sitesini ziyaret ederek randevu alarak işe başlayın.
 • Online Başvuru Yapacaksanız - Kanada'nın online başvuru sistemi CIC üzerinden yönlendirmeleri takip ederek yapılıyor. Eğer belgelerinizi dijital ortama aktarmak ve PDF'le haşır neşir olmak sizin için sorun değilse oturduğunuz yerden başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz. Ayrıca İngilizce dilinde başvuru yapacağınızı, yani sitede karşınıza çıkacak çoktan seçmeli soruların ve uyarıların İngilizce olacağını hatırlatayım. 
Kanada vize başvurusu

Burleigh Falls, Canada

Hangi vize başvuru yöntemini seçmeli?

"İnternetten yapabilir miyim, emin değilim" diyorsanız zaten yazının ilerleyen cümlelerinde online başvurunun adımlarını anlatacağımı unutmayın. Okuduğunuz basit/orta düzeydeki cümleleri anlayacak kadar İngilizce biliyorsanız, zorlanmayacaksınız. Kanada vizesi için online başvuruda bulunmanın bana göre avantajı, belgelerinizin işleme çok çabuk alınması, minimum sayıda belge istenmesi ve vizenizin daha hızlı onay alması. Tabii bir de 70 lira kârda oluyorsunuz. :)

NOT: Hem belgelerin scan edilmesi zor geliyor, hem de İngilizce bir siteyi anlamakta güçlük çekerim diyorsanız en iyisi belgeleri toplayıp VFS Kanada şubesinin yolunu tutmak.

İstanbul - Harbiye VFS

İstanbul - Harbiye VFS (Harita için görsele tıklayın.)

VFS Kanada başvuru merkezi nerelerde var?

Başvuru merkezlerinin yerini öğrenmek şart, çünkü internet üzerinden yapacaksanız bile, vizeniz onaylandığında pasaportunuzu yine başvuru merkezlerinden birine göndermeniz gerekecek.

Kanada vize başvuru merkezleri İstanbul ve Ankara'da birer tane olmak üzere Türkiye genelinde 2 tane bulunuyor. Eğer bu şehirlerden birinde ikamet etmiyorsanız kargo ile belgelerinizi ve pasaportunuzu gönderebiliyorsunuz.

 • İSTANBUL - Aracı şirket VFS Global'in İstanbul'da biri Harbiye, diğeri Altunizade'de olmak üzere 2 şubesi olmasına rağmen, Kanada vizesine bakan birim sadece Osmanbey/Harbiye'deki şubenin hemen üst katında mevcut. Osmanbey, Harbiye mevkiinde bulunan VFS şubesine metronun Osmanbey-Pangaltı istasyonunda inip Taksim yönünde birkaç dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz. Gittiğinizde VFS'nin giriş kapısından değil de, hemen sağındaki apartman kapısından girip 1. kata çıkıyorsunuz.

Adres: İstanbul Kanada Vize Başvuru Merkezi, Cumhuriyet Caddesi Kök Apt. No:193
Şişli / İstanbul Türkiye
VFS Kanada Çağrı Merkezi: +90 212 373 58 07

 • ANKARA
  Adres:
  Ankara Kanada Vize Başvuru Merkezi, Kavaklıdere Mahallesi Atatürk
  Bulvarı No:154 Çankaya / Ankara, Türkiye
ankara vfs kanada

Ankara VFS (Harita için görsele tıklayın.)

Kanada vizesi almak kolay mı?

Bu yola baş koyanların ilk sorduğu soru "Kanada vizesi almak kolay mı?" oluyor. Bu sorunun cevabı iki durumda "evet kolay". Birincisi daha önceden alınmış bir Amerika vizesine sahip olmak. Eğer önceden Amerika vizesi aldıysanız, sizden daha az belge istenmesine veya sürecin çok daha hızlı işlediğine şahit olabilirsiniz. Mart 2016 itibarıyla CAN plus uygulamasına geçildiği için, eğer daha önceden ABD vizeniz veya giriş-çıkış yapılmış bir Kanada vizeniz varsa sizden minimum sayıda belge isteniyor. Ayrıntılı bilgiyi VFS'nin sitesinde bulabilirsiniz.

Ama unutmayın ki Can Plus uygulamasından yararlanırken bile niyet mektubu yazmanız gerekiyor. Hatta başvurudaki kilit nokta, güzelce yazılmış açıklayıcı bir niyet mektubudur diyebilirim.

Bu nedenle bir adet Kanada vizesi dilekçe / niyet mektubu örneğini buraya bırakıyorum. Umarım faydası olur.

Daha önceden alınmış bir Amerika vizeniz yok ise ikinci maddeye geçiyoruz: Kanada'daki harcamalarınızı karşılayacak maddi gücünüz veya sponsorunuz olduğuna VE DE Kanada'da geçireceğiniz sürenin ardından Türkiye'ye kesin olarak döneceğinize dair teminat vermeniz gerekiyor. Yani paranız olduğundan ve ülkenize geri döneceğinizden emin olmalılar. :) Bunu da göstereceğiniz belgeler ve niyet mektubunda kullanacağınız ifadelerle mümkün kılıyorsunuz.

Size ait banka hesap dökümünde makul bir meblağda para, size ait tapu senetleri maddi durumunuzu ortaya koymaya yeterli olacaktır. Eğer size ailenizden biri sponsor olacaksa, onların üzerine olan banka hesapları, tapu senetlerini ve sponsor olan kişinin yazıp imzalayacağı dilekçeyi eklerseniz sorun yaşamıyorsunuz.

Geri döneceğime nasıl ikna ederim?

kanada-vizesi-basvuru

Nasıl ikna ederim derseniz, mesela "Kanada ziyaretimden sonra ülkeme dönüp tam zamanlı işime devam edeceğim" veya "Kanada'dan sonra dönüp okula devam edeceğim" gibi bir sebep sunmanız ve bu durumu belgelerle kanıtlamanız gerekiyor. Bunu niyet mektubu (dilekçe) kısmında ifade etmeniz gerekiyor. Teminat olarak da öğrenci belgesi veya işyerinden/yöneticinizden alacağınız belgeler geçerli olur.

Eğer öğrenci değilseniz ve işsizseniz, mesela "Kanada sonrasında katılacağım başka bir seyahat planım var" veya "ücreti ödenmiş şöyle bir planım var" diyerek, rezervasyonunuzu veya ücretini ödediğiniz herhangi bir etkinliğin belgesini sunabilirsiniz. Sizden bunu yapmanız bekleniyor. Hiçbir belge gösteremezseniz de en azından hiçbir ücret ödemeden, formalite icabı bir otel-uçak rezervasyonu yapıp gösterebilirsiniz. Hiç yoktan iyidir. :)

Kanada tek girişli vize - çok girişli vize farkı nedir?

Tek girişli (single) vize talep ettiğinizde Kanada'ya bir kez gireceğiniz, sonra da çıkış yapacağınız anlamına geliyor. Çok girişli (multiple) olduğunda ise vizenizin bitiş süresine dek istediğiniz kadar giriş çıkış yapma hakkınız oluyor.

Tabii ki size 10 yıllık vize verildiğinde, gidip 10 yıl kalabileceğiniz anlamına gelmiyor. Ülke içerisinde geçirebileceğiniz sürenin ne olduğuna, ülkeye giriş yaptığınızda memurun pasaporta basacağı damga ile belli oluyor. Turistik amaçla gidiyorsanız bu süre genellikle 6 ay olarak belirleniyor.

Kanada vizesi için gerekli evraklar neler?

Aşağıda belirttiğim belgeler online başvuru yaparken turistik veya eğitim amaçlı ziyaretler için istenilen belgelerdir. Aracı kurum ile başvuru yaptığınız esnada sizden ekstra belgeler de istenebilir. Ben şimdilik Kanada'nın sisteminde belirtilmiş olan belgeleri sıralayacağım. 

Turist Vizesi için

1-Pasaport: Pasaportunuzun üzerinde yazı, damga, fotoğraf olan tüm sayfaları.

Pasaportunuzda en azından 2 boş sayfa olması gerekiyor. Başvurunuzdan 5 yıl öncesine kadar kullandığınız eski pasaportlarınız, varsa onları da dosyaya eklemeniz gerekiyor. Özellikle Amerika veya eski Kanada vizeniz varsa.

2-Kanada vize başvuru formu ve Aile bilgi formu

Bu formları zaten "check your eligibility" sorularının ardından karşınıza belgeler listesi çıktığında üzerine tıklayıp yükleyebileceksiniz. Adobe Acrobat Reader programında doldurmanız gerekiyor.

3-Biyometrik vesikalık fotoğraf 

3,5 X 4,5 cm boyutlarında olmalı. Aşağıda nasıl bir fotoğraf olması gerektiğine dair ayrıntılı açıklaması bulunuyor. Elden teslim edilecekse 2 adet gerekli.

4- Maddi durumunuzun bu gezi için yeterli olduğuna dair belgeler

Kanada'da yapacağınız harcamaları karşılayabileceğinize dair banka hesap cüzdanı veya hesap dökümü, ruhsat ve tapu senetleri gibi belgeler isteniyor. Belgelerin sizin üzerinize veya size sponsor olan aile bireyinin üzerine olması gerekiyor. Eğer sponsorunuz varsa, onun kaleminden yazılmış imzalı bir dilekçeye de ihtiyacınız olacak.

5- Ziyaretinizin 'geçici' olduğuna dair belgeler

Genelde purpose of travel adı altında istenen belgelerdir. Asıl olarak sizin buraya gidişinizdeki amaçtan çok, "amacım çok kalmak değil" manasına gelen belgeleri talep ediyorlar. Ayrıntılı açıklayacağım, okumaya devam.

6-Çalışanlar için iş yerlerinden alınacak görev tanımınızı, maaşınızı ve çalışma sürenizin belirtildiği bir dilekçe ile maaş bordrosu,

İş yeri sahibi olanlardan da vergi levhası, imza sirküleri, ticaret odası kaydı, gelirlerinizi gösteren sözleşme vb belgeler gerekiyor. Bunlardan hangileri en ikna edici, açık ve net ise onları tercih edebilirsiniz. Hepsini eksiksiz eklemeniz gerekmiyor. Zaten tüm bu belgeler elinizde olmayabilir.  Mesela şahıs şirketine sahip olunduğu durumda vergi levhası ve imza sirküleri sunarak vize alınabiliyor. Önemli olan niyet mektubunda da açıklayıcı bir dille görevinizi ifade etmeniz.

Çalışmayanlar için bir önce mezun olunan okuldan alınacak mezuniyet belgesi ve harcamalarınız için sponsor olan kişinin ağzından yazılmış imzalı bir dilekçe isteniyor. Sponsor olan kişinin maddi durumunu kanıtlayan belgeleri de unutmayın.

7- Niyet mektubu 

Başvurunun en önemli belgelerinden biri bana göre. Hatta okurlarımızdan biri de Kanada vize başvurusu reddedilmiş olmasına rağmen iyi bir niyet mektubu yazarak tekrar başvurduğunda durumu lehine çevirmiş ve vizesi onaylanmış. Kendi cümlelerinizle gidiş sebebinizi ve orada neler yapacağınızı anlattığınız bir mektup yetkililer tarafından son derece önemli. Bu belgeyi kesinlikle atlamayın derim. Aşağıda nasıl bir mektup yazmanız gerektiğinden bahsedeceğim.

8- Eğer varsa davetiye

Davetiye yollayan kişinin düzenlediği dilekçe ve pasaportunu eklemeniz işinizi büyük oranda kolaylaştırır. Gittiğiniz zaman kalacağınız adresin, davetiye yollayan kişinin telefon numarasının dilekçede belirtilmiş olması da önemli.

9-  Eğer satın aldıysanız otel rezervasyonu ve uçak biletlerinizi de ekleyebilirsiniz. Satın almadıysanız, birkaç gün içinde geçerliliği sonlanacak bir rezervasyonu yetkililerin önüne koymak pek mantıklı olmayacaktır. Fakat en azından nerede kalacağınızı www.booking.com üzerinden az çok belirleyip "ücretsiz iptal" seçeneği olan bir rezervasyon yapıp dosyanıza eklemeniz iyi olabilir. Uçak biletinin rezervasyonu birkaç gün sonra dolacağı için anlamı olmayabilir ama otel rezervasyonları o güne dek geçerli olduğundan, ciddiye alınabilecek bir belgedir "bana göre".  :)

Öğrenci vizesi (Study Permit) için ek olarak

Herhangi bir okul, üniversite veya kurstan kabul edildiğinize dair mektuba sahip olmak zorundasınız. Bu kabul mektubunun yanı sıra bir önceki okulunuzdan alınacak transkript de gerekiyor. Açıkça istenmese de bir önceki okulunuzdan alacağınız mezuniyet belgesi de işinize yarayabilir. Öğrenci vizesi istediğiniz takdirde karşınıza çıkacak belgeler listesi aşağıdaki gibi olacak.

kanada vizesi belgeler

Kanada öğrenci vizesi için online başvuru yaparken gereken belgeler.

Vize başvuru belgelerinin İngilizce çevirisine gerek var mı?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, çoğu sitede "tüm belgelerin İngilizce çevirileri dosyanızda yer almalıdır" dense de, buna hiç gerek yok. Mesela elinizdeki tapu senedi, banka hesap dökümü gibi belgelerin İngilizcesine ihtiyaç yok. Zaten belgelerinize bakacak kişiler Türk olacak. Türk olmasalar bile o belgelerin tapu senedi veya banka hesap cüzdanı/dökümü olduğu her halinden belli olacak.

ÖNERİ: Online başvuru yapıyorsanız, dosya isimlerinde ne olduğunu İngilizce olarak belirtebilirsiniz. Örneğin tapu senedi için dosya adını "title deed" yazabilirsiniz. Fakat niyet mektubu ve formlar tabii ki İngilizce yazılmalı. Ayrıca okuldan aldığınız öğrenci/mezuniyet belgesi, sigorta şirketinizden alacağınız sigorta, bankadan alacağınız hesap dökümü gibi belgelerin İngilizcelerini talep edebilirsiniz. Ama tapu senedinin İngilizcesini herhangi bir kurumdan talep edemeyeceğinize göre, çevirmene götürmeye kalkışmayın. Buna gerek yok. :)

Kanada vizesi fotoğraf ölçüleri

Son 6 ay içinde çekilmiş 3.5cm x 4.5cm ölçülerinde, biyometrik vesikalık 2 adet fotoğrafa ihtiyacınız var. Eskiden 5 x 5 ölçüleri kabul edildiği için fotoğrafçınız yeni ölçüleri bilmiyor olabilir. 3,5 X 4,5 ölçülerinde olması gerektiğini mutlaka hatırlatın.

Fotoğrafın beyaz arkafonlu, net ve kaliteli olması gerekiyor. Boyun ve kulakların görünmesi, yüzde gülümseme, makyaj ve aksesuar olmaması isteniyor. Online başvuru yapanlar fotoğrafın dijitalini talep etmeli. 

Kanada vizesi dilekçesi - niyet mektubu nasıl yazılır? 

Niyet mektubu ülkeyi ne amaçla ziyaret ettiğinizle ve planlarınızla ilgili olmalıdır. Mektubunuzu aşağıdaki sorular çerçevesinde yazabilirsiniz.

 1. Neden Kanada'yı ziyaret etmek istiyorsunuz? 
 2. Hangi tarihlerde ziyaret edeceksiniz, nerede kalacaksınız?
 3. Kanada'daki harcamalarınızı nasıl karşılayacaksınız?
 4. Ülkenize geri dönecek misiniz? 

"Kanada vizesi almak kolay mı?" başlığında ayrıntılarıyla açıkladığım gibi, özellikle ülkedeki harcamalarınızı karşılayacak ekonomik gücünüz veya sponsorunuz olduğunu açık ve net bir şekilde ifade etmeniz ve de ülkenize geri döneceğinize dair onları ikna etmeniz gerekiyor. 

Kanada vizesi niyet mektubu örneği - taslağını şu yazımda bulabilirsiniz... 

Kanada vize ücreti

Kanada vizesinin ücreti 100 Kanada Doları'dır. (CAD). 2016 Mayıs itibarıyla vize ücretinin TL karşılığı 230 lira ediyor. VFS Global üzerinden ilerliyorsanız, sadece belgelerin teslim edilmesi süreci için 70 lira daha ödemeniz isteniyor.

Kanada vize ücretinin dışında, vizenizin pasaport sayfasına basılması, başvuru merkezine ulaştırılması aşamaları için de ayrıca 56 lira ödemeniz gerekiyor. İster VFS, ister internet üzerinden bireysel başvuru yapıyor olun. "Pasaport İletme Hizmeti" için başvuru sahibi başına 56 lira ödenmesi bekleniyor.

Özetle, en azından iki başvuru şekli için de ödemeniz gereken minimum ücret şu şekilde:

VFS üzerinden - 230+70+56= 356 TL  /  Online - 230+56= 286 TL 

VFS şubesinde bazı ek hizmetler de mevcut. Pasaportunuzun VFS tarafından adresinize gönderilmesini istiyorsanız 35 TL, VFS şubesinde başvuru yaparken formları bilgisayarda tek başınıza doldurmak için 17 TL, görevliden yardım alarak doldurmak için 28 TL, vesikalık fotoğraf için de 20 TL ödemeniz gerekiyor. Ayrıca fotokopi ve SMS bildirimi gibi hizmetler de var. 

kanada vizesi online başvuru

Toronto, Kanada

Online başvuruda ödeme nasıl yapılır?

İnternet üzerinden başvuru yaptığınızda, son aşamaya ulaşınca ücreti bir kredi kartınızdan ödeyebiliyorsunuz. Zaten başvurunuzu yaparken size sorulan sorulardan biri "Şu anda başvuru ücretini ödemek için uygun musunuz?", diğeri de "Mastercard, Visa, American Express kartlarından birine sahip misiniz ve ödemeyi bunlardan biriyle gerçekleştirebilir misiniz?" oluyor.

NOT: Eğer bankanız size yurtdışı alışverişlerinde taksit yapma özelliği tanımışsa ve bu kampanyadan zamanında yararlanmışsanız, bu ücret kart ekstresine taksitli olarak yansıyabilir. Bu gibi bir durumun dışında sistem size taksit seçeneği sunmuyor, ücret tek çekim olarak işleniyor.

Kanada vizesi için pasaportların gönderimi

Onay mektubu ve pasaportun gönderilmesi talep edildi. Bu noktada da bulunduğum şehrin (İstanbul) vize başvuru merkezine (VFS) pasaportumu, gelen mektup ile birlikte elden teslim ettim. Pasaportunuzu vize başvuru merkezine kendiniz götürebilir veya kargoyla ulaştırabilirsiniz. VFS'deki bir görevliden aldığım bilgiye göre elden teslim edilen pasaportlara öncelikli olarak bakılıyor, kargoyla gidenler ikinci plana atılıyormuş. Pasaportların bir de Ankara'ya gönderileceğini göz önünde bulundurunca, zaten yavaş işleyen bir süreci daha da yavaşlatmamak adına kendim götürmeyi tercih ettim.

 Kanada vizesi kaç günde çıkar?

Pasaportlarınızı vize başvuru merkezi teslim aldıktan sonra çoğunlukla 4 ila 7 iş gününde işlem tamamlanmış oluyor.

Örneğin İstanbul'da yaşadığınızı varsayalım. İstanbul'daki VFS'ye pasaportunuzu teslim ettikten 1 iş günü sonra pasaportunuz Ankara'daki merkeze gönderilmiş oluyor. Bu süreci VFS'nin başvuru takip sistemi üzerinden izleyebiliyorsunuz. Sayfanızda vizenizin basıldığına dair bilgi çıktıktan 1 iş günü sonra pasaportunuz İstanbul'a varmış oluyor. Bu örnekte ilk adımda pasaportunuzu İstanbul VFS'ye kargolamadığınızı varsaydım, fakat ilk ve son aşamalarda elden bırakıp almak yerine kargoyu kullanmayı tercih ederseniz, bu süreç birer gün daha uzayacaktır.

Zaten İstanbul veya Ankara dışında bir şehirde yaşıyorsanız, mecburen kargoyla göndermeniz gerekecek. Ankara'da ikamet ediyorsanız da, sürecin az da olsa kısalabileceğini söyleyebilirim.

Kanada Vizesi ile ilgili Yanlış Bilgiler

Kanada vizesi ile ilgili internette araştırma yaparken görebileceğiniz pek çok hatalı bilgi var.

 • Bunlardan en kötüsü sanırım pasaportların Ankara'daki Kanada Büyükelçiliği'ne gönderilmesi gerektiğiyle ilgili olan yazılar. Ankara'daki Büyükelçiliğe pasaportları gönderdiğinizde ertesi gün sizi arayıp pasaportları neden gönderdiğinizi soruyorlar ve ardından postanızı size geri gönderiyorlar. Büyükelçilik ve konsolosluklar genellikle vize başvurularını kabul etmiyorlar. Kanada bir dönem bu yolla kabul etmiş olsa da artık (2016) VFS aracılığıyla işlemleri gerçekleştiriyor.
 • Bunun yanı sıra, nüfus kayıt örneği, adli sicil kaydı, davet mektubu gönderen kişinin banka hesapları gibi online başvuruda talep edilmeyen, son derece gereksiz belgelerin dosyaya eklenmesi gerektiği de size vakit kaybettirecek hatalı bilgilerden. Fakat bir kurum aracılığıyla başvuru yapıyorsanız, bunları isteyebilirler de. İşlerine yaramayacak olsa bile. :)
Toronto, Kanada

Toronto, Kanada

Kanada Kaç Yıllık Vize Veriyor?

Kanada vize başvurusunda bulunduktan sonra vizenizin onaylandığının haberini alıyorsunuz ve pasaportunuzu gönderiyorsunuz. Pasaportunuza Kanada vizesi basıldığı gün itibarıyla, pasaportun bitiş tarihine kadar Kanada vizesine sahip oluyorsunuz. Maksimum 10 yıllık pasaportunuzun olabileceğini düşününce, pasaportu yeni olan birisi 10 yıllık Kanada vizesi alabiliyor. Pasaportunuzun 4 yılı kalmışsa, bu durumda Kanada vizesinin geçerliliği de 4 yıllık oluyor.

Kanada Turist Vizesi

Eğer Kanada turist vizesi almak istiyorsanız, ben de tam olarak bu tipte bir vize aldığım için yazının devamını okuyarak hangi belgelerin gerektiğini, nasıl aşamalardan geçildiğini görebilirsiniz.

Kanada Vize Başvuru Süreci Ne Kadar Sürüyor?

Sanırım Kanada vizesi kaç günde çıkar sorusuna, hiçbir internet sitesinde bulamayacağınız kadar tarafsız bir yanıt verebileceğim. Kanada vizesi almak isteyenler, vize başvuru sürecinde olanlar veya Kanada vizesi alanların iletişim kurduğu soru-cevap sayfasına bakarak bu sorunun onlarca farklı kişi tarafından verilmiş yanıtını görebilirsiniz. Ayrıca Kanada vizesi reddi, Kanada vizesinde eksik belge gibi konu başlıkları da yine bu sayfada geniş bir şekilde tartışılıyor. Mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim.

Kanada Vizesi için 'Online Başvuru' Adımları

Kanada vizesi için yaptığım online başvuruyu adım adım farklı bir yazıda anlattım. Bu yazı yeterince uzun olduğu için, daha da kasmayalım dedim ve ilgili kısmı alarak yeni yazı oluşturdum. Dilerseniz Kanada Vizesi Online Başvuru yazıma da göz atın. Hatta bence mutlaka bir bakın. Çok sayıda kişi bu yazımdan faydalanarak vizesini en kolay ve hızlı şekilde almayı başardı... Bu nedenle sizlere de tavsiyem, başvurunuzu yaparken yazımdan da faydalanın. :)

Eğer bu yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız paylaşımlarınızı bekliyorum. :) Yeni yazıları kaçırmamak için Facebook sayfamızı beğenebilir, Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz. 

NOT: Bir okurumuzdan gelen bilgiye göre kamuda çalışanlara son dönemde (Ağustos 2016) vize verilmiyormuş. Eğer kamuda çalışıyorsanız vize alma konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

NOT2: Son dönemde (Ekim 2016) başvuru yapanların çoğu kabul edilmiyor sanıyorum. Eksiksiz belgeyle ve çok detaylı birer niyet mektubuyla başvuru yapmak şart oldu.

Kanada gezisi için faydalı linkler

 • "Toronto'da nereleri görmeli" veya "havaalanından merkeze nasıl gideriz" gibi soruları olanlar için de hazırladığım şu şehir rehberini buraya bırakıyorum: Toronto’da Gezilecek Yerler
 • Ayrıca Toronto'ya gidecekseniz Niagara Şelalesi notlarıma da bakabilirsiniz.
 • Bir de Kanada'da araba kullanmak, Toronto-Montreal arası yolculuk ve de 3 günlük Montreal gezisi yazılarım da blogda.
 • Son olarak... Bin Adalar yazısı da hazır. Toronto ve Montreal'in tam ortasında kalıyor ve doğa harikalarından biri bence.

Teşekkürler!

Güzel yorumlarınız ve sorularınız için çok teşekkür ederim. Mayıs 2016'da henüz yaz sezonunun yoğunluğu başlamamışken turistik vize başvurusu yaptım ve haziranda Kanada'daydım. Kanada'ya gitmeden önce de bu yazıyı yazdım ki başkaları da faydalansın ve hepimiz Niagara Şelalesi'ni görelim!

Buradaki bilgilerden faydalanan okurların olması ve aldığım mesajlar beni gerçekten çok mutlu ediyor. Fakat bilgim dahilinde olmayan birçok soru geliyor. Maalesef ki Kanada vizesiyle ilgili her konuda bilgim yok. Eğitim (dil okulu, üniversite) veya tedavi amaçlı gidecekseniz, yurtdışından başvuru yapacaksanız, CAN Plus'tan yararlanacaksanız veya ailece başvuru yapıyorsanız sizden nelerin beklendiğini - yaşamadığım için - bilmiyorum. Bu nedenle gelen genel soruları yanıtlayıp, bazen tahminlerde bulunup, bilgimin olmadığı sorulara da "VFS Global'in çağrı merkezini arayıp danışabilirsiniz" yanıtını vermek zorunda kalıyorum.

Yakın zamanda sitede soru-cevap bölümünü de açtık yukarıda belirttiğim gibi. Böylece Kanada vizesi başvurusunda bulunanlar kendi aralarında bilgi alışverişinde bulunabilecek. İstediğiniz her soruyu yazabilir, sizinle aynı süreci yaşayanlarla iletişime geçebilirsiniz.

***

Yeni yazılar, gezi ipuçları, yeni seyahatler ve dahası için hem Valizim'in Instagram hesabından hem de bireysel hesabımdan paylaşımlarda bulunuyorum. Dilerseniz aşağıdaki linklerden takip edebilir, bizimle iletişim halinde kalabilirsiniz! :)

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep