Herkese yeniden merhaba! 2016 Mayıs ayında Kanada vizesi aldıktan sonra bu vizeyi nasıl aldığımı anlattığım çok ayrıntılı bir yazı yazmıştım. Bu yazıda pek çok kişinin Kanada vizesi ile ilgili sorularını yanıtlarken, Kanada vize başvuru işlemlerini de anlatıyordum. Maalesef hem detaylı bilgi vermek, hem de Kanada vizesi online başvuru yönteminin adımlarını AYNI SAYFADA anlatmak pek akıllıca değilmiş.

Bir önceki yazım, gerçekten de ciddi boyutta uzun oldu ve bir de gelen 200'ü aşkın yorum ile birlikte whatsapp yazışmalarını geçti... Bu nedenle, bir önceki yazımda anlattığım o Kanada vizesi başvuru adımlarını, bu yazıya taşımaya karar verdim. Kanada vizesiyle ilgili aklınıza gelecek her sorunun yanıtı büyük oranda diğer yazımda kaldı, burada ise Kanada vizesi başvurusunu adım adım anlatıyorum.

***Benim cevaplayamadığım soruları da artık okurlarımız cevaplıyor. Kanada vizesiyle ilgili soru sormak veya önceki soruları incelemek için Soru-Cevap sayfasını ziyaret edebilirsiniz...

Yani şu anda bir yandan bu yazıyı okurken, diğer yandan da Kanada vizesine başvuru yapabilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan... Eğer genel bilgilere ihtiyacınız varsa, vize kaç günde çıkar, nereye pasaport yollanacak, vizeyi almak zor mu kolay mı gibi sorularınız için sizleri Kanada Vizesi Nasıl Alınır? | Kanada Turist Vizesi Hakkında Her Şey başlıklı yazıma davet ediyorum... Hatta bence öncelikle o yazıyı okuyarak her konuda genel bir fikir sahibi olun, daha sonra vize başvurusuna hazır olduğunuzda gelip bu yazı eşliğinde online başvurunuzu gerçekleştirin. Ben olsaydım öyle yapardım. :)

Kanada Vizesi Online Başvuru Adımları

Kanada vizesi online başvurusuna şu ana sayfadan başlıyoruz. Sayfada find out if you need a visa seçeneğine tıklayıp karşınıza çıkan sorulara cevap vererek, vizeye ihtiyacınız olup olmadığını öğreniyorsunuz. Eğer almak istediğiniz Kanada vizenizin türüne, kısa-uzun zamanlı olmasına dair kafanız karışıksa bu testi uygulayabilirsiniz.

1- Getting started sayfasında "check your eligibility" seçeneğine tıklıyorsunuz. Bunun anlamı şu an bu başvuruyu gerçekleştirmek için uygun bir aday mısınız, sorulara cevap vererek hem sürece dair bilgileniyorsunuz, hem de belli başlı konularda karşı tarafa bilgi veriyorsunuz ki size uygun olan vize türünü önersin.

Karşınıza ilk çıkacak görüntü, aşağıdaki gibi olacak. Sorular sırasıyla gidiş amacınız, ne kadar süreyle orada kalacağınız, pasaportunuzun ait olduğu ülke, şu an yaşadığınız ülke, Kanada'da yaşayan/Kanadalı aile bireyiniz var mı ve 18 yaşını geçmiş mi, doğum tarihiniz. Ben 6 aydan kısa bir seyahat yapacakmışım ve ülkede yaşayan bir akrabam yokmuş gibi işaretliyorum. Next diyerek ilerliyorum...

Kanada Vizesi Online Başvuru

İlk soru sayfası

2- Karşınıza gelecek ikinci soru daha önce Kanada'da yaşayıp yaşamadığınız, üçüncü soru Green Card sahibi olup olmadığınız, dördüncü soru ise medeni halinizin ne olduğu ve de Kanada'nın hangi bölgesine gideceğinizle ilgili.

Kanada Vizesi Online Başvuru

2. soru

Kanada Vizesi Online Başvuru

3. soru

Kanada Vizesi Online Başvuru

4. soru

Bu soruları yukarıdaki gibi yanıtladıktan sonra karşıma "Visitors/Tourists - Under 6 months" yazısı çıkıyor. Yani 6 aydan az süreli turist vizesi almam uygun görülüyor. Hemen altındaki Continue seçeneğine tıklıyorum. Sonrasında karşıma çıkan sayfadaki bilgilere göz gezdirip yine "tamam tamam anladık" manasında ikinci kez Continue diyerek yeni bir teste ulaşıyorum.

3- Ve karşıma şu aşağıdaki sayfa geliyor.

Kanada vizesi online başvuru

3. maddede bahsettiğim sayfa

Gidiş amacım için "tourism"i seçiyorum. Arkadaşlarınızı veya aile bireylerinizi ziyaret etmeye gidiyorsanız, size davet göndereceklerse bile "turistik amaçlı" gidiyorum demeniz işinizi kolaylaştırabilir. Sonuçta yakından tanıdığınız birisinin evine gidiyorsanız, oraya yerleşme ihtimaliniz olabileceğini düşünüp huysuzlanabilirler. :)

4- Main purpose sorusundan sonra karşınıza gelecek sorularda sırasıyla

  • Son 10 yıl içinde yalnız veya ailenizle Kanada'ya ziyaret edip etmediğiniz,
  • O anda geçerli veya son 10 yılda alınmış ABD vizesine sahip olup olmadığınız.

5- Hemen ardından sırasıyla yaşadığınız ülkede bir işe sahip misiniz, bir iş yerine sahip misiniz, maddi anlamda başkasına bağımlı mısınız, son 10 yılda başka ülkeleri ziyaret ettiniz mi sorularını yanıtlıyorsunuz.

Kanada vizesi online başvuru

6- Sonrasında saçma sayılabilecek bir soru geliyor. Kanada'da oturma izni (gibi bir statüye sahip) veya Kanada vizesi olan bir aile bireyiyle mi seyahat edeceksiniz? sorusuyla karşılaşacaksınız. "Nereden çıkarıyorsunuz bunları canım?" diyebilirsiniz. No deyip geçiyoruz ve daha önce ülkenizde suç işlediniz mi sorusu geliyor. Bu soruya da hayır diyoruz.

Kanada vize online başvuru

Ülkemizde hiç suç işledik mi? Tabii ki hayır.

7- Son 12 ayda Kanada'nın anlaşmalı olduğu doktorlardan biri tarafından sağlık kontrolünden geçirilip geçirilmediğinize dair bir soru.

Kanada vize

Son dönemde Suriye gibi savaş bölgelerinden gelen kişilerden bu gibi sağlık kontrolleri isteniyor. Eğer uyruğunuz TC ise bu soruya hangi yanıtı verdiğinizin pek önemi olmayacak.

8- Sonrasında gelen sorular 

  • Ailenizden birinin başvurusunu da şu an yapmak istiyor musunuz?
  • Başvurunuza başkasının erişimine izin veriyor musunuz? (Yani sizin yerinize bir temsilcinin bu işlemi yürütmesi kastediliyor)
  • Bu başvurunun ücreti olduğu, ödeyip ödemeyeceğiniz soruluyor.
  • Dokümanlarınızı dijital ortama aktarma imkanınız var mı? Daha önceden scan etmiş veya o an yapacak olabilirsiniz. Buna evet diyoruz doğal olarak.

9- Ödemeyi şu kartlardan biriyle yapmanız mümkün mü? deniyor. Visa, American Express veya Mastercard seçeneklerinden biriyle ödeme yapmanız bekleniyor.

Kredi kartları sorusu

Kredi kartları sorusu

Bu soruyu da yanıtladıktan sonra Review your answers sayfası açılıyor. Sorulan tüm sorular ve yanıtlarınızın dökümünü görüyorsunuz. Değiştirmek istediğiniz yanıt olursa bu aşamada müdahale edebilirsiniz. Her şey tamamsa Continue diyerek devam ediyoruz. Eğlence yeni başlıyor.

10- Onuncu ve en önemli adımdasınız. Karşınıza Your Document Checklist başlıklı bir sayfa çıkıyor.

kanada vize online başvuru

Bu sayfaya ulaştığınızda ilk yapmanız gereken Step 1'in üstünde yer alan 'Referans Kodu'nu bir kenarıya not almak. Çünkü ilerleyen dakikalarda bu kod olmadan başvuruya devam edemeyeceksiniz. Dahası, eğer sistemden düşerseniz, internetiniz kesilirse, sayfa kapanırsa referans kodunuz geçersiz sayılıyor. Yukarıda ilk adımdan beri cevapladığınız soruların hepsini baştan sonra cevaplayıp yeni kod almanız gerekiyor. Yani an itibarıyla dikkatli ilerlemekte fayda var. :) Sayfada yer alan 4 adımı açıklayalım.

  • İlk adımda bu referans kodunu kaydetmeniz öneriliyor ve sebepleri anlatılıyor.
  • İkinci adımda bu sayfanın çıktısını alın çünkü başvuru sırasında gerecek deniyor. Siz ekran görüntülerini alsanız da olur tabii. Unutmayın, sayfa kapanır da işleme baştan başlarsanız referans kodunuz değişecek. Yeniyle eski kodu karıştırmayın.
  • Üçüncü adımda ayrıntılı bilgi için başvuru guide'ını okuyun diyor. Önerildiği gibi başvuru kılavuzunu ayrı sekmede açıp istenilen belgelerin çeşitleri, neler olabileceğiyle ilgili bilgi alabilirsiniz. Açık durmasında fayda var.
  • Dördüncü adımda da belgeleri yüklemekte zorluk çekiyorsanız aşağıdaki linke tıklayın diyor. Bu konuda dikkat edilecek en önemli nokta, her belge için tek bir dosya yükleme hakkınızın olması. Mesela pasaportun tüm sayfalarını tek bir PDF dosyasında toplamanız gerekiyor. Hatta bazen tapu senetleri, banka hesap dökümü, ruhsat gibi belgelerin hepsi "maddi durumu yansıtan belge" olarak kabul edildiğinden, tümünü tek bir PDF dosyası halinde yüklemeniz gerekecek. Bunu yaparken de dosya boyutuna dikkat etmelisiniz.

Sayfanın devamı... Başvuru formu ve destekleyici belgeler ile başvuru ücreti.

Kanada online vize başvurusu

Application for visitor visa ve family information formlarını listede üstüne tıklayarak indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyaları mutlaka Adobe Acrobat Reader programıyla açıp doldurmanız gerekiyor. Kanada vizesi online başvuru yapıyorsanız, formlarda "imza" hanesi olmasına rağmen çıktısını alıp imzalamanız gerekmiyor. Boş bırakıyorsunuz.

Supporting Documents listesinde, her maddenin yanındaki İ simgesine tıklayarak hepsiyle ilgili hangi belgelerin geçerli olabileceğini öğrenebilirsiniz. Purpose of travel'ın yanındaki simgeye tıklayınca "geçici bir süre için geldiğinizi kanıtlayın" ifadesi çıkıyor. Yukarıda bahsettiğim gibi, Kanada'dan ülkenize dönüş bileti, dönüş tarihinizden sonraki bir randevu/rezervasyon dönüşünüzü kanıtlayabilir.

Bunun dışında, passport ve travel history hemen hemen aynı anlama geliyor. İkisine de pasaport sayfalarınızın toplu PDF'ini yükleyebilirsiniz. Geçmişte alınmış çok vizeniz varsa, özellikle ABD vizesi olan ama geçerliliği dolmuş pasaportlarınızı travel history'e eklemeniz iyi olru. Görüldüğü gibi sağlık sigortası veya niyet mektubu için yer yok. Bunun gibi gerekli gördüğünüz belgeleri, size başvuru sırasında ek olarak verilecek tek bir boşluğa gruplayıp sıkıştırmanız gerekecek. 

Bu adıma kadar her şey yolundaysa ve istenilen belgelerin hepsi dijital olarak elinizin altındaysa harika. Sadece niyet mektubu ve eğer maddi anlamda başkasına bağlıysanız bu konuda yazılacak dilekçeyi hazırlayıp imzalayıp tekrar taratmanız gerektiğini unutmayın. Her şey tamamsa devam edebilirsiniz.

5. adımdaki Register'a tıklayıp sisteme üye olmadan önce diğer adımlara da göz atıyoruz. 6. adımda üye olduktan ve login'den sonra otomatik olarak MyCIC online servisine yönlendirileceğiniz söyleniyor. Sisteme girince "Visitor visa, study and/or work permit" seçeneğine tıkladıktan sonra referans kodunuzu girmeniz gerekiyor.

kanada online vize başvuru

8. adımda dokümanları sisteme yüklemeniz, gözden geçirmeniz, ödemeyi yapmanız ve başvuruyu sonlandırmanız gerektiği belirtilmiş. 9. ve son adım, başvuruyu submit edince MyCIC hesabınızda bir onay mesajı gelecek. Bunu mail olarak da alacaksınız.

kanada online vize başvuru

Bu aşamada Register diyerek sistemde üyelik oluşturuyor ve sonra giriş yapıyorsunuz. Sign-in Partner mı, GC Key mi sorusuna Kanda Hükumeti'nin online sistemini ifade eden GC Key seçeneğine yönelmenizi öneriyorum.  Üyelik oluştururken sizden güvenlik için bazı soru-cevaplar oluşturmanız istenecek. Cevapları bir yere not etmelisiniz çünkü her login sonrası bu sorulardan biri karşınıza çıkacak.

Online Başvurunun MyCIC üzerindeki Aşamaları

Kanada online başvuru

Sign-in sonrası Welcome to MyCIC yazan sayfada "What would you like to do today? Apply" sorusunun altındaki "Visitor visa, study and/or work permit" seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Sonrasında ise size verilmiş olan referans kodunuzu girip işleme devam ediyorsunuz. En baştaki sorular ve verdiğiniz cevaplar, sonrasında da başvuru aşamalarının ayrıntıları bir kez daha karşınıza çıkıyor. Bunları geçtikten sonra Your Document Checklist başlıklı sayfada artık belgelerinizi yüklemeye başlıyorsunuz.

İlk dosya Kanada vize başvuru formunun kendisi. Hala doldurmadıysanız bu aşamada da üzerine tıklayıp bilgisayarınıza indirebilir ve doldurup sisteme yükleyebilirsiniz. Supporting documents sırasıyla maddi durumunuzun iyi olduğunu kanıtlayan belgeler, pasaport, baştaki sorularda başkasına bağımlı olduğumu belirttiğim için sponsor olan kişinin maddi durumuna dair kanıtlayıcı belge, seyahat amacı (döneceğinize dair teminat vermeniz gereken nokta), ailenize dair bilgileri dolduracağınız form, gezi geçmişiniz (pasaportların ve vizelerin hepsi), dijital fotoğrafınız. Eğer çalıştığınızı veya şirket sahibi olduğunuzu ifade etmiş olsaydınız, bu aşamada işinizle ilgili belgeleri sunmanız gerekecekti.

kanada vizesi başvuru

Aşağıdaki optional documents kısmı ise niyet mektubunuzu yükleyeceğiniz bölüm. En altta da belgelerin ardından ödemeniz gereken meblağ yer alıyor. 2016 Mayıs itibarıyla Kanada vizesi başvuru ücreti 100 CAD.

kanada vizesi başvuru

Belgelerinizi yüklerken sorun yaşıyorsanız, şu linke göz atabilirsiniz. Örneğin 4 MB'dan büyük dosyaları yükleyemeyeceğiniz belirtiliyor.

Ödemeyi gerçekleştirip submit'e bastıktan sonra başvurunuzu değiştiremiyor, yeni belge ekleyemiyorsunuz. Başvuruyu tamamladıktan sonra MyCIC sistemine ve mail kutunuza aynı anda onay mesajı geliyor. Aynı mesaj tam 24 saat sonra da gelirse şaşırmayın. Sistemde bilgilerinizi güncelledikten 24 saat sonra bilgi mesajı geldiği için bir de mail gelecek. Yoksa birisinin sizin başvurunuza baktığını düşünüp umutlanmayın, özellikle alakasız bir saat aralığında :)

Başvurunun ardından mail'larınızı günde birkaç kez kontrol edin. Mail aldığınız zaman MyCIC sistemine giriş yapmanız, gelen mesajlar bölümünden mesajınızı bilgisayarınıza indirmeniz gerekecek. Başvurunuz onaylandı, pasaportunuzu gönderebilirsiniz uyarısını gördüğünüz gibi pasaportlarınızı ya İstanbul veya Ankara VFS Global Kanada şubesine gönderin, ya da elden teslim edin.

Başvuru merkezlerinin adres-telefonları, bu aşamada ödenecek ücret ve işlemlerin süreleri ile ilgili bilgileri yukarıda bulabilirsiniz. Eğer karşı tarafı ikna edici belgeleriniz eksiksiz ve formlarınız dikkatli şekilde doldurulmuşsa, vizenizin çıkmama ihtimali düşük.

Herkese bol şans!


Eğer bu yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız paylaşımlarınızı bekliyorum. :)

Toronto Rehberi ve Niagara Şelalesi yazılarımı da tavsiye ederim, yine oldukça ayrıntılı bilgi verdim elimden geldiğince.

Ağustos 2016'dan beri çoğu okurumuz Kanada vizesi almanın gün geçtikçe zorlaştığını bildiriyor. Maalesef çok sayıda kişi red cevabıyla karşılaşıyor. Bu durumda yapılması gereken eksiksiz belge teslim etmek, en ayrıntılı şekilde niyet mektubu yazmak ve mümkün olduğunca Türkiye'ye döneceklerine dair ikna etmeye çalışmak... Aklıma başka bir şey gelmiyor maalesef. Soru-cevap sayfasında vizesini alan, alamayan okurlarımız haberleştikleri için, belki o sayfayı takip ederek son durumla ilgili daha güncel bilgilere ulaşabilirsiniz...


Teşekkürler!

Güzel yorumlarınız ve sorularınız için çok teşekkür ederim. Mayıs 2016'da henüz yaz sezonunun yoğunluğu başlamamışken Kanada vize başvurusu yaptım ve haziranda Kanada'daydım. Kanada'ya gitmeden önce de bu yazıyı yazdım ki başkaları da faydalansın ve hepimiz Niagara Şelalesi'ni görelim!

Buradaki bilgilerden faydalanan okurların olması ve aldığım mesajlar beni gerçekten çok mutlu ediyor. Fakat bilgim dahilinde olmayan birçok soru geliyor. Maalesef ki Kanada vizesiyle ilgili her konuda bilgim yok. Eğitim (dil okulu, üniversite) veya tedavi amaçlı gidecekseniz, yurtdışından başvuru yapacaksanız, CAN Plus'tan yararlanacaksanız veya ailece başvuru yapıyorsanız sizden nelerin beklendiğini - yaşamadığım için - bilmiyorum. Bu nedenle gelen genel soruları yanıtlayıp, bazen tahminlerde bulunup, bilgimin olmadığı sorulara da "VFS Global'in çağrı merkezini arayıp danışabilirsiniz" yanıtını vermek zorunda kalıyorum.

Yakın zamanda sitede soru-cevap bölümü de açıldı! Böylece Kanada vizesi başvurusunda bulunanlar kendi aralarında bilgi alışverişinde bulunabilecek. İstediğiniz her soruyu yazabilir, sizinle aynı süreci yaşayanlarla iletişime geçebilirsiniz. Instagram ve Facebook'tan da Valizim'i takip edebileceğinizi hatırlatayım.

Son olarak...

Yukarıda ısrarla belirttiğim gibi Kanada vizesi başvurusu yaparken bu yazıyı kaynak olarak alabilirsiniz, fakat Kanada vizesiyle ilgili her sorunun yanıtını bulacağınız diğer yazıma da göz atmayı unutmayın. Tekrar tekrar link vermiyorum, sayfanın en üstünde göreceksiniz. Ayrıca Kanada seyahatimde yazdığım birçok yazıya da göz atmayı unutmayın. Toronto, Montreal, Bin Adalar, Niagara, yaptığımız Frankfurt aktarmalı uçak yolculuğu, Toronto'da araba kiralamamız ve dahası... Hepsi Kanada arşivinde mevcut. :)

Herkese kolaylıklar!

Ve bir de... 

Bizi takip etmeye devam etmek isterseniz:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!