Bir önceki yazımda genel olarak Kanada'da yaşamın nasıl olduğundan bahsetmiştim. Bu yazımda özellikle bahsetmek istediğim konular; Kanada evleri, Kanada'da ev bulmak, ev kiralamak, kiralama ücretleri, taşınma ve nakliye süreçleri... Bu konulardan tabii ki kendi deneyimlerime de değinerek bahsedeceğim. Eğer siz de Kanada'da ev bulmak istiyorsanız, yakın zamanda Toronto'da ikinci evine taşınmış biri olarak yazdıklarımın sizler için faydalı olabileceğini düşünüyorum... 

Kanada'da Ev Bulmak ve Kanada Evlerinin Özellikleri

Toronto'da Ev Kiraları

kanada-evleri-kanadada-ev-bulmak

Kanada evleri bir harika ama fiyatlar da evlerin güzelliğiyle doğru orantılı...

  • Kişi başı ortalama $750-$1000 a ya oda ya da biriyle çıkacaksanız Kanada'da ev tutabilirsiniz.
  • Kanada'da kiralık 1 odalı apartman daireleri ortalama $1300-$1600 arası.
  • Eğer condo (rezidans) dairesi kiralamak isterseniz 1800$'dan başlayan fiyatlarla değişiyor.
  • 2 oda isterseniz de iki tip daire için 500'er $ ekleyebilirsiniz başlangıç fiyatlarına.
  • Bir de house denilen Amerikan tarzı bizim de villa diyebileceğimiz tarzda Kanada evleri var. Komple bir house tutmak maliyetli çünkü 3 ve üstü odaları var. House'ların basement denilen kiler olarak yapılmış ama daireye dönüştürülmüşleri var. Onlarda da fiyatlar $1500'dan başlıyor. Ortalama fiyatlar bu şekilde.

*Fiyatlar 2019 Ocak itibari ile revize edilmiştir.

kanada-evleri-kanadada-ev-bulmak

Toronto'daki rengarenk evlerden...

  • Ev giderleri yani elektrik,su ve doğalgaz genelde 'house' tarzı Kanada evlerinde kiraya dahil oluyor. Yani "utilities included" diye geçer. 'Apartman daireleri ve condo'larda' ise elektrik (hydro) hariç oluyor birçok yerde. Ama ısınma/doğalgaz (heat) ve su kiraya dahildir. Bu da  "some utilities included" olarak geçmektedir. Evleri araştırırken bunları dikkate almanızı öneririm. Bir apartman dairesinde hydro/ electricity ortalama olarak 50-60$ geliyor.
  • Bir de konuyla alakalı olarak nadir de olsa olabilecek bir şey söyleyeyim. İlk oturduğumuz dairede ev sahibimiz ısınmayı da elektriğe bağladığı için bize ayda en iyi ihtimalle 150$ geliyordu!? Kışın 300$' ları gördük ne yazıkki... Ev tutarken ev sahibinize mutlaka sorun. Hatta imkanınız varsa potansiyel komşularınıza da danışmanızı tavsiye ederim.

Çamaşır makinesi almak yasak!

Aslında Kanada evlerinin fiyatlarında bir anormallik yok fakat fiyat-performans dengesi ortalama Türkiye şartlarında yaşayanlar için biraz zorlayıcı. Şöyle ki; mesela her evde beyaz eşya adına fırın ve buzdolabı mevcut fakat bulaşık, çamaşır makinası ve davlumbaz değişken. Açıkçası benim Kanada'da yaşadığım en büyük zorluk evde çamaşır makinasının olmayışı. He belki alırım diyorsunuz ancak yasak! Evet çünkü evler çok eski yani Kanada'ya henüz Kentsel Dönüşüm eli değmediği için evlerde çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve davlumbaz tesisatı yok.

Kanada'da rezidans kiralamak için çalışıyor olmalısınız...

Ortalama apartman dairesinde oturmaktan bahsediyorum elbette gelir seviyesine göre durum değişir. Ama çok fazla bir seçenek yok açıkçası. Ya bahsettiğim apartman dairesinde oturacaksınız veya condo kiralayacaksınız ki; condoları kiralamak için profesyonel iş hayatınızın olması 1. şart. Yani öğrenci olarak geldiğinizde biraz zor. Deneyimledim, olmuyor :). Veya 1 yıllık kira verebiliyorsanız kiralama şansınız artar.

kanada-evleri

1910 stili dublex Kanada evlerinden birkaçı...

Condo'larda bütün beyaz eşyalar mevcut. Bu sebeple biz de normal Türkiye koşullarında bir daireye taşınalım diye condo kiralamak istedik. Yoksa condo denilen rezidans dairelerin Türkiye'deki rezidanslarla şaşaa açısından hiiç alakası yok. Normal bir apartman dairesinden farkı yukarıda saydığım özellikler ve aktivite salonları (gym, sinema salonu vb.).  İlk oturduğum daire 1200$'dı. "1500$ civarı bir daireye taşınabiliriz, otopark da dahil olduğu için makul" dedik; fakat profesyonel iş hayatımız henüz olmadığı için 3 daireden de bu sebeple red aldık.

Kanada'da condo nasıl kiralanır?

kanada-evleri-kanadada-ev-bulmak

Burda condo kiralamak için iş başvurusu gibi başvuru yapıyorsunuz. Başvuruyu emlakçılar vasıtasıyla ev sahibine yapıyorsunuz. Ev sahibi sizi görmüyor siz de onu. Sadece emlakçı referans oluyor ve sizinle ilgili belgeleri teslim ediyor. Ev sahibi de olumlu veya olumsuz olarak emlakçıya bildiriyor. İstediğiniz emlakçıyla çalışabilirsiniz. Komisyonu sizden değil ev sahibinden alıyorlar. 

Şu an renovate edilmiş, yani mutfak ve banyosu sıfırlanmış, parkeleri yeniden cilalanmış, badanası yapılmış normal bir apartman dairesi bulduk ve taşındık. Yine davlumbaz yok ve yine bulaşık makinası yok. En azından binada çamaşırhane var. Bu sayede dışarıda bir çamaşırhaneye gitmiyoruz. Buna da şükür çünkü gerçekten "temiz" apartman dairesi bulmak gerçekten güç.

Uygun bir daire bulduktan sonra eve yerleşmek, eşyaların nakliyesi ve yeni eşya satın almak ise ayrı bir dert...

Yeni Eve Taşınma Sürecinde Yaşadıklarımız...

 
Daha önceden anlattığım gibi, Toronto'ya ilk geldiğimde erkek arkadaşımın bana ayarladigi eve yerleştim. Daha sonradan daha iyi bir ev buldum ve ilk defa Toronto'da taşınma tecrübesini yaşamış oldum.
 
Evime aldığım ilk oturma grubum ikinci eldi. Kanada'da Kijiji.ca diye bir ikinci el sitesi var oradan aldık. Bu site üzerinden aklınıza gelebilecek her türden taşınır veya taşınmaz mal alıp satmanız mümkün. Oturma odasına set halinde bir üçlü, bir ikili, bir de tekli koltuk aldık. Toplamda 300$'a mal oldu. Diğer eşyaları da her öğrenci evinin gözbebeği IKEA'dan aldık.

Toronto'da Nakliye İçin U-Haul

Oturma grubunun da, IKEA'dan aldıklarımızın nakliyesini de U-Haul'den en küçük boy van kiralayarak yaptık. Evden eve nakliye inanılmaz maliyetli burada. Bu yüzden bizim gibi az eşyası olanlar genel olarak U-Haul'u kullanıyor. U-Haul'un sistemini kısaca anlatayım...

U-Haul Sistemi Nasıl İşler?

kanada-evleri-kanadada-ev-bulmak

Toronto'da birçok şubesi var. En yakınınızdakine gidip ihtiyacınıza göre büyüklükte araç kiralayabiliyorsunuz. Saatlik değil kilometre bazında para yazıyor. En ufak aracı kiraladığınızda sabit olarak 19.99$ veriyorsunuz km başı da 40 cent hesabınıza ekleniyor. Aracı teslim ederken km ve benzin kontrolü yapılıyor. Ona göre ödeme birkaç gün içinde kredi kartınızdan tahsil ediliyor.

Aracın sorumluluğu tamamen sizde!

Araca eşyaları siz yükleyip, indiriyorsunuz yani taşıma mesuliyeti tamamen sizde. Aracı da kendiniz kullanıyorsunuz. Biz de dediğim gibi ev taşırken U-Haul'u kullandık. Yaklaşık 60-70$ bir masrafı oldu. Nakliyeye kıyasla çok cüzi bir rakam gerçekten. Nakliye ile taşınma maliyeti minimum 500-600$'ı bulacaktı!
 
İlk eşyalarımızı kijiji ve IKEA'dan aldığımızı söyledim. Televizyon ve PS4 gibi elektronik eşyalarımızı da - maliyetleri hatrı sayılır olduğu için - Best Buy'dan aldık. Çünkü garanti belgesi önemli bir unsur bence. Özellikle elektronik ürünleri güvenilir yerlerden almak her zaman daha avantajlı oluyor bana göre.

Aldıklarınızı 1 ayı doldurmadan iade edebiliyorsunuz

Aldığımız ürünler piyasada aşağı yukarı her yerde aynı fiyatta. Aslında bir tık daha uygun bulabileceğimiz yerler yok muydu, vardı. Fakat garantisi olsun istediğimiz için Best Buy gibi büyük bir teknoloji mağazasından aldık. Best Buy, Walmart gibi büyük mağaza zincirlerinin 1 ayı doldurmaksızın koşulsuz şartsız (fişinizle beraber gittiğiniz takdirde) iade etme imkanı oluyor. "Mağazada beğendim ama evde hoşuma gitmedi" diyebilir, ister para iadesi alabilirsiniz isterseniz de başka bir ürünle değiştirebilirsiniz.

Herkese ibret olacak bir koltuk macerası(!)

kanada-evleri-kanadada-ev-bulmak

Leon's, Toronto

Ayrıca koltuk takımımı taşınırken eski evde bıraktım, IKEA'dan köşe koltuk bir de ikili aldık. Koltuk maceramız var aslında onu da kısaca anlatayım...   Aslında aklımızda IKEA'dan alma fikri yoktu. Çok klasik, hep bildiğimiz ürünler diye istemedim başta. Birkaç tane ünlü mobilya mağazalarını bi hayli gezdik. Zevkimize göre bulmakta çok zorlandık. Leon's diye bir mobilya mağazasında beğendik almaya karar verdik, nakliyesinin de ücretsiz olduğunu öğrenince sevindik. Çünkü en iyi ihtimalle 100$ gibi bir nakliye ücreti alıyorlar.

Adresi yanlış verdiğimiz için koltuğumuzu teslim etmediler...

Yeni evimize taşınacağımız günün ertesine gün aldık ve geldiler. Erkek arkadaşım yanlışlıkla apartman numarasını yanlış vermiş bu sebeple teslim edemeyeceklerini söylediler! Faturamız var, kimlikte isim tutuyor eh zaten peşin ödediğimiz koltuk da bizim. Yani her koşulda teslim etmeleri gerekiyor... Haliyle biraz gerginlik oldu. İnat ettiler ve koltuğumuzu teslim etmediler.
 
Mağazayı aradık, nakliyecilerle konuştular kendi elemanlarını bile ikna edemediler. Tabi biz de merkez mağazayı arayıp nakliye sistemlerinin kötü çalıştığını, aldığımız ürün dışında bir daha ürün almayacağımızı söyledik, hatta sosyal medyadan da şikayet ekledik. Sonra mağaza bizi aradı özür dilediler telafi edeceklerini söylediler biz de "tamam, peki" dedik.

Koltuğu 4. kata kadar çıkarmak istemediler...

Ertesi gün başka nakliye ekibi geldi. Bu sefer adres tamam gerçekten teslim ediyorlardı ki; 4 kat çıkmayacaklarını, sadece 2. kata kadar çıkarabileceklerini söylediler ve de teslim ettiklerine dair kağıdı imzalamamızı istediler! Bir önceki nakliye ekibiyle konuşmuş olduklarını varsayarak yaptıkları bu gereksiz muameleye fazla anlam yüklemedik. Teslim kağıdını imzalamadık ve soluğu mağazada aldık. Para iademizi istedik bir daha da önünden geçmedik.

En sadık dost: IKEA

Ne varsa IKEA'da var diye IKEA'ya gidip işimizi hallettik. Ne de olsa IKEA, Kanada evlerinin de vazgeçilmezlerinden... Nakliyeden dilimiz yandığı için gittik U-Haul'den vanımızı kiraladık. 4. Katımıza da kendimiz taşıdık. Kısaca anlatayım diyip biraz içimi dökmüş gibi oldum. Bu koltuk macerası bize 3 haftalık boş salon olarak geri döndü.
 
Bu talihsiz hikayeden almanız gereken özetle; Leon's mağazasından ürün alırsanız nakliyesini kendiniz yapın! Yeni ürün maceralarında görüşmek üzere!
 
Kanada'da yaşamak ile ilgili yazdığım diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kanada'da yaşam ile ilgili merak ettiğiniz başka konu başlıklarını bana iletirseniz, bir sonraki yazımın hangi konuda olacağını belirlememe yardımcı olabilirsiniz.
 
Eğer bu yazıyı başkaları da okumalı derseniz, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Yeni yazılar, gezi ipuçları, yeni seyahatler ve dahası için Valizim'in Instagram hesabından  bizimle iletişim halinde kalabilirsiniz! :)

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

1- Kanada'da Yaşamak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler - 1 

2- Kanada Göçmenlik Fikri Üzerine | Türkiye - Kanada Karşılaştırması

3- Kanada Vizesi Alma Rehberi

4- Kanada Blog

Son olarak...

Bizi Takip Etmek İçin:

Instagram Valizim: @valizim_com

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!