Her sene, temmuz-ağustos aylarında "gitmezsem aklımda kalır" dediğim yerlerin başında İztuzu Plajı ve Dalyan geliyor. Kaya mezarları manzarasına karşı kahvaltı etmek, İztuzu'nun sıcacık ve tertemiz suyunda yüzmek, caretta carettaların yaşam alanında olmanın verdiği o tatlı his ve tatilin sonunda tüm bu ambiyansın üzerimizde bıraktığı huzur; bu rotayı hemen hayata geçirmek için oldukça yeterli!

Her yaz rotamız belli. İzmir'den yola çıkıp Muğla'ya doğru hareket ediyoruz. Son kilometrelerde nar ağaçlarıyla çevrili daracık yollardan geçip Dalyan'a varıyoruz. Yıllardır hep aynı pansiyonda kalıyoruz çünkü Dalyan'daki pansiyonların sunduğu hizmet, manzara ve arkadaşlık çok iyi hissettiriyor. Kaya mezarları manzarasına karşı yorgunluk kahvemizi içip, pansiyonun iskelesine yanaşan motora atlıyor ve İztuzu Plajı'na varıyoruz.

Araba kullanmaya, navigasyon açmaya hiç gerek yok, çünkü Dalyan'da göl kenarındaki bir pansiyonda konaklıyorsanız, plaja motorla 20 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Fakat tercih ederseniz de, Dalyan'dan çıkıp 10 kilometrelik keyifli bir yolculuk yaparak da yine plaja kolaylıkla varabilirsiniz.

İztuzu ve Dalyan'ı ilk kez duyanlar, duyup da bir türlü tanışamayanlar için baştan başlayalım... Dalyan, Muğla ilinin Ortaca ilçesinde yer alan, turistik bir belde. Kuzeydeki Köyceğiz Gölü'nün Akdeniz'e açılmasını sağlayan kanalın tam üstünde Dalyan deltası. İztuzu Plajı ise deltanın Akdeniz'e tam açıldığı noktada, bir tarafı sazlık, bir tarafı incecik kum olan, müthiş bir doğal alan. Hedef İztuzu olunca, konaklanabilecek en güzel yer Dalyan oluyor.

Yemyeşil dağ yolundan geçerek ulaşabileceğiniz masmavi bir deniz, kumsal ve Dalyan yöresinin hiç kesilmeyen tatlı esintisi; yani bir yaz tatilinden beklenebilecek neredeyse her şey burada. Hem bozulmamış bir doğal alan olarak dünyaca tanınan hem de nesli tükenmekte olan caretta carettaların yuvası olan İztuzu, kalabalıktan dolup taştığı dönemlerde bile huzurlu havasını korumayı başarıyor. Uzaktan bakan herkesin birkaç saniye durup düşünmesine sebep olan Kaya Mezarları ve antik kenti de beldenin hafife alınamayacak tarihi güzelliklerinden.

Buraya gelen herkes, ambiyansı bozmamaya özen gösteriyormuş gibi geliyor bana. Caretta carettaların dünyada yaşayabildiği son noktalardan biri olan İztuzu Plajı'nda, pek çok şey onlara göre planlanmış durumda. Doğal yaşama saygılı bir anlayış benimsenmiş durumda olduğundan, dev bir plaj organizasyonu yerine daha mütevazı bir tesis turistlere hizmet veriyor. Her yıl caretta carettalar çiftleşmek ve yumurtalarını gömmek için İztuzu'na geldiği için, şezlongların sınırı belirtilmiş, plaja giriş saatleri kısıtlanmış durumda. Aynı zamanda sahilde Deniz Kaplumbağaları Hastanesi, yardıma ihtiyacı olan caretta carettaların tedavilerini ve korunmalarını sağlıyor.

Beldede İngilizlerin yoğunluklu olarak, yaz kış yaşıyor olması, burayı bir tür İngiliz kasabasına dönüştürüyor. Pek çok kafe ve restoranda birincil menü İngilizce, bar ve publar ise İngiliz mekanlarını andırıyor. Haliyle, yarı İngiliz yarı Türk aileler ve iki farklı dilde sohbetler burada oldukça alışılagelmiş durumda.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar: 

1- Türkiye'nin En Güzel 15 Plajı

2- Kabak Koyu - Fethiye

BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN: 

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!