Doğallığı ve berraklığıyla sadece bizim değil, dünyanın hayran olduğu İztuzu, Muğla ilinin Ortaca ilçesinde yer alıyor. The Independent'a göre dünyanın en iyi 10 kumsalından biri, The Times'a göre ise dünyanın en güzel açık alanı. Peki bu kadar beğenilmesinin sebebi ne? derseniz....

İztuzu'nu bu kadar güzel yapan ne?

Tatlı su ile deniz suyunun tam ortasında dar ama upuzun bir plaj düşünün. Bir tarafı, isminden de anlaşılacağı gibi tuzlu Akdeniz suyu, diğer tarafı ise tatlı su.  Kumsalında ise caretta carettalar geziniyor, daha ne olsun! Bana göre de Türkiye'deki en güzel 15 plajdan biri İztuzu.

En güzel plajlar - iztuzu

İztuzu Plajı - Dalyan

İztuzu Plajı, bu kadar ender rastlanan bir yeryüzü şekline sahipken, bir de caretta caretta'ların yumurtalarını bıraktıkları yerlerden biri olunca, iyice eşi benzeri olmayan bir yer statüsü kazanıyor. Hatta bu nedenle İztuzu Plajına "Kaplumbağa Plajı" bile deniyor.

Kaplumbağaları rahatsız etmemek için plaja akşam 20.00'dan sonra giriş yasak. Burada belki pek fazla restoran, kafeterya bulamazsınız ama yardıma ihtiyacı olan kaplumbağalar için ufak bir klinik bulunuyor. Ne de olsa burası bizim değil, onların doğal alanı.

En güzel plajlar - iztuzu

İztuzu Plajı - Dalyan

Kaplumbağalar için İztuzu'nda hangi önlemler alınıyor?

İztuzu'na gelen turistlerin artmasıyla 1988'den beri yürürlükte olan bazı plaj kuralları bulunuyor. Hem kaplumbağaların yumurtlama döneminde sesten, ışıktan rahatsız olmamaları, hem de yumurtaların güvende olması için...

  • 1 Mayıs - 31 Ekim arasında plaj akşam 20.00'dan 08.00'a kadar kapalı.
  • Araçların ve evcil hayvanların plaja girmesine izin verilmiyor.
  • İşaretlenmiş 'yuvalama' bölgelerinde güneş şemsiyesi, şezlong bulundurmak, hatta havlu sermek bile yasak.
  • Denizde hızlı gidecek motorlu araçlar, hız teknelerini kıyıdan 1 mil uzaklığa kadar kullanmak yasak. Plajda sadece acil durumlar için bir sürat teknesi bulunduruluyor.

En güzel plajlar - iztuzu

İztuzu Plajı belediye tarafından işletiliyor ama Özel Çevre Koruma Bölgesi olduğundan, kumsalda hiçbir yapıya izin verilmiyor. Daha önceden var olan yapılar da yıktırılmış. Turistlerin yeme içme ihtiyaçları için basit yiyeceklerin satıldığı ahşap büfe, tuvalet ve soyunma kabinleri var.

İztuzu Plajı'na ulaşmak için Muğla ilinin Dalyan beldesinden kalkan tekne dolmuşlar veya yine Dalyan PTT'sinin önünden kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz. Doldukça kalkan tekneler sabah 09.30 itibarıyla sefere başlıyor.

İztuzu Plajı'nın suyu nasıl?

İztuzu plajında eylül ekim aylarında bulunmuş ve de soğuk suda asla yüzemeyen biri olarak, buranın yüzmek için de, su oyunları oynamak için de mükemmel bir yer olduğunu söyleyebilirim. Ekimdeki rüzgarlı havaya rağmen müthiş bir su vardı ve sezonun sonunda gittiğim için de kimseler yoktu. Git git bitmeyen, upuzun, incecik kumdan oluşan plajları seviyorsanız İztuzu'na bayılabilirsiniz.

Eğer tatil hazırlığındaysanız, şu yazılar da ilginizi çekebilir belki...

  1. Denize Giderken Alınacakların Listesi
  2. En İyi Güneş Kremi Hangisi?
  3. Akdeniz’de Mavi Bayraklı Plajlar Listesi
  4. Bikini Üstüne Giyilen Pareo Modelleri

Bizi takip etmeye devam etmek isterseniz:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!