İtalya ile ilgili ne umduk, ne bulduk... Roma aşk şehri derler ama Aşk Çeşmesi (Fontana di Trevi) yıllardır tadilatta. Bu yüzden yüce Trevi Çeşmesi'nden aşk dileyip havuza büyük umutlarla bozuk para atmaya çalışırken, paranızın tadilat duvarına takılma ihtimali var. Yani bir bakıma, Roma'da aşkınız tehlikede!

İtalya - Acı Gerçekler ve Tavsiyeler

İşte o çeşme.

1- Aşk Çeşmesi'ne para atmayın

Çünkü gerek yok. Aşk çeşmesi’ne atılan paralar geceleri görevliler tarafından toplanıyor. Toplanan para ise şehrin düzenlenmesi için harcanıyor. Bozuk para deyip geçmeyin, havuza 2011'de atılan miktar 740 bin 500 sterlini bulmuş. Yani büyük hayallerle attığınız o euro’ları Roma Büyükşehir Belediyesi yol, su ve elektriğe çeviriyor.

Şaka bir yana, paralar gerçekten de şehirde o anda nerede ihtiyaç varsa oraya aktarılıyor. Evet yine boşa gitmiyor, yoksullara yardım etmek için veya tadilat işlerinde kullanmak için harcanıyor, fakat bu gerçeği öğrenince de olayın büyüsü bozuluyor, para atma ritüelinin tadı kaçıyor. Her neyse. Atın atın oraya kadar gitmişsiniz sonuçta. Sadece aşk değil, "Roma'ya tekrar gelmeyi" de dileyebilirsiniz.

2- Tadilatlar şehri Roma

italya tadilat

Bu iyi hali. Gerçekten.

Aşk değil hayal kırıklığı çeşmesi adeta. Aşk Çeşmesi maalesef 2014-2015 yıllarında tadilattaydı. Fotoğraflarda gördüğünüz şırıl şırıl akan çeşmeler yakın zamana kadar çalışmıyordu ve bu tadilat hali ilk değildi. Önceki yıllarda da defalarca kullanıma kapatıldı, açıldı ve tekrar kapatıldı. Tadilat olduğu zamanlarda bir de havuzun önüne duvar çekmiyorlar mı... O fotoğraflarda gördüğünüz büyüleyici görüntüyle karşılaşamazsanız üzülmeyin. Bozuk para fırlatmaya çalışırken, parayı önce engelden atlatmanız, sonra havuza denk getirmeniz gerekiyor. İşiniz zor.

İtalya'da tadilatta olan başka yerler de var...

Aşk Çeşmesi’nin yanı sıra 2014 yazında İspanyol Merdivenleri, 2015 yazında da Kolezyum tadilattaydı. Bakalım bu yaz döneminde şehrin başına neler gelecek. Yani ziyaret ettiğiniz yerlerden bazılarına kısmen erişemezseniz bozulmayın. Avrupa’nın çoğu kentinde düzenleme yapmak için yaz mevsimi bekleniyor. Turistleri değil, halkı düşünerek tabi. Temmuz ayında Aşk Çeşmesi'ni uzun süreli kapatabiliyorlarsa, turistler pek umurlarında değildir diye düşünüyorum.

3- İnsan, çok insan

italya kalabalık

Arkadaki manzaraya dikkat.

Hiç kimsenin olmadığı veya tek tük insanın olduğu müthiş Venedik fotoğraflarını ciddiye almayın. Yaz veya bahar mevsimlerinde İtalya'yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, en turistik mekanlarda insan kalabalığından fenalık geçirebilirsiniz. Özellikle Floransa'daki Duomo Katedrali, Venedik San Marco Meydanı, Roma Kolezyum gibi yerler ve etrafındaki sokaklar tıklım tıklım insanla dolu olacak.

Evet turistler her yerde ama İtalya'nın şehir planlaması bu kalabalığa uygun değil. Daracık sokakları yaparken günün birinde akın akın turistin gelebileceğini tahmin etmemişler elbette. İspanyol Merdivenleri'nde veya Michalengelo Tepesi'nde yer bulabilmek için buralara erkenden gidin. Gündüzden yemeği ve içkisiyle hazırlıklı gelenler bütün basamakları kaptığı için ayakta kalabilirsiniz.

4- Koleyzum güzel ama…

italya kolezyum

Spartacus sevenler burada mı?

Eğer başka Avrupa kentlerinde bu yapının benzerini gördüyseniz veya bu tip yapılara meraklı değilseniz, Kolezyum (Colosseo) sizi derinden etkilemeyecek. "Taş işte" deyip geçme ihtimaliniz yüksek. Ayrıca Kolezyum'un yıpranan kısımların onarılması, eskiyen taşların yenileriyle desteklenmesi bazılarına göre "orijinalinden uzak bir görüntü" ortaya çıkardı. Onarılan kısımdaki taşların dokusunun, orijinalinden farklı göründüğü yalan değil. Tadilatın bitmesini bekleyip sonucu hep birlikte göreceğiz.

Kapısından bakınca, "Aa! Ben bu görüntüyü Spartaküs'te çok izledim" deyip girmeme ihtimaliniz var, yok değil. Girseniz de içeride çok bir şey yok, hiç boşuna övemeyeceğim. Please.

5-Pizza değil o, Pisa

italya-pisa

Bu poz eskidi yalnız... :/

Pisa kulesi maalesef Roma’da değil, Pisa şehrinde bulunuyor ama üzülmeyin, yarım gününüzü ayırıp Pisa'ya trenle gidip dönebilirsiniz. Floransa'dan hızlı trenle gidip şehir merkezini ve kuleyi görmek ve geri gelmek 4-5 saatinize mal olacak ama buna değer. Ayrıca olayın 'pizza'yla alakası yok. İyi alıştınız siz pizzaya. 

6-Fransızlardan hallice

Fransa’ya giderken çekinmekte haklısınız çünkü Fransızların çoğu, çeşitli sebeplerle İngilizce konuşmamayı tercih ediyor. Doğru. Peki İtalyanlar? Beklentiniz yüksek olmasın. Yolda durdurup soru sorduğunuz birçok kişinin İngilizce’yi pek iyi konuşamadığını veya ısrarla İtalyanca konuşarak yol tarif ettiklerini göreceksiniz. Fransızlar gibi "aslında biliyor ama konuşmuyor" değil, adamlar cidden bilmiyor.

7-Ufak masalara hazır olun

italya yemek

Masalar bir yana, sofrada her şey bir çeşit ekmek.

Bazen yanınızda birden fazla arkadaşınız olsa bile, 2 kişilik masalarda oturmak zorunda kalabilirsiniz. Hatta arkadaş grubunuzun 4 kişi olduğunu varsayalım. Eğer 4’ünüz de pizza yemeyecekseniz, yani önünüzde duracak tabakların boyutları büyük değilse, size sadece küçük bir masa düşüyor. Restoran bomboş olsa bile. Özellikle Venedik’te böyle bir durumla karşılaşınca şaşırmayın. Küçük şehir, küçük sokaklar, küçük restoranlar. Yeriniz dar ama idare ediverin canım.

8-Abur cubur konusu sıkıntılı

Yurt dışından dönerken valizi çikolata şekerle dolduruyorsanız bu sefer eliniz boş dönebilirsiniz. İtalya'daki çoğu süpermarkette Paris veya Londra'daki gibi onlarca yüzlerce çeşitte abur cubur bulamayacaksınız. Bulduklarınızı da beğenir misiniz bilmem... Barilla marka bisküviler ne kadar ilginizi çekerse işte.

9-Kilo alacaksınız, net.

italyan-tiramisu

Gelsin tiramisular o zaman.

İtalya geziniz boyunca makarna, pizza, bi daha makarna, şimdi de McDonalds derken mideniz karbonhidrat şenliği yaşayacak. Gün boyunca şehri arşınlıyor olsanız bile yediklerinizi eritemeyebilirsiniz. Bir de aralarda meşhur Roma dondurması veya enfes tiramisulardan yediğinizi düşünürsek…

10-Şeker koması bir ihtimal

Her yer, her şey şeker. Pastane ürünleri zaten dişinize toz şeker gelecek kadar şekerli yapılıyor. Az şekerli veya şekersiz gibi bir alternatif yok. Her şeyin içinde iki porsiyonluk şeker mevcut. Hem de sadece tatlılarda değil, turşu ve yoğurtta bile. İtalya'ya giderken alınması gerekenler neler derseniz, - eğer onsuz yaşayamam diyorsanız - tuz deriz. Yanınızda tuz götürseniz iyi olur çünkü çoğu yerde tuzluk da bulamayabilirsiniz.

11- Gondol kolay değil, emek istiyor

Venedik’e giderken hepimizin aklında tek bir hayal var. Gondola binip daracık Venedik kanallarında süzülmek ama bunu o kadar kolay sanmayın. Eğer Venedik’in dışında kalıyor ve adacıklara her gün otobüsle geliyorsanız, gondolların bulunduğu bölgeye yürümeniz saatler alabilir. Tamam tamam, saatler olmasa da epey yürümeniz gerekecek. Yürüyüş ayakkabılarınız en iyi dostunuz olacak. 

12- Hiç yapmadığınız kadar çok squat

venedik

Köprüler köprüler.

Venedik bir merdivenler şehri. 300 minik adacık birbirine nasıl bağlanıyor sanıyorsunuz. Tabii ki küçük köprülerle ve bu köprülerin ucundaki merdivenlerle. Yani geziniz boyunca her 2 dakikada bir merdiven çıkıp inmeniz icap ediyor. Bacaklarınız ve kalçanızın hiç bu kadar çalışmadığını düşünüp sevinecek, eğer aktif spor yapmıyorsanız, ertesi sabah yataktan kalkmaya çalışırken ağlayacaksınız. 

13- Taksiciler biraz asabi

İtalya'da taksi nasıl bulunuyor belli değil. Aranacak bir taksi durağı mı var, yoksa yoldan geçenler mi durduruluyor acaba diye düşüneceksiniz. Yoldan geçen boş taksi görünce fazla heyecanlanmayın, acı ama gerçek: çoğu durmuyor. Bir bilen varsa şu işin sırrını açıklasın.

14-Sular yükselirse...

Gondola binmek hayal olabilir. Su seviyesinin yükselmesi ile birlikte, minik köprülerin altından gondolların geçmesi zorlaşıyor. Gondol kolay değil demiştim... Özellikle gondolun iki sivri uçları alçak olan köprülerin duvarlarını kazıyarak geçiyor veya hiç geçemiyor.  İşte bu durumda rahat geçebilmek için gondolu kullanan çılgın İtalyanlar, küreklerin yardımıyla gondolu yan yatırıp köprünün altından geçiriyor ama o sırada yolculuk yapanlar kalp çarpıntılı anlar yaşıyor. Romantik olan gondol yolculuğu aksiyona dönüşüyor.

Su yükselince bikinileri giyin derim

"Venedik'te yüzdüm" dersiniz.

Venedik'te kanala, özellikle o dibi görünmeyen koyu yeşil sulara düşme ihtimali hiç de komik değil. Zaten suyun yükselmesiyle güzelim San Marco meydanının su basması ise oldukça acıklı. Kimisi "makyajım bozuldu" diye ağlayarak dizine kadar suyun içinde yürümeye çalışırken, kimisi de bikinilerini giyip San Marco'da yüzebiliyor. Trajikomik sahnelere hazır olun ve su seviyesinin seyrine dikkat edin.

15- Kızmayın ama yine Aşk Çeşmesi...

https://giphy.com/gifs/fountain-rome-trevi-USn1dPNcgzYoo

Aşk Çeşmesi galiba beni büyük hayal kırıklığına uğrattı. Dönüp dolaşıp yine Trevi'yle ilgili dert yanıyorum. Diyelim ki bahsettiğim gibi tadilat yoktu ve havuz suyla dolmuş, musluklardan şırıl şırıl su akıyordu. Şanslısınız ama... Önünüzde o kadar çok insan durup selfie çekmeye çalışıyor ki, çeşmenin dibine kadar gidip de yapının tamamını görememe ihtimaliniz olabilir. Özellikle tadilat duvarı varsa.

Zaten beklentileri karşılayamayacak kadar küçük olduğunu söylemeliyim. Bu kadar ünlü bir çeşmenin koca bir meydanda değil de, ara sokağın içinde olması zaten üzüyor. Bir de fotoğraf delisi kalabalık olunca...

Sonuç:

https://giphy.com/gifs/pbs-food-whatphilshaving-phil-rosenthal-l41lJv5dXEcmjz7PO

Yine de güzel ülke İtalya. Tatile, Interrail'a, balayına gidin. En kötü, rotanızı İtalya'dan geçirip birkaç gün uğrayın. Yapın bir şeyler. Evet özellikle sezonda Roma biraz sıkıntılı, Venedik de kalabalık olunca pek tatlı değil ama gidip görmeye değer mi? Kesinlikle değer. Bu arada, Interrail demişken... İtalya rotalı Interrail yazı dizimize de göz atabilirsiniz.

https://valizim.com/milano-ve-como-golu-gezisi-interrail-italya-rotasi/

Yeni yazılar için Facebook ve Instagram üzerinden takipte kalın. <3