Yıllar önce bir İtalyan arkadaşım "Bir ayın 30 gününde de sıkılmadan makarna yiyebilirim" demişti. İtalyan mutfağını tanıdıkça onu çok daha iyi anladım... Her seferinde birbirinden farklı soslar yapıp makarnayı tamamen farklı bir yemek haline getirmeyi o kadar iyi başarıyorlar ki, her gün makarna yapsalar da her seferinde farklı bir yemek yapmış gibi oluyorlar. İtalyan yemekleri hep aynı malzemelerden oluşuyormuş gibi görünse de, her seferinde farklı ve zengin bir lezzet ortaya çıkabiliyor.

Makarna bir yana, İtalyan pizzaları dünyada bir numara, çünkü kullanılan malzemelerin uyumu ve lezzeti dünyada kabul görmüş durumda. Kimi zaman doyurucu olmadığını düşünüp "gerçek pizza bu değil" diyerek serzenişte bulunsak da, incecik İtalyan pizzalarının lezzeti diğer pizzalarda yok. Fakat İtalyan mutfağı pizzayla da makarnayla da sınırlı değil. Hatta araştırmaya başlayınca ya da İtalya'nın turistik olmayan köşelerini görünce, ne kadar farklı İtalyan yemekleri olduğunu görmek mümkün oluyor. İşte bu yazıda sizler için hem İtalyan mutfağının klasik tatlarını hem de fazla bilinmeyen İtalyan yemeklerini bir araya getirdik! 

En Güzel 10 İtalyan Yemeği

1- Bruschetta

Kızarmış ekmeğin üzerine et, sebze, peynir koyulmasıyla ortaya çıkan nefis aperatif. Ekmekleri kızarttıktan sonra sarımsak ve zeytinyağı karışımını sürüp, daha sonra tercih edilen malzemeleri koyarak evde de çok rahatlıkla yapılabilir. Taze fesleğen, leziz mozarella, pesto sos gibi malzemeler ile muhteşem bir lezzet yakalamak mümkün.

İçkinin yanında çerez olarak sunmak veya yemek öncesi atıştırmalık olarak tüketmek için ideal. İtalya'da yemek yemenin en güzel taraflarından biri, yemekten önce de birbirinden güzel aperatiflerin geliyor olması.

2- Caprese Salata

İtalyan yemekleri deyince belki akla gelmez salatalar ama İtalyan mutfağında çok leziz salatalar da mevcut. Caprese salata da bunlardan en meşhuru. Yine evde yapması çok basit olduğu için, malzemeleri tedarik edip rahatlıkla hazırlanabilir. Tekerlek şeklinde kesilmiş mozarella, domates ya da pancar, taze fesleğenin yer aldığı her yemek İtalyan mutfağında Caprese şeklinde adlandırılıyor. Hem salatası hem de pizzası mevcut.

3- Focaccia Bread

Bizdeki ramazan pidesinin bir benzeri de İtalyan mutfağında var, o da Focaccia ekmeği. Aynı pide gibi yassı bir ekmek olan Focaccia'nın kökleri büyük ihtimalle yine Anadolu'ya dayanıyor, çünkü yassı ekmeklerin anavatanı burası ve Mısır olarak biliniyor. Yani iki ekmeğin arasındaki benzerlik hiç de sürpriz değil, hatta son derece doğal. 

Focaccia İtalyan mutfağı için oldukça önemli çünkü pizzanın da temeli buradan geliyor. Fırında birden fazla kez pişirilen, mayalı ya da mayasız yapılabilen Focaccia ekmeği, üzerine biberiye, peynir, hatta patlıcan gibi sebzelerin koyulmasıyla oldukça doyurucu bir İtalyan yemeğine dönüşebiliyor.

4- Margherita Pizza

İtalyan yemekleri arasından en basit gibi görünen ama en lezzeti olanı, yalnızca domates, peynir ve fesleğenle ortaya çıkartılan müthiş bir lezzet: Margherita pizza! İncecik, mayalı hamurun üstüne domates, mozarella ve taze fesleğenin koyulmasıyla ortaya çıkıyor bu muhteşem görüntü! 

5- Mantarlı Risotto

İtalyan mutfağının en önemli yemeklerinden biri de risotto çeşitleridir. Neden olduğu bilinmez, en sık tüketilen çeşidi de mantarlı risotto! :) Pirincin nişastasını bırakarak kremamsı bir kıvam almasıyla iyice bir lezzet kazanan risotto, şarap ve soğanla da çeşnilendirilir. 

6- Fettuccine Alfredo

İtalyan yemekleri listesinde elbette yerini alacaktı fettuccine alfredo! Bu enfes lezzet, içindeki mantar ve tavuk parçacıkları sayesinde belki de bizim damak zevkimize en uygun olan İtalyan yemeklerinden biri ve bu nedenle hemen her restoranda bu makarna türü menülerde yerini alır. Fettuccine Alfredo'nun bilinen hikayesine göre ise, Alfredo isimli İtalyan şefin sağlığı bozulan eşinin kilo alması için bu makarnayı yaptığı söyleniyor. Şefin Roma'daki restoranı İl Vero Alfredo'ya gidip orijinalini yemek de mümkün! :) 

7- Gnocchi

Haşlanmış patates, un ve yumurtanın birleşimiyle ortaya çıkan müthiş İtalyan yemeği: Gnocchi! Kuzey İtalya'da pek sevilen gnocchi, makarna soslarıyla servis edildiği için makarna yerine geçebilen bir yemek. Fakat orijinalinden farklı olan pek çok türü de mevcut, beşamel sosla pişirilen Paris usulü gnocchi gibi...

8- Lasagna - Lazanya

Sadece İtalyanların ve İtalyan mutfağının en çok tüketilen lezzetlerinden biri değil, dünya çapında en sevilen yemeklerden biri lazanya. Tüm dünyaya yayılmış bir yemek olduğu için, ülkelere ve özellikle anavatanındaki yörelere göre bile yapılış şekli birbirinden çok farklı olabiliyor. İtalyanların usulüne göre ise ricotta veya mozarella kullanılıyorken, et karışımı -ragu- içerisine soğan, mevsim sebzeleri gibi pek çok özel malzeme koyulmaktadır.

9- Spaghetti alla carbonara

İtalyanların yapması çok pratik ve aynı zamanda çok doyurucu olduğu için en sevdiği makarna türlerinden biri de Carbonara'dır. Süpermarketlerde satılan küp küp doğranmış domuz eti ya da tat açısından bizdeki karşılığı olabilecek pastırma, krema ve yumurtanın bir araya gelmesiyle oluşur. İtalyan yemekleri listesinde belki en özeli değil ama kimi zaman, malzemelerinin doyuruculuğuyla hayat kurtaranı olduğu kesin! 

10- Carciofi alla giudia

Roma-Yahudi mutfağıyla İtalyan mutfağının ortaklığındaki muhteşem yemeklerden biri, carciofi alla giudia! İtalyan mutfağı deyince belki akla gelmez enginar ya da İtalya'ya gidince turistik restoranlarda bu tarz yiyeceklerle karşılaşmayız ama sadece hamurla değil, akla gelmeyecek mevsim sebzeleriyle de şahane İtalyan yemekleri yapılıyor. Özellikle Roma Yahudi gibi, İtalyan mutfağının kabul ettiği diğer kültürlerin katkılarıyla... Tarifte göre şubat ve nisan ayları arasında toplanan enginarların, derin bir tencerede kızartılmasıyla işte bu güzel İtalyan yemeği ortaya çıkar. Yani İtalya'da ilkbahar aylarında bu yemeği sipariş edebilirsiniz! 

İtalyan mutfağıyla ilgili diğer yazılarımız bu tarafta... 

1- AZ BİLİNEN 10 İTALYAN YEMEĞİ

2- EN GÜZEL 5 İTALYAN TATLISI

Instagram Valizim: @valizim_com