İtalyan Mutfağı

Yıllar önce bir İtalyan arkadaşım, sonsuza kadar makarna yiyebileceğini söylemişti. Haksız değil, birbirinden o kadar farklı soslar yapıp makarnayı her seferinde tamamen farklı bir yemek haline getirmeyi o kadar iyi başarıyorlar ki, her gün makarna yiyebilirler bence de... Ama İtalyan mutfağı makarnayla sınırlı değil. Hatta araştırmaya başlayınca ya da İtalya'nın turistik olmayan köşelerini görünce, ne kadar farklı yemekleri olduğunu görmek mümkün oluyor.

Mesela kabak çiçeği ve enginar tüketiminin fazla olmasını beklemezdiniz değil mi...  İtalyanlar hem beklenmedik tarifleriyle, hem de makarna ve pizza çeşitlerinin sonsuzluğuyla şaşırtabiliyor gerçekten de. Bu yazımda İtalyan mutfağından örnekleri derlemeye çalıştım. Eğer yeni tarifler denemeyi seviyorsanız test edebileceğiniz ya da seyahat planı yapıyorsanız, İtalya'da karşınıza çıkabilecek birkaç yöresel yemeğin listesi işte aşağıda...

İtalyan Yemekleri

italyan mutfağı

Bruschetta: Kızarmış ekmeğin üzerine et, sebze, peynir koyulmasıyla ortaya çıkan nefis aperatif. Şarabın yanında çerez olarak veya yemek öncesi atıştırmak için ideal. İtalya'da yemek yemenin en güzel taraflarından biri, yemekten önce de çok güzel aperatiflerin geliyor olması.

italyan mutfağı

Suppli: İçi et ve peynir dolgulu pirinç kroketi. Sanıyorum bira ile güzel gidecek İtalyan yemeklerinden biri. :)

italyan mutfağı

Fettuccine Alfredo: Krema, parmesan, fesleğen ve sarımsak ile hazırlanır. Evlerde de yaptığımız kremalı makarnalardan işte, fakat biraz daha şekerli bir tadı olabilir... Ve biraz daha fazla kremalı. İtalya'da yemek demek, şeker demek. Hazırladığım İtalya gezi rehberi yazılarımda da hep tekrarladım bu meseleyi. İtalyan mutfağında şekere her zaman yer var.

italyan mutfağı

Bucatini alla Amatriciana: Bol domatesli, domuz etli ve parmesanlı makarna. İtalyan yemeklerinden, domuz etli olanlardan...

italyan mutfağı

Spaghetti alla Carbonara: Domuz eti tadının baskın olduğu domates ve peynirli makarna.

italyan mutfağı

Rigatoni con la Pajata: Bağırsak, domates, yağ ve peynirden yapılan bu makarna Roma'nın yerel lezzetlerinden. Hiç denemedim, sanırım denemem de...

italyan mutfağı

Saltimbocca alla Romana: Adaçayı ile marine edilen domuz eti. Bildiğimiz domuz etiyle yapılan yemeklerden...

italyan mutfağı

Coda alla vaccinara: Çekirdeksiz üzüm, domates, kereviz, karanfil ve öküzün kuyruk kısmındeki etten yapılan yöresel İtalyan yemeklerinden biri.

italyan mutfağı

Carciofi alla guidia: Biberle kızartılmış enginar. İtalya'da yemek deyince akla hiç gelmeyecek sebzelerden biri, enginar. İlginç bir şekilde çoğu İtalyan şehrinde enginar sevgisi doruklarda yaşanıyor. :) Marketlerde bile enginarlı soğuk mezelerden görebilirsiniz.

italyan mutfağı

Fiori di Zucca: Kabak çiçeği yemeği. İtalya'da yemek yerken karşılaşmayı beklemediğiniz bir lezzet büyük ihtimalle... İtalyan mutfağını araştırırken bunu gördüğümde biraz şaşırmıştım. Kabak çiçeği sürpriz oldu benim için, çünkü ciddi anlamda severim. İtalyanlar sadece hamurdan anlıyorlarmış gibi biz izlenimleri var maalesef, pizza ve makarnalarıyla meşhur oldukları için ama gördüğünüz gibi, belki Türkiye'nin büyük bir kısmında yetişmeyen ya da bilinmeyen muhteşem bir lezzet, İtalyan mutfağında da yer edinmiş. Fakat İtalya'ya birkaç kez gitmiş olmama rağmen hiiiç rastlamadım.

italyan mutfağı

Abbacchio alla cacciatora: Baharatlı bir kuzu eti yemeği. Et severler için İtalyan yemek alternatiflerinden. Tam olarak İtalyan mutfağında bu yemeğin yeri ne kadar değerli emin değilim ama seveni az değil.

italyan mutfağı penne

Pasta alla’arrabbiata: Acı domates soslu, sarımsaklı makarna. İtalya'da yemek yemek istediğinizde sanırım en son denemeyi tercih edeceğiniz çeşit bu... diyordum fakat ne zaman İtalya'ya gitsem, direkt evde yapılan en basit makarna çeşitlerini yemeden dönemiyorum. Çünkü gerçekten farklı bir tat, bir koku, yani şefin birkaç özel baharatı vesaire mutlaka eklenmiş oluyor. İyi bir İtalyan restoranında ya da İtalya'da, klasik de olsa, basit de olsa, yine de vazgeçilemeyecek makarna çeşitlerinden biri.

italyan mutfağı fave

Fave: İtalyan fasulyesi ve pesto sos ile servis edilen yöresel bir İtalyan yemeği. İtalyan mutfağının sevilenlerinden. Pesto sosun taze hazırlandığını hatırlatalım...

italyan mutfağı gnocci

Gnocchi: Mantıya çok benzeyen peynirli, patatesli bir yemek. Tatma fırsatım olmadı ama İspanyolların tortillasına çok benzediğini düşünüyorum.

italyan mutfağı

Crostata di ricotta: Limonlu bir tart-cheesecake çeşidi ama malzemeleri içinde saklı. Kesinlikle muh-te-şem. İtalyanların tatlı portföyünde, tiramisudan sonra en sevdiğim çeşit bu olabilir.

italyan mutfağı

Ciambelle al vino: Şaraba batırılarak yenen sert kurabiye çeşidi. Maalesef hiç tatma şansım olmadı.

Benim hem tadına bakabildiğim hem de internette gördüğüm veya bir şekilde duyduğum İtalyan mutfağı yemekleri işte bu şekilde. Belki hepsi bizim alışkın olduğumuz tatlar değil, fakat İtalya'dan başka bir ülkede bu kadar çok damak zevkimize uyacak yemeğin kolay kolay bulunamayacağını düşünüyorum.
Tabii tüm bunları evde deneyebilecek olsak da, İtalya'da gidip orijinal halini tatmak çok başka oluyor. Eğer siz de İtalya seyahati düşünüyorsanız, daha önceden yazmış olduğum çok sayıda yazı mevcut. Göz atmak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.