Pek çok doğal güzelliği tanımlarken ‘cennet’ benzetmesinden yararlanılır, fakat İtalya'nın kuzeyindeki Como Gölü; güzelliği, sakinliği ve sonsuzluğuyla cennetin ta kendisi! İşte size Como Gölü gezi rehberi…

İtalya'nın kuzeyinde, İsviçre sınırında yer alan buzul kökenli göl Como, biraz durulmak ve her şeyden uzaklaşmak için ideal olduğu kadar; gezip keşfetmek için de müthiş bir lokasyon!

İsviçre Alplerinin eteklerinde, mavi ile yeşilin buluştuğu Como Gölü'nün etrafında 10'dan fazla kasaba var. İnsanın içinden her birini görmek, rengarenk evlerin aralarında, daracık sokaklarda kaybolmak geliyor.

Yoğun keşif turlarının ardından, her dar sokağın sonu ise Como'nun eşsiz manzarasına açılıyor. Belki de yolları aşmanın, zorlu patikaları çıkmanın en güzel kısmı da bu... Sonsuz bir maviliğe ulaşmak...

Özellikle doğada vakit geçirmekten hoşlananlar için Como Gölü'nün etrafı yürüyüş ve bisiklet parkurları açısından oldukça zengin. Kano, deniz bisikleti gibi aktiviteler sayesinde karada olduğu kadar suda da aktif olmak mümkün. İtalya rotasını Como'dan geçirip günübirlik gelenler, kısa ya da uzun süreli konaklayanlar, Como'nun etrafında zorlu ama bir o kadar da keyifli bir bisiklet/trekking rotaları çizenler; bölgenin daimi ziyaretçileri. Burada gezmek de spor yapmak da çok zevkli, özellikle kalabalığın akın etmediği bahar aylarında...

2 ülkenin sınırındaki Como Gölü'nün ziyaretçileri arasında, İtalyan veya İsviçreli yerliler ile yazlıkçılar da mevcut. İtalya'nın köklü ailelerinden Hollywood yıldızlarına kadar pek çok varlıklı kişi, ormanın içinden yükselen gösterişli malikanelerde yaşıyor.

Bölgede en sevilen kasabalar Bellagio, Varenna ve Menaggio. Ters Y şeklindeki Como Gölü'nün tam ortasında yer alan bu 3 kasaba, ünlülerin lüks villaları ile olduğu kadar, masmavi göl manzarası ve sevimli yapıları ile de meşhur.

Özellikle gölü geniş bir açıdan gören ve en güzel manzaraya sahip olan Bellagio kasabasını atlamamak gerekiyor. Tüm kasabalar son derece güzel manzaralara sahip olsalar da; Star Wars dahil birçok filmde yer alan müthiş göl manzarası için Menaggio'yu ziyaret etmeden Como'dan ayrılmayın!

Como Gölü ve etrafındaki yerleşim alanları yazın oldukça kalabalık olsa da, kışın son derece sessiz ve hatta ıssız oluyor. Bu nedenle eğer niyetiniz kalabalıktan uzaklaşmaksa, seyahatinizi bahar döneminde gerçekleştirebilirsiniz.

Kışın ise hem evlerin hem de az sayıda bulunan işletmelerin büyük bir kısmı kapalı oluyor. Fakat İsviçre Alplerinin beyaz örtüsüyle Como'nun maviliği birleşince, tarifi mümkün olmayacak güzellikte bir manzaranın ortaya çıktığından eminim...

"Hava soğuk olmasın, fakat tüm sokaklar bana kalsın" diyorsanız, bir alternatif daha var... En popüler kasabalar yerine, gölün uç taraflarında yer alan küçük köylere yönelmeyi de tercih edebilirsiniz.

Benim gibi daha sıra dışı bir rota planlayıp fazla tercih edilmeyen ve dolayısıyla çok daha sakin olan yerlerde vakit geçirmek isterseniz, Moltrasio, Torno ve Blevio kasabalarını öneririm. Bu doğal güzelliğe ulaşmak ise çok basit! Como Gölü'ne Milano'dan yaklaşık 30-40 dakikalık tren yolculuğuyla ulaşılabiliyor. Aynı şekilde İsviçre ve Avusturya'dan da tren yoluyla Como'ya gelmek mümkün, fakat biz en pratik olan seçeneğe bakalım. Milano'dan saat başı kalkan trenlerden birine atlayıp ister Como şehrine ister en meşhur kasabalardan Varenna'ya yarım ila bir saat içerisinde ulaşabilirsiniz.

Göle adını veren Como şehrine gelip, daha sonra saat başı kalkan feribotlarla diğer kasabalara geçiş yapabiliyorsunuz. Böylece hem gölün üzerinde gezinti yapıyor hem de kasabaların silüetlerini uzaktan çok daha net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Eğer günübirlik geliyorsanız Como şehrini gezdikten sonra, en uzak noktaya gidiş-dönüş feribot bileti satın alıp gölün etrafındaki kasabaların hepsini teker teker gezebilirsiniz. Ayrıca Como'dan kalkan belediye otobüsleri ya da araba kiralamak da Como'yu köşe bucak gezmek için iyi birer seçenek.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: 

1- Suyun Esir Aldığı Kent: Venedik

2- Milano ve Como - Bir Interrail Hikayesi

 

3- İtalya ve Acı Gerçekler

BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN: 

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!