Okul, iş, aile hayatı, gündelik işler derken şehirde geçirdiğimiz, kalabalıktan, trafikten ve gürültüden bunaldığımız zamanlar oluyor. Kimi zaman İstanbul'da yeşil alanların azlığından yakınıyor, evimize yakın park ve bahçelerin olmamasına üzülüyoruz. Bunlar doğru, fakat İstanbul'a yakın doğal pek çok alanın bizi beklediğini, haftaiçi olmasa da en azından haftasonu rotamızı buralardan geçirebileceğimizi de bazen unutuyoruz...

Evimizin yakınında yürüyüş ya da piknik yapabileceğimiz alanlar yoksa, biz onlara gidelim! :) İstanbul'da gezilecek doğal yerler aslında az değil. Emirgan Korusu, Belgrad Ormanı, Göztepe Parkı, Polonezköy, Riva, Adalar ve daha pek çok yer mevcut. Ama siz bunları zaten biliyoruz diyorsanız, işte İstanbul'un fazla bilinmeyen doğal alanlarını sizler için listeledik!

İstanbul'da Gezilecek 5 Doğal Yer

BALLIKAYALAR TABİAT PARKI

İstanbul'da gezilecek doğal yerlerden biri... Ballıkayalar Tabiat Parkı ya da diğer adıyla Ballıkayalar Kanyonu.

Gebze Sanayi Bölgesi'nin hemen ardına geçmeyi başarırsanız, orada sizi muhteşem bir doğal güzellik bekliyor... İstanbul'da gezilecek doğal yerler listesinde en üst sıralarda yer alması gereken, fakat belki de şehir merkezine uzaklığı sebebiyle fazla bilinmeye Ballıkayalar Tabiat Parkı'ndan söz ediyoruz. Ballıkayalar'da şehirde rastlamanın mümkün olmadığı bülbül kuşu, köstebek, atmaca gibi pek çok canlının yaşıyor olması sebebiyle, bu bölge tabiat parkı statüsüne sahip.

Muhteşem bir doğa yürüyüşü ve piknik zaten bu güzel alanda mümkünken, aynı zamanda İstanbul'da kaya tırmanışı dahi yapabileceğiniz bir yer burası. Dağcılık, kamp, piknik, İstanbul'da outdoor etkinlik adına yapabileceğiniz, aklınıza gelen ne varsa burada gerçekleştirmeniz mümkün.

Bölgeye trekking turları düzenleyen pek çok firma var. Dilerseniz turlar ile bölgeyi daha kapsamlı bir şekilde gezebilir, dilerseniz de bireysel olarak gezi programınızı yapabilirsiniz.

KİLİMLİ PARKURU

Ağva'nın en güzel yerlerinden... Kilimli Parkuru

Haftasonu İstanbul'da zaman geçirebileceğiniz huzurlu bir yer arıyorsanız, Ağva'da bulunan Kilimli Parkuru size göre olabilir. Deniz ve orman havasını bir arada bulabileceğiniz Kilimli Parkuru'na gitmek, haftasonu yapılacak en huzurlu etkinliklerden biri olabilir.

Doğasıyla kendine hayran bırakan Kilimli Parkuru'nda yürüyüş yaparak muhteşem manzarayı izleyebilir, yaz döneminde ise denize girebilirsiniz. Gerek ulaşımınız esnasında geçeceğiniz köy yolları, gerekse manzara sayesinde kendinizi Ege'nin bir kasabasında gibi hissetmeniz mümkün. Hem denize nazır olsun, hem de orman havası alalım diyorsanız, İstanbul'da gezilecek doğal yerler listenize Kilimli Parkuru'nu ekleyin!

KULİNDAĞ DAĞ EVİ

Kış ve sonbaharda ayrı güzel olan, İstanbul'un doğal yerlerinden bir başkası Kulindağ Dağ Evi

Ormanın tam içinde bir haftasonu geçirmek istiyorsanız, Kulindağ Dağ Evi Beykoz Ormanlarının kalbinde sizi bekliyor... Günübirlik ziyaret edebileceğiniz ya da gece konaklayabileceğiniz dağ evi, Beykoz Ormanı'nın içinde, ağaçlarla çevrili, huzurlu mu huzurlu bir ortam sunuyor.

İstanbul'da gezilecek doğal yerler deyince belki akla gelmeyecek, hatta çoğunlukla bilinmeyen Kulindağ, ormanın içinde saklı kaldığından, kalabalıktan kaçmak istediğiniz zamanlarda gelebileceğiniz en güzel adreslerden biri olabilir.

Haftanın 7 günü açık olan tesiste konaklamak ya da yemek amacıyla ziyaret etmek için önceden arayarak rezervasyon yaptırmakta fayda var. Eğer doğada vakit geçirmekten zevk alıyorsanız ormanda doğa yürüyüşü yapabilir, ormanın içinde tahta masa ve sandalyelerde oturarak yemek yiyebilir ve upuzun ağaçların altında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

GÖZDAĞ KORUSU

Şehrin içinde doğayla buluşmak için tercih edilebilecek, Gözdağ Korusu.

Hem deniz manzarası hem de muhteşem doğasıyla kendine hayran bırakan bir başka mekan da Gözdağ Korusu. Kimilerinin çok yakınındaki Marmara Eğitim Araştırma Hastanesi'ne geldikten sonra keşfettiği, kimilerinin adını hiç duymadığı Gözdağ Korusu, sosyal tesisi sayesinde son derece bakımlı ve konforlu alanlar sunuyor.

İster korunun içinde piknik yapabilir ve doğada keyifli vakit geçirebilirsiniz, isterseniz de tesisin sunduğu kahvaltı ve yemek seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Rengarenk çiçekler, kuşlar ve ağaçlarıyla huzur depolayabileceğiniz Gözdağ Korusu, İstanbul'da gezilecek doğal yerlerden biri. 

NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK BAHÇESİ

İstanbul'un bilinmeyen doğal yerlerinden biri belki de... Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

İstanbul'da yeşil alanları özleyenler için adeta çölde vaha olabilecek bahçelerden biri de Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi. İsmini daha önce duymamış olsanız da, belki yakınından otobüsle ya da aracınızla geçip gitmiş olma ihtimaliniz yüksek. Ataşehir yolunda, TEM Otoyolu - Anadolu Otoyol Kavşağı'nda yer alan botanik bahçesi, İstanbul'da gezilecek doğal yerlerden biri. Kaya bahçesi, nilüfer gölü, japon bahçesi gibi pek çok bölüme sahip olan botanik bahçesinde dilerseniz piknik yapabilir, birbirinden güzel bitkilerin arasında keyifli vakit geçirebilirsiniz. Burası sadece yakınlarından geçerken değil, hafta sonu gezilecek doğal bir yer arayışında olunca da ziyaret edilebilir. 

İstanbul'da gezilecek doğal yerler listemiz şimdilik bu kadar. Eğer eklemek istediğiniz İstanbul içi ya da yakınlarında yer alan doğal yerler var ise, yorum yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Son olarak...

İstanbul'da gezilecek yerler saymakla bitmez... Doğal mekanların yanı sıra, İstanbul'un gezilecek tarihi yerleri yazısına göz atarak da hafta sonu için tarihi aktivite alternatiflerini değerlendirebilirsiniz! :) 

Yeni yazılar, gezi ipuçları, yeni seyahatler ve dahası için hem Valizim’in Instagram hesabından hem de bireysel hesabımdan paylaşımlarda bulunuyorum. Dilerseniz aşağıdaki linklerden takip edebilir, bizimle iletişim halinde kalabilirsiniz! 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: 

1- Kışın İstanbul'da gezilecek yerler

2- Haftasonu İstanbul'da Nerelere Gidilir?

3- Büyükada Gezi Rehberi

BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!