Havalar ısınıyor. Herkes kendini Ege ya da Akdeniz kıyılarına atmayı hayal ediyor ve maalesef ki çoğu kişinin aklındakiler yalnızca hayal olarak kalıyor. İş yerinden izin alamayan, ailevi sebeplerden tatile gidemeyen, bütünleme ve zorunlu stajlar sebebiyle yerinden kımıldayamayanlar İstanbul'da çakılıp kalıyor. Ve ister istemez Google'a o sözcükleri yazıyorlar. "İstanbul'da denize girilecek yerler".

İyi haber: İstanbul'un denizi soğuk da değil, kirli de... 

Aslında geçen seneye kadar "İstanbul'da denize mi girilir!" derdim ama birkaç iyi deneyimimden sonra "neden olmasın?" diyorum. "İstanbul'da su çok soğuktur" ve "İstanbul'un denizi kirlidir" gibi iki önyargıyı da boğazın enfes sularında yüzerek yıktım. Ne soğuktu, ne de pisti. Yani, korkmanıza gerek yok... Şimdi İstanbul'da denize girilecek yerlerden birkaç örnek vereceğim. Ama siz yine de Türkiye'de denize girilebilecek en iyi yerler hakkında yazdığım yazılara da göz atın. Belki hayalleriniz gerçek olur ve bu yaz güneyde bir yerlere gidip şahane bir tatil yaparsınız.

1- Uzunkum Plajı Orta Nokta

İstanbul'da denize girilecek yerlerden Şile... Şile dalgalıdır, şimdiden uyaralım.

İster inanın ister inanmayın, İstanbul'da mavi bayraklı plaj mevcut. Şile 10 kilometrelik upuzun bir sahil şeridine sahip. Şile'deki bu plaj da o uzun sahilde yer alıyor. Zaten Şile'ye gidenler bilir... Gayet de güzel, kumdan plajlar mevcut. Uzunkum Plajı son 3 senedir mavi bayraklı plaj olmayı hak etmiş. İstanbul'da denize girilebilecek bir plaj arayanlar için Şile ilk tercih olabilir. Plajın sezonu 15 Haziran'da başlıyor...

Hatta Şile'ye gitmeyi düşünenler için nefis bir restoran önerim var. Hem makul fiyatları  hem de lezzetli ve taze menüsü olan bir restoran arıyorsanız İskorpit Restoran yazıma mutlaka göz atın...

2- Şile Resort Hotel

İstanbul'da denize girilecek yerlerden Şile ve upuzun sahil kesimindeki plajlardan biri...

Bu maddeyi otel önerisiymiş gibi algılamayın. İstanbul'daki mavi bayraklı plajlardan bir diğeri de Şile'deki bir otelin plajı ve tam olarak o bölge. Eğer Şile'de konaklamayı düşünürseniz, belki ilk tercih olarak bu oteli ya da bu bölgeyi değerlendirebilirsiniz.

İstanbul'daki mavi bayraklı plajlarımız bu şekildeydi. Mavi bayrağı olmasa da İstanbul'un Riva, Kilyos, Silivri gibi beldelerinde daha birçok güzel plaj mevcut. Bunları bir sonraki yazıma saklıyor, adalarda denize girilebilecek yerleri sıralıyorum...

İstanbul'da Adalarda Denize Girilebilecek Yerler

Burgazada Su Sporları Kulübü. Nostalji sevenlere...

Evet tam olarak İstanbul'da diyemeyiz ama İstanbul'dayken, rahatlıkla ulaşılabilecek Prens adalarında da denize girilebiliyor. Benim favorim hem İstanbul'a yakınlığı hem de suyunun temizliği ile Kınalıada! İşte Adalardan denize girilebilecek plajların ufak bir listesi... Önümüzdeki günlerde daha detaylı içeriklere Valizim'den ulaşabilirsiniz.

  1. BURGAZADA SU SPORLARI KLÜBÜ ÖNÜ
  2. HEYBELİADA SU SPORLARI KLÜBÜ ÖNÜ
  3. HEYBELİADA SADIKBEY PLAJI ÖNÜ
  4. BÜYÜKADA NAKIBEY PLAJI ÖNÜ
  5. BÜYÜKADA YÖRÜKALİ PLAJI ÖNÜ
  6. BÜYÜKADA SU SPORLARI KLÜBÜ ÖNÜ
  7. KINALIADA SU SPORLARI KLÜBÜ ÖNÜ
  8. KINALIADA VAPUR İSKELESİ SAĞ TARAF ÖNÜ

İstanbul'un etrafında ve şehir içinde denize girilebilecek daha pek çok plaj mevcut. Bir sonraki yazımda bu plajlardan detaylıca bahsetmeyi düşünüyorum. Yeni yazılardan haberdar olmak için Instagram ve Facebook hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

İstanbul'da denize girilebilecek yerler listesine eklemek istediğiniz plajlar varsa yorum yapabilirsiniz.

Herkese iyi tatiller...