İstanbul’da bisikletle gezmek her zaman güzeldir. Gideceğiniz yerler düşündüğünüzden fazla olsa bile hızlıca bitirebileceğiniz 100 km’lik bir tur için seçenekler maalesef biraz sınırlı. Benim 100 km’lik turlar içerisinde en sevdiğim rotalardan biridir Riva.

Riva’yı rota olarak bu kadar sevmemin sebebi yavaş bile gitseniz 8-12 arası bitirebileceğiniz inişli çıkışlı bir profile sahip olması denilebilir. Yazın Anadolu Yakası boğaz hattında pek araç trafiği de olmaması bu eğlenceyi katlayan nedenlerden biri oluyor.

Riva’ya bisikletle en rahat nasıl ulaşılır derseniz; yine klasik Üsküdar veya Altunizade üstünden Beylerbeyi'ne bağlanıp Beykoz’a ulaşıp oradan Akbaba köyüne ulaşabilirsiniz. Akbaba üzerinden düz devam edip Riva yoluna bağlanabilirsiniz ya da yolu uzatıp tırmanışı arttırmak isterseniz, Akbaba köyü üzerinden Anadolu Feneri-Poyrazköy yoluna bağlanabilirsiniz. Fener’e ulaşınca mezarlık tarafından yolu takip ederseniz sizi yine Riva yoluna çıkaracaktır.

  

Anadolu Feneri’ni de işin içine katarsanız elinizde her türlü gidiş dönüş 120 km’lik bir sürüş parkuru çıkacaktır. İlk seçeneği seçip Akbaba köyünden direk Riva yoluna bağlanırsanız, Akbaba köyü yokuşu kadar sert olmayan 1.5 km’lik bir tırmanış ve Riva yoluna kadar iniş sizi bekliyor olacak. Riva yoluna indikten sonra soldan devam edip üçüncü köprü yollarıyla yenilenen yollarla birlikte etrafınızda ormanları gördüğünüz ama bu manzaraya biraz uzak kaldığınız bir yol üzerinden Riva’ya ulaşabilirsiniz. Riva yolu da inişli çıkışlı ama çok sert olmayan yokuşlar içeriyor.

Tavsiyem Riva’ya gidince yemek molası vermeniz yönünde olacaktır. Orada daha çok seçenek olmasa da bisiklet sürüşü sırasında ihtiyacınız olan besinleri alabileceğiniz yerler mevcut. Zaten meydandaki esnaf az çok bisikletlileri görmeye alışık.

Riva dönüşünde ise yine aynı yolu takip ederek Akbaba köyü üzerinden dönüş yapabilirsiniz ama tavsiyem son turumuzda yaptığımız gibi Riva yolunu sonuna kadar takip edip Acarkent etrafından dolanıp Kavacık’a bağlanıp oradan Anadolu Hisarı’na inmek hem daha eğlenceli hem de çok kişi gittiğinizde daha az trafiğe maruz kalacağınız anlamına gelir. Riva yolu Kavacık’a bağlanmadan önce Mahmut Şevket Paşa köyüne dönen yolun olduğu yerden itibaren yaklaşık 4.5 km’lik çok sert olmayan ama sürekli tırmanan bir yol size eşlik ediyor. Yol yeterince geniş olduğu için araçlar size yol boyuna sataşmıyor.

Ama Kavacık-Anadolu Hisarı arasında Viyadükler sebebi ile sağ şeridi kullanmak zorundasınız. Burada grup olarak toplu gitmenizi ve ani rüzgarlara dikkat etmenizi öneririm.
Trafik sorun olmaz derseniz de boğaz üstünden deniz manzarası ile Üsküdar’a ve Kadıköy’e ulaşabilirsiniz. Ben Riva’yı hem ulaşımı kolay olmasından dolayı hem de yolun profilinin inişli çıkışlı olup yavaş sürüşlerde keyif almamı sağladığı için seviyorum. Anadolu Feneri’ni de aynı nedenden dolayı çok seviyorum çünkü her türlü sürüşe imkan tanıyan bir profile sahip.

Bitirmeden eklemek istedim. Riva'ya gitmişken Riva kalesine uğrayıp bisikletinizle dinlenmeyi unutmayın. Hava çok sıcaksa denize girme seçeneğiniz bile mevcut.

Son yaptığım Riva sürüşünün Strava kaydı.

İstanbul'da bisiklete binilecek yerleri ve İstanbul'daki en güzel bisiklet rotalarını tanıttığım diğer yazılarıma da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.