Bu sefer İstanbul bisiklet rotalarında giderken bolca köpekle karşılaştığınız ama yolu olsun veya köydeki bisikletlilere karşı olan misafirperverlik olsun. Kurtdoğmuş köyü, ve yolları İstanbul anadolu yakasında bisiklet sürmeyi en sevdiğim yerlerden biridir.

Kurtdoğmuş köyüne bisikletle gitmek isteyenlere tavsiyem grup halinde gitmeleri olacaktır. Belediye tarafından ormanlık bölgede bakılan sokak köpekleri doğal ortamlarında ve genelde maalesef aç bırakıldıkları için saldırgan olabiliyor. Grup halinde sürünce köpeklerde daha temkinli oluyor.

Bu durumun dışında Kurtdoğmuş köyüne en rahat Bostancı-Tuzla sahilyolu üstünden Tuzlaya varıp E5 üstündeki köprüden Köpeköldüren olarak bilinen yokuştan devam edip, Orhanlı ve Tepeören’i geçip İstanbul Park ve Okan Üniversitesine birleştiren yola çıkın. Karşınıza çıkan ışıklardan Okan üniversitesine doğru devam edin. Yol başlar başlamaz her 500m. de bir köpekler göreceksiniz. Paniklemeyin ve arkadaşlarınızı ile aynı formasyonda yol ayrımına kadar gidin. Yol ayrımından sonra sağa dönün. Yol sizi direk Kurtdoğmıuş köyüne çıkaracak.

Köye ulaşmadan son 3 km içerisinde fotograflık çok güzel bir iniş sizi bekliyor. İniş tahmini -%12 gibi eğime sahip. Sonrasında köye varacaksınız. Köydeki markette veya kahvahanelerden birinde molanızı verebilirsiniz.

Dönüşte ise tavsiyem hem manzara ve eğlenceli yol açısından geldiğiniz yoldan değil de Aydos ormanları üstünden dönmeniz olacaktır. Bunun için köyden çıkıp İstanbul Park ile Viaport’u bağlayan caddeye kadar düz gitmek. Sonra oradan soldan devam edip dümdüz Viaport üzerinden yolunuzu Aydos ormanlarına döndürecek olan yuvarlaktan sola dönün. Sağınızda o yuvarlağın benzinci kalacak ve iniş sonrası sola dönüyor olacaksınız. Sonra aynı yoldan devam edip yol ayrımına gelince sola dönün.

Aynı yoldan devam edin ve sizi sağda Aydos ormanları yazan bir tabela karşılayacak. Oraya sapın . Oradan da dündüz devam edip sağda sebzeci gördüğünüz yol ayrımından sola sapın. Bu yol sizi Kartal Uğur Mumcu yoluna çıkaracak. Oradan isterseniz bağlantı yolu olan İtfaiye inişinden inip Kartal’dan sahilyoluna bağlanabilirsiniz. İsterseniz Uğur Mumcu yolundan düz devam edip Başıbüyük üstünden idealtepe’ye inebilirsiniz. Bu yollar sizi hertürlü sahil veya İçerenköy-Ataşehir’e çıkaracaktır.

Ayrıca lStrava linkindeki rotada görebileceğiniz gibi direk Pendik'ten de dönebilirsiniz.