Anadolu yakasında bisiklet sürmek bazen zor bir aktivite olsa da belli rotalar grup sürüşlerinde veya daha az kişiyle yapılan arkadaş sürüşlerinde çok tercih ediliyor. Bu seferki rotamız 2005 yılında Formula 1 Dünya Şampiyonası takvimine giren ama 2011 sonrası maalesef unutulmaya yüz tutan İstanbul Park. Bana göre en güzel İstanbul bisiklet rotalarından biri...

İstanbul Park rota olarak uzun veya orta uzunlukta bisikletçilerin sıkça kullandığı bir yer. Konu İstanbul Park olunca biraz motor sporlarındaki yerini daha iyi hatırlatıp buranın niçin sevilen bir bisiklet rotası olduğunu ve nasıl gidileceğini anlatayım.

İstanbul Park yarış pisti 2005 yılında Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın Türkiye ayağını organize etmek için Sabiha Gökçen Havaalanı ve Kurtköy mevkine yapıldı. Özellikle 4 apexli 8.virajı ile ünlü olan pist, 2005-2011 arasında F1, DTM, MotoGP, LMS, FIA GT ve WTCC, WRC  gibi serilere ev sahipliği yaptı. 2011 sonunda pistin F1 ile anlaşması bitti ve o gün bugündür maalesef zamanını yarış arabalarından uzak geçiriyor... 2014 de WRX Dünya Rallikros Şampiyonası gelmişti ama o da 2015 sonrası bir daha yapılmadı.

Pistin bisikletçiler açısından önemi ise çok farklı. Pist, bisikletçilerin antreman rotası üstü olan Göçbeyli, Kurtdoğmuş, Aydos Ormanı veya Bıçkıdere köylerinin olduğu yollara bağlantı konumunda bulunuyor. Bunun da ötesi Şile veya Teke gibi yerlere Tuzla üstünden bisiklet sürmek istediğinizde, İstanbul Park’ın son sektörünü ve 8.virajın sonunu görecek şekilde pist sizi selamlıyor.

İstanbul Park motor sporlarını seven bisikletçiler için zaten özel bir yere sahipken pist etrafındaki yolların inişli çıkışlı olması, grup sürüşüne izin vermesi, trafiğin az olması ve daha uzun Şile hatta Kerpe, Kandıra, Teke köyü gibi yerlere ulaşmaya olanak tanıması açısından, bisikletçilerin Anadolu yakasında en çok kullandığı bölgelerden biridir.  Pistin etrafındaki yollar 2005 yılında yapıldı. Piste yakın yollar ülkemiz standartlarının hala üstünde ve bisiklet kullanımına uygun halde duruyor. Bu nedenle de İstanbul bisiklet rotaları deyince, mutlaka listede yer alması gereken adreslerden biri oluyor.

Bir yıl önce Sabiha Gökçen bağlantı yolunda olan korkunç kazadan dolayı bisiklet grupları ve bisikletçiler artık İstanbul Park’a giderken o yolu kullanmıyor. Kazada ölen arkadaşımızın ismini kendisine ve ailesine olan saygımdan dolayı buraya yazmıyorum. Bağlantı yolu kullanıldığı zamanlarda zaten sağ şeridi bozuktu ve araçlardan pek kaçış şansı tanımıyordu. İstanbul Park etrafında bisiklet sürmek istiyorsanız bir sürü alternatif mevcut ama ben en bilinen iki tanesini sizinle paylaşacağım. İşte, İstanbul bisiklet rotalarını araştıran arkadaşlar için belki bilindik, belki de yepyeni 2 adet rota önerim...

İstanbul Park Bisiklet Rotası

İstanbul Park Rotası #1

İlk bisiklet rotasında; Bostancı-Tuzla sahilyolu üzerinden Kaynarca'dan Sabiha Gökçen bağlantı yoluna girmeden tersaneye geliyoruz. Burada Tuzla'yı sahilden boydan boya dolaşıp Tuzla E-5 üzerindeki köprüye devam edebilirsiniz. Veya direkt Tersaneye devam etmeden köprü altından geçip Tuzla köprüsüne bağlanabilirsiniz. Köprüden devam edip yoldaki adadan sola sapıp bisikletçilerin Köpek Öldüren adını koydukları 1.5 km.lik rampa sizi karşılıyor olacak. Oradan devam edip Orhanlı üzerinden kendinizi İstanbul Park'ta bulabilirsiniz. Bisikletçiler genelde mola için piste giden ana yol üstündeki benzin istasyonlarını kullanıyor. İşte bu, İstanbul bisiklet rotası önerilerimden ilkiydi.

İstanbul Park Rotası #2

Diğer rota ise biraz daha tırmanış içeren yine Bostancı sahil yolundan başlayıp İdealtepe köprüsünden sapıp Başıbüyük tırmanışına sapabilirsiniz. Buradan Narcity (sol) rampasının sonuna vardıktan sonra sola sapıp Gülsuyu bölgesinin etrafından dolanıp Kartal Uğur Mumcu üzerinden Aydos Ormanına bağlanabilirsiniz.

Güzel Aydos Ormanı ve deniz manzarası eşliğinde yolunuza devam edin. Sizi Viaport’un olduğu yola bağlayacak olan Pendik'e inen caddeden yine sola devam edip sonra göreceğiniz iki trafik adasından da sağa devam edip Viaport a ulaşacaksınız. Bundan sonra hiçbir yere sapmadan ana yoldan devam ederseniz karşınızda İstanbul Park’ı bulacaksınız. Eğer bu rotayı yapacaksanız tavsiyem benzin istasyonlarının birinde mola verip tarif ettiğim ilk rota üzerinden dönüş yapmanız olacaktır. İşte bu da ikinci İstanbul bisiklet rotası önerimdi.

İstanbul Park belki uluslararası motor sporlarındaki günleri artık bitmiş olsa da İstanbul'daki bisikletçiler tarafından çok sevilen rotaların merkezi olması ile artık içine bile girmeden bisikletinizle hem doğanın hem de mühendislik eseri muhteşem İstanbul Park’ı izleyip yaşamanın keyfini sunuyor. Belki 900 HP lik F1 ler artık üstünde gezmese de pistin etrafını bu teknolojik canavarların teknolojisinden yararlanan bisikletlerin merkezi olması da işin ayrı bir ironisi ve güzelliği olmuş durumda

Strava link'i  İstanbul Park tarafına bisiklet ile yapılan uzun turlardan bir örnek.

Dilerseniz bisiklet konu başlığı altında yazdığım diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

Valizim.com'un Instagram ve Facebook hesaplarını takip etmeyi unutmayın...