İstanbullular hafta içi şehrin merkezinde iş hayatını yaşarken, hafta sonları da şehirden biraz uzaklaşmak, daha doğal ortamlarda bulunmak istiyorlar ve ilk tercihleri de Anadolu Yakası oluyor. Fakat İstanbul'un Avrupa Yakası'nda da, Anadolu tarafında olduğu kadar çok sayıda gezilecek yer mevcut. İstanbul'un Avrupa yakası hem Belgrad Ormanı, Atatürk Arboretumu gibi yemyeşil alanlarına ev sahipliği yapıyor, hem de İstanbul'un tarihi lokasyonları, özellikle de müzeleri yoğunluklu olarak bu tarafta yer alıyor. Hal böyle olunca, bize de detaylı bir Avrupa yakası gezilecek yerler listesi yapmak düşüyor! 

İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Doğal Alanlar 

1- Belgrad Ormanı

Doğada vakit geçirmek deyince Avrupa Yakası'nda akla ilk gelen adres Belgrad Ormanı oluyor. Hafta sonları ve yaz döneminde aracı olanlar buraya hücum etse de, Belgrad Ormanı o kadar geniş ki her zaman kendinize özel bir alan bulma fırsatını yakalayabiliyorsunuz. Spor yapmak isteyenler için birbirinden farklı yürüyüş ve bisiklet parkurları, piknik yapmak isteyenler için sayısız alanı mevcut, ormanın tümü tamamen sizin! İster yalnız ister çift olarak ya da kalabalık bir arkadaş grubu olarak boş vakti değerlendirmek, doğada vakit geçirmek için Avrupa yakasında gezilecek doğal yerlerden bir numaralısı Belgrad Ormanı! Tabii bir de düğün fotoğrafçılarının uğrak noktası olduğunu belirtmeden geçmeyelim... :) 

2- Atatürk Arboretumu

Belgrad Ormanı'nın hemen yanında bir başka yeşile doyma noktası da Atatürk Arboretumu. Burası ormana kıyasla biraz daha gezilecek bir alan çünkü buraya yiyecek içecek, alkol, bisiklet, tripot gibi eşyalarla giriş yasak. Yalnızca yürüyüş yapmak, doğanın tadını çıkarmak, manzarayı izlemek için şahane bir yer. İstanbul'da gezilecek doğal yerlerden seyirlik olanı gibi düşünebiliriz.

3- Emirgan Korusu

Emirgan Korusu hem şehrin içinde olması hem de şahane lale peyzajlarıyla İstanbulluların gözbebeği, özellikle de lale festivalinin olduğu ilkbahar döneminde. Avrupa yakasında, Emirgan yakınlarında sahilde yürüyüş yaparken ani bir kararla yukarı doğru tırmandığınızda kendinizi bu muhteşem koruda bulabiliyorsunuz. Lalelerin en güzel zamanını yakalamak için mutlaka nisan ayında ziyaret etmek şart. 

4- Rumeli Feneri

Avrupa Yakası'nın en kuzeyine çıkıp Karadeniz havasını solumak isterseniz, orada sizi Rumeli Feneri bekliyor. Rumeli Feneri tertemiz havasıyla İstanbul'da gezilecek doğal yerlerden biri olmaya hak kazanıyor. 1855'te Kırım Savaşı esnasında yapılan 30 metrelik feneri görmek, balıkçı kasabasını ziyaret etmek güzel bir hafta sonu aktivitesi olabilir. Hafta sonu tatilcileri için yakınlardaki Altınkum Plajı da güzel bir seçenek.

5- Garipçe

Rumeli Feneri'ne ulaşmadan bir balıkçı kasabası daha var, o da Garipçe. Yine İstanbul'dan kaçış temalı bir hafta sonu etkinliği için Garipçe gidilebilecek en güzel kasabalardan biri! Üçüncü köprünün yapılmasıyla ismini daha sık duymaya başladığımız Garipçe hala doğallığını ve sakinliğini korumayı başarıyor. Şimdilik... 

İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Tarihi Yerler

İstanbul'un gezilecek tarihi yerlerinin listesini yapmak kolay değil, fakat olmazsa olmazları arasından birkaç tarihi yeri saymak oldukça basit! Akla ilk gelen tarihi yapılar, çarşılar ve saraylardan birkaçı şu şekilde: 

1- Topkapı

2- Kapalıçarşı

3- Yerebatan Sarnıcı

4- Ayasofya

İstanbul Avrupa Yakası Müzeleri

Avrupa Yakası kültür ve sanat müzeleri açısından oldukça zengin, bu listede yalnızca en popüler olan birkaç Avrupa Yakası müzesini sizler için listeledik: 

1- Rahmi Koç Müzesi

2- Kariye Müzesi

3- Pera Müzesi

4- İstanbul Modern Sanat Müzesi

5- İstanbul Arkeoloji Müzesi

6- Deniz Müzesi

İstanbul’a yakın gezilecek en huzurlu yerler yazımızın çok sevilmesinin ardından, önce Anadolu Yakası'nda gezilecek yerleri listelemiştik, şimdi de biraz İstanbul içine odaklanalım ve haftasonu Avrupa Yakası'nda gezilebilecek güzel yerleri listeleyelim istemiştik. Listeye mutlaka eklenmesi gereken yerler olduğunu düşünürseniz ya da yorumlarınız olursa bekleriz! Herkese iyi gezmeler! 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar: 

  1. İstanbul'un en doğal yerleri 
  2. Türkiye'nin En İyi Termal Otelleri
  3. Kışın Sevgiliyle Yapılacak Aktiviteler
  4. Büyükada'da Ne Yapılır?
  5. Büyükada Gezi Rehberi
  6. Haftasonu İstanbul'da Nerelere Gidilir?