İstanbul, Şile'de hem lezzetli, hem de hesaplı bir balık ve deniz ürünleri restoranı arıyorsanız bence cevap İskorpit Restoran. Belediyenin işlettiği İskorpit'te hem çeşitli ve lezzetli seçenekler mevcut, hem de 'komik' bile gelebilecek kadar uygun fiyatlarla karşılaşıyorsunuz. "Neden komik?" derseniz, 2 adet çanaktan oluşan bir porsiyon zeytinyağlı enginarın ücretinin 5 TL olduğunu söylemem yeterlidir sanırım. Yolunuz Şile'ye düşerse, sıradan bir günde iyi bir yemek yemek ve kazıklanmak istemezseniz İskorpit bölgedeki en iyi alternatif.

Şile'nin ve İskorpit Restoran'ın Keşfi...

Hafta sonu İstanbul'da ne yapsak?

Hafta sonu İstanbul'da ne yapılır diye düşündüğümüz bir gündü. İstanbul'un etrafında gidilecek tatil beldelerini, orman ve piknik alanları gibi alternatifleri gözden geçirdik. Bana göre İstanbul'da boşta kalınca gidilecek en güzel yer - hava güzelse - Büyükada, fakat bu sefer keşif yapmak istiyorduk. Arabayla erkenden gidip geç olmadan döneceğimiz; belki güzel bir yemek yedikten sonra çarşısını dolaşabileceğimiz bir yer olsun istedik ve tabii seçenekler hemen ortaya çıktı. "Ağva mı Şile mi?" sorusuyla karşı karşıya kaldık.

Ağva hem daha uzaktı, hem de sanki gidince sevimli pansiyonlarından birinde kalmadan tadı çıkmayacakmış gibi görünüyordu uzaktan. Şile ise günübirlik gidilecek, tam da istediğimiz gibi biraz yürüyüş, güzel bir yemek, çarşıda da bir kahve içip dönülecek turistik yerlerdendi. Hem şile bezi de meşhur olduğundan, alışveriş yapmasak bile çarşısında karıştıracak ıvır zıvır olması hoşumuza gitti. İstanbul'da bir tatil gününde bizi oyalayacak her şey vardı işte Şile'de.

Şile'de hangi restorana gitsek?

istanbul-sile-haftasonu

İlk defa gideceğimiz için "Peki Şile'de nerede yemek yenir?" dedik ve araştırmaya başladık. Tüm yeme-içme sitelerinde ve bloglarda İskorpit Restoran ilgimizi çekti. Sebebi hem fiyatlarının çok uygun, hem de yemeklerinin çok lezzetli olduğunun söylenmesiydi. Özellikle yemek sitelerinden birinde İskorpit'teki adisyonunu paylaşan bir 'yemeksever' merakımızı iyice artırdı. Balık çorbasıyla başlayıp sayısız meze ve ara sıcağın üstüne bir de balık siparişi veren ve de çok makul bir hesap ödeyen kullanıcının paylaşımı, olaya son noktayı koydu. "İskorpit'e gidiyoruz" dedik.

Şile'ye nasıl gidilir?

Öğleden sonra Avrupa yakasından hareketle Şile'ye doğru yola çıktık. İlk köprüden Anadolu Yakası'na geçtikten sonra Şile Otoyolu'na bağlandık. Burası kamyonların sıklıkla kullandığı bir otoyol olduğundan, daha yola yeni çıkmışken bile dönüşümüzü düşündük ve "biz en iyisi fazla geçe kalmadan dönelim" dedik. Boğaziçi Köprüsü'nden Anadolu'ya geçtikten sonra yaklaşık 65 kilometrelik bir yolun ardından Şile'ye kolaylıkla vardık.

iskorpit-restoran-sile-balikci

Şile'nin merkezi ve İskorpit Restoran'ın yer aldığı iskele bölümü. Haritayı daha geniş görmek için görsele tıklayabilirsiniz.

Vardığımızda "iskele - sahil" gibi tabelaları gördük. İskorpit Restoran'ın iskeleye çok yakın olduğunu bildiğimizden bu yöne döndük, fakat gişeden geçip otopark ücreti ödememiz gerekiyordu. (Otopark ücreti ilk 30 dakikadan sonra 7 TL'den başlıyor.) "Burada böyle demek ki" diyerek gişeden giriş yaptıysak da, dümdüz devam edip açık otoparkın diğer ucundan çıkış yapınca restorana neredeyse varmış olduk. Yani eğer denize girmek istiyor veya plaja kıyısı olan bir restoran/kafede oturuyorsanız bu girişten girip arabanızı hemen yakınınıza bırakabilirsiniz. Etraftaki diğer park alanlarının ücretsiz olduğunu da ekleyeyim.

Buranın bir belediye tesisi olduğunu ve de alkolsüz bir mekan olduğunu baştan hatırlatayım. Bana göre özel bir kutlama veya romantik bir yemek için gelinecek mekanlardan biri değil. Zaten dekorasyon ve konfor yönüyle değil, fiyat/performans oranının yüksek oluşuyla öne çıkıyor. Sıradan bir günde arkadaşlarla veya aileyle gelinebilecek, hem düzgün hem de fiyatlar açısından makul bir balık restoranı olarak tanımlıyorum. Dilediğinizce meze, ara sıcak, balık çeşitlerinden sipariş edip - alkol veya özel bir manzara olmadığından - yiyip kalkılacak yerlerden. Bu arada son dönemde adı değişmiş, Mercan Köşk Restoran olmuş fakat herkes burayı hala İskorpit olarak anıyor. Buna da değindikten sonra, artık menüye geçelim...

İskorpit Restoran Şile - Mezeler

İskorpit Restoran'daki mezelerden bazıları.

Mezelerden üstteki 2 fotoğrafta yer alan enginar ve mevsim salata benim favorilerimden oldu. Hem çok taze, hem de lezzetliydi. Hatta öyle ki enginardan tekrar tekrar sipariş ettik.Biz gittiğimizde maalesef deniz börülcesi ve yoğurtlu patlıcan kalmamıştı. Fotoğraftaki salatalar tek porsiyon ama isterseniz daha büyük tabakta duble de yapıyorlar.

Aşağıda fiyat menüsünü de vereceğim fakat şimdiden söyleyeyim, zeytinyağlı enginarın porsiyonu 5 TL. Aynı şekilde mevsim ve çoban salatanın ve diğer salataların da 5 TL. Sadece Gavurdağı salatasının ücreti farklı, 6 TL. Yukarıdaki fotoğrafta sol altta yer alan karedeki meze; haydari. Menüde yer almadığını gördüm, onun fiyatı da büyük ihtimalle 4 ya da 5 TL'dir.

sile-iskorpit-restoran-2Soğukların yanında bir de balık çorbasını denemek istedik. Gitmeden önce okuduğumuz çoğu yorumda balık çorbasından bahsedildiğini gördüğüm için merak edip sipariş verdim. Çorba aynı dedikleri gibi bol malzemeli ve lezzetliydi ama muhteşem olduğunu söyleyemem. Eğer balık çorbası seviyorsanız içmemeniz için bir sebep yok, ücreti 6 TL. Ayrıca günün çorbası da oluyor. Biz gittiğimizde günün çorbası şehriyeydi. Onun ücreti de 5 TL.

İskorpit'te ara sıcaklardan kalamar ve karides

sile-iskorpit-restoran-7 sile-iskorpit-restoran-9

Soldaki kalamar, sağdaki ise terayağda karides. Karides için bir de "karides güveç" alternatifi vardı fakat domates ve biberli soteden ise bu sefer sırf karides sipariş etmeyi tercih ettik. Kalamarın çoğu balık restoranında servis edilenden çok daha iyi olduğunu, çok iyi kızartıldığını söyleyebilirim. Karides de oldukça lezzetliydi fakat tereyağının fazlası sizi rahatsız ediyorsa, yağından uzak durmanız gerekiyor. Fiyatları ise 14 ve 16 TL. Bu iki ara sıcağa da tam puan veriyor ve balığa geçiyorum.

İskorpit'te ana yemek: Levrek Izgara

sile-iskorpit-restoran-10İskorpit Restoran'da son adıma ulaştık, ana yemek. Bu noktada pek çok seçeneğiniz var. Çinekop, levrek, çipura, tekir, istavrit, orkinos şiş, iskorpit güveç, dil güveç, dil tava, mezgit fileto, kiloyla deniz levrek ve hamsi balık menüsündeki çeşitlerden. Ben levrek porsiyon sipariş etmeyi tercih ettim. Orta boyda bir levrek, roka ve soğan ile servis edildi. Lezzeti ortalamanın üstünde ve oldukça doyurucu. Hatta bir sürü meze ve ara sıcaktan sonra bir porsiyon bir kişiye fazla bile. Levrek ızgaranın porsiyonu 18 TL, yine memnun edici bir rakam olduğunu söyleyebilirim. Özellikle aperatiflere ağırlık verip ana yemeği yanınızdakiyle paylaşmayı tercih ederseniz.

iskorpit-restoran-sile-yemek

İçecek olarak alkol servisi olmadığını belirtmiştim. Ayrıca Coca-Cola, Pepsi ve yan ürünlerini de bulamayacağınızı belirteyim. Cola Turka'yı ilk defa burada denemiş oldum, pişman değilim.

Sonuç olarak iki kişinin ortalama 60-70 TL'ye balık yiyebileceği bir restoran olduğunu, Şile'ye yolunuz düşerse gidilebilecek fiyat/performans oranı epey yüksek mekanlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Bu yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız yorum ve paylaşımlarınızı bekliyorum! Şimdiden iyi gezmeler.

İskorpit Restoran Fiyat Menüsü

iskorpit-restoran-fiyatlari iskorpit-restoran-fiyatlari iskorpit-restoran-fiyatlari iskorpit-restoran-fiyatlari

İskorpit Restaurant & Cafe Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato