Dublin'e gelmeden önce neler yaşadım, gelirken nelerle karşılaştım, geldikten sonra işe alım sürecinde neler yaptım bu soruların yanıtlarını İrlanda'da çalışmak ve yaşamak isteyenler için yanıtlayacağım. İrlanda’da iş görüşmesi yapmak isteyen, yapmakta olan veya İrlanda'ya taşınma sürecinde olanlar için faydalı olacağını düşündüğüm bilgileri şimdi ve dahasını da ilerleyen zamanlarda paylaşacağım. İnternet üzerinde konu hakkında bilgi bulunabilse de maalesef bunlar ya eski ya da kapsamlı değil. Lafı fazla uzatmadan İrlanda'da çalışma hikayeme giriş yapayım.

 

İrlanda'da İş Bulma / Anlaşma Süreci

 İrlanda'da çalışmak için gelmeden önce doğal olarak bir işiniz olması ya da anlaşmış olmanız gerekiyor. Bu aşamada aktif olarak bir çaba sarf etmedim zira her şey Linkedin üzerinden bana gönderilen teklif ile başladı. Sonrasında şu andaki yöneticimle ufak bir telefon görüşmesi yaparak yine telefon mülakatı için gün belirledik. Bu mülakattan sonra bir ev ödevi aldım ve 24 saat içerisinde teslim ettim. Son olarak yöneticimle 50 dakika olarak planlanan bir telefon görüşmesi yaptım. Bu telefon görüşmesi beni Dublin’de yüz yüze (on-site) mülakatta görmek istediğini belirterek bitti.

İrlanda'da Vize Alma Süreci

irlanda'da calismak ve is bulma sureci

Buradaki süreç şirketten şirkete değişebilir ancak büyük IT şirketlerinde durum hemen hemen aynı. Bu noktada şirketin insan kaynakları ile bağlantı halinde oluyorsunuz ve mülakat tarihi belli olduktan sonra size vizede kolaylık sağlayacak referans mektubu gönderiyorlar.

Uçak biletlerini kendi cebinizden ödeyip sonrasında geri alabilme imkanınız var ancak ben uçak ve otel rezervasyonlarının çalıştıkları seyahat şirketi tarafından alınmasını istedim. Eğer bu tarz bir görüşmeye gidiyorsanız anlaşmalı bir seyahat şirketi olup olmadığını sorun. Sonrasında harcamalarınızı geri almak ile uğraşmamış olursunuz. Bu kalemler Euro kurunu göz önünde bulundurduğumuzda yüksek olabiliyor. İrlanda'da çalışmak için biraz emek vermek gerekiyor...

Sonrasında vizeye başvuruyorsunuz. Burada turistik değil, iş amaçlı vizeye başvurmanız gerekmekte. Bu vizenin istenilen belgelerinde şu an çalıştığınız şirketin vergi levhası, imza sirküleri vs. gerekmekte. Bunları insan kaynakları birimine sorun. Çok fazla gibi görünse de zaten defalarca hazırladıkları için kolayca toplayabilirsiniz.

Çalıştığınız şirket tarafından antetli kağıda İngilizce olarak yazılmış“x — y tarihleri arasında Dublin’de olacaktır ve z tarihinde buradaki görevine geri dönecektir” şeklinde bir yazı almanız faydalı olacaktır. İrlanda konsolosluğuna vereceğiniz niyet mektubunu kapsamlı yazmanızı tavsiye ederim.

Oraya mülakat için gittiğinizi ve size gönderilen referans mektubunun ekte olduğunu belirtmeyi unutmayın. Eğer işinizden ayrılmışsanız sorun değil. Elinizde niyetinizin desteklendiği bir referans mektubu var. Son olarak, İrlanda vize işlemleri VFS Global şirketi tarafından yürütülüyor ve ofisleri taksimde.

İrlanda'da İş Mülakatı

İstanbul’dan Dublin’e günde 2 defa olmak üzere direkt uçuş mevcut. 4 saat sürüyor ve sonunda yeşillikler içerisinde, havası kapalı ancak temiz, insanlarının rahat ve sevecen olduğu bir ülkeye ayak basıyorsunuz.

Kısa da olsa kendinize bir kontörlü hat almanızı tavsiye ederim zira maalesef Türk GSM şirketleri roaming konusunda insanı soyar derecede fiyat çekiyorlar. Havalimanında Meteor kartları satan dükkanlar var. 20€ karşılığında 3GB veriye sahip oluyorsunuz.

Bu noktada mülakattan 2 yada 3 gün önce Dublin’de olmayı tercih edebilirsiniz. Ben 3 gün öncesinde burada oldum. İlk gün yorgunluğu atmakla geçti, sonraki günlerde şehri gezme ve havasına alışma fırsatım oldu. Mülakat gününde her biri 1 saat olmak üzere 6 farklı kişi ile görüştüm. Sabah 10'da başlayan mülakat akşam 6'da bitti ve gerçekten yorucuydu.

Ertesi akşam havalimanına gittim ve insan kaynaklarından bir e-posta aldım. Bana ulaşamadıklarını ve aramak istediklerini belirttiler ve İrlanda numarasını kendilerine gönderdim. Kontörlü hat almak bu noktada işe yaradı. Sevindirici haberi 24 saat geçmeden aldım ve gerçekten şaşırdım. Görüşme sonrasında 3 hafta bekleyip cevap alamamaya alışmış bünyeye şok etkisi yarattı diyebilirim :) İrlanda'da çalışma hayatına başlamak için ilk adımı atmış, kabul almış oldum.

İrlanda'da çalışma vizesini nasıl aldım, masraflar için şirketten alınan toplu ödeme, İrlanda'da banka hesabı açma, resmi olarak göçmen olduğunuzu gösteren o GNIB kart ve dahası ikinci yazımda. Yani en hayati bilgiler... Buraya tıklayarak Dublin hikayemi okumaya devam edebilirsiniz.

Son olarak...

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar... 

1- Kanada'da Yaşam

2- Interrail İtalya Rotası

Bizi Takip Etmek İçin:

Instagram Valizim: @valizim_com

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!