Bu yazıda, İngiltere vizesi için gerekli evraklar hangileri sorusunun yanıtını bulacaksınız. Haziran 2017'de çıkacağım İngiltere seyahatim öncesinde yaşadığım hazırlık sürecini anlatarak yeni bir Londra blog serisine başlamış oluyorum. Şu sıralarda İngiltere vizesi alma sürecinde olduğum için, ilk yazılar vize ile ilgili olacak. Daha sonra Londra için seyahat planlaması nasıl yapılır, nerelere gidilir gibi sorulara yönelik de yazılar yazarak deneyimlerimi ve fikirlerimi paylaşmayı düşünüyorum.

Ve tabii İngiltere'de gezip gördüğüm yerleri de anlatacağım. İlk yazım, aynı benim gibi İngiltere vizesi almayı düşünen ve şu sıralarda harıl harıl İngiltere vize evraklarını araştırıp onlarca, yüzlerce belge toplayanlar için...

Vize alırken her zaman en zoru, gereken evrakların hangileri olduğunu öğrenmek ve eksiksiz bir başvuru dosyası hazırlamaktır. Çünkü, eğer eksikleri olan bir dosya hazırlarsanız, ya başvuru sırasında çeşitli belgeleri tamamlamak için defalarca git gel yapmanız gerekir, ya da dosyanız teslim alınır ve eksikleri olduğu için reddedilir.

Reddedilmek hem maddi hem manevi açıdan kötü bir tecrübedir ama başvuru esnasında eksikleri tamamlamak da bir o kadar streslidir. Bu iki durumu da yaşamamanız için İngiltere vizesi için gerekli evrakların hangileri olduğuna dair, aracı kurumdan aldığım bilgileri sizlerle paylaşacağım. Ayrıca İngiltere vize ücreti ile ilgili yazdığım yazıya da mutlaka göz atın derim.

londra_vizesi_icin_gerekli_evraklar

1- Herkesten İstenen Ana Evrak

Herkes tarafından mutlaka sunulması gereken İngiltere vizesi için gerekli evraklar şu şekilde:

 • İngiltere vize başvuru formu (En önemli İngiltere vize evraklarından biri... Bunun hakkında daha detaylı bir yazı yazacağım.)
 • Pasaport ve eski pasaportların asılları ve de kopyaları. ( Bu noktada dikkat edilmesi gereken mesele, şu anki pasaportunuzun en az 6 ay daha geçerliliğinin olması ve en az 2 adet boş sayfasının olması. Eğer pasaportunuz bu şartları yerine getirmiyorsa, pasaportu yenilemeniz gerekecektir.)
 • Kimlik fotokopisi, olmazsa olmazlardan.
 • İngiltere vizesi için gerekli evraklardan en önemlileri de uçak bileti rezervasyonu ve otel rezervasyonu. Ulaşım ve konaklama ücretlerini ödemiş olabilirsiniz veya sadece rezervasyon yaptırmış olabilirsiniz. Elinizde ne varsa, en az rezervasyon olmak üzere, karşı tarafa sunmanız gerekiyor. Sonuçta gerçekten bir seyahat planınız varsa, elinizde rezervasyon da olmalı diye düşünüyorlar.
 • Maddi durumu gösteren evraklar. Yani son 3 aylık banka hesap dökümü (Orjinal olmalı, bakiyesi görünmeli, son zamanlarda alınmış yani tamamen güncel bir belge olmalı ve de imzalı olmalıdır.) Ayrıca en önemli İngiltere vize evraklarından diğer ikisi de tapu ve ruhsat fotokopileri. Yani maddi durumum iyi demenizi sağlayacak ne varsa... 

2- Seyahat Amacına Göre İstenen Evrak 

A) ARKADAŞ VEYA AKRABA ZİYARETİ

Arkadaş veya akraba ziyareti amaçlı gidiyorsanız, İngiltere vizesi için gerekli evraklar şu şekilde:

 • İngiltere'deki tanıdığınız her kim ise, o kişi tarafından yazılmış detaylı bir davet mektubuna ihtiyacınız var. Bu davet mektubunda o kişinin ikamet ettiği adres ve telefon bilgileri belirtilmeli.
 • İngiltere vizesi için davet mektubu gönderen kişinin pasaport kopyası da gerekiyor. Pasaportun ilk sayfası ve geçerli vize sayfa kopyası.
 • Davetiye gönderecek kişinin adres teyidi için herhangi bir fatura ya da kira kontratını da dosyaya eklemeniz gerekiyor. Yani o kişi gerçekten o evde mi oturuyor, bundan emin olmak istiyorlar.
 • Davetiye gönderen kişinin maddi durumunu gösteren bazı evraklar da İngiltere vizesi için gerekli evraklar arasında... Banka hesapları, maaş bordrosu gibi belgelerden biri yeterli oluyor.

B) AİLE ZİYARETİ

Aile ziyareti amaçlı gidiyorsanız, İngiltere vizesi için gerekli evraklar şu şekilde:

İngiltere vizesine başvurunuzun "aile ziyareti başvurusu" olabilmesi için davet gönderen kişinin mutlaka birinci dereceden yakınınız olması ve İngiltere'de süresiz oturumunun bulunması ya da İngiltere vatandaşlığının olması gerekmektedir. Birinci derece akraba olarak sayılan ilişkiler şu şekilde: Eş, anne, baba, kardeş, çocuk, kayınvalide, kayınpeder ya da torun.

 • İngiltere'deki akrabanız tarafından yazılmış davet mektubu imzalı olmalıdır ve de İngiltere'de ikamet ettiği adresinin ve ayrıca telefon numarasının mektupta belirtilmiş olması gerekir.
 • İngiltere vizesi için davet mektubu gönderen aile üyesinin pasaport kopyası da gerekiyor. Pasaportun ilk sayfası ve geçerli vize sayfa kopyası.
 • Davetiye gönderecek kişinin adres teyidi için herhangi bir fatura ya da kira kontratını da dosyaya eklemeniz gerekiyor. Yani o kişi gerçekten o evde mi oturuyor, bundan emin olmak istiyorlar.
 • Davetiye gönderen kişinin maddi durumunu gösteren bazı evraklar da İngiltere vizesi için gerekli evraklar arasında... Banka hesapları, maaş bordrosu gibi belgelerden biri yeterli oluyor.

C) TİCARİ

Ticari amaçlı gidiyorsanız, İngiltere vizesi için gerekli evraklar şu şekilde:

 • İngiltere'de iş amaçlı gideceğiniz firmadan gelen davet mektubuna ihtiyaç duyuluyor. Davet mektubu üzerinde bu firmanın kuruluş kayıt numarası da mutlaka bulunmalı.

D) EĞİTİM

Eğitim amaçlı gidiyorsanız, İngiltere vizesi için gerekli evraklar şu şekilde:

 • Kurs ücretini, ne kadar ödeme yapıldığını, konaklama detaylarınızın, haftada kaç saat eğitim göreceğinizi ve kursun başlangıç tarihler ile ilgili bilgileri içeren İngiltere’de ki kurstan davet mektubu.
 • Ayrıca okul kabul mektubunda okul ve havalimanı arasında transferlerin yapılacağı özellikle belirtilmelidir.
 • Eğer Türkiye’de öğrenci iseniz; Öğrenci Belgesi (İngilizce)
 • İngiltere vize evraklarına diploma ve sertifikalarınızı da eklemeyi unutmayın. (İngilizce olarak tabii ki.)

EĞER ÇALIŞIYORSANIZ, İNGİLTERE VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

londra_vizesi_icin_gerekli_evraklar

 • Çalıştığınız firmadan ya da kurumdan konsolosluğa hitaben antetli kağıda İngilizce dilinde yazılmış vize talep dilekçesi almanız gerekiyor. Bu dilekçe sizin firmadaki ya da kurumdaki görevinizi ve gidiş amacınızı belirtilmelidir.

ÇALIŞAN İSENİZ

Eğer bir kurumda çalışıyorsanız, İngiltere vizesi için gerekli evraklar şunlar:

 • SSK onaylı işe giriş bildirgesi,
 • Son 3 ayın maaş bordrosu,
 • 4-A hizmet dökümü,
 • Firma İmza sirküleri - Faaliyet belgesi (son tarihli ve İngilizce) -  Şirket Vergi Levhası - Ticaret sicil gazetesi (Kuruluş bölümü İngilizce olmalıdır).
 • Şirketten almanız gereken dilekçenin örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

İŞVEREN İSENİZ

Eğer bir kurumda işveren konumunda iseniz, İngiltere vizesi için gerekli evraklar şunlar:

 • Firma İmza sirküleri - Faaliyet belgesi (son tarihli ve İngilizce) -  Şirket Vergi Levhası - Ticaret sicil gazetesi (Kuruluş bölümü İngilizce olmalıdır).
 • Bağkur dökümü de İngiltere vizesi için gerekli belgeler arasında yer alıyor.

EMEKLİ İSENİZ:

Eğer emekliyseniz, İngiltere vizesi için gerekli evraklar şunlar:

 • Emekli belgesi,
 • Emekli hesabının son 3 aylık banka dökümü, imzalı kaşeli ve ekinde banka imza sirküleri olmalıdır. Emeklilerin başvurularında sunacağı İngiltere vize evrakları bu şekilde.

EV HANIMI OLAN VEYA ÇALIŞMAYANLAR:

Eğer çalışmıyorsanız,  İngiltere vizesi için gerekli evraklar şunlar:

 • Masrafları karşılayacak birinci dereceden akrabanın çalışma belgeleri ve gelir belgelerinin tamamı dosyaya eklenmelidir.
 • Masrafları karşılayacağına dair İngilizce dilekçe yazılmalıdır.
 • Ülkedeki bağları ve akrabalık derecesini gösteren Tam Tekmil (tüm aile) Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği belgesinin aslı gerekmektedir. (İngilizce'ye tercüme edilmiş olmalıdır).
 • Öğrenciler için İngiltere vizesi için gerekli evraklardan en önemlisi de öğrenci belgesidir. Kesinlikle atlanmaması gerekiyor. (Belge İngilizce olmalıdır veya tercüme ettirilmelidir) 
 • 18 yaş altı ise ve ebeveynleri ile yolculuk etmiyorsa ek olarak; İngilizce tercümeli noter onaylı muvafakatname isteniyor.

"Peki ya İngiltere vize ücreti ne kadar?" diyorsanız, cevabı şu yazımda: İngiltere Vize Ücreti | İngiltere Vize Başvurusu 2017

londra_vizesi_icin_gerekli_evraklar

İngiltere vize başvuru dosyanız eksiksiz ve detaylı olmalı

Eğer seyahat planlarınızda İngiltere varsa, İngiltere vizesi için gerekli belgeler aşağı yukarı bu şekilde olacak. Daha çok belge isteneceğini sanmıyorum ama belki başvuru yönteminize ve durumunuza bağlı olarak daha azı da istenebilir. Başvuru yaparken, özellikle de ilk defa İngiltere vizesi başvurusu yapıyorsanız eksiksiz bir başvuru dosyası hazırlamanız ve mümkün olduğunca detaylı dilekçeler yazmanız büyük önem taşıyor.

Tatmin edici belgeler sunmak gerekiyor

Diğer ülkelerle günbegün diplomatik ilişkilerin gerildiği bir ortamda, çok sayıda vize başvurusunun reddedildiğine şahit oluyoruz. Bu durumda da vize başvurusu yaparken, seyahatin sonunda ülkemize geri döneceğimize dair karşı tarafı ikna etmemiz gerekiyor. Bunu da çok sayıda belge ve dilekçelerle sağlamak mümkün oluyor. Ayrıca bu gezi için maddi durumunuzun yeterli olduğuna dair de ikna etmek gerekiyor. Her vize başvurusunda olduğu gibi...

Elimden geldiğince İngiltere vizesi için gerekli evrakları listelemeye çalıştım. Eğer eksik varsa veya önerileriniz olursa yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz. İngiltere vize evraklarının ardından, İngiltere vize başvuru formu nasıl doldurulur sorusuna yanıt niteliğinde olacak bir yazım daha yakında yayında olacak. Ayrıca İngiltere dilekçe örneği de hazırlayıp en kısa zamanda ekleyeceğim. 

Unutmadan... Valizim'in şahane bir soru-cevap sayfası var.

Özellikle de Kanada vizesi üzerine onlarca soru soran ve cevaplayan okurların buluştuğu, epey yoğun bir sayfa. Eğer İngiltere vizesi ile ilgili sorularınız olursa, soru-cevap sayfamız aracılığıyla sorularınızı yöneltebilirsiniz. Mutlaka yanıtlayan çıkacaktır. İngiltere vizesi için gerekli evraklar, başvuru formu, ücretler gibi konularda sorular sorabileceğiniz gibi; başvurusu reddedilen-kabul edilenler ile de iletişim kurabilirsiniz.

Son olarak...

İngiltere vizesi için gerekli evraklar ile ilgili yazdığım bu yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız yorumlarınızı bekliyorum... Eğer bu yazıyı başkaları da okumalı derseniz, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Herkese iyi tatiller! 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

1- Kanada Vizesi Dilekçe - Niyet Mektubu

2- Kanada Vizesi Online Başvuru

3- Londra'da Gezilecek Yerler Listesi - Top 20

4- Vizesiz Ülkeler

Yeni yazılar, gezi ipuçları, yeni seyahatler ve dahası için hem Valizim'in Instagram hesabından hem de bireysel hesabımdan paylaşımlarda bulunuyorum. Dilerseniz aşağıdaki linklerden takip edebilir, bizimle iletişim halinde kalabilirsiniz! :)

Bizi takip etmeye devam etmek isterseniz:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!