Ramazan Bayramı'nı değerlendirmek üzere Londra'ya gitmeye kalkışmamla birlikte, Londra seyahati nasıl planlanır, İngiltere vizesi nasıl alınır gibi soruların yanıtlarını da detaylı bir biçimde öğrenmiş oldum. Bu sayede, Londra'ya gitmek isteyen ve planlama aşamasında olanlar için oldukça faydalı olacak bilgiler aktarabileceğimi düşünüyorum. Bu yazıda, nasıl İngiltere vizesi aldığımı detaylarıyla anlatacağım.

Geçen senelerde de İngiltere'ye gitme girişimlerim olmuştu, fakat hem başvuru sürecini nasıl yürüteceğimi bilemediğim hem de çok yüksek bir vize ücreti olduğunu duyduğum için vazgeçmiştim... Bu yazıda İngiltere vizesi ile ilgili her şeyin doğrusunu anlatacağım ve siz de benim gibi, ne yapacağınızı bilemeyip bu işten vazgeçmek zorunda kalmayacaksınız. :)

İngiltere Vizesi 2017

Öncelikle İngiltere vizesi almak için, her zaman olduğu gibi, bir aracı kuruma ihtiyaç duyulduğunu söyleyebilirim. İstanbul'da ve İzmir'de bu işi yapan aracı kurumlardan biri, Setur. Normalde online ve bireysel vize başvuru yöntemlerini tercih etsem de,  bu sefer "İngiltere'ye ilk defa gidiyorum, bu işe ben bulaşmayayım" dedim ve Setur'a teslim oldum. Fakat sanıyorum ki bireysel olarak da başvurunuzu yapabiliyor ve zamanı gelince vize merkezine kendiniz gidip belgelerinizi teslim edebiliyorsunuz.

Neden turizm acentasından hizmet aldım?

Çünkü ilk defa İngiltere vizesi alıyordum. Şu ana kadar defalarca farklı ülkelerden Schengen vizesi aldım ve artık hangi ülkenin hangi noktada sıkıntı yarattığını neredeyse ezbere biliyorum, fakat İngiltere vizesi hakkında hiçbir bilgim yok. Islak imza takıntıları var mı yok mu, her belgeye kaşe gerekiyor mu, gerekmiyor mu, niyet mektubu şart mı, "her Türkçe belgenin çevirisi mutlaka olmalıdır" demelerine rağmen esnekler mi... Tüm bu soruların yanıtlarını bilmediğim için, en iyisi işi profesyonellere bırakayım deyip Setur'la ilerleme kararı aldım. Ayrıca bu acentada ufak bir indirim yaptırma imkanım olduğunu da öğrenince, kararımı kesin olarak verdim.

İngiltere vizesi alırken acentanın işlevi ne?

Aslında bir turizm acentasından İngiltere vizesi başvuru sürecinde hizmet alsanız bile, zaten tüm işi yine siz yapıyorsunuz. Belgeleri siz topluyorsunuz, formları siz dolduruyorsunuz. Fakat her şey acentanın kontrolünden geçiyor ve bu sayede eksik ya da yanlış belgeyle başvurunuzu yapmamış oluyorsunuz. Böylece reddedilme veya sürecin uzaması gibi durumlar söz konusu olmuyor. Ayrıca İngiltere vize merkezi de, başvurunun "X Şirketi" aracılığıyla ulaştığını görüp bireysel başvurulara oranla daha fazla güven duyuyorlardır veya herhangi bir aksaklık olunca şirketle iletişime geçiyorlardır diye düşünüyorum. Yani İngiltere vize başvurusu yaparken, acenta rehberliğinde ilerlemenin artıları yok değil.

İngiltere vizesi başvurusunun ilk adımı: Belgeler

Setur ile ilk görüşmede, İngiltere vizesi için gereken belgelerin neler olduğunu bildirdiler ve bir an önce hazırlayıp teslim etmemizi istediler. 5 kişi seyahat edeceğimiz için hepimizin belgeleri hazırlaması yaklaşık olarak 2 hafta sürdü. Aslında her vize başvurusunda istenen belgelerdi, fakat 5 kişi olduğumuz için belgeleri tamamlama aşaması biraz zaman aldı.

***İngiltere vizesi için gerekli belgelerin hangileri olduğunu detaylı bir şekilde yazdığım yazıma ulaşmak isterseniz, buraya tık.

İngiltere vize belgeleri ile ilgili ilginç detaylar

İngiltere vize belgelerinde benim için ilginç olan, niyet mektubu istenmemesiydi. İkincisi de işyerinden alınan tüm belgelerin her birine ıslak imza kaşe istenmesiydi. Örneğin Kanada vizesi alırken niyet mektubu önem taşıyan bir unsur. Islak imza da her zaman ve her bir yaprağa istenmeyebiliyor. Bunların yanı sıra, İngiltere vize belgelerini hazırlarken işyerinden alınacak dilekçeyi İngilizce değil de yanlışlıkla Türkçe hazırlamış olmama rağmen hiçbir sorun çıkmadı. Bu sevindirici detayı da paylaşayım. :) Schengen ülkelerinden bazıları Türkçe dilekçeyi asla kabul etmezken, İngiltere kabul ediyormuş neyse ki. Yine de bu gibi durumlara dikkat...

İngiltere vize başvuru belgelerinin teslimi

Belgeleri 2 haftalık süreçte tamamlayıp Setur'a kargoyla gönderdik. Daha sonra Setur belgeleri onayladıktan sonra vize ücreti ve ödeme şekilleriyle ilgili mail attı. Ödemeyi gerçekleştirdikten sonra, belgelerimizi teslim etmek ve parmak izi vermek için İngiltere vize başvuru merkezindeki randevumuzu belirledi. Biz bir-iki hafta sonraki bir tarihi tercih ettik ve büyük gün...

**Bu arada İngiltere vize ücretini merak ediyorsanız şu yazıma göz atabilirsiniz.

İngiltere vize başvuru merkezi nerede?

İngiltere vize başvuru merkezi, Mecidiyeköy Gülbağ tarafındaki Profilo AVM'nin içinde yer alıyor. Aynı alışveriş merkezine girer gibi içeri giriyorsunuz. 2. kata çıktığınızda yanlış hatırlamıyorsam Fabrika mağazasının yanındaki koridordan devam ediyorsunuz. AVM'nin içinde herhangi bir levha yok fakat oralarda göreceğiniz kişiler zaten ya randevudan yeni çıkan, ya da yetişmeye çalışanlar olduğu için, kalabalığı takip etseniz ya da birine sorsanız mutlaka rahatlıkla bulabilirsiniz.

İngiltere vize başvuru merkezindeki işlemler

İngiltere vize randevusuna gittiğimizde acenta yetkilisi elinde kargoladığımız belgelerle bizi bekliyordu. Belgelerimizi aldık, cep telefonlarımızı emanete bıraktık ve içeri girdik.

İngiltere vize randevusu

  • İlk önce karşımıza çıkan bankoda kayıt olduk, daha sonra aynı VFS'de olduğu gibi bekleme salonunda bekleyip ismimiz ekranda göründükçe görüşmeye girdik. Görüşme dediysem, Türk vize merkezi görevlilerinin belgeleri teslim alma işleminin yaşandığı "görüşme". Burada ufak bir iki soru sorabiliyorlar. Turistik amaçlı mı gidiyorsunuz gibi...
  • Belgeleri teslim ettikten sonra, parmak izi verme salonuna ilerledik. Burada da yine sıramız geldikçe odaya girip hem fotoğraf çektirdik hem de parmak izi verdik. Eğer bu aşamada çekilecek fotoğrafta güzel görünmek istiyorsanız hazırlıklı gidin derim. :)
  • Çıkışta da yine acenta görevlisiyle konuştuk ve pasaportumuzu onların teslim alacağını öğrendik. Ama biz de vizenin durumunu online olarak takip edebiliyoruz bu sırada. Siz de vizeniz çıktı mı çıkmadı mı takip etmek istiyorsanız, mail adresinizi doğru verdiğinizden emin olun derim.

İngiltere vizesi kaç günde çıkar?

İngiltere vizesi kaç günde çıkar sorusunun net bir cevabı yok ama en fazla 15 iş gününde çıktığını söylediler. Genelde 2 hafta içerisinde çıkar diyorlar ama araya 1 Mayıs gibi resmi tatiller girince, doğal olarak biraz daha uzayabiliyor.

*** İngiltere'de Yaşam ile ilgili en yeni yazı dizimize göz atmak isterseniz, ilk yazımızın linkini şuraya bırakıyorum... Ankara Anlaşması ile İngiltere'ye Nasıl Gidilir?

Hem İngiltere vizesi ile ilgili hem de Londra seyahatiyle ilgili yazdığım yazılara buradan ulaşabilirsiniz. Yeni yazılar için Instagram ve Facebook hesaplarımızı takipte kalın!

Herkese iyi tatiller!