Hazırlanmış en kapsamlı 2019 Paris Gezi Rehberi yazısına hoş geldiniz! Paris'te gezilecek yerlerden ulaşıma, konaklamadan yemeklere kadar bilmeniz gereken her şey bu yazıda! Şu ana kadar Valizim için Paris ile ilgili çok sayıda yazı yazdım, biliyorum... Fakat hiçbiri ilk kez Paris'e gidecek olanların işini kolaylaştıracak, konu başlıklarını alt alta gösteren, derli toplu bir gezi rehberi niteliğinde değildi. Bu yazıyı da, ilk kez Paris'e gidecek olan herkesin ihtiyaç duyacağı her şeyi bir araya getirme niyetiyle hazırlıyorum. Umarım Google'da "Paris'te gezilecek yerler" araması yapıp da onlarca sekmeyi yan yana açanlar için kurtarıcı bir yazı hazırlayabilirim. :) 

Neden bu yazıyı yazıyorum şimdi? 

Şu ana kadar çok defa Paris'te bulundum ve zaman içinde şehirle ilgili epey bilgi sahibi oldum. Zaten Fransa'yı seviyorum ve 'sıradan' görünme kaygım olmadan söylerim hep "Paris aşığıyım" diye. İlköğretimden bu yana kendi isteğimle Fransızca dil eğitimi aldım, Fransa'da Erasmus sebebiyle 6 ay bulundum, defalarca da seyahat amaçlı Fransa'yı ziyaret ettim ve Paris bloglarını da hep okurum. Tüm bunların sonucunda Paris bilgim üst seviyelere ulaştı! :) Bu sebeple de yakın çevremden Paris'e gitmek isteyen seyahat planlarına yardımcı olmamı rica eden çok kişi oldu, oluyor. Yakınlarım için, seyahat planlama işini severek yapıyorum ama bu işi otomatize etmenin de zamanı geldi! "İlk kez gidiyorum, önerilerini bekliyorum" diyen yakınlarım başta olmak üzere, tüm Valizim okurlarını bilgilendirmek için bu yazıyı yazmaya karar verdim. "Şehri hem biliyorum, hem seviyorum, hem seyahat blogum var, neden şöyle derli toplu bir Paris gezi rehberi oluşturmayayım" dedim! :) Öyleyse, başlıyorum bildiklerimi anlatmaya! Bilmediklerim de var tabi, onun için de blog önerilerinde bulunacağım. 

PARİS GEZİ REHBERİ 

1- Paris Uçak Bileti Satın Alma

"Ucuz uçak bileti nasıl bulunur", "Paris uçak bileti nasıl satın alınır" gibi konulara hiiiç girmiyorum. Eminim seyahat etmeyi seven herkes artık bu işin ustası olmuştur. Benim yalnızca şöyle önerilerim olabilir. Birincisi, ilk Paris seyahatiniz için uçak bileti, otel, Eyfel bileti, müzeler derken illa ki büyük bir harcama yapacaksınız. Paris uçak biletlerinin hiçbir zaman ucuz olmaması, otellerin hep dolu olması, döviz kurlarının seyri gibi faktörleri göz önünde bulundurunca "büyük bir harcama" diyorum. Madem öyle, havanın güzel olduğu bir zamanı bekleyin ve karla, yağmurla, çamurla hiiiç uğraşmayın.

İkinci önerim de, eğer 3 gece ve daha fazla kalacaksanız ve imkanınız varsa; Paris'e haftanın ilk günlerinde gidip son günlerinde dönün. Böylece haftalık sınırsız ulaşım kartından alabilir, ulaşım masraflarınızı azaltarak gün içinde dilediğiniz kadar toplu taşıma araçlarında indi-bindi yapabilirsiniz. :) Haftalık kart en geç perşembe günü doldurulabilen, pazar gece 12'de bakiyesi sıfırlanan bir sisteme sahip ve seyahat masraflarını bir nebze olsun kısan bu şahane kartın ismi Navigo Decouverte. <- TIKTIK

Paris'e Ne Zaman Gidilir?

Paris bana göre her mevsim güzel, fakat yazın sıcak günlerinde gezmeyi seven biri olduğum için, bence Paris'te en rahat gezilecek dönem yaz ayları. İlk Paris seyahatlerimde şehrin hep en soğuk zamanlarına denk gelmiştim, fakat birkaç sene önce yazın ortasında gidip parklarda bahçelerde yazlık elbiselerle piknik moduna girince dedim ki, buranın en güzel zamanı yaz dönemi. Zaten Paris yazın ortasında bile iklim sebebiyle Türkiye'deki kadar sıcak olmadığı için, haziran-ağustos aralığı bence Paris'e gitmek için en uygun zamanlar. 

Kışın ve Baharda Paris'te Hava Durumu

Kışın Paris yağışlı ve karlı oluyor. İlkbaharın ilk yarısı, sonbaharın ise son yarısında da kışın soğuğu ciddi anlamda kendini hissettiriyor. Yani nisan ortasına gelindiğinde bile hala havanın 0-10 derece aralığında olduğunu, hatta karın yağdığını görebilirsiniz.

Geçtiğimiz mart ayında Paris'teki hava durumu -2 dereceyken orada bulunduğum ve bizzat donduğum için rahatlıkla söyleyebiliyorum, soğuğu hiç sevmiyorsanız Paris'e baharda dahi gitmeyin! 

Dönemsel olarak yaşanan aşırı sıcaklar ve aşırı soğukların da sizin Paris turunuza denk gelme ihtimalini göz önünde bulundurun tabii. Paris'te hava durumu şubatta 16 dereceye çıkabiliyorken, martta 3 dereceye indiği de oluyor. Biraz da şansa bağlı tabii ama kuşkusuz nisan sonu - eylül sonu aralığı riskin en az olduğu zaman dilimi. 

2- Paris'te Nerede Kalınır? Paris Konaklama ve Paris Otelleri 

Paris'te kalacağınız yeri, seyahatinizin amacına ve ulaşımınızı sağlayacağınız havalimanlarına göre seçmeniz bence mantıklı olur. Bir de tabii kişiye bağlı özel tercihler ve hassasiyetler olabilir, ona da değineceğim. 

Paris'te Otel Seçimi Yaparken Dikkat Edilecekler

a- Gidiş ve dönüş yapacağınız havalimanınız güneyde mi kuzeyde mi kalıyor, buna dikkat edin ve buna bağlı olarak haritada nehrin kuzeyini ya da güneyini seçin derim. Havalimanı transferi en kolay hangi noktaya yapılıyor ona bakabilirsiniz. Eğer Paris'te havalimanı transferi için toplu taşıma tercih edecekseniz, güneyde Denfert Rochereau, kuzeyde Opera ve çevresindeki semtleri veya buralara kolay ulaşacağınız noktaları değerlendirmeniz iyi olur.

b- Eğer turistik amaçla gidiyorsanız ve yine toplu taşıma kullanacaksanız, benim önerim birden fazla metro hattının geçtiği bir metro istasyonuna, maksimum 200-300 metre uzaklıkta bir Paris oteli seçmenizden yana. Daha önce metro hatlarının ağ gibi örüldüğü bir şehirde bulunmadıysanız, şöyle göstereyim... 

Örneğin yukarıdaki görselde olduğu gibi, birden fazla metro hattının kesiştiği bir Paris metro durağına yakın olan otelleri değerlendirmeye almanız sizin için oldukça rahatlatıcı olur. Biraz zor bir iş böyle bir otel bulmak ama gezerken büyük avantaj sağlıyor. Yukarıdaki Place d'Italie'nin bir hattı direkt Eiffel'e, diğer hattı şehrin orta noktası Chatelet ve hatta Opera bölgesine, diğeri ise Disneyland'e gitmek üzere ulaşılabilecek Nation Meydanı'na gidebiliyor. Kısacası, Paris otellerini incelerken öncelikle konumuna bakıp eğer mümkünse birkaç metro hattından geçip geçmediğine bakmanız, mümkün değilse de iyi bir metro hattının üstündeki alternatiflere yönelmeniz iyi olacaktır. Ayrıca herhangi bir metro istasyonuna 500 metreden uzak olan bir otel kesinlikle tercih etmeyin derim. 

c- Özel tercihler ve hassasiyetler demiştim. Örneğin çocuklu bir aileyseniz ve amacınız Disneyland'e gitmekse, şehrin dışında kalan bu bölgeye yakın ya da en kolay ulaşacağınız noktalardan otel seçiminde bulunabilirsiniz. Ya da Montmartre (Ressamlar Tepesi) kısmı ilginizi fena halde çekiyorsa, burası da olabilir. Hassasiyetler demişken, örneğin ben otelin en fazla 100 metre uzağında süpermarket olması konusunda takıntılıyım. :) 

Paris Otellerinde Odalar Nasıl?

Paris otellerinin belki tamamına yakını çok küçük odalara sahip, eski binalardan oluşuyor. Odaya girdiğinizde valizinizi açacak yer bulamayacağınız ya da banyodan çıkıp bir adım atarak yatağa oturabileceğiniz kadar dar alanlardan bahsediyorum. Fakat çoğunda fransız balkonu olur, bu da işte odanın küçüklüğünden yakınmanızı engelleyecek hoş detaylardan. 3 yıldızın altındaki otellerde şampuan, terlik vb. ürünlerin genellikle olmadığını söyleyebilirim. 

Paris Otellerinde Kahvaltı Nasıl?

Paris otellerinde kahvaltı genellikle oda ücretine dahil olmuyor. Otelin yıldızına bağlı olarak, sizden kahvaltı için 5-15 euro aralığında bir ücret talep edilir. Check-in sırasında ya da rezervasyon anında "X gecelik konaklamanız için kahvaltınızı peşin ödeyin, şu kadar indirim yapalım." gibi bir teklifle karşılaşabilirsiniz. Eğer Paris gezinizin temposu yoğun olacaksa, her zaman sıkı bir "kahvaltıyı otelde yapma taraftarı" olarak size peşinen bu ücreti ödemenizi tavsiye ederim. Birkaç peynir vb. kahvaltılıklar, çay, croissant+kahve ve hoop dışarı şeklinde güne başlayabilirsiniz. 

Paris'te otelde mi kahvaltı etmeli, dışarıda mı?

Yurtdışında kahvaltı edilecek pastaneleri, restoranları keşfetmeyi ben de bazı zamanlarda seviyorum ama olsa olsa seyahatim boyunca sadece 1 gün olabiliyor bu, her gün değil. Son Paris seyahatimde, otelimize çok yakın olduğu için Cafe Mareva isimli bir kahvaltıcıya gitmiştim örneğin. Yukarıda da fotoğrafını paylaşıyorum. Ama her gün sabahın erken saatlerinde, yemek yemeden mekan keşfi için yollara düşmek bana pek sıcak gelmiyor. Karar sizin! 

* Paris'te daha önce hiç Airbnb denemediğim için bu konuda fikrim yok. Ben genellikle yatak toplama, kahvaltı hazırlama gibi sorumluluklardan seyahat süresince uzak durmayı tercih ediyorum. Tüm enerjim çılgın rotalar için! :P 

3- Paris'te Gezilecek Yerler - Klasik Paris Turunun Olmazsa Olmazları

Paris'te gezilecek yerler konusunu her blogger gibi ben de bir kez detaylıca yazmıştım. Hatta Hürriyet Seyahat yazılarımı da hesaba katarsam "Paris'te ilkbahar" gibi farklı temalar çerçevesinde birden fazla kez yazmış da olabilirim. O yüzden şimdi daha farklı bir şekilde Paris'te gidilecek ilk 10 yeri sıralamak istiyorum, harita üzerinde işaretleyerek!

Paris'te gezilecek yerleri görmenin en kolay yolu işte bu! Çünkü "Paris'te görülecek ilk 10 yer" başlıklı bir yazı hazırlamak, haritada göstermedikten sonra pek bir işe yaramıyor. Yukarıda gördüğünüz bir metro haritası ve ben de gidilecek noktaları, metro istasyonlarını işaretleyerek göstereceğim ki kolaylık olsun. Çoğu önemli nokta zaten ismini oradaki metro istasyonuna da vermiş durumda, o yüzden metro haritasında gideceğiniz yeri bulmanız hiç de zor değil. Evet, başlayalım... Renk seçimiyle gözlerinizi kör edeceğim biraz ama idare edersiniz diye düşünüyorum.

1- EYFEL KULESİ (TOUR EIFFEL)

(Renk: Koyu pembe) En sağda, altta yer alan Champs de Mars Tour Eiffel ve Bir Hakeim duraklarının kesiştiği nokta, Eyfel Kulesi'nin olduğu yer. Giriş ücretli, online bilet alsanız da maalesef yılın her dönemi kalabalık bir lokasyon olduğu ve asansörle küçük gruplar halinde yukarı çıkıldığı için sıra beklemek gerekiyor. Online bilet şart tabii. 

2- ZAFER TAKI - ŞANZELİZE (CHAMPS ELYSEES) ve CONCORDE MEYDANI

(Renk: Koyu yeşil) Eyfel'in üstünde yer alan iki tane yeşil halka, Zafer takı ve Concorde Meydanı'nı gösteriyor. Ortasında yer alan hat ise olduğu gibi Şanzelize Caddesi. Zafer Takı'ndan başlayıp Concorde Meydanı'na kadar yürüyebilir, böylece Şanzelize Caddesi'ni de baştan sona görebilirsiniz. Zafer Takının bulunduğu durak "Charles de Gaulle Etoile", Concorde Meydanı ise "Concorde" durağında.

3- MADELEINE KİLİSESİ

(Renk: Mor) Eğer Zafer Takı ve Concorde düzleminde olacaksanız, Madeleine Kilisesi'ni de Paris turunuza katabilirsiniz. 

4- LOUVRE MÜZESİ ve RIVOLI

(Renk: Sarı) Haritanın ortasındaki Louvre Rivoli durağı ve yanındaki birkaç ardışık durak Louvre Müzesi'ne ulaşmanızı sağlar. Müzeye girmeseniz bile hem gündüz hem de akşam saat 8-9 civarında buraya gelmenizi, bahçede vakit geçirmenizi tavsiye ederim. Louvre Müzesi'nin önündeki Rivoli Caddesi ise şehrin en meşhur ve lüks caddelerinden biri. Buradaki küçük hediyelik eşya dükkanları, parfümeriler, arka sokaklardaki restoranlar ilginizi çekebilir. Louvre Müzesi'ne giriş ücretli, online bilet almak şart.

5- LUXEMBOURG BAHÇESİ

(Renk: Koyu mavi) Haritanın en güneyinde, bana göre Paris'te mutlaka görülmesi gereken bir yer var, Lüksemburg Bahçesi! Güneşli havalarda müthiş zevkli bir ortama sahip. Buradaki en sevdiğim etkinlik, parkın ortasındaki büyük havuzda maket tekne yüzdürmek. <3 Giriş ücretsiz ama tekne kiralamak yarım saati 3 euro civarında. RER'in Luxembourg istasyonu.

6- NOTRE DAME KATEDRALİ

(Renk: Açık pembe) Paris gezilerinin olmazsa olmazı sayılan yapılardan biri de Notre Dame Kilisesi. Kiminin gotik mimari hayranlığıyla kiminin ise Notre Dame romanı ve müzikali sevgisiyle merak edip gittiği katedrale, benim gösterdiğim Cite ya da Saint Michel istasyonlarından ulaşılabiliyor. Giriş ücretsiz ama bazı saatlerde içerisi çok yoğun, mum yakmak ya da hatıra mumu almak için ufak bir bağış yapılması rica ediliyor. 

7- OPERA BİNASI VE ALIŞVERİŞ BÖLGESİ

(Renk: Kırmızı) Hem opera binasının (Palais Garnier) güzelliği hem de en sevilen 2 büyük alışveriş merkezinin bu bölgede olması sebebiyle, bu bölgeyi KIRMIZI ile işaretledim. :) Metronun Opera durağından çıktığınızda öncelikle bu muhteşem yapıyı görebilir, sonrasında Lafayette, Printemps gibi Paris alışveriş merkezlerine doğru geçebilirsiniz. Bu arada alışveriş meraklısı olun olmayın, bu binaların içi de müthiş güzellikte oluyor, özellikle yılbaşı vb özel dönemlerde.

8- RESSAMLAR TEPESİ (MONTMARTRE) VE SACRE COEUR

(Renk: Açık mavi)  Paris deyince akılda canlanan görüntülerden bir diğeri, ressamlar tepesi, yani Montmartre ve beyaz kilise Sacre Coeur. Ressamlar Tepesi'nde resminizi ya da silüetinizi çizdirebilir, güzel bir soğan çorbası ya da bir kadeh şarap içebilir, kiliseye ve sonra da panaromik Paris manzarasına tepeden bakabilirsiniz. Ayrıca tepede çok fazla hediyelik eşya dükkanı var ve her şey çok güzel. Çok sayıda filmin, dizilerin ve klibin çekildi, özel bir bölge. Metronun Anvers durağında inip kalabalığı takip edin...

9- LE MARAIS BÖLGESİ

(Renk: Kahverengi) Paris'te en sevdiğim bölgelerden biri, Le Marais. <3 Burada modern sanat müzesi ve kütüphane olarak hizmet veren Centre Pompidou'yu ziyaret edebilir, Paris'in en gezilesi ara sokaklarını, pek çok enteresan dükkanı, sevimli pub ve bistroları keşfedebilirsiniz. Benim işaretlediğim Rambuteau ya da yakınındaki Hotel de Ville durağında inerek buraya ulaşabilirsiniz.

10- NATION aktarmasıyla DISNEYLAND PARIS

(Renk: Turuncu) Aslında Nation durağı bir aktarma merkezi. Çok sayıda metro hattının kesiştiği bu noktadan, Disneyland'e giden RER A hattı da geçiyor! Bana göre Paris'te gezilecek 10 yer varsa mutlaka biri de Disneyland. Oyunu, oyuncakları, çizgifilm karakterlerini sevdiğim için diyeceğim ama buraya gidip de sevmeyeni henüz görmedim. Anneannem (70+) dahil... :) Tüm detayları fazla fazla anlattığım Disneyland Paris yazılarıma da göz atabilirsiniz.

(NOT: Benim yazımda, diğer bloglardan farklı olarak Paris'te görülecek yerlere en yakın olan metro durakları da var. O yüzden siz bu yazıyı bir kaydedin derim -> ) 

4- Paris'teki Müzeler ve Paris'in Sarayları

Müze ve sarayı aynı kategoride değerlendirmek doğru mu bilmem ama kültürel gezi deyince, ikisi bir anıldığı gibi, bazı mekanlarda müze ile saray ayrımı neredeyse yok. Örneğin Louvre hem müze hem de saray olarak kabul ediliyor.

Paris'te kaç müze, kaç saray var?

Rakamlara bakarsak, Paris'te 100'e yakın müze bulunuyor. Saray konusu ise biraz karışık çünkü Paris'te bulunan şato ve sarayların yanı sıra, Paris'in içinde bulunduğu İle de France bölgesindeki Versay gibi ufak şehirlerde de çok sayıda saray var. O yüzden İle de France bölgesindeki tüm saray ve şatoları Paris'ten gidilebilecek şekilde değerlendirmek daha manıtklı. Şehrin merkezinde 30'dan fazla saray varken, komşu şehirleri, özellikle şatolarıyla meşhur Loire Vadisi'ni de hesaba kattığımızda, Paris bölgesindeki sarayların sayısı totalde 70-80'i buluyor.

Kısacası Paris'in merkezi de çevresi de müze ve saray gezileri için gayet elverişli. Ben Paris ve etrafında önemli kabul edilen müze ve saraylardan birkaçını aşağıya bırakıyorum. 

Paris'teki Önemli Müzeler

 1. Louvre Müzesi 
 2. Orsay Müzesi
 3. Picasso Müzesi
 4. Rodin Müzesi
 5. Pompidou Merkezi (Centre Pompidou)
 6. Paris Modern Sanat Müzesi (Musée de l’Art Moderne de la Ville de Paris)
 7. Galeries Nationales du Grand Palais
 8. Petit Palais
 9. Musée des Arts et Métiers
 10. Orangerie Müzesi

Genel eğilime göre Klasik Paris turunda, eğer yeteri kadar zaman varsa öncelikle Louvre, sonra Orsay, modern sanata ilgi duyanlar için bu ikisinden sonra da Centre Pompidou ziyaret ediliyor. Çok daha geniş zamanı ve ilgisi olanlar için bu 10 müzeden çok daha fazlası var. 

Paris'teki Önemli Saraylar

 1. Versay Sarayı (Chateau de Versailles)
 2. Luxembourg Sarayı
 3. Elysée Sarayı
 4. Palais-Royal
 5. Vincennes Şatosu
 6. Tuileries Sarayı
 7. La Conciergerie
 8. Opera Garnier
 9. Les Invalides

Versay Sarayı Paris'in dışında yer alsa da, listelerin her zaman başında yer alıyor. Luxembourg, Elysee ve Opera Garnier gibi saraylar ise özellikle ziyaret edilmese de Paris turu sırasında önünden geçilecek noktalarda. 

5- Paris'in Parkları ve Bahçeleri

Paris'in merkezinde bildiğim kadarıyla Hyde Park ya da Central Park gibi iddialı bir yeşil alan yok, fakat daha küçük çaplı park ve bahçeler bulunuyor. Benim gözlemlediğim kadarıyla genellikle saray/şato önünü tamamlayan, peyzaj tasarımına sahip yeşil alanlar mevcut. Aşağıda en meşhur Paris parklarını ve bahçelerini sıralayacağım, eğer özel olarak bu konuyla ilgileniyorsanız tek tek araştırabilirsiniz. Ben içlerinden ilk ikisini gördüm, hem kısıtlı zaman hem de öncelikli olmamaları sebebiyle diğerlerini ziyaret etmek için çaba sarf etmedim. Denk de gelmedi... 

Bu kategoride benim en sevdiğim, mutlaka gidilmesi gereken yerler listesine de aldığım yer Lüksemburg Bahçesi. Ben sportif amaçla da, eğlence amacıyla da daha düzenli, özenle tasarlanmış yeşil alanları sevdiğim için Lüksemburg Bahçesi hep gözüme hoş gelir, burada vakit geçirmeyi çok severim ama Paris'te botanik bahçesi gibi farklı park konseptleri de var elbet.

Paris'teki Önemli Park ve Bahçeler

 1. Jardin des Tuileries
 2. Jardin du Luxembourg
 3. Jardin des Plantes
 4. Parc Monceau
 5. Parc Floral de Paris
 6. Parc des Buttes-Chaumont
 7. Parc de Belleville
 8. Albert Kahn Musée et Jardins

6- Paris'te Ücretsiz Girilebilen Yerler

Paris seyahatiyle ilgili önemli konulardan biri... Paris'te neresi ücretli, neresi ücretsiz?  Paris'in en ünlü, yani en turistik müzeleri ve saraylarının çoğu ücretli olsa da, ücretsiz girilebilen müzeler de yok değil. Ayrıca yılın bazı günlerinde ücretsiz olarak Louvre Müzesi gibi en meşhur müze ve saraylara dahi ücret ödemeden girmek mümkün olabiliyor. Paris'teki park ve bahçelerin ise çoğu ücretsiz, fakat örneğin Parc Floral mayıstan ekime kadar 2,5 Euro gibi ufak bir ücrete tabi. 

Paris'teki Ücretsiz Müzeler

 1. Musée d'Art Moderne de Paris
 2. Petit Palais 
 3. Musée Cernuschi 
 4. Musée Bourdelle
 5. Musée de la Vie Romantique
 6. La Gaîté Lyrique
 7. Maison de Balzac (Balzac'ın Evi)
 8. Le Musée Cognacq-Jay
 9. Mémorial de la Shoah

Her Ayın İlk Pazar Günü Ücretsiz Paris Müzeleri

 1. Orsay Müzesi 
 2. Centre Pompidou
 3. Picasso Müzesi
 4. Orangerie Müzesi
 5. Musée des Arts et Métiers
 6. Göç Tarihi Müzesi – Musée de l’Histoire de l’Immigration
 7. Eugene Delacroix Müzesi 
 8. Écouen Şatosu ve Rönesans Müzesi 
 9. Mimarlık Müzesi – Cité de l’Architecture et du Patrimoine
 10. Quai Branly Müzesi
 11. Musée Guimet – Asya Sanatları Müzesi
 12. Compiègne Şatosu 
 13. Saint Germain en Laye Şatosu – Arkeoloji Müzesi
 14. Ulusal Seramik Müzesi – Musée National de Céramique
 15. Ortaçağ Ulusal Müzesi – Musée de Cluny
 16. Avcılık ve Doğa Müzesi – Musée de la Chasse et de la Nature

Kasımdan Marta kadar Her Ayın İlk Pazarı Ücretsiz Paris Müzeleri

 1. Zafer Takı – Arc de Triomphe
 2. Panthéon Sainte-Chapelle
 3. Vincennes Şatosu
 4. Notre Dame Katedrali Kuleleri
 5. Pierrefonds Şatosu – Château de Pierrefonds 
 6. Maisons-Lafitte Şatosu 
 7. Maison d’Auguste Rodin 
 8. Versay Sarayı – Château de Versailles 
 9. Conciergerie

Ekimden Marta kadar Her Ayın İlk Pazarı Ücretsiz Paris Müzeleri

Louvre Müzesi ve Rodin Müzesi. <3 

7- Paris'te Gidilecek Yerler İçin Online Bilet Satın Alma 

Paris seyahatinizi planlarken mutlaka gitmek istediğiniz yerleri belirleyip online bilet satın almanızda fayda var, çünkü burası yaz-kış fark etmeksizin büyük bir turist yoğunluğunun olduğu, kalabalık bir şehir. Eyfel Kulesi, Disneyland, Louvre gibi noktalarda, online biletiniz olsa dahi uzun kuyruklarla karşılaşmanız olası. Hal böyleyken bir de biletsiz gitmek büyük hata olur. 

Online bilet alırken mutlaka gitmek istediğiniz yerin öncelikle resmi sitesini ziyaret etmenizi, bilet satışı olup olmadığına ve fiyatına bakmanızı, daha sonra getyourguide gibi siteleri kontrol etmenizi tavsiye ederim. Bazen de resmi sitenin iyi çalışmadığı durumlar da olmuyor değil tabii. Birden fazla bilet satın alacaksanız kombine bilet paketi satan sitelere de bakmakta fayda var. Mesela Seine Nehri Turu - Eiffel Kulesi hızlı çıkış gibi paketler bence şahane. 

Disneyland ile ilgili de durum aynı. Yılın bazı dönemlerinde kampanyaları yakalayabilir ya da bilet fiyatının indirimli olduğu günleri tercih edebilirsiniz. Daha önce yazdığım Disneyland ile ilgili Bilmeniz Gerekenler ve Disneyland Online Bilet Satın Alma yazılarıma belki göz atarsınız.

8- Paris'te Havaalanı Transferi | Havalimanı-Otel Arası Ulaşım 

Paris'e ve hatta Fransa'ya ilk kez gidiyorsanız, otelinize ulaşmak için toplu taşıma araçlarını tercih edecekseniz seyahatin bu kısmı biraz zorlayıcı olabilir. Bir şehre ilk kez gitmek her zaman zordur. Yolu bulmak, farklı bir dilde anlaşmaya çalışmak, ulaşım ağını anlamak, yerlilerin alışkanlıkları kuralları derken... Fransa'da Fransızca bilenler için bile bazı durumlar çileden çıkartacak düzeylere varabiliyor. :) Bu nedenle otelinizin yeri ile Paris'te ineceğiniz havalimanının yerini iyi öğrenmeniz, ulaşım yollarını araştırmanız, ücretleri bilmeniz vs. önemli diye düşünüyorum. 

Paris'in en sık kullanılan 2 havalimanı Orly ve Charles de Gaulle. İkisinin de ulaşımla ilgili hiçbir sıkıntısı yok, çünkü ikisinden de şehir merkezinin belli bir noktasına havalimanı otobüsüyle ulaşabiliyorsunuz, bu en garanti yol. Charles de Gaulle'ün avantajı, RER hattının üstünde olması. Yani buraya metro+RER treni ile yeraltından hızlı ve ucuz bir şekilde ulaşmanız mümkün. Orly'nin RER bağlantısı Orlyval denilen biraz yüksek ücretli farklı bir sistemle mümkün olsa da, buradan da otobüs ya da tramvay gibi seçenekler mevcut. 

Ben şu ana kadar bir kez Charles de Gaulle, 5-6 kez de Orly Havalimanı'na indim. Paris Orly Havalimanı hakkındaki engin bilgilerimi tabii ki sizlerle çoook detaylı olarak paylaşmıştım! :) Çünkü Orly-şehir merkezi arasında çalışan otobüsün ücretini, haftalık kartla bedavaya getirmenin yolunu ve çıkabilecek aksaklıkları anlatmıştım, o yüzden Orly için ayrı bir yazım var. Hem tüm havalimanları hakkında yazmış olduğum Paris Havaalanları ve Ulaşım Yolları yazımın, hem de Orly Havalimanı Ulaşımı yazımın linki şurada dursun. 

9- Paris'te Ulaşım Yolları ve Ulaşım Kartları/Biletleri

Paris'te ulaşımın anahtarı, tabii ki metro. Buna ek olarak RER isimli, şehrin merkezinden dışarı, daha uzak noktalara giden, yer üstünde yolculuk yapan trenler de şehiriçi ulaşımında önemli bir yere sahip. Çoğu zaman RER+metro, metro+RER gibi kombinasyonlar yaparak gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz. Bir de buna bazı zamanlarda otobüsü de dahil edebiliriz. Yürümekten yorulduğunuz zamanlarda, yakın bir noktaya gideceğiniz ya da sadece gezmek ve hızlı hızlı sokakları görmek istediğiniz zaman belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz. 

Metro, RER ve otobüste aynı tür bilet kullanılıyor. Tekli bilet, 10'lu bilet, 1 günlük sınırsız ulaşım bileti ya da benim keşfim olan Navigo haftalık ulaşım kartını kullanabilirsiniz. Benim de bir Paris blogunda denk gelip sonra almak için kırk takla attığım Navigo kartı öve öve bitiremiyorum, çünkü bu sayede hem Paris'te ulaşım harcamaları kalemini iyice bir kısıp sınırsız kez istediğim toplu taşıma aracına binebiliyorum, hem de üstünde fotoğrafımın olduğu bir Paris ulaşım kartı sayesinde bir parça #parisienne hissetmiş oluyorum. :) Bunun dışında Paris Visite isimli bir kart türü daha var, belki o da size uygun olabilir.

Hem Paris'teki tüm ulaşım bilet türlerini anlattığım, ücretlerini ve geçerliliklerinden bahsettiğim Paris Metro Biletleri - Kartlar - Ücretler yazımın hem de Navigo kartı övdüğüm, hangi seyahatlerde faydalı olabileceğinden bahsettiğim ve nasıl-nereden satın alabileceğinizi detaylıca yazdığım Navigo - Paris Sınırsız Haftalık/Aylık Ulaşım Kartı yazımın linkleri işte burada! 

10- Paris Metro Saatleri

Paris metrosunun çalışma saatleri pazar gününden perşembe gününe kadar, sabah 05:30'dan gece 00:40'a kadar. Cuma, cumartesi, pazar günlerinde ise Paris metrosu 05:30 – 01:40 arasında çalışıyor. Paris'te metronun gelme sıklığı 2 dakikadan, tatil günlerinde ya da pazar günleri 8-10 dakikaya kadar uzayabiliyor.

11- Paris'te Yeme-İçme Alternatifleri

Paris'te yemek benim en zayıf olduğum konu başlığı, çünkü yurtdışı seyahatlerimde genellikle şehrin en iyi restoranlarını araştırıp oralara gitmeye çalışmıyorum, gezerken acıktığım anda en yakındaki restoran ya da bistrolara şöyle bir göz atıp içlerinden birini tercih ediyorum. Bu sebeple "şehrin en iyi 10 restoranı" gibi önerebileceğim, denediğim bir liste elimde yok. Bazı zamanlarda da süpermarket yiyeceklerini ya da sokak lezzetlerini deniyorum. Böylesi hem pratik, hem hesaplı hem de spontane planlara uygun oluyor. Bu arada nereye gidilir, ne yenir konusunda bazı fikirlerim ve bildiğim popüler mekanlar yok değil... Tatlı, tuzlu, yemek, restoran karışık olacak şekilde şöyle öznel bir liste sunacağım sizin için:

10 Maddede Paris'te Yeme-İçme

 1. Soğan Çorbası: Paris'in olmazsa olmaz lezzetlerinden, Ressamlar Tepesi bence soğan çorbası içmek için güzel bir seçim olur. En meşhur soğan çorbacısı ise Les Philosophes. Bu arada 'çorba' olduğuna bakmayın, bir porsiyon soğan çorbası 9-12 Euro aralığında.
 2. Restaurant Monte Carlo - Paris bloglarından birinde denk geldiğim, kurtarıcım olan lokanta. Sebze, et yemekleri, salata, aperatif, tatlı, şarap gibi seçeneklerden 11-16 Euro arasında full+full menü yapabiliyorsunuz. Şanzelize Caddesi'nde yiyebileceğiniz en Türk damak zevkine yakın yemekleri yapan ve en uygun fiyatlı mekan. 
 3. Les Deux Magots - En meşhur Paris restoranlarından biri. Zamanında Simon de Beauvoir’ın takıldığı mekan olarak bilindiğinden, epey turistik ve pahalı. 
 4. Cafe de Flore - Paris'in en meşhur ve en köklü kafesi ve yine kahve içmek için bile oldukça lüks bir mekan. Les Deux Magots ile dipdibe. 
 5. Turistik, pahalı ve tarihi birkaç alternatif daha: Vedat Milor onaylı Chez Michel, midye için mutlaka önerilen Chez Leon, ızgara et seçenekleri için L'Entrecôte, Melt ya da Relais de l’Entrecôte yine çok turistik, fiyatları yüksek ve kalabalık mekanlardan.
 6. Ladurée Pastanesi - Dünyaca ünlü makaroncu ama en iyisi mi bilmem, o konu tartışılıyor. :) Paket yaptırmak ile mekanda oturmak arasında fiyat açısından epey fark olduğunu belirtmek isterim ama yine de Champs Elysees'deki ikonik şubesinde, üst kattaki salonlarında bir çay+pasta keyfi yapmanızı da tavsiye ediyorum.
 7. Pierre Herme - Makaron için en çok önerilen mekan burası, en ünlüsü burası olmasa da. 
 8. Eclair de Genie - Buranın eklerlerini tattıktan sonra ben daha önce ne yiyormuşum diyebilirsiniz. Her biri sanat eseri ve lezzet bombası. Kesinlikle öneriyorum.
 9. Pret a Manger - Burayı Londra'da keşfetmiştim, daha sonra Paris'te de gördüm. Uygun fiyatlı, sağlıklı ve pratik yemek alternatifleri bulabilirsiniz. Wifi'ı da var. :) 

12- Paris'teki Süpermarketler

Paris'in herhangi bir yerindesiniz ve süpermarkete girmeye ihtiyacınız var diyelim. İnternetiniz varsa hiç sorun değil, supermarkets in Paris yazdığınız gibi her birini bulabilirsiniz. Ama eğer internetiniz yoksa ya offline haritadan süpermarket ismi girerek ya da gezerek bulmanız gerekecek. İşte Paris'teki süpermarket zincirlerinin isimlerini ve birkaçının nerede olduğuyla ilgili bilgiyi buraya bırakıyorum ki sizi yine bir zahmetten kurtarayım. 

Paris'teki Süpermarket Zincirleri

Auchan, Carrefour, Casino, Monoprix, Monop', Franprix, Express, U-express. 

Paris'teki Süpermarketlerle İlgili Bilmeniz Gerekenler:

 1. En meşhur süpermarketler Monoprix ve Franprix. 
 2. Monop' gibi kısaltmalar görürseniz, bunlar süpermarketlerin minik ve büyük ihtimalle soğuk/sıcak yiyecek ağırlıklı olan şubeleri. Soğuk sandviç, sushi, soğuk salata gibi seçenekler zaten çoğu süpermarkette var. Bazı süpermarketler ise fırın tavuk, patates kızartması gibi sıcak seçeneklerin yanında çok çeşitli mezelere de sahip olabiliyor ya da mikrodalgası olan yemek bölümlerine de sahip olabiliyorlar.
 3. Saint Michel, Gare de l'est, Chatelet gibi bazı yoğun bölgelerde Marks&Spencer'ın süpermarketleri var. Burada da soğuk salatadan dondurulmuş mikrodalga pizzalarına kadar çoook sayıda yiyecek seçeneği bulabilirsiniz ama sadece alışveriş yapmak için, yemek yemek için bölümleri genellikle yok.
 4. Alışveriş poşetleri ücretli. Kasalarda, 1-2 Euro gibi ücretlere ilginç bir şekilde güzel tasarımlara sahip alışveriş çantaları satılıyor. Hem alışveriş hem hatıra olsun diye bu bez ya da plastik çantalardan alabilirsiniz.
 5. Süpermarketlerin meyve ve sebze reyonları genellikle kısıtlı oluyor, manav kavramı Paris şehir merkezinde hala var. Meze dükkanları, fırınlar, şarap ve peynir alabileceğiniz dükkanlar her yerde var.  
 6. Dünyanın ilk alışveriş merkezlerinden biri olarak 1852'de açılan Bon Marché'nin zaman içinde epey gelişmiş olan yemek bölümü Grand Épicerie, gurme lezzetler bulabileceğiniz dev bir yiyecek satış alanı. Yemekle ilgileniyor, farklı tarifler için seçkin malzemeler bulmak ya da gurme tatları denemek istiyorsanız 7. bölgedeki bu mekana mutlaka uğrayın. 

13- Paris'te Alışveriş

Paris'te alışveriş yapmak için çok fazla seçeneğiniz var, ben bunları 5 başlık altında toplayacağım. Birinci seçeneğiniz, şehir merkezinde çok sayıda olmasalar da çok şık ve bence devasa boyutlarda olan Paris alışveriş merkezleri. İkincisi Şanzelize gibi çok şık ve geniş caddeler boyunca sıralanmış dükkanlar. Üçüncüsü pasaj içlerindeki özel mağazalar. Dört Le Marais gibi çiçekçilerden kıyafet tasarımcılarına, kitapçılardan hediyelik eşyacılara kadar çok fazla dükkanın olduğu semtler, beş ise bit pazarları ya da Noel pazarı gibi konseptler. 

Paris'in En Meşhur Alışveriş Merkezleri

 1. Galeries Lafayette
 2. Printemps
 3. Forum des Halles
 4. Le Bon Marché
 5. Val d'Europe

Paris'in merkezinde yer alan, Opera bölgesindeki en meşhur iki alışveriş merkezi Galeries Lafayette ve Printemps. Normalde lüks markaların mağazaları dışarıdan biraz 'kasıntı' görünür, "alışveriş yapmayacaksan hiç girme" der gibi bakan güvenlik görevlileri de varsa kapıda... Ama Printemps ve Lafayette, aynı Boyner gibi 'department store' formunda olduğundan, içeride rahatlıkla gezebilir, üst segmentte yer alan ürünlere son derece rahat bir şekilde bakabilir, hatta deneyebilirsiniz. Noel gibi dönemlerde müthiş süslemeler oluyor. Forum des Halles şehrin tam ortasında yer alan dev bir alışveriş merkezi ve aktarma noktası; aynı zamanda eski bir hal iken restore edilmiş, kocaman bir yaşam alanına dönüştürülmüş bir yapı. Le Bon Marché ilk modern avm olarak kabul edilen tarihi bir alışveriş merkezi. Val d'Europe ise şehrin dışında, Disneyland'e çok yakın bir mesafede bulunan outlet mekanı. 

Paris'teki İkonik Dükkanlar

 1. Shakespeare and Company: İngilizce kitap ve dergi satan tarihi bir kitapevi.
 2. Thanx God I’m a VIP: Meşhur bir Vintage mağazası.
 3. Les Fleurs: Mücevher, çanta, takı, süs eşyaları mağazası.
 4. Repetto: Bale ürünleri mağazası
 5. Buly 1803: Güzellik ve parfüm mağazası.
 6. Patrick Roger: Çikolatayı heykeltıraş gibi kullanarak muhteşem görünümlü lezzetlerin üretildiği çikolata dükkanı.
 7. Design et Nature: Dondurulmuş hayvan mağazası.
 8. Merci: Kıyafet ve dekorasyon ürünleri mağazası.
 9. Wine by One: Hem global hem yerel şarapların bulunduğu, bohem bir şarapevi.
 10. Rougier & Plé: Kırtasiye ve resim malzemeleri mağazası.
 11. La Cour Gourmande: Anvers metro durağından çıkıp Ressamlar Tepesi'ne doğru tırmanırken sağınızda görebileceğiniz, dış çerçevesi sarı, içi buram buram tereyağı kokan müthiş kurabiyeci.
 12. Le Comptoir de Mathilde: Le Marais bölgesinde süslü püslü şeker ve çikolata satan minik bir dükkan.

Paris'te Alışveriş Semtleri ve Pazarlar

 1. Marché aux Puces Paris Saint Ouen: Paris'in en büyük ikinci el alışveriş alanı ya da bit pazarı denebilir. Şehrin kuzeyinde, antika, kitap, tablo gibi eşyalar satılıyor. Cumartesiden pazartesiye açık.
 2. Marche Aux Puces de Vanves: Şirin bir bit pazarı daha. 50'lerin takıları, kıyafetleri, porselenler ve eski fotoğraflarla dolu pazar, cumartesi ve pazar günleri açık.
 3. Le Marais: Çok çeşitli minik dükkanlarla dolu, alışveriş ve eğlence semti. 
 4. Montmartre: Ressamlar Tepesi'nin bulunduğu, çok sayıda hediyelik eşya dükkanının yer aldığı semt. 
 5. Brocante des Abbesses: Montmartre tepesinde kurulan, ufak süs eşyaları, eski fotoğraflar gibi eşyaların satıldığı bit pazarı.
 6. Bouquinistes: Bu pazar da kitapseverler için. Ünlü yazarların ilk basım kitaplarını bulabileceğiniz, Seine Nehri boyunca 3 km'lik alanda uzanan bir tür kitap pazarı.

14- Paris'e Yakın Yerler

Fransa içinde Paris'ten Gidilebilecek Turistik Yerler

 1. Loire Vadisi: Şato turu için şahane bir bölge.
 2. Lyon: Fransa'nın en büyük şehirlerinden biri, gastronominin merkezi olarak kabul ediliyor ve Paris'ten hızlı tren (TGV) ile 2 saat uzaklıkta. 
 3. Strasbourg: Noel ve yılbaşı döneminde çılgın atan bir şehir, Avrupa'nın en güzel Noel marketi ve süslemeleri büyük ihtimalle burada.
 4. Nice: Biraz daha yol yapmayı göze alanlar için Fransız rivierası tam aşağıda bekliyor. Nice'ten başlayarak ülkenin güney sahilini gezmek için en güzel zaman tabii ki yaz.
 5. Bordeaux: Şarap tadımına meraklıysanız ve şarap üreticiliği alanına merak duyuyorsanız, dünyanın en iyi şaraplarının çok büyük bir kısmı işte tam da burada.

Paris'e Yakın Ülke ve Şehirler

 1. Belçika - Brüksel ve Brugge: Fransız ortamından uzaklaşmak, farklı bir yer görmek için tercih edilebilir.
 2. İsviçre - Zurich ve Cenevre: Yine Fransa'dan çıkıp gidilebilecek, komşu ülke İsviçre'deki en yakın büyükşehirlerden ikisi burası. 
 3. Hollanda - Amsterdam: Gece otobüse atlayıp sabah gözünüzü açabileceğiniz (bizzat tecrübe ettim) bir başka şehir de Amsterdam.
 4. İspanya - Barselona: Eğer işin içine uçak girerse gidemeyeceğiniz yer yok elbette ama en yakın büyükşehirleri düşününce, Barselona en güzel seçeneklerden. 
 5. İngiltere - Londra: Eurostar hızlı treniyle Gare du Nord'dan Londra'ya kadar uzanabiliyorsunuz, tabii İngiltere vizeniz varsa.

15- Paris'de Özel Günler ve Dönemler

 1. La fete de la musique - Müzik Bayramı: Her yıl en uzun gün 21 Haziran'da kutlanan Müzik Bayramı, bu sene de 21 Haziran 2019 cuma günü Fransa başta olmak üzere pek çok ülkede daha, açık ve kapalı alanlarda konserlerle kutlanacak.
 2. Nuit Blanche: Paris'te şehrin bilinen ya da bilinmeyen anıtlarını tanıtmak, görsel sanatlardan dansa, tiyatroya ve müziğe kadar tüm sanatsal disiplinlerde etkinlikler düzenlemek amacıyla düzenlenen bir gece aktivitesi. Bu yılki 5 Ekim 2019 Cumartesi gününe denk geliyor.
 3. La Nuit Européenne des Musées - Avrupa Müzeler Gecesi: Ücretsiz olarak bazı müzelerin gezilebileceği bu akşam, her zamanki gibi 2019'da da mayıs ayının ortasında gerçekleşecek ama tarih net değil.
 4. Fete du Cinema - Sinema Festivali: 17-19 Mart 2019 aralığında gerçekleşecek.
 5. Otomobilsiz Gün: Paris'te ilk olarak 2015'te denenen, sonuncusu da 16 Eylül 2018 Pazar günü saat 11:00-18:00 arasında gerçekleşen bir etkinlik. Şehrin otomobilsiz halinin yaşanılabilirliğinin test edildiği, sadece 1 günlük olsa da çok güzel bir etkinlik.

16- Paris ve Gece Hayatı

Paris gece hayatı genellikle Pigalle, Bastille, Champs Elysees gibi birkaç bölgedeki mekan ile anılıyor, çünkü en meşhur gece kulüpleri buralarda toplanmış durumda. Gece kulüplerine dair fazla bilgim olmadığı için detaylıca yazmıyorum ama bilindik en iyi Paris gece kulüplerinden birkaçı şöyle: Barrio Latina, Le Jeune, Djoon, La Station.

Paris'te gece hayatı deyince gidilecek mekanlar yalnızca barlar ve gece kulüpleri de değil, Fransızların önemli kültürel unsurlarından biri olan kabareler de özellikle turistler ile dolup taşıyor. Dans, müzik, kimi zaman bir parça erotizm ve alkolün birleşimiyle ortaya çıkan kabare ortamını deneyimlemek isterseniz, Moulin Rouge ve Lido Paris gece hayatının en meşhur iki mekanı, fakat bilet fiyatları 100-200 Euro aralığında yani biraz tuzlu. Crazy Horse Salon, Chez Michou ve Les Folies Bergere de diğer Paris kabarelerinden. 

17- Paris'te 'Fransızca' Meselesi

Fransızların dil konusunda 'sıkıntılı' oldukları malum. Siz de etrafınızdan duymuşsunuzdur, "İngilizce soru sordum, bana Fransızca yanıt verdi" ya da "Fransızca konuşmadığım için bakmadı/sinirlendi" gibi hikayeleri. Fransızların kimine göre milliyetçilik sebebiyle kimine göreyse İngilizceye dillerinin dönmemesi sebebiyle mümkün olduğunca İngilizce konuşmadıkları söyleniyor ama bence bir genellemede bulunmak çok zor, çünkü Fransa'nın şehirlerine, yaş gruplarına vs göre durum epey değişkenlik gösteriyor.

 • Fransa'nın turistik bir şehrindeyseniz, İngilizce konuşmaya gayret gösteriyorlar. Turistik olmayan bir şehirde karşılaşabilirsiniz. Aynı İstanbul'daki esnafın yabancılarla diyalog kurmak için uğraşmasıyla, turistik olmayan bir şehirde yabancılara biraz daha tedbirli yaklaşılması gibi. Mesela Fransa'nın Saint Etienne şehrinde Fransızca konuşmadığım için bana arkasını dönen bir temizlik görevlisi ve yine aynı sebeple aşırı sinirlenip Fransızca bağırmaya başlayan bir gişe görevlisi bile oldu... :) Bunlar olabiliyor, sakin kalmakta ve gülüp geçmekte fayda var.
 • Eğer karşınızdaki kişi çok yaşlı değilse, bizim gereksiz gördüğümüz o dil milliyetçiliğiyle karşılaşma ihtimalimiz düşüyor. Yaşlıysa, evet azıcık huysuzluk yapabiliyorlar ama onu aşmanın da bir yolu var. "Bonjour" diyerek bir işletmeye girmeniz, bir kapı açan olunca ya da menü veren bir garsona "merci" kelimesiyle teşekkür etmeniz işleri çözüyor. Fransızlar özellikle selam verme konusunda takıntılı, bu nedenle asla "bonjour" demeyi atlamamanızı tavsiye ediyorum. İngilizce konuşuyorsunuz diye size surat yapan olur mu bilmem ama selam vermeden lafa girerseniz, hoş karşılanmama ihtimaliniz yüksek. Siz her ihtimale karşı başta bonjour'unuzu deyin, gerisi çorap söküğü gibi gelir.
 • Gençler, özellikle üniversite mezunları zaten aynı bizim gibi ilkokuldan üniversiteye kadar sürekli İngilizce dersi görüyorlar, bu nedenle çoğu elinden geldiğince İngilizce yardımcı olmaya çalışıyor. Ama bazı gençler, aynı bizde olduğu gibi, İngilizce pratiğe sahip olmadığı ya da Fransız aksanıyla İngilizce konuşması biraz komik duyulduğu için (onlar da komik olduğunun farkında) konuşmaktan çekinebiliyor. Bence "Fransızlar çok milliyetçi" ya da "Fransızlar şöyle kaba, böyle kötü" gibi geyikleri bir kenarı bırakın, sorunları bertaraf etmeye çalışın ve seyahatin tadını çıkartmaya bakın. 

18- Paris Gezisi için Faydalı Olabilecek App'ler 

 1. Google ya da Yandex Translate: Türkçe - İngilizce - Fransızca dilleri arasında anlık çeviri yapmanız gerekebilir. Bazen bu gibi app'ler hayat kurtarabiliyor.
 2. Le Fooding: Şehrin neresinde olursanız olun, açıp etrafınızdaki restoranları keşfedebilirsiniz. Paris gezisinin tadı, güzel restoranlara pastanelere giderek çıkar... 
 3. Citymapper: Kiralık bisiklet sistemi Velib dahil, tüm ulaşım yolları, istasyonlar, taksiyle ya da yürüyerek gidilecek rota/zaman vs hakkında bilgi veren bir uygulama.
 4. La Fourchette/The Fork: Restoranların yorumlarını incelemek, rezervasyon yapmak için.
 5. Paris Metro Map: Benim en sevdiğim. Bir bu app'i bir de her ihtimale karşı metro haritasının fotoğrafını seyahat sırasında telefonumda hep bulundururum. 
 6. Google Maps: Offline harita indirmek için. Tüm appler bir yana, Paris gezilerimde açık ara en çok kullandığım app tabii ki Google Maps. Vazgeçilmezlerden.
 7. Booking ya da Airbnb: Artık hangisini tercih edecekseniz, Paris gezisi için konaklama yaptığınız yer ile ilgili bilgileri rahat bulabilmek için kullandığınız sağlayıcının appini indirmeniz oldukça faydalı. 

19- Paris'te Bunlara Dikkat Edin

 1. Paris'te gitmek istediğiniz müze, alışveriş merkezi, restoran gibi yerlerin açılış kapanış saatleri ve hizmet verdiği günler birbirinden farklı olabilir. Sokak içinde olan bir süpermarket ile turistik bir yerde, ana caddedekinin saatleri bile farklılık gösterebiliyor. İşinizin olduğu mekanların açık olduğu zaman dilimlerine dikkat.
 2. Pazar günleri Fransa genelinde çoğu yer kapalı oluyor.  Paris malumunuz turist yoğunluğu olan bir şehir olduğu için, en kalabalık olan bölgelerde bu kural kendini hissettirmese de dikkat etmekte fayda var. Pazartesi günleri ise bankalar ve müzelerin bir kısmı kapalı olabiliyor.
 3. Paris'te toplu taşıma araçlarında, özellikle metroda bilet kontrolü yapılır. Biletinizi okuttuktan sonra çöpe atmayın ya da kaybetmemeye çalışın. Metroda ya da otobüste aniden bilet kontrolüyle karşılaşabilir, ciddi cezalar ödemek durumunda kalabilirsiniz.
 4. Paris metrosunda trenlerin çoğunun kapısını sizin açmanız gerekiyor. İlk kez karşılaştığımda ben biraz şaşırmıştım o yüzden bu bilgiyi vermeden yapamıyorum.
 5. Eyfel Kulesi'ne merdivenleri kullanarak ya da asansörle çıkabilirsiniz. Asansörü beklemek bazen 1 saatten fazla zaman alabiliyor. Merdiveni seçerseniz zaman kazanabilirsiniz, fakat yorulacağınız kesin. Ama şunu kesin öneriyorum, asansörle çıktıysanız bile merdivenle inin. 
 6. Tabii Paris'te dikkat edilmesi gereken konulardan biri de hırsızlık. Mümkün olduğunca güvenli bir konaklama alternatifine yönelin, sokakta kalabalık lokasyonlarda dikkatli olmayı ihmal etmeyin. 

20- En Güzel Paris Fotoğrafları İçin Lokasyon Önerileri

Paris'te güzel fotoğraflar çekmek istiyorsanız, gidebileceğiniz çoook fazla yer mevcut. Zaten herhangi bir ara sokakta çekeceğiniz fotoğraf bile, Paris'e özgü detayları taşıyacağından gözünüze hoş gelecektir. Yine de havalı bir Paris fotoğrafı için uğramanız gereken yerler mevcut; 

 1. Bir Hakeim metro durağında indikten sonra, Eyfel Kulesi'ne yavaş yavaş yaklaşırken, sağdaki bahçelik alanlarda uzaktan çekilen fotoğraflar güzel oluyor. 
 2. Trocadero Meydanı'ndan, arkada Eyfel Kulesi görünecek şekilde çekilen fotoğraflar da yine en güzelleri
 3. Louvre Müzesi'nin bahçesinde akşam çekim yapmak iyi bir fikir.
 4. Le Marais bölgesi ve Montmartre, Paris sokakları konsepti için çok şirin. 
 5. Ressamlar Tepesi tabii. 

21- Paris'te En Sevdiğim Şeyler 

Genel bir Paris gezi rehberi yazısından uzaklaşıp, objektifliği bir kenarı bırakıp şimdi benim Paris'te eeen sevdiğim 3 şeyden bahsedeceğim... 

<3 Lüksemburg Bahçesi'ndeki dev havuzun kenarında maket teknelerden kiralayıp Fransızların sevdiği oyunlardan biri olan suda tekne yüzdürme oyununu oynamak. 

<3 Kahvemi alıp Louvre Müzesi'nin bahçesini akşam saatlerinde ziyaret etmek, bahçede oturup eğer varsa sokak müzisyenlerini dinlemek.

<3 Montmartre'a gidip hediyelik eşya dükkanlarını karıştırmak, o sırada yiyecek/eşya pazarı, bağbozumu ya da festival tarzında bir etkinlik varsa katılmak.

22- Paris ile ilgili Filmler ve Şarkılar

Seyahat öncesi hazırlık yapanlar için, Paris gezi rehberinin ennn önemli konularından biri, filmler ve şarkılar! :) Paris'le ilgili olan ya da klibi Paris görüntülerine sahip olan o kadar çok şarkı var ki... Özellikle Edith Piaf, Yves Montand gibi şarkıları tarihe kazınmış sanatçıların çok sayıda Paris'le ilgili şarkısı var. En meşhurlardan birkaçı: Sous le ciel de Paris, Les Champs Elysees, April in Paris, Flamenco de Paris, La Ballade de Paris. Son dönemde meşhur olan Indila Derniere Danse şarkısının klibi ya da eskilerden Savage Garden'ın Truly madly deeply şarkısının klibi Montmartre gibi Paris'in en güzel yerlerinden görüntüler içeriyor. Film deyince akla ilk gelenler Midnight in Paris, Devil Wears Prada, Moulin Rouge, Amelie, Üç Renk: Mavi ve Paris'te Son Tango. Bunlar sadece benim ilk anda aklıma gelenler, daha çoook sayıda var elbette. 

23- Takip Ettiğim Paris Blogları

Paris gezi bloglarının sayısı son dönemde artışta. Ben de çok defa Paris seyahati yapmış biri olarak her gezi öncesinde araştırmaya, yeni yerler öğrenip oraları ziyaret etmeye çalışıyorum. Daha detaylıca gezmek istediğim yerler, örneğin müzeler hakkında bilgi almak ya da farklı deneyimler yaşamak için her zaman Paris bloglarını takip etmek ve bucketlist oluşturmak hoşuma gidiyor. Paris gezisi için faydalı olabilecek birkaç Paris gezi blogundan söz edeyim: 

 • Pariste.net - Benim yıllardır severek takip ettiğim Paris bloglarından biri. Takip ettiğim kadarıyla içerik tamamen birkaç yıldır Paris'te yaşamakta olan Ahmet Bey tarafından oluşturuluyor. Kendisi yıllar içinde Paris'i tanıdı ve blogunda da çok detaylı tanıttı. Ben de sayesinde, özellikle Paris'in şehiriçi ulaşımı başta olmak üzere kafamda oturmayan pek çok konuda epey bilgi sahibi oldum.
 • Berrydewblog - Hürriyet Seyahat'ten tanıdığım çok şeker birinin blogu. İkimiz de tatlıyı, pastayı çok sevdiğimiz için, ürettiği içerik bana çok hitap ediyor! Sayesinde Paris'te yeni yeni mekanlar öğreniyorum. Yine kendisi Paris'te yaşayan bir yazar. 
 • Secrets of Paris, Paris in 4 Months: zaman içinde denk geldiğim ve seyahat öncesi girip karıştırdığım, önerebileceğim yabancı bloglardan. 

Bu yazıda Paris gezisi planlayanlar, Paris'e ilk kez gidecekler için olabildiğince gerekli detayları önceliklendirerek, kapsamlı bir Paris gezi rehberi oluşturmaya çalıştım. Umarım sizler için faydalı olur. Yorumlarınızı bekliyorum.

Paris, Fransa başta olmak üzere pek çok şehir ve ülke hakkında hem gezi hem de yaşam konulu yazılarım mevcut. Ayrıca sitenin konsepti gereği valiz hazırlama, yolculuğa çıkma gibi konularda da ilginizi çekebilecek içerikler bulabilirsiniz! Valiz Hazırlama otomatik tatil listesinden bahsetmiyorum bile! Yorumlarınız, öneri ya da sorularınız olursa aşağıya yorum bırakabilirsiniz...

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar: 

1- Paris'le ilgili tüm yazılarımı şurada topluyorum -> Paris Blog

2- Disneyland ile ilgili tüm yazılarım burada -> Disneyland Blog

3- Paris gezisinin ucuna eklenebilecek güzellikte, ikinci Fransız şehri Lyon için: Lyon Gezi Rehberi

TAKİP ETMEK İÇİN: 

Instagram: @ecemhep

Görüşmek üzere!