Her sene, yaz aylarının bitiminde yaşadığımız bir geçiş dönemi oluyor. Hava hafif hafif esmeye başladığında, yazın kesin olarak bittiğinden emin oluyoruz fakat hava henüz o kadar  da soğumamış oluyor. İnce montlarımızı sırtımıza almaya başlasak da, güneş hala ısıtıyor... Biliyoruz ki deniz tatiline bir kez daha çıkamayız ama en azından şehir içinde ya da yakınlarda gezilecek yerlere gidebiliriz. İşte ekim ayı sürerken, bence İstanbul'a yakın yerleri ya da İstanbul'da gezilecek yerleri değerlendirmek için en uygun dönemdeyiz.

Uzun montları ve çizmeleri çıkarmadan önce, etrafımızdaki güzellikleri değerlendirmenin tam zamanı! Eğer siz de İstanbul'da nereler gezilir, İstanbul içinde nereleri görmeli diyorsanız bu yazı sizin için. Bir de günübirlik gezilecek ya da bir gece kalarak keşfedilecek İstanbul'a yakın görülmesi gereken yerler var ki, o da bir önceki yazımın konusuydu. Şimdi fazla yol yapmadan, çanta/valiz hazırlamadan İstanbul'da gezilecek yerlere bir bakalım.

İstanbul'da Semt Keşifleri

Eminönü

Haftasonu İstanbul'da gezilecek yerlerden Eminönü

Eğer kalabalıktan hoşlanıyor, curcunaya girmekten çekinmiyorsanız haftasonu İstanbul'da gezilecek yerlerden biri de sizin için Eminönü olabilir. Tarihi Mahmutpaşa yokuşundan inip Mısır Çarşısı'nı gezebilir, alışveriş yapabilirsiniz. Bölgede yer alan Yeni Cami, tarihi Sirkeci PTT binası gibi pek çok tarihi yapıyı da turunuza dahil edebilirsiniz.

Balat

Haftasonu İstanbul'da gezilecek yerlerden Balat

Son yıllarda önce Cihangir sonra da Karaköy'ün, yeni açılan mekanlarıyla popülaritesini artırması sonucu, trende bir de Balat eklenmiş durumda. Son dönemde açılan, yeni nesil kahve dükkanları ve kafeleriyle cezbeden Balat, fotoğrafçılıkla ilgilenenlerin de İstanbul'daki favori semtlerinden biri. Balat sokakları, şehir ve yaşam temalı pek çok güzel fotoğraf karesi sağladığı gibi, gezginler için tarihi lokasyonlar da sunuyor. Balat'da gezilecek yerler deyince, akla ilk gelen yerler Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, Fener Rum Erkek Lisesi ve Sveti Stefan Kilisesi oluyor.

Kuzguncuk

Haftasonu İstanbul'da gezilecek yerlerden Kuzguncuk

Ekmek Teknesi, Perihan Abla gibi birçok dizinin çekildiği, mahalle hissini yaşatmayı en iyi başaran semtlerden Kuzguncuk, hem biraz nostalji arayanların hem de gündelik hayatın belki biraz dışına çıkmak ama fazla da uzağa gitmek istemeyenlerin gidebileceği lokasyonlardan. Renkli evler, şirin kapılar, kafeler ve kahve dükkanlarıyla Kuzguncuk haftasonu İstanbul'da gezilecek yerlerden biri.

Bebek

Haftasonu İstanbul'da gezilecek yerlerden Bebek

Şık butikler, kahve dükkanları ve restoranlara bir de deniz manzarasını eklemek isterseniz, sizin için en uygun haftasonu lokasyonu Bebek olabilir. Kahvenin yanında lezzetli bir şeyler yemek istiyor ya da diyeti bozmayıp sağlıklı beslenmek istiyor olun, hiç fark etmez, Bebek'te size göre bir şeyler muhakkak vardır. Deniz manzarası ve Bebek Parkı da cabası.

İstanbul'da Gezilecek Tarihi Yapılar

İstanbul'da gezilecek yerler deyince belki en son aklımıza geliyor tarihi mekanlar. Okula, işe giderken önünden geçip gittiğimiz, önünde otobüs bekleyip de kafamızı kaldırıp bakmadığımız pek çok tarihi yapıyla dolu İstanbul. Şehirde yaşayanlar için bazen bu güzellikler sıradanlaşsa da,  şehre turist olarak bakmayı başaranları her daim etkileyecek tarihi gezi noktaları bol bol mevcut.

Yerebatan Sarnıcı

Haftasonu İstanbul'da gezilecek yerlerden Yerebatan

İstanbul'da gezilecek tarihi yerler deyince benim aklıma ilk gelen mekanlardan biri Yerebatan Sarnıcı oluyor. Bizans İmparatorluğu döneminden kalan dev sarnıcın, İstanbul'daki en görkemli tarihi eserlerden biri olduğu çoğu kişi tarafından kabul ediliyor. Devasa sütunlar üstünde yükselen sarnıçın içinde Medusa Başı isimli heykel, Roma Dönemi'ndeki heykel sanatını yansıtan meşhur eserlerden.

Yerebatan Sarnıcı her gün sabah 9, akşamüstü 6 arasında açık. Girişi ise ücretli.

Ayasofya

Haftasonu İstanbul'da gezilecek yerlerden ayasofya

İstanbul'un tarihi mekanları listesinde, hep en üst sıralarda olan, her yıl binlerce turistin ilgi odağı olan bir diğer lokasyon da Ayasofya. Şehrin en özel mabedlerinden biri olan Ayasofya'yı turlamak, haftasonu İstanbul'da yapılacak etkinliklerden biri olabilir. Müze olarak hizmet veren Ayasofya'yı ister bireysel olarak bilet alarak, ister özel turlara katılarak ziyaret etmeniz mümkün.

İstanbul'da Gezilecek Deniz Kenarı Lokasyonlar

Anadolu Feneri

Haftasonu İstanbul'da gezilecek yerlerden Anadolu Feneri

Karadeniz'le İstanbul Boğazı'nı birleştiren nokta... Tam orada Anadolu Feneri ve o muhteşem manzarası sizi bekliyor. Sadece tarihi fener değil, fenerin ismini vermesiyle Anadolu Feneri olarak adlandırılan bölgenin tamamı, manzarası ve sıcaklığıyla haftasonu gezilebilecek en güzel lokasyonlardan. Anadolu Feneri köyünde kahvaltı seçenekleri ve balık restoranları da  Anadolu Feneri'ne bisikletle gitmek ve çevreyi gezmek de son derece zevkli bir haftasonu etkinliği olabilir. Eğer bisikletle İstanbul'u turlamaya meraklıysanız şu yazıya da göz atın.

Rumeli Feneri

Haftasonu İstanbul'da gezilecek yerlerden rumeli feneri

Anadolu Feneri'nin karşı kıyısında ise aynı güzellikte manzarayı bulabileceğiniz Rumeli Feneri yer alıyor. Sarıyer gezisinin ya da Belgrad Ormanı turunun sonrasına eklenebilecek haftasonu gezi lokasyonlarından biri olan Rumeli Feneri köyü, hem doğal bir ortamda vakit geçirmek hem de söylendiği gibi bozulmamış İstanbul'un en güzel yerlerinden birini görmek için iyi bir tercih olabilir. Tarihi deniz fenerinin yanı sıra, bölgenin tamamı İstanbul'da haftasonu gezilecek köylerden biri.

Tekne Turu

İstanbul'u gezmenin en güzel yöntemi elbette turistik rotalara dahil olmak. Haftasonu İstanbul'da gezilecek yerler saymakla bitmez. Hem Avrupa hem de Anadolu yakasının sahil şeridini yürüyerek gezmek ise tek seferde mümkün değil. Fakat boğaz tekne turu ile hem oturduğunuz yerden kıyıları dolaşmak hem de bu güzel semtleri bir de deniz tarafından görmek, farklı bir zevk. Ortaköy, Kabataş, Kadıköy gibi lokasyonlardan kalkan tekne turları ile sıradışı bir haftasonu İstanbul rotasını gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul İçinde Doğal Turlar

Emirgan Korusu

Emirgan Korusu özellikle mart, nisan ve hatta mayıs aylarında, yani tam da lale mevsiminde ziyaret edilmesi gereken yerlerden olsa da, yılın her döneminde ayrı güzel. Şehrin içinde doğal bir alan arayan, park ve koru yürüyüşlerinden hoşlananlar için geniş bir alana sahip olan Emirgan Korusu, şık restoranlarıyla kapsamlı bir haftasonu etkinliği sunabiliyor.

Çamlıca Tepesi

İstanbul manzarasının en geniş açıyla görüldüğü ve hatta en güzel izlendiği noktalardan biri de Çamlıca Tepesi. Çamlıca tepesinde çiçeklerle süslü koruda vakit geçirebilir, kafe ve restoranları değerlendirebilirsiniz.

Atatürk Arboretumu ve Belgrad Ormanı

Biri muhteşem peyzajıyla hayran bırakan, diğeri doğallığıyla piknik yapmak, eğlenmek, spor yapmak için çok geniş bir alan sunan iki yemyeşil mekan... Atatürk Arboretumu, bitkilerinin çeşitliliğiyle içinizi açacak mekanlardan, Belgrad Ormanı ise sayısız etkinlik sunan doğal alanlardan biri. İstanbul'da gezilecek doğal alanlar deyince akla gelen bu ikili, birbirine yakın olmasıyla da muhteşem bir haftasonu rotası oluşturuyor.

İstanbul'daki Müzeler

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Haftasonu İstanbul'da kültürel bir etkinlik yapmayı düşünürseniz, müze gezileri de bir başka seçenek olabilir. İstanbul'da haftasonu gidebileceğiniz sanat ve tarih müzelerinin küçük bir listesini sizler için derledik.

Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi bilet ücretleri ve ziyaret saatleri. 

Borusan Contemporary

Borusan Müzesi bilet ücretleri ve ziyaret saatleri. 

Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi bilet ücretleri ve ziyaret saatleri. 

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi bilet ücretleri ve ziyaret saatleri.  

Kariye Müzesi

Kariye Müzesi bilet ücretleri ve ziyaret saatleri.   

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri bilet ücretleri ve ziyaret saatleri.  

Madame Tussauds İstanbul

İstanbul Madame Tussauds Müzesi

Madame Tussauds İstanbul bilet ücretleri ve ziyaret saatleri.  

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı bilet ücretleri ve ziyaret saatleri.   

Pera Müzesi

Pera Müzesi bilet ücretleri ve ziyaret saatleri.  


*** Eğer İstanbul içi lokasyonlar yetmez, biraz şehrin dışına çıkmak istiyorum derseniz İstanbul'a Yakın Yerler başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz!

Son olarak... 

Yeni yazılar, gezi ipuçları, yeni seyahatler ve dahası için hem Valizim'in Instagram hesabından hem de bireysel hesabımdan paylaşımlarda bulunuyorum. Dilerseniz aşağıdaki linklerden takip edebilir, bizimle iletişim halinde kalabilirsiniz! :)

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: 

1- İstanbul'da Gezilecek En Doğal Yerler

2- Türkiye'nin En Güzel 15 Plajı

 

BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!