Herkese merhaba!

Geçtiğimiz günlerde Fransa’da lisans eğitimiyle ilgili genel bir yazı yazmıştım, bu sefer biraz daha spesifik bir konudan bahsedeceğim. Daha doğrusu, Fransa'da yaşamaya başlayacak hemen herkesin tecrübe etmesi gereken adımlardan biri hakkında bilgi vereceğim. Fransa’ya geldiğinizde, ilk günlerinizde sizi en çok ilgilendirecek konulardan biri de banka hesabı açmak olacak. Bu yüzden bu konuyla ilgili detaylı bir yazı yazmak istedim.

Fransa'da Banka Hesabı Nasıl Açılır?

1- Fransa'ya taşınmadan önce...

Öncelikle Fransa’ya taşınmadan önce mutlaka önemli belgelerinizin bol miktarda fotokopisini alın. Pasaportunuz, vizeniz, kira kontratınız, vesikalık fotoğrafınız, nüfus müdürlüğünden alacağınız çok dilli doğum belgeniz (acte de naissance) vb. belgelerinizin fotokopilerini hazırlayın. Fransa’ya geldiğinizde birçok işlemde bunlar istenecek. Türkiye’de olduğu gibi burada her köşe başında fotokopi çektirebileceğiniz yerler bulunmadığı ve şu anda kur farkı yüksek olduğu için Fransa’ya gelmeden bu işlemleri halletmek sizin için faydalı olacaktır.

2- Fransa'da hangi bankadan hesap açmalı? 

Fransız ve diğer ülkelerden gelen arkadaşlarla yaptığım konuşmalar üzerine LCL yahut Banque Populaire’den hesap açmaya karar vermiştim. Bunlara karar vermeden önce siz okulunuza gidip anlaşmalı oldukları bir banka var mı sorabilirsiniz. Anlaşmalı bankalarda avantaj sağlanıyor, hesabınıza hediye olarak bir miktar para yükleniyormuş.

Ben öncelikle LCL’e gittim öğrencilere çok fazla avantaj sağladığını duyduğum için. Her şeyden önce Türkiye’deki gibi bankaya çat kapı gidip ben geldim hesap açmak istiyorum diye bir durum söz konusu değil. İnternetten yahut bankaya gidip randevu almanız gerekiyor. Randevu gününde sizden istenen belgeleri eksiksiz şekilde yanınızda bulundurmalısınız.

3- Fransa'da LCL Bankası'ndan hesap açma sürecim

LCL Bankası’na benden istenen tüm belgeleri götürmeme rağmen, okulumun 3 senelik olduğunu kanıtlayan belgeyi sunmadığım için hesap açamayacaklarını söylediler. Bu belge benden istenen belgeler arasında değildi. Ben de Banque Populaire’e gittim. Burada da sizden 1 yıldan az Fransa’da kalmayacağınıza dair bir belge isteniyor. Okulumun 3 yıllık olduğunu kanıtlayan belgeyi sunarak bu şartı sağladım. Size birçok kart seçeneği sunuyorlar. Hepsinin farklı fiyat ve avantajları var. Hesabınız açıldıktan sonra sizden hesap açma ücreti isteniyor ve bir de yıllık olarak ödenecek tutar her ay hesabınızdan tahsil ediliyor.

4- Fransa'da banka hesabı takibi

Hesabınızla ilgili tüm bilgiler hesap açtıktan sonra (yaklaşık 1 hafta içinde) mektup ile size gönderiliyor. Hesabınızı bankanızın uygulamasını Google Play / App Store’dan indirerek kontrol edebiliyorsunuz.

"Bankamatikte "hesaba para yatır" seçeneği yok"

Ben hesabıma para yatırmak için bankaya gittiğimde Türkiye’de olduğu gibi bankamatikten bu işlemi yapacağımı sandım. Hesaba para yatırma seçeneğini bankamatikte göremeyince görevliden bilgi aldım. Hesaba para yatırmak için ayrı bir bölüm var. Kendi hesabınıza yahut başka hesaba olsun para yatırmak istiyorsanız, para yatırma formunu doldurup parayı o formdaki zarfa koyuyorsunuz ve para yatırma kutusuna atıyorsunuz. Birkaç gün içinde hesabınıza geçiyor para.

5- Fransa'daki banka hesabınıza havale işlemi

Yurtdışından hesabınıza havale (SWIFT) yapılabilmesi için önce bankanızı bir dilekçe ile bilgilendirmeniz gerekli. Ailemden şu kişi bana aylık para yollayacak gibi bir dilekçe ve bu kişinin kimlik fotokopisi isteniyor. Bu bilgileri e-posta aracılığıyla danışmanınıza yollayabiliyorsunuz. Yurtdışı havale işlemleri biraz gecikebiliyor. Gelen paranın hesabınıza geçmesi biraz zaman alabilir. Geç olsa da işlem gerçekleşiyor.

6- CepteTeb'in kolaylığı

Bir de TEB Bankası’ndan söz etmek istiyorum. Eğer Fransa’da 1 yıldan az kalacaksanız Türkiye’deyken CEPTETEB hesabı açıp Fransa’ya geldiğinizde anlaşmalı bankamatiklerden (TEB’in websitesinden anlaşmalı bankalara ulaşabilirsiniz.) komisyonsuz para çekebilirsiniz. Ben BNP Paribas bankamatiklerinden çok kolay para çekebildim CEPTETEB kartımla. Fransa’ya gelmeden önce hesabınızı yurtdışında kullanılabilir hale getirmeyi unutmayın.

7- Fransa'da Banka Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler Listesi

  1. Pasaport
  2. Kira Kontratı
  3. Attestation Domicile (Başvurunuzdan en fazla 3 ay eski olmalı. 3 aydan daha eskiyse kabul edilmiyor.)
  4. Öğrenci Belgesi / Kartı
  5. Okuduğunuz bölümün süresini belirten belge.

8- Fransa'da Bankaların Çalışma Saatleri

Fransa’daki bankaların çalışma saatleri bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte haftaiçi saat 08.00 ila 09.00 arası açılış, akşam 16.00 veya 18.00 suları kapanış yapılmaktadır. Öğle arası saati genel olarak 12.00 en geç 14.30 şeklindedir. Bazı bankalar cumartesi öğlene kadar hizmet vermektedir. Çoğu banka pazartesileri kapalıdır. Bankaların çalışma saatlerine kendi websitelerinden yahut şubelerinden daha detaylı olarak ulaşabilirsiniz.

İşte Fransa'nın Toulouse şehrinde yaşadığım "yurtdışında banka hesabı açma" tecrübesi bu şekildeydi. Bir önceki yazıma göz atmayı unutmayın -> Toulouse'da Öğrenci Olmak | Fransa'da Lisans Eğitimi

Yurtdışında yaşam ve yurtdışında lisans eğitimi hakkındaki yeni yazılardan haberdar olmak için Valizim'in sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz! 

 İyi haftasonları diliyorum. 

TAKİPTE KALMAK İÇİN: 

Instagram Valizim: @valizim_com

Facebook: Valizim

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar: 

  1. İlk Kez Paris'e Gidecekler için A'dan Z'ye PARİS GEZİ REHBERİ 
  2. Bölgelere Göre Paris'te Gezilecek Yerler Listesi
  3. Lyon Gezi Rehberi
  4. Kanada'da Yaşamak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler
  5. İrlanda'da Çalışmak | İş Görüşmesi, Başvuru ve Prosedürler