İtalya denince bende akan sular duruyor. Tarihi dokunun neredeyse hiç bozulmamış olması, o tini mini renkli panjurlu evlerin birbirleriyle uyumu, her yerden fışkıran o muhteşem estetik anlayışı ve de tabi ki bolca pizza, makarna ve şarap ve acıkmadan daha fazla sayamadığım pek çok şey…

Floransa hepimizin üç aşağı beş yukarı bildiği üzere meşhur Medici ailesinin bir zamanlar Roma’ya (yani Papa’ya) kafa tutma pahasına yönettiği Toskana Bölgesi’nde bulunuyor. Floransa'ya girerken havaalanı ve adalet sarayı dahil hala her yerde Medicilerin bayrağı ihtişamla dalgalanıyor. Peki ya Toskana? Evet İtalya’nın ünlü mü ünlü şaraplarının üretildiği Toskana bölgesi burada. Medici ailesi kadar ünlü Chianti ve Vernaccia şarapları dünyaya bu bölgeden dağıtılıyor. 

Floransa'da Gezilecek Yerler 

Floransa ile ilk karşılaşma: Duomo

Bu güzeller güzeli şehrin meydanına ilk girdiğimizde tabi ki ilk olarak devasa Floransa Duomo’sunu görüyoruz. Duomo’nun türkçesi ‘katedral’ anlamına geliyor ama hazır İtalya’dayız Duomo demek daha havalı😄. (Zaten Duomo dışında bir şey derseniz kızma ihtimalleri yüksek.) Pembe, nil yeşili, beyaz mermerlerden bir şaheser meydana getirilmiş. Duomo’nun önünde yine aynı renkte mermerlerden yapılmış vaftizhane var. İsmi Battistero Di San Giovanni. Bu vaftizhanenin doğu, kuzey ve güney kapılarına da İncil’den sahneler nakşetmişler.  

Floransa'nın göz bebeği, Ponte Vecchio Köprüsü

Floransa’da Arno nehri kenarında yürürken muhakkak üzerinde bitişik nizam binalar olan bir köprü gözünüze çarpacak. Onun adı Ponte Vecchio köprüsü. Floransa’nın ilk köprüsü. 1345 yılında inşa edilmiş. Şuan üzerindeki binalar kuyumcu ve antikacılarla dolu. Aslında köprü ilk inşa edildiğinde üzerinde kasap ve balıkçı dükkanları varmış. Ancak koku o kadar dayanılmaz hale gelmiş ki 16 yy’ın sonlarında hepsini kaldırıp yerine koku yapmayan kuyumcuları getirmişler. 

Uffizi ve Pitti'yi birbirine bağlayan Medici'lere özel geçit: Vasari Koridoru

Bu köprüden geçen Vasari Koridoru da pek önemli. Cosimo Di Medici tarafından 1565 yılında yaptırılıyor ve mimarının adı veriliyor. Pek muhterem Medici ailesi işleri ve evleri arasında giderken halka karışmasın diye inşa edilmiş. Uffizi ve Pitti Sarayı’nı birbirine bağlıyor. İçerisi tabi ki sanat eserleriyle donatılmış. Yapım aşamasında köprü üzerindeki Manneli Kulesinin sahipleri inat edip Medicilerin koridoru kendi mülklerinin içinden geçirmesine izin vermemiş. Çıkan inatlaşmalar sonucunda Mediciler pes etmiş ve Manneli'lere ait yerin çevresinden dolaşmışlar. Ortaya böylelikle küçük de olsa yamuk bi görüntü çıkmış. Ancak en büyük yamukluk 1939’da gerçekleşmiş. Her sıradan devlet adamının kendini her şeye kadir ve on parmağında on marifet var zannetmesi özelliği Mussolini’de de varmış belliki. Zat-ı ali pencerelerin çok küçük olduguna karar vermiş ve orijinal pencereleri yıktırıp, genişletip bir de üzerine modern çerçeveler taktırmış. Gezmek isteyenler için koridor ne yazıkki 2021 yılına kadar turistlere kapalı. 

Floransa ve Medici Ailesi etkisi

Sizi bilmem ama bana sorarsanız eğer tarihçi degilseniz Da Vinci’s Damons dizisiyle beraber Floransa tarihinin unutulmaz kişilikleri bizlerin hayatına dahil oldu diyebiliriz. Keşke okulda da öğrenseymişiz, şahane bir aile. Floransa’yı İtalya’nın diğer bütün şehirlerinden ayıran ve önem kazandıran aile. 12. yy civarlarında ortaya çıkıyorlar. Askeri deha falan ön planda degil, ticaret ve bankacılık alanlarında basarı sağlayıp gücü ele geçiriyorlar. Günümüzün İsviçresi gibi bunlar küçük bi grup, bankacı ve güçlü. Cosimo di Medici (Floransan’nın ilk Grandükü) ve Lorenzo di Medici (lakabı: Muhteşem Lorenzo) sanata ve sanatçıya çok deger veriyorlar. Lorenzo Di Medici özellikle Botticelli, Leonardo Da Vinci ve Michelangelo’ya maddi olarak çok destek veriyor. Dönem, insanlar şahane. Bi yandan İtalya Rönesansı yasanıyor, Papa sinirli, Floransa’ya söz geçiremiyor, diğer yandan Osmanlı tahtında da açık ara en entelektüel padişah olan Fatih Sultan Mehmet var ve o dönem İtalya’nın Otranto kasabasına sefer yapıp fethediyoruz. 

Floransa'nın iki önemli müzesi: Accademia ve Uffizi

Tabi ki bu desteklenen sanatçıların eserleri hala orada Accademia Gallery ve Uffizi Gallery’de. Accademia Gallery’de Michelangelo’nun meşhur Davud heykeli de sergilenen ünlü eserler arasında. Uffizi gallery ise bünyesinde Orta Çağ’dan Modern dönemlere ait sanat eserleri ve Medici ailesinin büstlerini barındırıyor. Buralara giriş için ne kadar ödememiş gerekiyor peki? Biletler yukarıda saydığım 3 yer için birlikte ya da ayrı ayrı tur olarak satılıyor ve fiyatları 20 ila 100 euro arasında değişiyor. 

Floransa'da gezilmesi gereken iki yer: Boboli Bahçeleri ve Pitti Sarayı

Pitti Sarayı ve Boboli bahçeleri de takdire şayan. Pitti Sarayı’na dışardan bakıp ne bu çamur rengi bi şeylere benzemeyen dümdüz kocaman bina diyebilirsiniz ama dışı beni içi sizi yakar. Boboli bahçeleri de Sarayın arkasında bulunuyor. Buralar hep Mediciler’e ait. Peki madem Medicilere ait neden Pitti sarayı deniyor? Çünkü ilk basta Pitti ailesi için yapılmış ama daha sonra Medicilere satılmış. Bahçede de sarayda da bol bol sanat eseri elbette mevcut. Boboli bahçelerine giriş 15 euro, Pitti sarayı ve içerisindeki Palatine Galerisi de 22 euro. 

Hatırlar mısınız Leonardo Da Vinci’nin İstanbul’a bir sergisi getirilmişti. Utanarak söylüyorum kendisinin ressam kişiliği dışındaki hayatını ilk kez orada görüp oldukça şaşırmıştım. Cesetleri mezarlarından çıkartıp gizli gizli incelemeyip insan anatomisini öğrenmesinden tutun, uçmak için tasarladığı kanatlar, denizaltı tasarıları, dönemin anlayışının çok ilerisinde tasarladığı savaş araçları ühüüüü… Adamın kafası zehir gibi.

Floransa'nın merkezinden bir başka güzellik: Palazzo Vechio

Ve yukarıdaki görsel de Palazzo Vecchio'ya ait… dönemin bir nevi hükümet binası diyebiliriz. Medicilerin ofisi olur kendileri. Duomo’nun mimarı tarafından inşa edilmiş.

Floransa'da Bilim: Galileo Müzesi

Bilim Müzesi görmek isterseniz rotanızı Galileo Müzesine çevirmelisiniz. Kendi döneminde kullanılan teleskopu geliştiren, böylelikle dünyanın uygusu olan Ay’ın üzerinde dağlar olduğunu ve Jupiter’in de kendine ait ayları olduğunu keşfeden Pisa’lı Galileo’nun müzesinde tabi ki özellikle astronomi ile ilgili sayısız aletler sergileniyor. Giriş fiyatı 10 Euro.

Floransa'ya tepeden bakmak için: Michelangelo Tepesi

Floransa’ya tepeden bakmak isterseniz gideceğiniz yer Michelangelo Tepesi. Gidip manzaranın tadını çıkartıp fotograf çekebilirsiniz. Aynı amaçla oraya giden bir sürü insan olduğu için kalabalık oluyor. Biz 4-5 tur attık arabaya yer bulacağız diye. Ama hem Floransa’ya tepeden bakayım hem de sakin sakin oturup bişeyler içeyim diyorsanız çok yakındaki bir kasaba olan Fiesole’ye gidebilirsiniz. 

Moda meraklılarına: Floransa Gucci Müzesi

Moda ilgi alanı olanlar için Gucci’nin 90. Yılı şerefine 2011 yılında açılan Gucci Müzesi Piazza Della Signoria’da bulunuyor. Gucci markası 1921 yılında Floransa’da Guccio Gucci tarafından yaratılmıs. İsim soyisim uyumu üzerinde çok düşünülmüş olsa gerek. 

Floransa'da Yeme İçme Alternatifleri

Floransa'da Dondurma

Dondurmaya gelirsek. Bakın bu konu hassas. Evet orası İtalya ve dondurması meşhur ama meshurların arasında da en iyi olabilmek için büyük savaslar dönüyor. Eğer karamel seviyorsanız Gelateria Dei Neri’yi muhakkakkk bulun ve karamelli dondurmasını deneyin. Karamelden dondurma yapmamışlar da sanki karameli eritmişler de sonra soğutmuşlar ama dondurma kıvamında kalmış harika bir şey. Yazın yiyorsanız yanına muhakkak daha hafif baska bir çeşit dondurma daha ya da su alın. 

Floransa'da Yerel Lezzetler

  • Floransa'da yemek yemek için klasik İtalyan yemekleri yapan salaş yerel bir restoran arıyorsanız ‘Yellow Bar’ şahane bir seçenek. İçeri yeni girdiğinizi farkeden ilk garson tarafından arka tarafta makarna yoğuran/kesen bizdeki gözlemeci teyzeler misali bir ortamda çalışanları görmeye götürülüyorsunuz.  Etleri de pizzaları da makarnaları da çok iyi. Hatta italyan usulü fesleğenli, sarımsaklı, domates soslu kuru fasülye bile çok güzeldi. Ne yerseniz yiyin yanına da bir kadeh kırmızı şarap söylediniz mi mis!
  • Eğer Floransa'da bohem bir kafe arıyorsanız eski bir hapishaneden dönüştürülen Cafe Letterario Le Murate’de oturup soluklanabilirsiniz. Akşamları konser vb etkinlikleri de oluyor.
  • Yine yerel lezzetler arayanlar için Piazza Santo Spirito'da bulunan şirin ve şık bir Floransa restoranı olan Trattoria Borgo Antico denenmeye değer. Makarnaları şahane.

Floransa'dan günübirlik Fiesole'ye yolculuk

Fiesole, yarım gününüzü ayıracağınız Floransa’nın kırsalı diyebileceğimiz yakınlardaki küçük tatlı bir kasaba. Floransa kadar görkemli değil elbette ama araçla Floransa'dan 7 dakika uzakta ve  Floransa’yı tepeden görecek bir konumda olduğundan gitmek isteyebilirsiniz. Eğer ulaşım probleminiz yoksa burası hem konaklamak, hem yerel hayatı görmek hem de Floransa manzarası izlemek açısında güzel bir alternatif olacaktır. Floransa’dan Fiesole’ye doğru çıkarken Toskana vadisinin pastel yeşil renkleriyle dolu manzarasına da doyum olmuyor. 

Mediciler de burayı çok severmiş. Villa Di Fiesole’de Lorenzo di Medici dönemin ünlü hümanist arkadaslarıyla sık sık toplanırmış. Eger sanata ve tarihe gönül verdim diyenlerdenseniz burada da orta cağ ve rönesans eserlerini sergileyen Bandini Müzesi ve MS 2. yy’dan kalma bir Roma amfitiyatrosu da var. Eğer ekstra vaktiniz olursa burayı Floransa gezisine ek olarak ufak bir şehir dışı turu gibi düşünebilirsiniz.

Floransa'dan sonra mutlaka görülmeli: SAN GIMIGNANO 

Tarih boyunca hiç bozulmadan kalan yerleri seviyorsanız beyaz şarabı ve kuleleri ile ünlü, uçsuz bucaksız bağlar, bağ evleri, zeytinlikler barındıran, yeşilin her tonuna sahip muhteşem bir Toskana vadisi manzarasına sahip olan San Gimignano’ya ba-yı-la-cak-sı-nız. 1990’dan beri Unesco kültür mirası listesinde olduğunu da belirtelim. Aracınıza atlayın ve köy yollarının içinden zeytinlikler ve bağlar arasından yolculuk edin. 

  • Buranın meşhur beyaz şarapları Vernaccia üzümlerinden elde ediliyor. Turistik dükkanlarda 5 euro civarı bir fiyata satılıyor. Siz tadım işlerine de girmek isterseniz Vernaccia di San Gimignano Wine Experience - La Rocca’ya da gidebilirsiniz.
  • Kale duvarlarının manzarası da yetmezse şehrin en yüksek kulesi olan Torre Grossa’ya çıkabilirsiniz. Kulelerinin ünlü olmasının sebebi ise San Gimignano’nun feodal ailelerinin zenginlik ve güç belirtisi olarak kule evlerde oturmuş olması. Eskiden 72 tane varmış geriye 14 tane kalmış.

Bu güzeller güzeli kasabadan bahseden ilk belgeler M.S. 929 yılına dayanıyor. San Gimignano adının da Modena Piskoposundan geldigi düşünülüyor. Efsane odur ki bu aziz bey barbar istilası sırasında mucizevi bi şekilde şehir duvarlarının üzerinde belirmiş ve şehri kurtarmış.

San Gimignano’da 1300 yılında yazar Dante Alighieri Guelf’lerin elçisi olarak da bulunmuş. Romanlardan fırlamış mistik bir havası olan bu kentin taş duvarları arasında yürürken rahip kılığında bir adam (belkide hakikaten rahip) her an Dante’nin İlahi Komedya’sını yüksek sesle canlandırırken karşınıza çıkabilir şaşırmayın. (çıktı)

Bana soracak olursanız vıcık vıcık turist taşan meydanlarda gördüğünüz ilk kafe ya da restorana oturmayın. İlk bakışta göze çarpmayan şahane yerel restoranlar var. Damak tadınıza uygun bir tanesini internetten seçin ve onu bulana kadar pes etmeyin.

O bir dünya şampiyonu: Gelateria Dondoli

2006/2007 ve 2008/2009’da dünyanın en iyi dondurması, 2015’te de Toskana’nın en iyi dondurması ödüllerini almış bu küçücük dondurma dükkanına muhakkak gidin. Bir top dondurmanın fiyatı 2,5 Euro.

San Gimignano'da nasıl gezilir?

Şehre araç girmesi yasak olduğu için komple gezmek isterseniz mecbur bacaklarınıza güveneceksiniz. Araçlar da haliyle şehrin dışına park ediliyor. Burası aslında İtalya’nın çok önemli bir kenti olabilirmiş ama hem Floransa'nın gücüne karşı koyamamış hem de veba tarafından oldukça hırpalanmış. Ancak her şeye rağmen o kadar bilinçli bir sekilde korunmuş ki geçmişe bir yolculuk yapmak isteyenlerin günümüzde ilk uğraması gereken yerlerden biri haline gelmiş. 

Vinci’ye de çok gitmek istedim ama kısmet olmadı. Bir sonraki turumda ilk sıralarda yer alıyor. San Gimignano ise her Toskana turumda rezerve! 😉 Kişisel Floransa gezi rehberimi okudunuz, Floransa'da gezilecek yerleri mümkün olduğunca detaylı anlatmaya çalıştım. İtalya yazılarım tüm hızıyla devam edecek. Önceki yazılarımı ve bizi takip etmek için gerekli linkleri aşağıya bırakıyorum! 

Önceki yazılarıma göz atmak isterseniz: 

1- Verona'da Gezilecek Yerler - Jülyet'in Evi ve Opera Festivali 

2- Slovenya'da Yaşamak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

3- Yurtdışına Evcil Hayvan Çıkarmak 2019

İtalya ile ilgili diğer birkaç Valizim yazısı da burada:

1- Milano ve Como Gölü Gezisi | Interrail İtalya Rotası

2- Cinque Terre Gezi Rehberi

3- En Güzel 10 İtalyan Yemeği 

BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN: 

Instagram Valizim: @valizim_com

Facebook: Valizim