Floransa'nın herkes için farklı bir anlamı oluyor. Hem tarihi yapılarıyla oldukça ilgi çekici, hem de turistlerin işgal ettiği bir şehir değil burası. İnsanı büyüleyen Duomo Katedrali, orijinal Davud Heykeli, üzerindeki sevimli dükkanlarla Vecchio Köprüsü, mis kokulu Boboli Bahçeleri şehrin en güzel noktalarından. Şarabınızı yudumlarken şehre bir de yukarıdan bakmak isterseniz gün batımında tırmanabileceğiniz Michelangelo Tepesi... Zaten her yerde onun imzası yok mu... İtalya'nın açıkhava müzesi dedikleri şehirlerinden biri Floransa. Eğer Floransa'ya ilk defa gidecekseniz, ihtiyacınız olan Floransa gezi rehberi işte karşınızda! :) 

Floransa Gezisi İçin Gerekli Bilgiler

floransa gezilecek yerler

Floransa'da ulaşım nasıl sağlanıyor?

Birçok İtalya şehrinde olduğu gibi Floransa'da da metro bulunmuyor. Zaten gerek de yok. Eğer yürümeyi seviyorsanız ve buna engel olacak herhangi bir rahatsızlığınız yoksa, şehrin her yerine yürüyerek ulaşabilirsiniz. Yürümek istemezseniz de otobüs veya taksi kullanabilirsiniz. Otobüs için tütün mamülü satan dükkanlardan veya barlardan bilet almanız gerekiyor.

Bileti, otobüsün içindeki makinelerden onaylatmayı unutmayın aksi takdirde çoğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi ceza ile karşılaşabilirsiniz. Taksilerin açılış ücreti 2 buçuk ila 3 buçuk euro arasında değişiyor. Şehrin merkezindeki bazı caddelerin trafiğe kapalı olduğunu, bu nedenle taksiyle bazen fazla dolaşmanız gerekeceğini hatırlatalım. Taksici bizi fazladan dolaştırıyor diye düşünürseniz, yanılma ihtimaliniz var. Bisiklet de bir seçenek olabilir ama nedense halk yürümeyi daha çok seviyor gibi görünüyor.

floransa ne yenirFloransa'da ne yenir? 

İtalya'nın neresinde olursanız olun, makarna ve pizzadan şaşmayın. Eğer karbonhidrata doydum derseniz kafe ve restoranlarda ızgara veya salata çeşitleri de bulabilirsiniz. Özgür takılacaksanız, süpermarketler size birçok alternatif sunabilir. Özellikle İtalya'nın çoğu şehrinde süpermarketlerde pişmiş bütün veya parça tavuk satıldığını unutmayın. Bunun yanında çeşit çeşit makarna, risotto, sebze veya deniz ürünlü mezeler bulabilirsiniz. Bazen aperatifler hayat kurtarabiliyor ama buradaki süpermarket yiyecekleri, havasından mı suyundan mı bilmem, bir başka güzel.

Floransa'dan ne alınır? 

Bir İtalyan şehrinden alınabilecek en güzel şey, yiyecek ve içki. İster özel hediyelik eşya dükkanlarından, isterseniz süpermarketlerden alabilirsiniz. İtalyan içkisi Limoncello, meşhur İtalyan peynir çeşitleri, şaraplar ve tabii ev makarnası alternatifler arasında. Şehrin ortasında kurulan deri pazarından deri eşyalar, kıyafetler, sandaletler ve aksesuarlar da ilginizi çekebilir. Bunun dışında hediyelik eşya dükkanlarından üzerinde Floransa'yı hatırlatan semboller veya resimler olan magnet, şarap mantarı, açacak gibi eşyalar da oldukça şirin.

Floransa'da ne yapmadan dönmemek lazım?

Şehre ilk gittiğinizde veya şehirden ayrılırken, tepeden her yeri görmek için Michelangelo Tepesi'ni mutlaka ziyaret edin. Buranın adeti yiyecek ve şarap alıp gün batmadan önce tepeye ulaşmak ve oradaki merdivenlerde oturup gün batımını izlemek. Gerçi tepe de gün geçtikçe değişiyor ama bahsedilen o merdivenleri göreceksiniz. Biraz erken gitmekte fayda var.

Floransa tarihi ve sanatıyla meşhur. Açık hava müzesi diye boşuna demiyorlar. Asfaltın üzerine meşhur tabloları çizip boyayan sanatçıları mutlaka izleyin. Hem dışarıdaki, hem de iç mekanlarda yani müzelerdeki eserler incelemeye değer.

Pisa'ya gitmek, yamuk Pisa Kulesi'ni ziyaret etmek istiyorsanız Floransa'dan yaklaşık 2 saat yolculukla rahatlıkla gidip dönebilirsiniz.

floransa gezilecek yerler

Floransa'da nereleri gezmeli?

Neresi en meşhur derseniz, Duomo Katedrali ve köprünün üzerine kurulmuş minik dükkanlar, yani Ponte Vecchio şehrin sembolleri. Buralara gitmeden olmaz. Sanat severler müzeleri atlamasın. Uffizi ve Accademia kaçırılmaması gereken müzelerden ilk ikisi. Orijinal Davud heykeli burada, Accademia'da. Bağ bahçe gezmeyi sevenler, özellikle bahar-yaz döneminde giderseniz Boboli Bahçeleri'ne uğrayın.

floransa gezilecek yerlerFloransa'da nerede kalınır?

Şehir merkezinde yani Duomo Katedrali'ne yakın bir otel bulmak işinizi kolaylaştıracaktır, çünkü orası gerçekten de merkez. Bu bölgede bazen hesaplı konaklama imkanlarıyla karşılaşabilirsiniz ama bu, seyahat ettiğiniz döneme bağlı. Otellerin yoğunlaştığı bölge tren istasyonunun çevresi. Buradan 5-6 dakikalık yürüyüşle merkeze rahatça ulaşabilirsiniz. Eğer merkezde olmakta ısrarcı değilseniz ve azıcık yürümeyi kabul ederseniz, daha iyi hizmet alabileceğiniz konaklama alternatifleri karşınıza çıkacak. Kahvaltının ücrete dahil olup olmadığından emin olun. Genellikle kahvaltı için ayrıca ücret istenebiliyor. Şehir vergisi ise nereye giderseniz gidin ödemeniz gereken bir miktar. Bu da gecelik kişi başı 2-3 euro arasında değişebiliyor.

Floransa'da hava nasıl? 

Floransa'daki hava Türkiye'dekiyle neredeyse aynı. Akdeniz İklimi olduğundan özellikle bahar döneminde ılık bir havası var. Yazın ise bazı günler bunaltıcı sıcakla karşılaşabilirsiniz. Ani yağmurlar veya fırtınaya burada pek rastlanmıyor. Yine de birkaç derece soğuğuna göre hazır olmakta fayda var.

floransa gezilecek yerler

Floransa'da ne giymeli? 

Spor ayakkabı ve rahat kıyafetler! Burada bol bol yürüyeceksiniz o yüzden en rahat ayakkabılarınızı getirin. Yaz döneminde, en sıcak günlerde geliyor olsanız bile sandalet veya yazlık terlikler ayaklarınızın tabanlarını ağrıtabilir. Bu nedenle en rahat yürüyüş yaptığınız spor ayakkabılarınızı unutmayın. Floransa'da fazla resmi giyinmenize gerek yok. En rahat olacağınız kıyafetleriniz, şapka ve gözlüğünüzü kapıp gelin.

Floransa pahalı bir şehir mi? 

Roma ve Venedik'le karşılaştırınca, onlardan belki biraz daha uygun olduğu söylenebilir. Bir şişe su 1-1,5 euro, bir fincan kahve 2-3 euro, bir kadeh şarap 3-5 euro arasında değişiyor. Restoran veya kafelerde, turistik yerlerde yiyeceğiniz bir porsiyon yemek 12-15 euro arasında. Venedik'le karşılaştırınca, buradaki yemek yemenin biraz daha pahalı olabileceğini göreceksiniz. Süpermarketten alacağınız bir yemek 4-7 euro arasında değişiyor. Taksi ise uzun mesafe gitmeyeceğinizden fazla tutmayacaktır. Şehrin en merkezi noktasından tren istasyonuna 15 euro civarında tutuyor.

Floransa'da Görülmesi Gereken Yerler

Floransa gezilecek yerler açısından İtalya'nın en zengin şehirlerinden. Rengarenk köprüsü Ponte Vecchio, Duomo ve Michelangelo Tepesi şehrin simgelerinden. Floransa'da görülecek önemli adresler aslında belli...

Önem sırasına göre öncelik Duomo Katedrali ve Ponte Vecchio'nun. Özellikle Duomo'yu ziyaret etmek, zaten en meşhur Piazza Del Duomo Meydanı'na gelmek ve Çan Kulesi'ni, Vaftizhane'yi görmek demek. Suların üstüne kurulmuş o renkli sokak, yani Ponte Vecchio, zaten siz şehri arşınlarken bir şekilde karşınıza çıkacak.

Müze ziyareti için vakit varsa Uffizi ve Accademia; hem vakit varsa hem de hava koşulları iyiyse Boboli Bahçeleri ziyaret edilmeli. Floransa'da gezilecek yerleri tamamlamak için 2 gece konaklamanız yeterli olacaktır ama burada konaklarken Pisa şehrine veya Cinque Terre'ye günübirlik gidip gelmeyi planlıyorsanız süreyi uzatabilirsiniz. Özellikle buradan sonraki durak Roma ise, Floransa'da konaklarken batıdaki destinasyonlara günübirlik ziyaret etmek mantıklı olacaktır.

Piazza Del Duomo, Duomo Meydanı

Duomo meydanı

Duomo kelimesini İtalyan şehirlerini gezerken sıklıkla duyarsınız. Şehrin en büyük dini yapısına 'duomo' deniyor. İşte Floransa Katedrali'nin yani Duomo'nun bulunduğu meydan burası. Katedrali, Vaftizhane ve Çan Kulesi'ni burada görebilirsiniz. Şehrin en merkezi ve turistik yeri olduğundan, sezonda geldiyseniz adım atacak yer bulamayacaksınız.

Floransa Katedrali, Duomo

Floransa'nın en meşhur yapısı, Duomo.

1296 yılında yapımına başlanmış, 1412'de ziyarete açılmışsa da kubbenin inşası bundan 24 yıl sonra bitmiş. Santa Resparata Kilisesi'nin yerine inşa edilen Duomo, bugün hala bodrum katında eski kilisenin kalıntılarını barındırıyor. Dış cephesindeki mermer kaplamalar, mimarların gotik ve romanesk üslubu benimsenmiş olduğunu gösteriyor. Kubbenin mimarı Rönesans temsilcilerinden Filippo Brunelleschi olduğundan, Rönesans'ın ilk önemli eserlerinden birisi olarak tarihe geçmiştir. Duomo'nun kubbesi diğer Rönesans yapılarına da esin kaynağı olmuş, özellikle İtalyan Rönesans şehirlerinde benzeri kubbeler görülmektedir. Yani çoğu Rönesans şehrinin silüeti, bu kubbeyle süslenmiş durumda.

Giotto'nun Çan Kulesi

Giotto Çan Kulesi

Rönesans resminin öncüsü olan Giotto di Bondone'nin eseri. Aslında fresk, yani duvar resimleriyle ünlü olan Giotto, Floransa Katedrali'nin müdürü olduğu dönemde bu çan kulesinin de mimarlığını devralıyor. Ressamlığını mimarlığa katıyor ve kulenin dış cephesini çok renkli mermerler ve plastik süsleme sanatıyla kaplıyor. Katedralin ilk mimarının ölümünün ardından 30 yıl ara verildikten sonra iş başı yapan Giotto, 67 yaşında olmasına rağmen projeyi devralıyor. Bütün dikkatini kuleye verdiği için aslında katedralin bir parçası olan yapı, Giotto'nun Çan Kulesi ismiyle anılıyor. Kutsal kitapta 7 sayısına önem verildiği için kulede 7 adet çan bulunuyor.

Aziz Giovanni Vaftizhanesi

aziz giovanni vaftizhanesi

Bazilika statüsündeki vaftizhane şehrin en eski yapılarından. Sekizgen şeklinde ve etrafındaki diğer yapılar gibi romanesk mimari üslubuna sahip. Katedralin tam karşısında bulunan vaftizhanenin kapıları güzelliği sebebiyle Michelangelo tarafından "cennetin kapıları" olarak adlandırılmış. Şair Dante, Medici ailesinin üyeleri, birçok Rönesans temsilcisi burada vaftiz edildiği için büyük önem taşıyor.

Ponte Vecchio

ponte vecchio

Floransa'nın ortasından geçen Arno Nehri'nin üzerine tahminen 4. yy'da kurulmuş köprülerden biri ama en ilginci. Çünkü üzerinden kuyumcu dükkanları bulunuyor ve bu haliyle bir köprüden çok, sokağa benziyor. 2. Dünya Savaşı sırasında şehrin tüm köprülerinin bombalanmış olmasına rağmen bu köprüye hiçbir zarar verilmemiş.

Santa Croce Bazilikası

santa croce bazilikası

Duomo'ya 800 metre uzaklıktaki bazilika, Franciskan mezhebinin en geniş dini yapısı olarak biliniyor ve Roma Katolik Kilisesi'nin bir parçası olarak kabul ediliyor.Donatello, Canova gibi birçok önemli sanatçının eserleri ile süslenmiş yapı 1400'lü yıllarda tamamlanmış ve açılmış. Bazilikada birçok ünlünün mezarı bulunuyor ve bu yüzden İtalyan Övünmeler Tapınağı olarak adlandırılmış. Machiavelli, Michelangelo, Galileo, Rossini Foscolo ve Gentile gibi isimlerin mezarları burada bulunuyor.

Santa Maria Novella Bazilikası

santa maria novella

Romanesk-gotik mimari tarzının benimsendiği bazilika 14. yy'da yapılan Floransa yapılarından biri. Dış cephesi siyah ve beyaz mermerler ile kaplanan yapı Dominikan mezhebine tahsis edilmiştir.

Uffizi Galerisi

uffizi galerisi

Dünyanın en eski ve en önemli sanat müzelerinden biri Uffizi. Meşhur Medici ailesinin eserleri burada sergileniyor. Uffizi kelimesinin anlamı ofisler. Medici ailesi burayı, şehrin yönetiminden sorumlu oldukları dönemde ofis olarak kullandığı için bugün hala bu isimle anılıyor.

Pitti Sarayı

Pitti sarayı

Bir banker tarafından yapılan, daha sonra Medici ailesi tarafından satın alınıp yönetimin rezidansı haline getirilen yapı bugün şehrin en büyük sarayı. Sadece büyük olması değil, Rönesans sarayı olması da yapıyı önemli kılıyor. III. Vittorio Emanuele'in krallığında halka bağışlanan saray, bugün sanat galerisi olarak hizmet veriyor.

Boboli Bahçeleri

Muhteşem Boboli Bahçeleri

Sadece doğal güzelliğiyle değil, Roma döneminden kalan heykelleriyle meşhur bir park. Toskana Dükü olan Medici'nin bahçelerinden sadece biri. 16. yy'da Medici'nin eşi için tasarlanan bahçe, İtalyan peyzajının gelişimi, geometrik şekillerin kullanımı açısından da önemli bir yer olarak kabul ediliyor.

Piazzale Michelangelo

Floransa'ya tepeden bakış.

Şehrin en güzel kuşbakışı manzarasını yakalamak isteyenlerin çıktığı tepe, Michalengelo tepesi. Michalengelo'ya adanmış bu tepede seyir terasında fotoğraf çekilebilir, merdivenlerde oturup gün batımında şarabınızı yudumlayabilir ve isterseniz tepedeki kiliseyi ziyaret edebilirsiniz.

Piazza della Repubblica

Piazza della Republica

Roma döneminden beri şehrin merkezi, buluşma noktası olarak kabul ediliyor Repubblica Meydanı. Çoğu Avrupa kentinde olduğu gibi burada da meydanın bir kenarında atlı karınca bulunuyor. Akşam saatlerinde gelirseniz gençlerin buluşma noktası olduğunu göreceksiniz. Sadece buluşma değil, kafelerde oturmak veya meydanda vakit geçirmek için de uygun bir alan. Caffe Paskowski , Caffe Gilli, Caffè Giubbe Rosse, and Caffè Gambrinus gibi meşhur kafelerde oturabilir, İtalyan kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Mercato Nuovo

Mercato Nuovo domuzu

Floransa’ya tekrar gelmek isteyenlerin ziyaret ettikleri nokta burası. Mercato Nuovo yani Yeni Pazar'daki domuz heykelinin dişlerinin arasına bozuk para attığınızda, para eğer aşağıdaki deliğe düşerse, Floransa'ya tekrar geleceksiniz demektir.

Not: Yolculuk öncesi valizinizi hazırlamanıza yardımcı olalım. :) Yukarıdaki Valizimi Hazırla seçeneğinden gezi sürenize, mevsime, seyahat amacınıza göre özelleştirilmiş otomatik valiz listesi çıkartabilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller!

İtalya ile ilgili diğer birkaç Valizim yazısı da burada:

1- Milano ve Como Gölü Gezisi | Interrail İtalya Rotası

2- Cinque Terre Gezi Rehberi

3- En Güzel 10 İtalyan Yemeği 

BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN: 

Instagram Valizim: @valizim_com

Facebook: Valizim