Geçen sene Kabak Koyu, Kelebekler Vadisi ve Ölüdeniz üçgeninde tatil yapanlardan biri olarak, bu sene aynı rotayı izlemek isteyenlere rehberlik etmek adına bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Yaptığım seyahatte ne arabayı kullanan bendim, ne de oteli ayarlayan... Hem Kabak gezisini planlarken katkıda bulunmadığım için hem de Kabak-Kelebekler bölgesinde yalnızca 1 kez bulunduğum için size "Kabak Koyu'nun en iyi gözleme yapan lokantası şurasıdır" gibi tavsiyelerde bulunamayacağım. Zaten karşılaştırma yapıp birinciyi seçebileceğimiz kadar çok sayıda işletme seçeneği de yok Faralya ve Kabak genelinde...

Ama eğer siz de ilk kez Kabak Koyu'na gidecekseniz; birkaç temel bilgiye ihtiyacınız varsa ve de ortamın nasıl olduğunu merak ediyorsanız, söyleyeceklerim ilginizi çekebilir. Plajda şemsiye var mı yok mu, hepsini anlatacağım... (Şemsiye yok, evet.)

Kabak Koyu'na gitmeden önce araştırma yapsam da plajda şemsiye var mı, bütün gün orada yanmayacak mıyız, suyu güzel mi, etrafta restoran var mı gibi sorularıma yanıt bulamamıştım. Gerçekten yoktu... Bu nedenle,  Kabak Koyu'na gitmeden önce aklıma takılan soruları ve cevaplarını sizler için sıralayacağım...

1- Faralya Kabak Koyu nerede?

Kabak Koyu nerede diyenlere Ölüdeniz'e çok yakında desek? Fethiye'de bulunan, arabayla giderek yalnızca yakınındaki bir köye ulaşabileceğiniz o koy işte bu koy.

2 - Faralya Kabak Koyu'na nasıl gidilir?

Yol üstünde, Kabak Koyu'nu gören şöyle bir fotoğraf çekme noktası var. Kabak Koyu'na gitmek için öncelikle Fethiye'ye gelmeniz gerekiyor. Ben arabayla seyahat ettiğim için Ölüdeniz'in hemen yanından yukarı doğru çıkan epey dik ve keskin virajlı bir araba yolunu takip ederek Faralya Köyü'ne yaklaşık olarak 30 dakikada ulaştık. Kalacağımız pansiyon tam olarak koyda değil de, biraz yukarıdaki Faralya Köyü'nde olduğu için arabayla ulaşmak bizim için zor olmadı. Zaten koyda kalacak olsaydık da arabayı aşağıya indirmek mümkün olmayacaktı.

Yolda şöyle küçük dostlarla karşılaşabilirsiniz. Unutmayın, Kabak'ta bir aşağısı bir de yukarısı var. Aşağısı plajın olduğu Kabak, yukarısı ise birçok pansiyonun olduğu Faralya. İkisi arasındaki ulaşımı ise dolmuşlar sağlıyor.

3- Kabak Koyu'nda nerede kalınır?

Bazıları Faralya Köyü'ndeki pansiyonlarda kalıyor, bazıları da tam olarak koydaki pansiyonlarda ya da kamp alanlarında. Eğer 2 günden fazla kalacaksanız ve dolmuşla in-çık meselesi canınızı sıkacaksa aşağıda kalmanızı tavsiye edebilirim. Fakat tarih yaklaşınca yer bulmak imkansız hale geliyor.

Kabak'taki "bazı" otel ve pansiyonlarla ilgili ufak bir eleştirim var... Normalde yüzüne bile bakmayacağınız odalar, eğer rezervasyonda geç de kaldıysanız, sanki 5 yıldızlı spa otelin kral daireleriymiş gibi fahiş fiyatlara veriliyor maalesef. Bu nedenle çok istekliyseniz çok önceden yer ayırtmanızı tavsiye ederim. Eğer kamp, çadır olaylarına yabancı değilseniz, yine Kabak Koyu'nda yani aşağıda uygun fiyatlara kalabileceğinizi söyleyebilirim.

Sahilde Chakra Otel'i görmüştüm ve şık bir alternatif olduğunu düşünmüştüm. İçini görmedim ama dışarıdan hoş görünüyordu. Eğer bütçeniz kısıtlı değilse bu gibi bir tık daha iyi olan otelleri düşünebilirsiniz. Zaten Kabak Koyu'nda konaklama alternatifleri de sayılı, unutmayın.

4- Kabak Koyu'nda şezlong/şemsiye var mı?

Bu başarısız fotoğraf bana ait ama işte şöyle bir ortam var. Şemsiye getirenler var ama şezlong hiç görmedim. Vallahi ben Kabak'a gittiğimde şezlong da şemsiye de yoktu. Daha doğrusu birkaç tane şemsiye vardı ama orada uzun süreli kalan kişilerin kendi getirdikleri şemsiyelerdi. Hatta "keşke biz de düşünüp getirseydik" demiştim. Eğer sıcağa, güneşe dayanamıyorsanız ve uzun kalacaksanız, şemsiye edinebilirsiniz. Aynı şekilde şezlong olmasa da mat veya hasır götürürseniz iyi olur.

5- Faralya Kabak Koyu'nda restoran var mı?

Benim gördüğüm kadarıyla bir adet köfteci arabası vardı, onun dışında da kafe-restoran tarzında işletmeler yoktu. Kabak'ta herkes kaldığı pansiyonda yemeğini yediği için kafeye ihtiyaç duyulmuyor. Ya herkes kumsaldaki marketten bir şeyler alıyor, ya da köftecide atıştırıyor. Sabah kahvaltılarını ve akşam yemeklerini zaten genellikle pansiyonlar sağlıyor. Gün içinde de yine pansiyondan yemek/içki almak mümkün oluyor.

6- Kabak Koyu'nda aç kalınır mı?

Bence aç kalınmaz ama bunun için çabalamanız gerekebilir. Örneğin bizim pansiyonumuz Faralya'da yani yukarıda olduğu için, dolmuşla sahile inmeden önce pansiyondan mutlaka bir şeyler alıp paketliyorduk. Kahvaltıda çıkan kek, börek gibi atıştırmalıklardan bahsediyorum... Köfteci amcadan pek hoşlanmadığım ve midem kazındığında da köfte yemeyeceğim için... Ayrıca Kabak Koyu'nda plaja çok yakın bir market de var. Faralya'da da market var. Merak etmeyin. Bolluk yok ama aç kalınmıyor.

7- Kabak Koyu'nda deniz nasıl? Su sıcaklığı ve temizliği yani...

Geçen seneki gözlemlerime dayanarak söyleyeceğim. Su, insanı çeken turkuaz rengi dışında, bence çok kötüydü. Göz alabildiğine arı ölüleriyle kaplı bir deniz suyundan bahsediyorum. Çok kirli olmasının dışında çok dalgalıydı. Su sıcaklığı belki normaldi ama tipik Akdeniz kıyısı özelliği olan hemen derinleşme sorunsalı burada da vardı. Yani Kabak'ta yüzmek zevksizdi. Ayrıca Kabak Koyu'nda kum yok. Eğer Çeşme Ilıca'daki gibi incecik kum bekliyorsanız, üzülürsünüz. Tertemiz bir su bekliyorsanız, yine üzülürsünüz. Rengi evet turkuaz ama güzel değildi maalesef.

Sevmedim ama belki siz seversiniz...

Memnun kalmak, beklentilere ve geçmiş tecrübelere de bağlı oluyor. Her zaman tertemiz, sıcacık, incecik kumlu plajlarda yüzmeye alışkın olduğum için biraz moralim bozulmuştu, ne yalan söyleyeyim. Kabak Koyu bu muymuş yani? demiştim. Ama yalnızca 2 günlük gözlemlerime dayanarak söylüyorum, belki bana kötü bir dönemi denk gelmiştir... Belki arı problemi dönemseldir... Bilmiyorum. Bu noktada da size Türkiye'deki en güzel 15 plaj yazımı öneriyorum öyleyse... Listeye Kelebekler Vadisi'ni almıştım ama Kabak yok tabii ki.

8- Faralya Kabak Koyu'ndan Kelebekler Vadisi'ne nasıl gidilir?

Biz şöyle yaptık. Kabak Koyu'nda etrafta gördüğümüz ilanlardaki numaraları aradık. 2-3 kişiyle konuştuktan sonra Sedat Kaptan'ın teknesine dahil olmaya karar verdik. Kaç kişi olduğunuza bağlı olarak yer bulamayabiliyorsunuz veya "Kelebekler'e giderim ama sadece 1 saat dururum orada" diyenler olabiliyor. "Diğer yolcular bilmem ne koyuna gitmeyi daha çok istiyormuş, nasıl yapalım?" gibi tekliflerle dönüş yapabiliyorlar. Kaptanların farklı farklı tripleri var maalesef ki. Sizin isteklerinize uygun bir tekne bulduğunuzda hemen plajda buluşup tekneye atlayıp geçiyorsunuz.

Bence yol hamilelere ve çocuklulara göre değil gibi...

Yaklaşık 15-20 dakikada tekneyle Kelebekler'e geçtik. Hayatımın en sarsıntılı yolculuğuydu. Bu yolculuğu çocuklarla yapmayın. Ki zaten Kabak'a çocuğunuzu getirmeyi düşünüyorsanız, hata edersiniz onu baştan söyleyeyim. Ayrıca hamileler de lütfen bu sarsıntılı yolculuğu yapmadan önce bir kez daha düşünsün. Ya kaptanı uyarın ya da binmeyin o tekneye. Evet, günah benden gitti.

9- Peki Kelebekler Vadisi'nden Kabak Koyu'na nasıl gidilir?

Zaten kaptanla kaç saatliğine orada bekleyeceğine dair anlaşma yapmış oluyorsunuz. Tekne sizi Kelebekler'de bekliyor. En iyi ihtimalle 2,5 saat sonra yine aynı tekneye binip Kabak'a dönebiliyorsunuz. "Gece orada çadırda kalıcam, kamp malzemelerimle gidicem" derseniz de onu bilemem işte.

10- Faralya Kabak Koyu'nda ortam nasıl?

Kabak Koyu'nda gündüzleri ve akşamları da genel anlamda sakin bir ortam oluşuyor. Gündüzleri dövme, renkli saç ve piercing sergileme; akşamları ise yine aynı sahilde, karanlıkta çeşitli alkol ve benzeri ürünlerin tüketimiyle geçiyor. Evet anlatımımdan anlayacağınız üzere, bana biraz "saçma" geldi Kabak'taki ortam. Bana kızabilirsiniz, katılmayabilirsiniz ama hak verdiğiniz noktalar olacaktır. En azından suyun mükemmel olmaması ve fiyatların yüksek olması konularında mesela...

Nesi güzel bilmiyorum...

Su güzel değil, pansiyonlar aşırı pahalı, yemekler kötü, dolmuşlar o yokuşlardan inerken ölüm saçıyor... Bilmiyorum. Belki hayatımın başka bir evresinde gidersem, zevk alabilirim. Mesela tükenmişlik sendromu yaşayan bir beyaz yakalı için aslında şahane bir ortam. İnsanlar da sonuçta kafa dağıtmaya geliyorlar ve eğlencelerine bakıyorlar işte. Kumun inceliğini, suyun temizliğini takacak kadar zamanları yok. Onlar da haklı.

O eski turistlerden eser yok şimdi

Kabak'ta tanıştığımız birkaç kişi de ortamdan pek memnun değildi. Eskiden Kabak Koyu'na ciddi manada tatil yapmak, su sporlarıyla ilgilenmek amacıyla gelen Avustralyalı, Yeni Zellandalı turistler olurken; artık hiçbiri yokmuş ve meydan yalnızca "ortamı yaşamaya gelen" yerli turistlere kalmış. Ben demiyorum, 15 yıldır orada olan bir kaptan söylüyor.

11- Kelebekler Vadisi'nde ortam nasıl?

Kelebekler'de ortam biraz daha güzel diyebilirim. Burada gördüğüm kadarıyla pansiyon yoktu ve yalnızca çadır kuranlar vardı. Gerçekten sessizliği ve doğayı yaşamak isteyen bir grup insan Kelebekler'de son derece sakin bir şekilde takılıyordu. Kabak'ta olduğu gibi ilgi çekmeye çalışan ve dolayısıyla her dakika gürültü yaratan marjinal arkadaşlar burada yoktu. Bu arada kelebek göremedik çünkü zamanı değildi maalesef.

Kelebekler Vadisi'nde su nasıl?

Su gayet güzeldi ve hatta daha sıcaktı ama maalesef kum da taş da yoktu. Zemin kayalardan oluşuyordu. Biliyorsunuz kayalık zeminler yosun sebebiyle kayar ve ayrıca, kayaların aralarında değişik canlılar olur. Hoşunuza gidiyorsa, gerçekten seveceksiniz ama gitmiyorsa hiç gitmeyin daha iyi.

12- Faralya Köyü'nden Kabak Koyu'na nasıl inilir?

Dolmuşlarla. 24 saat çalışan ya da çalıştığı söylenen dolmuşlar var. Geceleri dolmuş bulmak biraz sorun yaratabiliyor. Siz aşağıdasınız ve yukarı çıkmak istiyorsunuz. Dolmuş ise yukarıda dolmayı bekliyor. Dolmadığı sürece aşağı gelip sizleri alıp götüremiyor. Böyle saçma bir durum yüzünden 1 saat boyunca beklemek zorunda kaldık. Telefonla arayıp ikna etmeye çalışmayın, iletişim kurmak epey zor oluyor.

Dolmuşun ücreti ise binen kişi sayısına bölünüyor. Tek kişi "dolmasını beklemeyelim, gidelim" derse 50 TL vermek zorunda. Tabii zam geldiyse bilemiyorum. Ama dolmuş dolarsa 5 TL'ye geliyor yanlış hatırlamıyorsam.

13- Kabak Koyu'nda fiyatlar nasıl?

Market fiyatlarının İstanbul'daki herhangi bir marketteki gibi olduğunu söyleyebilirim. Pansiyonların odaları bence hiç hak etmeyecekleri kadar yüksek fiyatlara kiraladıklarını söylemiştim. Bunun dışında da söyleyecek başka bir şey yok.

14- Kabak Koyu'na giderken yanınıza almanız gerekenler neler?

  • Akşamları Kabak Koyu'nda karanlıkta takılmak istiyorsanız (herkes bunu yapıyor), açılır sandalye veya mat. El feneri gerekebilir. Telefon flaşı ile de idare edebilirsiniz. Ortam karanlık olacak.
  • Akşam serin olur diye mont, ki evet serin oluyor.
  • Yedek mobil şarj. Lazım oluyor kesinlikle!
  • Kelebekler Vadisi'ndeki şelaleye çıkmak isterseniz, burası için rahat bi terlik veya spor ayakkabısı. Faralya Köyü'nden aşağıya yürümek isterseniz de rahat bir ayakkabı gerekiyor.
  • Telefona Strava veya Adımsayar uygulamaları!

15- Kabak Koyu'nda hava durumu nasıl?

Gündüzleri estiğini, akşamları ise serin olduğunu söyleyebilirim. Siz yanınıza neleri almanız gerektiğini biliyorsunuz. Bilmiyorsanız otomatik bir valiz listesini şuradan hazırlayabilirsiniz.

16- Kabak Koyu'na kadar gelmişken nereye gitmeli?

Etrafta ziyaret edebileceğiniz Kelebekler Vadisi gibi farklı koylar var. Cennet koyu var mesela. Birkaç farklı yerin ismini duyabilirsiniz fakat hepsinin zamanı farklı. Mesela zamanı değilse Kelebekler'de kelebek göremeyeceğini gibi, şelalesinde de su olmayacaktır. Kaptanlara sorarak hareket etmeniz en iyisi. Sedat Kaptan'a buradan sevgilerimi yolluyorum.

17- Faralya Kabak Koyu'nda gece ne yapılır?

Uludağ geceleri gibi olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Gece herkes yine Kabak plajında minik taşların üstüne hasır, havlu vs örtüp orada takılıyor. Ateş dansı yapanlar, jonglörler, sarhoş olup denize atlayanlar, neler neler görebilirsiniz. Karanlık ve etraftaki işletmeler de karanlığı bozmamaya çalışıyor.  Bazı gruplar otururken kendi müziğini açsa da genel anlamda sessiz ve karanlık bir ortam.Yani karanlıkta içmek ve muhabbet etmek için uygun. Biz Kabak'tayken Nena Sahne'de Bülent Ortaçgil konseri vardı. Bu tarz etkinliklere de denk gelebilirsiniz.

Genellikle Kabak Koyu'nun olumsuz yanlarından bahsetmiş olabilirim, çünkü benim denk geldiğim dönemde bazı şartları (suyun bulanık olması, fiyatlar, kalabalık ve gürültü gibi gibi durumlar) pek de iyi değildi... Fiyatların çok yüksek olması, deniz suyunun temiz olmaması, doğayla buluşmaya gidip de iki dakika sessizlik sağlayamayan genç insan kalabalığının olması beni iten unsurlardandı. Fakat, her şeye rağmen çok merak ettiğim bir yerdi ve gittim, gördüm, rahatladım. Güzel bir deneyim oldu. Gitmeyi düşünen herkese iyi tatiller!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir belki?

  1. Denize Giderken Alınacakların Listesi
  2. En İyi Güneş Kremi Hangisi?
  3. Türkiye’nin En Güzel 15 Plajı
  4. Bikini Üstüne Giyilen Pareo Modelleri