Pazar günü öğleden sonra Seferihisar’a doğru yola çıkıyoruz. Hedefimiz, menüsü sadece enginar yemeklerinden oluşan Artemis Restoran’a ulaşmak. İzmir Seferihisar yolu üzerindeki Düzce Köyü kavşağından sağa dönüyoruz. 1 km ilerideki demir köprüden geçip sola dönüyoruz. Eğer sola dönmeyip düz gitseydik Bademler Köyü'ne varacaktık ama bu macerayı başka bir pazar gününe saklayacağız. Birkaç dakika sonra restorana ulaşıyoruz.

enginar bahcesi artemis restoran

Ana yoldan uzakta, enginar tarlalarının içinde bir kasaba restoranı burası. Yerini bilen ve gerçekten enginardan zevk alanlarla her hafta sonu dolup taşıyor. Ulamış Ovası’nın sakinliği ve huzuru, kalabalığa rağmen hiçbir zaman bozulmuyor. Tahta masalardan birine oturup heyecanla bekliyoruz. İnsan enginar yiyecek diye heyecanlanır mı? Bu sorunun cevabı için burayı en azından bir kez ziyaret etmeniz gerekiyor.

enginar bahcesi - Artemis Seferihisar

Artemis Restoran enginardan yapılmış belki 50 çeşit yemeğiyle 19 yıldır hizmet veriyor. Enginar deyince aklınıza sadece zeytinyağlısı geliyorsa, Artemis hayal gücümüzü bu noktada biraz zorlayabilir. Yoğurtlu kızartması, haşlaması, güveci, çiğ hali, yani kısacası her şeklini burada bulabilirsiniz.

enginar artemis bademler

Etli Enginar - Enginarlı Peynirli Börek - Enginar Dolması

Biz denk gelemedik ama turşusu bile varmış. Özellikle çiğ halinden yapılmış salatayı ilk gördüğümüzde “enginar çiğ yenir mi ki?” demiştik. Sonradan anladık ki, en güzel hali çiğ haliymiş. Her yemeğin sonunda gelen tatlısı da yine şaşkınlık yaratıyor. Evet çiğ de yeniyor, tatlısı da yapılıyor.

Salatası

Enginar salatası restoranın bana göre spesiyali. Salatanın içerisinde alışıla gelmiş malzemelerden domates, biber, zeytin, pancar ve turşunun dışında; çiğ enginar ve en önemlisi doğal nar suyu bulunuyor. Salata, restoran sahibi Abdullah Bey'in kendi diktiği nar ağaçlarından toplanan narlar ile tatlandırılıyor ve işte soldaki pembe salata ortaya çıkıyor. Salatadan sonra en ilginç mezelerden biri de bence enginar saplı Rus salatası. :) Ana yemek olarak bazen karidesli veya levrekli enginara, bazen de kuzu etlisine denk gelebilirsiniz. Dolması, yoğurtlu kızartması, peynirli enginarlı börek ise hiçbir zaman eksik olmuyor. Belki başka yerde bulamayacağınız enginar tatlısı, burada masanıza ikram olarak geliyor. Ayrıca isterseniz menüyü tavuk veya et ile destekleyebiliyorsunuz. Restoranda enginar yemekleri dışında, kavurma ve ızgara çeşitlerini de bulabiliyorsunuz.

Enginar Tatlısı

Kivili Enginar Tatlısı

Mart ayındaki son ziyaretlerimizde kivili enginar tatlısı bulunuyordu, fakat meyvelerin mevsimine göre karadut veya böğürtlenlisiyle de karşılaşma ihtimaliniz var. Artemis'te sabit bir menü yok, mevsime göre yemek ve tatlıların içindeki malzemeler değişebiliyor. Bana göre restoranın özelliği de büyük oranda tarladan ve bahçeden toplanan malzemelerin kullanılıyor olması.

Zaten köy ortamına girdiğinizde fark edeceksiniz, doğal olmayan hiçbir şey buradaki evlere giremiyor gibi bir hal var. Her gittiğinizde aynı yemekleri bulamazsınız belki ama en taze ve lezzetlisini bulacağınızdan emin olabilirsiniz. "Enginarın mevsimi ne zaman?" diye sorarsanız, işletme sahibi Abdullah Bey “Bende 365 gün. Tarlada biter, bende bitmez” diyor. Restorandaki tüketim için enginar tarlası yetersiz kaldığında komşuların tarlalarından tedarik ediliyor.

"Yarı organik enginar"

Artemis'te en çok dikkat edilen nokta ise ‘mümkün olduğunca’ organik üretim. Tam organik üretimin mümkün olmadığını belirten işletmeci, direkt hayvan gübresi kullanıldığını, yani suni hiçbir üründen yararlanılmadığını vurguluyor. Üretim şekli için “bir nevi yarı organik” diyor.

Enginar Tarlası

Enginar Tarlası

Otelcilik mezunu olan Abdullah Bey, 26 yıl Büyük Efes Oteli'nde salon servisi alanında çalıştıktan sonra mutfağa girmeye karar veriyor. Efes Oteli'nden ayrılan her aşçının yaptığı gibi restoranına ‘Efes’ ismini vermektense, yine otelin bünyesindeki gece kulübü ‘Artemis’in ismini tercih ediyor. Sebebi ise Artemis sözcüğünün Yunan Mitolojisi'nde av ve bereket tanrısı anlamına gelmesi. Şehrin kalabalığı ve gürültüsünden bıktığı için İzmir'e bile gitmiyor ve tabii başka şehirlerden gelen teklifleri de kabul etmiyor.

Yoğurtlu Enginar Kızartması - Zeytinyağlı Enginar - Enginar Salatası

Yoğurtlu Kızartması - Zeytinyağlısı - Salatası

Burayı bulup gelmek ilk seferde biraz zahmetli olsa da, geldiğinizde son derece makul bir hesap ile karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Özellikle yarı-organik üretime gönül vermiş, doğal nar suyu elde etmek için nar ağacı diken bir işletme olduğunu göz önünde bulundurursak... Salata, kızartma gibi enginarlı soğuk mezelerin ücretleri çoğunlukla 8 - 10 lira arasında değişiyor. Restorandaki en pahalı yemek etli enginar ise 16 lira. 

Başka şube açmayı şu anda düşünmeyen Artemis Restoran'ı mecburen gelip burada ziyaret etmek gerekiyor. İzmir'in Seferihisar ilçesindeki bu enginar cenneti, tecrübe edilmeye değer.

İşletmenin facebook sayfası için, buraya tık.