Yazın en önemli ihtiyaçlarından biri şüphesiz güneş kremidir. Kadın erkek, herkesin çantasında mutlaka cildine uygun bir güneş kremi bulunmalı. Özellikle de denize giderken çantalarda bulunması şart.

Her ne kadar "11.00-16.00 saat aralığında dışarı çıkmayın" gibi uyarılarda bulunulsa da, bu tavsiyelere uymak pek mümkün olmuyor. İşteyken öğle arasına çıkmak, alışverişe ya da bankaya gitmek için mutlaka bu saat aralığında dışarıda oluyoruz. Veya güneşlenmek için elbette ki bu saat aralığında plajda tam da güneşin altında yatıyor oluyoruz. Bunu kimse inkar edemez. :)

O yüzden, madem dışarıdayız, bari cildimiz için en iyi güneş kremini bulup kullanalım da, güneşin zararlı etkilerinden korunalım...

Önce teknik bilgilerle başlayalım. Sonra ise güneş kremi seçimi ile ilgili önemli uyarılar ve öneriler... Sonraki yazılarımda da cilt tipine göre güneş kremi önerilerinde bulunacağım. Takipte kalın!

Güneş Kreminde SPF Nedir?

Bu görseli SPFyi göstermek amacıyla ekledim, yoksa marka önerisinde bulunmuyorum :)

 

SPF,  koruma faktörü olarak biliniyor. Yani güneş kreminizin SPF değeri, sizi güneşten ne kadar koruyacağını gösteriyor. Bu da tabii ki kremi kaç dakika önce sürdüğünüz, ne miktarda sürdüğünüzle de ilgili. Güneş kremini çok ince bir tabaka halinde sürmek ile bol bol sürmek ve sıklıkla tazelemek arasında epey fark oluyor.

Güneş Kremlerinin SPF Değeri Kaç Olmalı?

Bu noktada ilginç bir gerçekle karşılaşıyoruz. Yapılan araştırmalara göre 15 faktörlü bir güneş kremi ile 50 faktörlü bir güneş kremi arasında fazla fark yok. Yani 15 faktörlü bir güneş kremi güneş ışınlarının %93'ünden cildi koruyorken, 50 faktörlü bir güneş kremi %98'inden koruyor. Bu yüzden de en iyi güneş kremi en yüksek SPF değerine sahip olan dersek yanlış olur. En az 30 faktörlü güneş kremi kullanılması gerektiğini biliyoruz ama abartıya kaçmanın da pek manası yok... SPF oranları çok küçük farklar yaratıyor.

Yaz İçin En İyi Güneş Kremi

1- Suya Dayanıklı Güneş Kremleri

Güneş kremi sürdükten sonra hop diye denize girebilmek için...

Yaz için en iyi güneş kremi hangisidir derseniz, elbette ki suya dayanıklı olanlardır diyebilirim. Güneşe çıkmadan önce veya tam çıkıldığı anda sürülen güneş kremleri, maalesef ki havuza ya da denize girildiği anda akıp gidiyor. Sudan çıkayım, duş alayım, kurulanayım, saçımı başımı düzelteyim derken belirli bir süre güneşin altında korumasız kalıyoruz. Hatta bazen tekrar krem sürmeyi unutuyoruz. Ayrıca denize girip uzun süre suda kalacaksak, ilk anda güneş kremimiz aktığı için, belki 1 saat boyunca tuzlu suyla temas eden cildimiz güneşe maruz kalacak ve sonu faciaya dönüşecek. Bu nedenle, en iyi güneş kremi, suya dayanıklı olanlar!!!

2- A Vitamini Olmayan Güneş Kremleri

Bazı araştırmalara göre güneş kremlerinin içeriğinde A vitamini olması, kansere hücrelerini tetikleyebiliyormuş. A vitamini beslenmede çok önemli, fakat söz konusu güneş olunca işler değişiyor. Güneşe maruz kalan ciltte A vitamininin bulunması, kanser hücrelerinin büyüme hızına etki ediyor. Bu tamamen benim de bloglarda okuduğum bir bilgi ve doğruluğundan emin olmamakla birlikte, böyle bir şüphe varsa dahi, kesinlikle dikkat edilmesi gerekir diyorum.

3-  Toksinlik Oranı Yüksek Olmayan Güneş Kremleri

Güneş kremlerindeki tehlikeli maddelerden diğerleri de, oxybenzone ve octinoxate gibi toksinlik oranı yüksek olan maddeler. Yine krem seçimi yaparken formülüne bakıp bu maddeleri kontrol etmeniz gerekiyor. En iyi güneş kremi tabii ki de zehirli olmayanlardır.

https://valizim.com/denize-giderken-alinacaklar/