İtalyan mutfağıyla ilgili üçüncü yazımızla karşınızdayız! Birbirinden lezzetli İtalyan yemeklerini konuştuktan sonra sıra geldi tatlılara. İşte sizler için bir araya getirdiğimiz, fazla bilinmeyen İtalyan tatlıları... 

En Lezzetli İtalyan Tatlıları

Cannoli

Sicilya mutfağının en sevilen tatlarından biri Cannoli! Belki fotoğraftaki bu tatlı size tanıdık gelmemiştir, fakat güney İtalya buna bayılıyor. Az bilinen İtalyan tatlılarından biri olan cannoli, İtalyan lor peyniri ricotta ve az miktarda maskarpon dolgulu bir hamur tatlısıdır. Antep fıstığı parçaları ve çikolata süslemeleri ile de çok leziz ve iştah açıcı bir görüntü kazanır...

Mısır nişastası kreması ve şekerle yapılanları olsa da, cannoli genel olarak orijinaline sadık kalınarak yapıldığı için övünülerek anlatılan geleneksel tatlardan... Özellikle Amerika'ya giden İtalyanlar tarafından yeni bir kıtaya taşınan ama buna rağmen hiçbir değişikliğe uğramadan, hala orijinal haliyle yapılan bir İtalyan tatlısı olduğu için, tarife sadık kalındığını söylemek mümkün. 

Panna Cotta

İtalyan tatlıları deyince en başta gelen lezzetlerden biri de panna cotta'dır. Eminim Cannoli'ye göre çook daha fazla bilinen bir İtalyan tatlısı bu, çünkü Türkiye'de de pek çok restoranın menüsünde yer alır. Akla gelecek her malzemeyle yapılabilen panna cotta'nın tarifinde; jelatin, vanilya çubuğu, sıvı krema, süt ve toz şeker var. Bu malzemelerle yapılan kremanın üstüne, ister meyveli ister çikolatalı sos eklenebiliyor ve müthiş bir İtalyan tatlısı ortaya çıkıyor.

Ciambelle al vino

İtalyan tatlılarından en kıtır kıtır olanı... Ciambelle al vino, şaraba batırılarak yenen sert bir kurabiye çeşidi. Eğer şarabın yanında aperatif olarak tatlı bir şeyler isteniyorsa, çok iyi bir alternatif! 

Crostata di ricotta

Limonlu bir tart ve cheesecake karışımı ama özelliği, malzemelerinin içinde saklı. Tabii ki bu muhteşemlik, İtalyan peyniri ricotta sayesinde! Kesinlikle "yedikçe yiyesim geliyor" dedirten, şahane bir lezzet. İtalyan mutfağının tatlı portföyünde, tiramisudan sonra en sevilen İtalyan tatlılarından biri olarak kabul edilse de Türk mutfağında pek de yer bulamamış durumda.

Lemon Ricotta Granita

İçinde limonun ve muhteşem İtalyan peynirinin olduğu tatlılardan biri daha... Limonlu ricotta tatlısı. Çok hafif ve ferahlatıcı bir İtalyan tatlısı olmasına rağmen, zengin bir lezzete de sahip. Son iki tariften de anlaşılacağı üzere, ricotta ve limon birbirine çok yakışıyor ve sıklıkla İtalyan mutfağında bir arada kullanılıyor. 

İtalya demişken, size çin çin diyen bir şarap çantası önerimiz var...

Hem italya hem de İtalyan mutfağı demişken bizim aklımıza hemen Vuggage'ın şarap çantaları geldi tabii. Test ettik, bayıldık ve onayladık. Hem elinizde içki şişesini taşırken rahatlık sağlayan hem de şık bir şekilde arkadaşa, eşe dosta hediye götürmeyi mümkün kılan bir tasarıma sahip Vuggage şarap keseleri. Sadece bir yere götürmek için değil tabii, evde romantik bir ortam yaratmak, hoş bir sunum yapmak için de ideal. Hem de sadece şarap kesesi değil, tüm içkiler için ideal bir içki kesesi. Dilerseniz su şişesini saklamak, şık bir hale getirmek için bile tercih edebilirsiniz. Epey anlattık evet ama işte, göz bebeğimiz Vuggage söz konusu. %100 pamuklu kumaş, pet şişelerden geri dönüştürülmüş kurdele, su bazlı baskı tekniğiyle tam bir çevre dostu olarak hayal edildi ve üretildi.

Benzeri Türkiye'de yok, yurt dışında epey yaygın olsa da. Uzun zamandır seyahat edemeyen gezginler olarak, üzerindeki Çin Çin yazısı bile bir an için İtalya havasını estiriyor, evde, piknikte, misafirlikte. Ürün linkini bırakalım, diğer organizer tasarımlarına da göz atabilirsiniz. ->>> https://vuggage.com/magaza/

İtalyan tatlılarından yaptığımız seçki bu şekildeydi. Bu tatlılar İtalya seyahatlerinde izleri sürülebilecek lezzetler olduğu gibi, evde de yapılması mümkün olan tariflere sahip... Eğer sizin de bu listeye eklemek istediğiniz tatlılar olursa, yorum bırakabilirsiniz! 

İtalyan mutfağıyla ilgili diğer yazılarımız bu tarafta... 

1- AZ BİLİNEN 10 İTALYAN YEMEĞİ

2- İTALYAN MUTFAĞININ EN İYİ 10 YEMEĞİ

Bizi takip etmeye devam etmek isterseniz:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!