Eskiden ben de "el kadar valize eşyalarımı sığdıramam" derdim. Sadece yanıma aldığım kişisel bakım ürünleri bile bir kabin boy valize zor sığardı. Arabayla seyahat ederken yer sıkıntınız yoksa, yanınızda her eşyanızı taşımaya hazır bir partneriniz de varsa elbette ki sorun yok. Doldurun valizleri doldurabildiğiniz kadar.

Fakat uçak/otobüs yolculuğu yapacaksanız, terminalden otelinize ulaşırken epey yürüyecekseniz, otelde bir de asansör yoksa... Yandınız. Veya sadece tek başınıza seyahat ediyorsanız ve 30 kiloluk bir valiziniz varsa, yine yandınız.

Yaz tatilini düşünün. Yazın yanınıza almanız gereken deniz havlusu ve güneş kremleri serisi; kışın ise zaten kalın kazaklar büyük bir valizi rahatlıkla dolduracak kadar hacimli oluyor. Bir de benim gibi valizi düzgün yerleştirme konusunda yeteneksizseniz... Tüm bu eşyaların küçük valize sığdırılması bana göre mümkün değildi. Ta ki ağırlık kaldırıp indirmekten belimde oluşan ufak sakatlığa kadar.

El Bagajı Hazırlamak | Kabin Boy Valiz Hazırlama Önerileri

Büyük boy valizin dezavantajları

1- Valiz taşımak ve bel ağrısı, hatta sakatlanma...

Yıllardır ayda en az 1 kez tek başıma seyahat etmem ve böylece düzenli ağırlık taşımam sebebiyle ben de belinde kalıcı hasar oluşanlardanım. Birkaç başarısız kış sporu performansım da, rahatsızlığımın tuzu biberi oldu tabii. Bu yüzden artık seyahat planı yaparken benim için en önemli şey ulaşımın konforu ve valiz hazırlığı.

2- Bir yardım eden olur yanılgısı

Önceleri yanımda götüreceğim ekstra bir çift ayakkabı, farklı renkte bir mont her şeyden daha değerli oluyordu. "Gerekirse sırtımda taşırım yine bırakmam. Zaten birileri beni görür yardım eder en kötü" diyordum. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz çünkü en çok ihtiyacınız olduğu anda etrafınızda kimse olmuyor veya aldırış etmiyor.

3- X-Ray çilesi

Gerek havaalanında x-ray cihazlarından geçerken valizi indirip kaldırma anlarında, gerek apartmanda, otelde, havaalanında, metroda merdivenleri çıkarken o fazla ağırlığın ceremesini çekiyorsunuz. Mesela check-in sırasında valizinizi teslim ederken, valizi kaldırıp raya koymak bile bir derde dönüşebiliyor.

4- Bagaj teslimini beklerken can vermek

El bagajının bir artısı daha var, o da uçaktan indikten sonra bagaj beklemek zorunda olmamanız. Uçaktan minik valizinizle inip direkt havaalanından çıkabilme imkanı çoğu zaman insanı rahatlatıyor. Bir türlü uçaktan çıkarılamayan, çıkarılsa da binaya getirelemeyen, getirilse de bazen unutulan valizler can sıkıcı olabiliyor.

5. "Valizim yine mi kırıldı?"

Ayrıca valizinizle birlikte yolculuk yaptığınızda güvende hissediyorsunuz. "Valizim acaba kırıldı mı, yine tekerleği mi koptu?" veya "Hava yağışlı olduğu için acaba yine sırılsıklam mı teslim alıcam?" gibi düşüncelere dalmıyorsunuz. Teslim edilen bagajlarda sıklıkla bu gibi sorunlar yaşanırken, siz kabin boy valizinizi yanınızda taşıyarak tüm bu sorunlara karşı önlem almış oluyorsunuz.

Sonuç olarak hem yorulmamak, hem de birilerinden valizi kaldırıp indirirken medet ummamak için gereken şey bana göre kabin boy valiz veya el bagajı ebatında bir çanta.

Kabin boy valizin ölçüleri ve ağırlığı ne olmalı?

İşte en önemli sorulardan. Her gördüğünüz küçük/orta boy valiz, kabin boy valiz olmayabilir. Hem satın alırken satış görevlisine kabinde kullanabileceğinize dair teyit ettirin, hem de havayolu şirketinizin bagaj kurallarını mutlaka okuyun.

Bazı havayolu şirketleri bu konuda çok hassas olduğu için uçağa girerken elinizdeki el valizinin boyutlarını ölçebiliyor. Özellikle Easyjet, Ryanair gibi low-cost firmalarda böyle uygulamalarla karşılaşabilirsiniz. Havayolu şirketi dikkat etmese bile, baş üstü dolaba valizinizin sığmaması sizin için sorun yaratabilir. Ayrıca valizinizin ağırlığı da çok önemli. Tüm havayolu şirketlerinin el bagajı kurallarını görmek istiyorsanız Skyscanner'ın şu yazısına göz atabilirsiniz.

El bagajına ne koyulur, ne koyulmaz?

1- El bagajında sıvı taşımak


Küçük seyahat çantalarında sıvılar işte ancak bu şekilde taşınır.

El bagajında, kabin boy valiziniz veya sırt çantanızla ilgili en büyük sorun sıvılar. El bagajı sıvı limitinizi bilirseniz ve buna uygun olarak sıvı, jel gibi maddeleri yerleştirirseniz sorun yaşamazsınız. Eğer belirtilmiş sıvı limitini geçerseniz, valiziniz didik didik edilir ve itinayla içindeki cisimler çıkartılıp çöpe atılır.

El bagajında şampuan, duş jeli, krem nasıl taşınır?

Yanınıza aldığınız şampuan, diş macunu, parfüm, deodorant gibi kişisel bakım ürünleri, el bagajında en çok problem çıkaranlar. Eğer 100 ml'lik seyahat boyundaki bakım ürünlerinden alırsanız, hiçbir sorun yaşamazsınız.

Erkekler için el bagajı seyahat çantası / travel kit örneği.

Kadınlar ve erkekler için el bagajı seyahat çantası / travel kit örneği.

İsterseniz markaların seyahat için hazırladığı yolculuk paketlerinden satın alın, isterseniz evde kendiniz hazırlayın. Örneğin Pegasus'un yurtdışı uçuşlarında maksimum 10 adet 100 ml'lik şişe taşıyabiliyorsunuz.

el-bagaji-sivi-tasima-limitiEğer bu boyutta minik kavanozlarınız veya plastik şişeleriniz varsa evdeki ürünlerinizden de doldurup valizinize koymanız mümkün tabii. Hiç vazgeçemediğiniz bir yüz temizleme jeliniz varsa ve bunun ufak boyutta olanını bulmanız mümkün değilse, küçük şişelerden almak ve doldurmak en mantıklısı.

Hangi havayoluyla uçacaksanız, el valizi kurallarını ve kabul edilen sıvı miktarını kontrol etmeden hazırlığınızı yapmayın.

2- El bagajında sivri cisim meselesi

Uçağın içinde diğer yolcular açısından sorun yaratabilecek eşyalardan en önemlisi, sivri olanlar. Kasıtlı veya kasıtsız bu cisimlerle diğer yolcuların ortak bir paydada buluşmalarına pek sıcak bakılmıyor. : ) Bu nedenle tirbuşon, bıçak, saç maşası, çakı gibi sivri-kesici-delici aletlerinizi el bagajınızda taşımanız mümkün değil.

3- El bagajında spor aletleri

Kabin boy valizde spor gereçlerinden bazılarını taşımak yine mümkün değil diyebilirim. Tenis, badminton raketi taşıyamayacağınız aletlerden. Ayrıca buz pateni de altındaki insanı tek darbede öldürebilecek demiri sebebiyle kabine asla kabul edilmeyen spor eşyalarından. Olta ve zıpkını saymıyorum bile...

4- El bagajında peynir

En sevdiğim. Eğer Hollanda, Yunanistan veya Fransa gibi leziz peynirleri olan bir ülkeye gidiyorsanız, dönünce evde de ziyafete devam etmek için birkaç paket peynir getirmeyi düşüneceksiniz. Kesin. Peki ya kabin boy valizde peynir taşımak yasak mı diye düşünüyorsanız, kendi tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki hayır, şu ana kadar hiçbir sorun yaşamadım.

5- El bagajında çakmak

Kabin boy valizinizde birden fazla çakmak taşıyorsanız sorun yaşayabilirsiniz. Neden bilmem ama tek bir tanesine izin verilirken, fazlalığı kabul edilmeyip çöpe atılıyor.

6- El bagajında sigara ve ilaç

Bir ülkeye bir karton sigarayla veya bir koli ilaçla girmeye çalışırsanız, birileri sizi durduracaktır. Özellikle Yunanistan'a ve Yunan adalarına giriş çıkış yaparken valizlerde kaç tane sigara paketi olduğunu sorarlarsa şaşırmayın. Bu sadece el valiziniz için değil, normal valizler için de geçerli. Türkiye'den ticari amaçlarla sigara getirdiğiniz düşünülüyor ve valizinizi açmanız isteniyor. Aynı şekilde çok sayıda ilaç kutusu da benzer bir algı yaratabiliyor. Birkaç çeşit ağrı kesiciyi yanınıza alabilirsiniz ama hiç açılmamış, aynısından en az 4-5 tane ilaç kutusu epey ilgi çekecektir.

7- El bagajında mutfak eşyası

Mesela...

Mesela Sinbo cezve...

Evet yanlış okumadınız, mutfak eşyası. Hatta kahve makinesi. Son yurtdışı seyahatimde elimde taşıdığım kabin boy valizimde türk kahvesi cezvesi taşıdım. Siz de Türk kahvesi bağımlısıysanız, günde en az 3-4 fincan içerim diyorsanız tek çareniz kendi cezvenizi götürmek. Baştan, kabin valizlerinde cezve gibi bir mutfak eşyasına asla izin vermezler demiştim. Hatta bu nedenle gidip evdekine nazaran daha uygun fiyatlı bir cezve aldım. Eğer kabul etmezlerse çöpe atsalar da önemli değil, zaten en ucuzu diye düşünecektim. Fakat kimse bir şey demedi ve kontrolden başarıyla geçtim. Tavsiye ediyorum.

El Bagajı Hazırlamak - Kıyafet Seçimi

El bagajı taşımak kolay ama hazırlamak kolay değil. Az sayıda kıyafet, ayakkabı, kişisel bakım ürünü almanız gerekiyor. Bunların dışında valizinize benim gibi kahve cezvesi yerleştirmek gibi ilginç fikirleriniz varsa, ince eleyip sık dokumanız şart. Tüm kıyafetleri gruplamanız, mümkün olduğunca kırışmayacak şekilde ve akıllıca yerleştirmeniz lazım. İşiniz kolay değil. Kış için el bagajı hazırlıyorsunuz diyelim...

1- Kış için kabin boy valiz / El bagajı örneği

el-bavulu-kiyafet-yerlestirme

Giyecek olarak en fazla bir çift ayakkabı, 2-3 kazak, 1-2 tişört, pijama takımı, 1-2 pantolon sığdırabilirsiniz. Bunun yanında kabin kurallarına uygun minik şampuan, duş jeli, saç kremi, diş macununu içeren travel kit'inizi de ekleyin. Bir minik çanta da makyaj malzemeleri, toka ve takılarınız için. Hepsi bu. Daha fazlasını valiz almıyor maalesef.

Kazakların kalınlığına göre belki biraz yer kazanıp eldiven, atkı, bere de sığdırabilirsiniz. Kış valizi hazırlamak işte böyle oluyor. Yanınıza aldığınız kalın kıyafetler aslında ağır değiller ama çok yer kaplıyorlar. Ağırlık limitiniz dolmadan valiziniz dolabiliyor.

*** Şunu da unutmamak gerek. Gideceğiniz yerde hediyelik eşya almayı, kıyafet alışverişi yapmayı düşünüyorsanız valizi tıka basa doldurup götürmeyin. Biraz yer bırakmayı ihmal etmeyin.

2- Yaz için kabin boy valiz / El bagajı örneği

Yaz tatili için olmazsa olmazlar neler? Bir iki çift bikini veya mayo, deniz havlusu, güneş kremi, güneş gözlüğü. Bunlar deniz tatili için mutlaka yanınıza almanız gerekenler. Bunun dışında plaj terliği, her gün için bir adet tişört, iki günde bir değiştireceğiniz şort-etek, bir iki tane hem gündelik hem de spor-şık elbise. İşte bu kadar.

Tabii hava aniden soğursa diye bir takım uzun kıyafet. Tüm bunlar kabin boy valizinize rahatlıkla sığar. Daha fazlası zaten gerekmiyor. Denize Giderken Alınacakların Listesi yazımıza da bir göz atın.

https://valizim.com/denize-giderken-alinacaklar/

El bagajı hazırlarken yer kazanmak için ne yapılmalı?

1- Kombinasyonları önceden yapın

Mutlaka gün gün ne giyeceğinizi belirleyin. Dolabı açıp elinize ne geliyorsa alıp valize atarsanız, oraya gittiğinizde birbiriyle uyumsuz bir sürü kıyafet taşıdığınızı fark edebilirsiniz. Mesela o bluzun altına tayt mı yoksa kot mu yakışır? Üşenmiyorsanız önce üzerinizde deneyin, ondan sonra kıyafet kombinasyonlarınızı kesinleştirip valize koyun.

2- Tamamlayıcı parçalar her şeyle uysun

Havanın aniden soğumasına karşı, her günkü kıyafetinize uyacak renkte bir hırka alabilirsiniz. Her kıyafetinize ayrı hırka, bere, atkı götürmek yerine her şeye uyacak renkte ve desende tamamlayıcı parçalar tercih edin.

3- Tek ayakkabı özgürlüğü

valiz-hazirlamak-ayakkabi

Kışın gidiyorsanız işiniz biraz zor. Karla karşılaşabilirsiniz veya ıslanabilirsiniz. Ayakkabınızın ıslanmasına karşı önlem almanız, yedek bir ayakkabı götürmeniz iyi olabilir. Fakat yağış da kar da beklenmiyorsa, aşırı soğuk değilse tek ayakkabı götürebilirsiniz. Hem her kıyafetinizle uyacak, hem çok rahat bir çift spor ayakkabısını öneriyorum. Klasik de giyinseniz, spor da giyinseniz hoş duran bir çift ayakkabınız varsa bu iş tamam.

Kadınlar hem etek ve elbiseyle, hem de pantolonla giyilebilecek tarzda - ama yürürken hiç rahatsız etmeyecek - tek bir çift ayakkabıyla bu seyahati tamamlayabilir. Erkeklere hiç sözüm yok, zaten eşya taşımaktan hoşlanmadıkları için bunu çoktan akıl etmişlerdir.

4- Şık bir şeyler mi lazım?

Valiziniz küçük. Yanınıza fazla eşya alamazsınız. Zaten mont, bere, kazak derken bavulu doldurdunuz. Fakat bir akşam çok şık bir yere gideceksiniz... Bu gibi durumlarda - kadınlar için - bir çift topuklu ayakkabı, bir tane siyah elbise, elbiseye uygun blazer alıp.... Bunları valize koymuyoruz tabii ki. Buna hiç gerek yok.

Charlize Theron'dan ilham alabiliriz sanki. Beyaz sneakers, siyah kot ve deri mont hem gündüz hem gece kullanılabilecek spor-şık parçalar.

Charlize Theron'dan ilham alabiliriz sanki. Beyaz sneakers, siyah kot ve deri mont hem gündüz hem gece kullanılabilecek spor-şık parçalar.

Kadınlar - Yapılabilecek şey, ince ve yer tutmayacak ama hoş görünen parçaları seçmek. Mesela şifon veya benzeri dokuda bir bluz almak hayatınızı kurtarabilir.

Eğer mevsimlerden kış ise bluzun altına  gündelik hayatta da giydiğiniz kalın kumaş taytlardan giyebilirsiniz veya siyah kot pantolonunuzu tercih edebilirsiniz. Ayağınızda tayt veya kot olunca, yine gündelik hayatta giydiğiniz o spor ayakkabısını giymenizde bir sakınca yok. Tabii rengarenk bir koşu ayakkabısından bahsetmiyorum. Son günlerde moda olan beyaz sneakers veya siyah/gri tonlarında bir ayakkabı olabilir.

Mevsim yaz ise işiniz daha da kolay. Minik bir kumaş şort veya etek almak bu sorunu çözer. Birkaç aksesuar ve makyaj ile işte hazırsınız. Kasmaya gerek yok. Seyahatin ve özgürlüğün tadını çıkarın.

Erkekler - Yanınızda bir tane gömlek olması bence yeterli. Gündüz gezmelerinizde giydiğiniz kotunuzu veya pantolonunuzu, onun da altına her gün giydiğiniz ayakkabınızı giyebilirsiniz. Önemli olan masada otururken görünen kısımlar nihayetinde. Gömleğin üstüne de spor-şık tarzda bir montunuz varsa, oldu bu iş.

Mesela deri görünümlü bir ayakkabı ve deri ceket son derece gösterişli durabilir. Bu yüzden valizinizi hazırlarken montunuzun ve ayakkabınızın her tarza uyabilecek modelde ve renkte olmasına dikkat edin. Ayrıca koyu kahve ve siyah her zaman mont ve ayakkabıda daha hoş duruyor. Mont-ayakkabı ikilisi hem gündüzleri rahat giyip gezebileceğiniz, hem de tarz olarak şık ve hoş ise gerisi kolay.

5- Kalın parçalar üstünüze, inceler valize

Eğer soğuk bir yere gidiyorsanız ve tek bir mont götürecekseniz, o montu üzerinize giyip yola çıkmanız en mantıklısı. Hava gideceğiniz yerde çok soğuk olacaksa ama şu anda mont giyemeyeceğiniz kadar sıcaksa mesela... Katlayıp kucağınıza koyabilir veya yolculuk boyunca yastık olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca unutmayın ki uçak veya otobüs yolculuklarında aracın içi normalden soğuk oluyor. Hava sıcaksa bile havalandırma sebebiyle üşümeniz olası. Hem yer kazanmak, hem yolculuk sırasında üşümemek için önlem almak gerekiyor.

6- Rulo yapmak

valizdeki-esyalari-rulo-yapmak

Kabin boy valiz yerleştirirken yer kazanmak için yapılabileceklerden biri de, kıyafetleri rulo yapmak. Daha önce hiç denemedim ve deneyeceğimi de pek sanmıyorum ama belki sizin hoşunuza gider ve yaparsınız diye yazıyorum. Özellikle penyeleri, atlet ve pantolonları rulo yaparak yerleştirirseniz hiçbir boşluk kalmadan valizin tüm iç hacmini kullanmış olursunuz. Ben kırışmasından çekindiğim için bu fikre pek sıcak bakmadım. Ayrıca her şeyi rulo yapmak da pek mümkün görünmüyor.

Kabin Boy Valiz Hazırlığı için Diğer Öneriler

  • Valizinizdeki tüm bölmeleri ve fermuarlı bölümleri kullanın.
  • Eğer şapka, kask gibi bir eşyanız varsa boşluk kalan kısımlarına da kıyafet koymaya çalışın. Mesela kaskın içine çoraplarınızı koyabilirsiniz.
  • Telefon ve diğer elektronik cihazlarınızı el çantanıza; şarj aletlerini ise valizinize koyun.
  • Bazı güvenlik noktalarında elektronik eşyalarınızı x-ray cihazından geçirmeniz veya çalıştırmanız istenebiliyor. Bu durumda Ipad'inizi valizden çıkarmak zor olabileceğinden, el çantanızda taşımanız daha mantıklı olur.
  • Değerli ve hasar görebilecek eşyalarınızı, pasaport, kimlik ve gerekebilecek belgelerinizi valizde değil el çantanızda taşımalısınız.
  • Ağrı kesici almayı unutmayın ama fazla abartmadan, birkaç tane.

Son olarak...

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar... 

1- El Bagajı Boyutları - Havayollarına Göre El Bagajı Ölçüsü Kuralları

2- Yurtdışına Giderken Alınması Gerekenler

Bizi Takip Etmek İçin:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

 

Görüşmek üzere!