Yazları herkesin hayali, çalışma ortamından uzaklaşıp güzel bir deniz tatili yapmak olur. Hatta yüzmeyi sevmeyenler bile sıcaklar bastırdıkça en güzel deniz nerede, en iyi plajlar hangileri diye araştırmaya başlar. Maksat çoğunlukla sportif aktivite değil, deniz kum ve güneşin tadını çıkarmaktır; bu nedenle de plajı en güzel ve suyu en temiz mekanlar aranır ve tatil planları yapılır. Denize girip çıkmak, güneşlenmek, açık havada bol bol vakit geçirmek yaz sıcağında yapılacak en iyi etkinliklerden elbette. Bu etkinlikleri yapmak için de suyu ılık ve temiz olan yerlerin çoğunluğu Ege sahillerinde gibi görünüyor.

Ege sahillerine bakıldığında, İzmir, Aydın ve Muğla şehirlerinin kıyılarında meşhur olup istilaya uğramış, az bilinen ya da  hiç keşfedilmemiş onlarca kumsal bulunuyor. Muğla'nın ilçelerinden Fethiye, Marmaris ve Bodrum, Aydın'ın Kuşadası ve İzmir'in Çeşme ilçesi yaz tatili denilince akla ilk gelen en uygun tatil yerlerinden. Tarihte birçok medeniyetin yaşadığı Ege sahilleri, sahip olduğu tarihi kalıntılarıyla da günümüzde dikkat çeken turistik destinasyonlar haline geliyor.

Muhteşem plajları, incecik kumu, tertemiz suyunu hiç hesaba katmıyorum bile. Kendine has lezzetleri, doğal güzellikleri, tarihi ile Ege sahilleri tatil yapılacak en güzel yerler arasında. İşte bu liste de, bu yaz Ege'de tatil yapmayı planlayanlar için geliyor... İşte Ege'de en güzel tatil yerleri!

Ege'de En Güzel Tatil Yerleri

Ege sahillerindeki turkuaz rengin kaynağı: FETHİYE

Kabak Koyu, Fethiye

Kabak Koyu, Fethiye

Aslında Fethiye'nin coğrafi bölgesi Akdeniz olsa da, Muğla Ege'ye bağlı olduğu için ve aslında tamamen içimden bu şekilde geldiği için, burayı da listeye dahil ediverdim. Sebebi de Fethiye'ye bayılıyor olmam... O yüzden bu yazıda aslında dolaylı yoldan yanlış bilgi veriyor olsam da, ne yapalım yani Akdeniz de Ege'nin devamı sonuçta deyip geçiyorum.

En güzel tatil yerleri deyince akla ilk gelenlerden biri Fethiye olur. Çünkü Türkiye'nin en güzel plajlarından birkaçı burada bulunuyor. Özellikle tek bir plaja veya otelin önündeki kumsala bağımlı kalmak istemiyor, farklı yerlerde yüzmek güneşlenmek istiyorsanız, Fethiye'de keşfedilecek çok yer var. Bir kere sıcacık ve turkuaz renkli suyuyla herkesi hayran bırakan Ölüdeniz, Fethiye'de. Belcekız ise çok yakınında bulunan, çabuk derinleşen, zemini büyük taşlardan oluşan fakat tertemiz bir suya sahip Ege plajlarından.

FETHİYE'NİN EN GÜZEL İKİ KOYU KABAK VE KELEBEKLER İÇİN TIK TIK! 

Fethiye, Belcekız

Fethiye, Belcekız

Merkezden biraz uzakta, son yıllarda iyice popülerleşen, doğası hiçbir şekilde bozulmamış olan Akdeniz koylarından Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu keşfedilmesi gereken en güzel tatil yerlerinden. Ayrıca ucuz tatil alternatifi olarak bu koylarda kamp yapmak da iyi bir fikir olabiliyor. Tekne turuyla karadan ulaşımın olmadığı bir sürü masmavi koy, tertemiz su hep Fethiye'nin yakınlarında. Dolayısıyla stresten uzaklaşıp dinlenmek için en uygun tatil yerlerinden biri, hatta belki de birincisi Fethiye diyebiliriz.

Fethiye yamaç paraşütü yapanların da buluştuğu noktalardan biri. Bölgede trekking, atlı gezinti, yelkencilik, dalma, kürekçilik, nehir salı gibi bir sürü etkinlik yapılıyor. Su ve doğa sporlarından hoşlananların mutlaka ziyaret etmesi gereken koylardan biri burası.

M.Ö. 3 binli yıllardan beri çok defa farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Fethiye'de birçok tarihi kalıntı mevcut. Burada yaşayan ve günümüzde de en çok anılan toplumlardan biri Likyalılar. Likya yolu veya Likyalılara ait kral mezarlarını duymuşsunuzdur. Fethiye'nin çevresinde, aralarında Telmessos, Kaunos, Kadyanda, Tlos, Pınara, Letoon, Sidyma, Ksantos'un bulunduğu birçok antik kent bulunuyor. Bölgede kültürel bir rota çizen, Likya yolu yürüyüşüne katılanların mutlaka uğradığı noktalar buraları...

İzmir'in saklı güzelliklerinden: DİKİLİ

Öncelikle Dikili nerede sorusunu yanıtlayalım. Dikili İzmir'in kuzeyinde yer alan, turistik bir ilçe. Genellikle İzmir ve çevresinde yaşayanların yazlıklarının bulunduğu bir bölge. Bu nedenle turist bombardımanının olmadığı, ailelerin ve yazlıkçıların çoğunlukta olduğu, en sakin tatil yerlerinden biri olduğunu söylemek mümkün.

Plajlarda ve gece eğlence mekanlarında turist yığını yok evet, fakat Dikili'ye turistik amaçla gelen bir kitle var elbette. Civardaki köyler, krater gölleri, en önemlisi de Bergama antik kentini görmeye gelen kültür turizmine gönül verenler çoğunlukta.  Evet krater gölleri... Denizköy ve Merdivenli'deki krater gölleri ve mağaralar oldukça dikkat çeken destinasyonlardan.

Dikili'nin M.Ö. 5 binli yıllara kadar uzanan bir geçmişi var ve bu sebeple, bölge dar olmasına rağmen, kültürel gezilerden hoşlananlar için burada gezilecek pek çok yer olabilir. Aristo, Hermos, İskender gibi pek çok tarihi figürün Dikili'de yaşadığı biliniyor. Hatta Dikili'de Aristo Tepesi var. Gelmişken Dikili'nin muhteşem plajında da denize girmeden dönülmüyor tabii ki. Dikili sahili de esintili Ege sahillerinden biri. Kafa dinlemek ve rahatlamak amacıyla yapılacak tatiller için en uygun yerlerden biri. Bir de koruk suyu içmek için...

Ege sahillerindeki en uzun plajı için: DİDİM

ege-sahilleri-didim

Didim, upuzun kumsalıyla meşhur olan Ege sahil kasabalarından biri. Altınkum plajı gerçekten de gördüğüm en temiz suya ve incecik, minicik kuma sahip muhteşem bir yer. Tek dezavantajı,  genellikle rüzgarlı olması. Yazın hafif rüzgardan bir şey olmaz diyorsanız sizin için en güzel tatil yerlerinden biri olabilir Didim. Altınkum plajı ve sahil şeridi boyunca sıralanan mekanları dışında bölgede ilgi çeken, tarihi unsurlar da var.

Mesela  M.Ö. 8 binli yıllara kadar uzanan tarihi... Persler, Romalılar ve Bizanslılara ev sahipliği yapan Didim'de tarih severleri ilgilendiren pek çok yapı olabilir. Apollon Tapınağı gibi... M.Ö. 500'lü yıllarda inşa edilen bu tapınak, Persler zamanında kehanet merkezi olarak kabul edilen, önemli bir kutsal alanmış. Hala da oldukça önem verilen, özellikle yabancı turistlerin epey ilgi gösterdiği yerlerden biri.

Her yaz gidilebilecek yeni bir Ege sahiline sahip olan: BODRUM

Bodrum

Bodrum

Bodrum hakkında zaten söylenecek pek fazla söz kalmadı. Çok uzun yıllardır hep revaçta olan Ege sahillerinin bir kısmını bünyesinde bulunduran Bodrum, en güzel tatil yerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Bazıları için gece hayatıyla, tatil köyleriyle ve şahane deniziyle vazgeçilmeyen adreslerden biri, bazıları için ise aşırı derecede kalabalık ve dolayısıyla hiçbir zaman düzgün hizmet alınamayacak tatil bölgelerinden. Sadece alkol ve gece hayatıyla ilgilenen yabancı turistlerin fazlalığı, tatil köylerinin tamamen yabancı turistin ihtiyaçlarına odaklı olması; kimi zaman yerlileri kızdırıyor. Her şeye rağmen, sakinlik ve kalite arayanlar Bodrum'un çevresinde kendine butik alternatifler de bulabiliyor.

En güzel tatil yerlerinden Bodrum'un etrafında yer alan Bitez, Gümüşlük, Turgutreis, Yalıkavak, Ortakent, Güvercinlik gibi semtler de turizm açısından günbegün gelişen, özellikle butik otel kültürünün yayıldığı tatil yerlerinden bazıları. Sıcak bir su, cıvıl cıvıl sokaklar istiyorsanız, müzikten ve hareketlilikten sıkılmayacaksanız tercihiniz Bodrum merkezden yana olmalı. Fakat, hem biraz daha özel hissetmek, hem de dinlendirici bir tatil geçirmek istiyorum derseniz, tercihiniz Bodrum'un civarındaki tatil bölgelerinden yana olabilir.

Dünyanın En Büyük 2. Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum evleri

Bodrum evleri

Bodrum Ege'deki en güzel tatil yerlerinden biri ise, sebebi sadece müthiş plajları değil. Tarihi de oldukça önemli. Kral Mausolos adına yaptırılan Halikarnas Mozolesi zamanında Bodrum'da yer almıştır ve dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilmiş. M.Ö. 4. yüzyılın en önemli dört heykeltıraşı, bu yapı için çalışmış. Fakat deprem ve istilalar sebebiyle yapının yıkıldığı, taşları ile de Bodrum Kalesi'nin inşa edildiği biliniyor. Bodrum ile ilgili diğer bir ilginç detay da, Bodrum Kalesi'nin bugün dünyanın en büyük 2. Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermesi ve Doğu Akdeniz'de ayakta kalan en sağlam kale olması. Yani kısacası, Bodrum tarihiyle de gönülleri fetheden ve gidip görme, keşfetme isteği uyandıran Ege sahillerinden biri. Ayrıca Kos Adası'na yakınlığıyla da "Karşıdaki Yunan adasına bir gidip gelelim" diyenlerin sıklıkla uğradığı bir destinasyon...

En çok esen Ege sahili: ALAÇATI

ege-sahilleri-alacati

Alaçatı

İzmir, Çeşme'nin bir beldesi olan Alaçatı son yıllarda butik otel ve eğlence mekanlarının talep ettiği fahiş fiyatlarla gündeme gelse de, ambiyansı sebebiyle her zaman sevilen, en güzel tatil yerlerinden biri. Belki denize girmek için değil ama rüzgar sörfü yapmak için bölgede, hatta Türkiye'de tercih edilecek en verimli plajlara sahip. Sörf okullarıyla yükselişte olan Alaçatı, suyu soğuk olsa da, yüzmek isteyenler için de tertemiz bir sahil sunuyor. Zaten İzmirli olduğum için Çeşme'ye torpil geçip bu bölgeyi Türkiye'nin en temiz denizinin olduğu bölge ilan ediyorum. Fakat yalan da değil. Sadece Alaçatı soğuk, Çeşme'nin Ilıca kıyısı ise sıcak su sevenler için.

Evet, Ege sahillerinden en temizi ve en mavisi, Alaçatı'da desek yalan olmaz. Suyun berraklığı sizi etkisi altına alabilir. Ve tabii bölgenin "en rüzgarlısı" diyebiliriz... Akşamları civarda gidilecek hem çok hareketli hem de çok şık gece kulüpleri ve restoranlar bulunuyor. İster kulüplere veya barlara gidin, ister Alaçatı Port'taki şık restoranlarda takılın veya çarşı içindeki balık ekmekçilerin minik masalarına oturun... Burada mutlaka tarzınıza uygun bir alternatif bulabilirsiniz.

Alaçatı antika pazarı, antikacılar ve meşhur taş evler çarşı içinde gezilip görülecek mekanlardan. Bölgenin en meşhur etkinliği ise Alaçatı Ot Festivali. Ege'nin onlarca, hatta yüzlerce sebzesini - festivali kaçırsanız bile - Alaçatı'da hafta sonu açılan pazarda bulabilirsiniz. Rüzgar sörfünü, taş evleri, şık mekanları ve sebze yemeklerini sevenlerin Ege sahillerindeki buluşma noktası, Alaçatı.

Buz gibi tertemiz bir Ege sahili: AYVALIK

ege-sahilleri-ayvalik

Balıkesir'de yer alan Ayvalık beldesi, denize girmek ve gün boyu güneşlenmek isteyenler için en uygun tatil yerlerinden biri. Çünkü burası Sarımsaklı Plajı'yla meşhur. Özellikle soğuk su sevenlerin gitmesi gerekiyor. Ayvalık'ın en ilginç özelliği, ona bağlı olan 22 tane adanın olması bence. Cunda Adası & Alibey Adası, deniz turizmi için en önemli adalardan. Üzerinde şeytanın ayak izi olduğuna inanılan Şeytan Sofrası isimli lav kalıntısı ise yine Ayvalık'ta turistlerin oldukça ilgisini çeken, manzarası ile büyüleyen yerlerden biri.

Bölgede kışın da ziyaret edilebilecek birçok kilise, cami ve çeşitli tarihi kalıntılar mevcut. Ayrıca deve güreşleri de yine kışın katılınabilecek etkinlikler arasında yer alıyor. Uluslararası müzik okulu, dünyaya açılmayı bekleyen engelliler merkezi ve bölgenin yakınlarındaki eğitim kurumlarıyla, sadece bir tatil mekanı değil, aynı zamanda oldukça gelişmiş bir ilçe olduğunu söylemek mümkün. Ege sahillerinden buz gibi olanı ama tarihi kalıntılarıyla ve kültürüyle en ilginç olan yerleşim yerlerinden biri Ayvalık. Giderseniz, Ayvalık tostu yemeden dönmeyin...

BONUS: Ege'nin En Tatlı Köylerinden BİRGİ

Sıradaki destinasyonumuzun sahile kıyısı olmasa da, misler gibi doğası ve tarihi var. Ve tam olarak deniz kıyısı olmasa da Ege sahillerinde yer alıyor, yalan değil... :) Eğer "deniz tatili olmasa da olur, biraz şehirden uzaklaşmak istiyorum" derseniz Birgi tam da aradığınız şipşirin Ege köylerinden biri ve sakinlik arayanlar için en güzel tatil yerlerinden olmaya aday.

Birgi, İzmir'in Ödemiş ilçesine bağlı olan turistik kasabalardan biri. Doğal güzellikleri ve tarihi sayesinde 2012'de UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi'ne eklendi. Aslında o çevrede yaşamayan veya daha önce orada hiç bulunmayanların adını bile duymadığı beldelerden biriydi Birgi. UNESCO ile gündeme gelmesiyle gereken önem verilmeye başladı. Frigler, Lidyalılar, Persler, Romalılar ve son olarak Osmanlıların bulunduğu Birgi'de de gezilip görülecek birçok tarihi kalıntı var. Çakırağa Konağı, Birgi Surları, Ulu Cami, Aydınoğlu Hamamı bunlardan sadece birkaçı.


BİZE YAZIN <3 

Ege sahilleri elbette ki bu liste ile sınırlı değil. Hatta her başlık altında bahsedilmeye değer o kadar çok doğal güzellik var ki... Her biri için ayrı ayrı yazmak gerekiyor. Şimdilik aklıma gelen, benim de gezdiğim en güzel tatil yerlerinden birkaçını derleyerek sizler için en güzel Ege sahilleri listesini oluşturmaya çalıştım. Eğer bu listeye ek yapmak isterseniz yorum ile görüşlerinizi bildirebilirsiniz. Bu yaz ister Ege sahillerinde, ister ülkenin bambaşka bir köşesinde şahane bir tatil geçirmenizi dilerim!

Son olarak...

Yeni yazılar, gezi ipuçları, yeni seyahatler ve dahası için hem Valizim'in Instagram hesabından hem de bireysel hesabımdan paylaşımlarda bulunuyorum. Dilerseniz aşağıdaki linklerden takip edebilir, bizimle iletişim halinde kalabilirsiniz! :)

Diğer Yazılarımız: 

1- Türkiye'nin En Güzel 15 Plajı

2- Akdeniz'deki Mavi Bayraklı Plajlar

BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN: 

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!