İlk 2009'da Disneyland'e gitmiş, buraya deli olmuştum. Sonra 2016, 17 ve son olarak 2018'de tekrar tekrar kendimi burada buldum. Yaz dönemine denk geldiğimde "1 bilete 2 park" kampanyası ile normalde tek park için vereceğim ücrete, 2 park giriş hakkı kazandım. Böylece hem Paris Disneyland Park, hem de yetişkinlere daha çok hitap eden Walt Disney Studios bölümlerini ziyaret ettim. Sonra aslında bu stüdyo kısmının o kadar da eğlenceli olmadığını anladığım için, yine tek park seçimime döndüm. Şimdi tekrar fırsatım olsa yine giderim, doğruya doğru!

Disneyland Paris biletini nereden almalı?

Bir önceki Disneyland bileti nasıl alınır başlıklı yazımda detaylı olarak anlatıyorum fakat yine de hatırlatayım. Biletinizi giriş kapısından veya Disney Store'lardan değil de, gitmeden önce internet sitesinden almanızı öneririm. Girişte veya Disney mağazalarında biletlerin en yüksek fiyattan satıldığını unutmayın. Ayrıca Paris'e gidiş tarihleriniz belliyse, yine yazımda bulabileceğiniz bilet takvimine bakarak bilet ücretlerinin en düşük olduğu günü tercih edebilirsiniz.

Eğer Paris'te 1 hafta geçirecekseniz, öncelikle fiyat takvimine bakın ve biletlerin en ucuz olduğu günü seçin derim. Ve de sabahtan akşama Disneyland'de olacağınız için, o günü yok sayın.

Disneyland Paris'e ne zaman gitmeli?disneyland-paris-giris

Özellikle geride bıraktığımız Ağustos ayı, yaz dönemi boyunca hafta sonları fiyatların en yüksek olduğu zamanlar. Yani Disneyland Paris'in sezonu. Hafta sonu sadece turistler değil, Paris'li aileler de parka geliyor ve kelimenin tam anlamıyla izdiham yaşanıyor. Hem kalabalığı atlatmak, hem de daha uygun fiyatları yakalamak adına Disneyland Paris'i hafta içi ziyaret etmek en iyisi gibi.

Mevsim olarak ise yaz kış fark etmez, bence her mevsimde ve havada gidilebilir. Yukarıda bahsettiğim gibi, sanki kışın soğuğunu unutturmak için daha da bir çaba gösteriyorlar ve başarılı da oluyorlar. Biraz üşüyünce veya sıcaktan bunalınca mağazalara, kafelere girip ısınmak/serinlemek gibi bir şansımız var neyse ki.

Disneyland Paris’e saat kaçta gitmeli?

Hafta içi ya da hafta sonu fark etmez, eğer sezonda gidiyorsanız park çok kalabalık olacaktır. Bu yüzden bence en geç sabah 10-11 gibi parka giriş yapmak gerekiyor. Eğer erken kalkmayı seviyorsanız tam açılış saati 10'da parkta olacak gibi kendinizi ayarlayabilirsiniz. 

Epey büyük bir alanda onlarca büyük oyuncak ve bu oyuncakların önünde upuzun kuyruklar oluşuyor. Aslında mekanın büyüklüğünden çok, oyuncakların önünde oluşan giriş sıraları insanı yoruyor. Bu yüzden erkenden gidip en çok istediğiniz ve önünde en çok sıra oluşabilecek oyuncaklara erken saatlerde binmeye çalışmak en mantıklısı. Eğer öğleden sonra gelirseniz, kalabalığın en çok arttığı saatlerde vaktinizin çoğu sıra beklemekle geçer. Bu da Disneyland Paris’te yaşamak istemeyeceğimiz bir durum. :)

Disneyland Paris açılış ve kapanış saatleridisneyland-paris-ulasim

Disneyland Park: 10.00 - 23.00

Walt Disney Studios: 10.00 - 21.00

Disneyland Paris'e nasıl gidilir?

paris-disneyland-ulasimi-rer-treni

Paris metro haritası uzmanınız olarak hemen anlatıyorum. Yapmanız gereken kırmızı RER A hattındaki herhangi bir istasyona ulaşmak, trene atlamak ve bu hattın doğu yönündeki Marne-la-Valée durağına gitmek. Durağın ismine dikkat! Bu yönde paralel giden bir hat daha var çünkü. Zaten Disneyland Paris'in olduğu Marne-la-Valée durağının tabelalarında hep bir Mickey Mouse amblemi göreceksiniz. Mickey'i gördüyseniz doğru yoldasınız demektir. Marne-la-Valée'de indiğinizde kalabalığı takip edin, 2-3 dakikalık yürüyüş sonrasında Disneyland'e girmiş olacaksınız.

disneyland-paris-gecis-toreniKısacası şehrin içindeki herhangi bir RER A istasyonundan, son durağı "Marne-la-Valée" olan trene binerek buraya gelebilirsiniz. Benim Paris'te kaldığım otelin konumu açısından, benim için en mantıklı olan önce metro ile Nation durağına gitmekti. Otelimin önündeki 6 numaralı yeşil hattı kullanarak Nation'a ulaştım. Burası çoğu metro hattının son noktası, şehir merkezinin en doğusu. Gidebildiğim son noktaya kadar metro ile gidip buradan trene binmek benim için en mantıklısıydı. Metro+RER rotasını izleyecekseniz, Nation durağını önerebilirim. Fakat siz herhangi bir RER A istasyonuna zaten yakınsanız, direkt trene atlayın ve tek seferde parka ulaşın.

Nation Metro Durağı - RER A Treni Kombinasyonu

Eğer benim gibi önce Nation'a metro ile ulaşacaksanız buraya gelen metro hatları şu şekilde: Yeşil 6, mavi 2, sarı 9, koyu sarı 1 metro hatları ve de tabii ki RER A hattı. Burası dev bir aktarma merkezi. Dev dememin sebebi 5 tane hattın kesişim noktasın olması. Ve ayrıca metro - RER arasında geçiş yaparken istasyonun içinde 4-5 dakika yürüme mesafesinin olması. Bir de normalde Paris metrosunda sıklıkla göremeyeceğiniz yürüyen merdiven ve yürüyen yolları bu istasyonda görebilirsiniz.

Dediğim gibi, burada  RER A hattına ulaştığınızda tavandan sarkan ekranlara bakıp hangi perona gideceğinize ve trenin kalkmasına kaç dakika kaldığını görebilirsiniz. Tren 15 dakikada bir kalkıyor. Eğer Nation'dan gidiyorsanız 35 dakika, daha batıdaki bir istasyondan trene bindiyseniz de maksimum 50 dakikada Disneyland Paris'e ulaşabilirsiniz.

Disneyland Paris'in en önemli anı: Geçit Töreni

disneyland-paris-biletleri

Erken gelmenin dışında unutulmaması gereken ikinci nokta da geçit töreni. Gün boyunca parkın içerisinde dolaşan çizgifilm karakterleri saat 17.00’da şatonun bulunduğu meydandan ana cadde boyunca geçiş yapıyorlar. Bu şüphesiz Disneyland Paris’in en önemli olayı ve kesinlikle kaçırılmaması gerekiyor.

Zaten saat 5’e doğru insanların kaldırımlarda yerlerini aldıklarını göreceksiniz. Zamanı gelince buradan bir yere ayrılmamanızı ve yerinizi almanızı öneririm. Örneğin Walt Disney Studios tarafında gezerken, saati de fark etmeyip bu gösteriyi kaçırmayın.

Geçit töreni akşamüstü 5'te ama akşam saat 7 ve 9’da da tekrardan kısa bir gösteri oluyor. Buz prensesi (Frozen Princess) at arabalarıyla kısa bi geçiş yapıyor ama akşamüstü 5'teki festival gibi olmuyor elbette. Paris Disneyland Park yaz döneminde akşam 11’e kadar açık. Gitmeden önce açılış kapanış saatlerini tekrardan kontrol edin. 

Disneyland Paris'te yiyecek götürebilir miyiz?

disneyland-paris-gecis-toreni

Evet, Disneyland Paris'e giderken yanınızda hazır sandviç, salata tarzındaki soğuk yiyeceklerden veya çikolata, tatlı gibi atıştırmalıklardan götürebilirsiniz. Girişte X-ray cihazından geçiliyor fakat hiçbir sorun olmuyor çünkü parka yiyecek ve içecek sokmak yasak değil. Sadece yiyecek seçimi yaparken hızlı tüketilecek ürünleri tercih etmenizi öneririm.

Mesela sandviç, içecek ve tatlı/yoğurttan oluşan bir öğün sorun çıkarmaz. Ama piknik yapmayı düşünüyorsanız bu hoş görülmez. Böyle bir isteğiniz varsa da parka giriş yapmadan önce göreceğiniz piknik alanında yiyeceklerinizi tüketebilir, sonra parka girebilirsiniz. İçeride sadece fast-food veya dondurma/donut gibi yiyecekler olduğu için, yanınızda kendi tercihlerinize uygun bir şeyler götürebilirsiniz. Ayrıca fiyatların biraz yüksek olduğunu da belirteyim. En azından yanınıza su alabilirsiniz.

 

Disneyland Paris'te Hızlı Geçiş - Fast Pass Nedir?

disneyland-fastpassDisneyland Paris'te bazı oyuncakların önünde hızlı geçiş bileti veren otomatlar olduğunu göreceksiniz. Aldığınız park giriş biletinizin çıktısında yer alan kodu cihaza okutuyorsunuz ve cihazdan, üzerinde uygun bir saat aralığı yazan bilet çıkıyor. Mesela saat 15.00'da bir oyuncağa giriş yapmak istediniz ama çok uzun bir kuyruk var. Gidip fastpass otomatından bilet alarak ilerleyen dakikalarda, bu biletle kuyruğa hiç girmeden direkt içeri girebiliyorsunuz. Örneğin biletinizde 40 dakika sonrası, 15.40 - 16.10 gibi bir saat aralığı göreceksiniz. Bu belirtilen yarım saat içinde biletinizi gidip kullanıyorsunuz. Ayrıca 16.10'dan önce başka bir fastpass alamıyorsunuz, o da kurallardan biri. Zaten gerek de yok, hangi oyuncaktan saat kaçta çıkacağınız belli olmaz.

Tabii ki hiçbir ücreti yok, sadece organizasyonu kolaylaştırmak için böyle bir yöntem bulunmuş. Bu fastpass geçişi her oyuncakta yok ve de gece 11'e kadar süren bir uygulama değil. Saat 6 civarında fastpass'in bittiği oyuncaklar oluyor. Bu yüzden mecburen sıraya girip beklemeniz gerekiyor. Geçerli olduğu oyuncaklardan bazıları Peter Pan Flight, Big Thunder Mountain, Star Tours, Space Mountain ve diğerleri. Ayrıntılı bilgiyi şu linkten alabilirsiniz.

Disneyland Paris Oyuncakları

disneyland-paris-oyuncaklari

Disneyland Paris, farklı temaların uygulandığı dört bölümden oluşuyor. Discoveryland, Fantasyland, Adventureland, Frontierland. Bu dört bölümden de geçen ve parkın etrafında tam tur dönen bir tren var. Şöyle bir genel manzarayı görmek ve de yorulanların dinlenmesi açısından güzel bir alternatif. Eğer adrenalin istiyorsanız önerim Space Mountain(en korkuncu), Indiana Jones(daha az korkuncu) gibi oyuncakları tercih edebilirsiniz.


disneyland-parisBenim favorim
hem adrenalin seviyesi düşük/orta olan, hem de tünelli ve korsan temalı Karayip Korsanları. Burada fastpass yok ve deli gibi bir kalabalık oluyor. Sabah erken saatlerde girmek en mantıklısı.

Fantasyland'de atlıkarınca, uçan fil veya epey yavaş giden kayık gibi bildiğimiz oyuncaklar var. Burada atlıkarıncaya binmek bile çok zevkli. Önünde sıra olsa bile hızlı ilerliyor o yüzden öneririm. Ayrıca oyuncaklar sadece çocuklar için değil, 50-60 yaşındaki yetişkinler bile çocuklarıyla birlikte biniyorlar onu da hatırlatayım. Yakında yazacağım Disneyland Paris oyuncakları inceleme yazısında daha ayrıntılı bilgi vereceğim!

Disneyland Paris ile ilgili yazdığım diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz! Yeni yazılar için Valizim'i Facebook ve Instagram'dan da takip etmeyi unutmayın...

Son olarak...

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar... 

1- Paris Seyahat Planları ile ilgili Tüm Yazılar

2- Paris'te Yemek Yemek - Fransız Mutfağı

3- Paris'in Tarihi Ekseninde Gezi

4- Lyon Gezi Rehberi

Bizi Takip Etmek İçin:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!