Disneyland Paris sadece çocuklar için değil, önce onu bir netleştirelim. İçeride çılgınca eğlenen yetişkinlerin sayısı çocuklardan çok daha fazla. Çünkü buraya gelmeniz için bir çocuğa refakat etmeniz gerekmiyor. Hatta yaşı küçük olan çocukların kullanamayacağı roller-coaster tarzındaki oyuncaklar çoğunlukta diyebilirim. Ve yine yetişkinler için enteresan olabilecek ama ufaklıkların fazla zevk alamayacağı Walt Disney Stüdyoları'nı da unutmayalım.

Hemen araya Ekim 2016'da çektiğim bir Disneyland açılış töreni videosunu bırakayım ve konumuza devam edelim...

Önemli Not...

Seyahatinizi planlarken ve bilet satın alırken mutlaka Disneyland'in sitesindeki fiyatları ve takvimi esas alın. Disneyland Paris giriş ücreti hakkında en güncel bilgiyi kendi sitesinde bulabilirsiniz. Ben de elimden geldiğince Disneyland Paris Biletleri başlıklı yazımdaki bilgileri güncellemeye çalışıyorum. Örneğin Ocak 2018'e kadar bu yazıdaki ücretler geçerli ama sonrasını bilemiyorum... :)

disneyland-paris-bilet-satin-alma

 

Bu yazıda Disneyland Paris online bilet çeşitlerini ve bilet satın alma işleminin adımlarını anlatacağım. Ayrıca Disneyland'e ulaşım hakkında da deneyimlerime ve araştırmalarıma dayanarak bilgi vermeye çalışacağım. Disneyland ve Paris ile ilgili yazdığım diğer yazılarıma da mutlaka göz atın.

disneyland-paris-biletleri

Disneyland Paris'in sitesine şu linkten girebilirsiniz.

Üst menüde Park and Tickets'ın altındaki Park Tickets'tan devam.

İlk aşamada kaç günlük bir Disneyland Paris turu istediğiniz soruluyor. Disney dünyasında 1 günden daha uzun zaman geçirmek istiyorsanız "Multi-day" seçeneği üzerinden 2-3-4 günlük biletlere yönelebilirsiniz. Multi-day'in dışında otelde konaklamalı programlar da satışa sunuluyor. Bence Disneyland'de eğlenmek, alışveriş yapmak, Walt Disney karakterlerinin dansını ve geçit törenini izlemek için tam 1 gün makul bir süre. (Tabii geçit töreninin özellikle yaz dönemlerinde akşamüstü 17 sularında gerçekleştiğini unutmayın.) Sabah girip akşam kapanış saatinde çıkarsanız, 1 gün yeterli gelir bence. Çoğunluğun tercihinin de bu yönde olduğunu düşünerek "1 Day" seçeneğine tıklıyorum.

2018 itibarıyla bu kısma "shuttle and dated tickets" seçeneği eklenmiş. Yani Disneyland'e servis hizmeti sunulan bilet türünü de bu aşamada seçtiriyor. Ben gereksiz görüyorum servisi çünkü ulaşım gayet basit.

İkinci soruya geçiyoruz... İkinci aşamada artık hangi tarih aralığında gideceğiniz soruluyor. Kesin bir gün seçmeniz gerek. Burada bazı günlerin farklı renklerde olduğunu göreceksiniz. Ben ucuz olan bilet türü ile tarihleriniz uyuşuyorsa, o günleri tercih etmenizi öneriyorum. Biraz karışık anlatmış olabilirim ama takvimi incelerseniz siz de anlayacaksınız. Bazı günler, Disney'in pahalı günleri. Yaz döneminde bazen 1 ay boyunca sadece pahalı biletlerin satışa sunulduğunu görebilirsiniz. Bazen arada kalan haftalarda, özellikle hafta içi günlerinin ucuz olduğunu görürsünüz. Tercihiniz bu yönde olursa çok daha ekonomik olur tabii. Ama tarihlerinize baktığınızda, sadece pahalı biletin satışta olduğunu görürseniz de yapacak bir şey yok. Biletlerin isimleri mini, magic, maxi gibi farklı farklı ama hepsi aynı parka girişi sağlıyor. İsimlerin farklı olmasının sebebi, sadece bazı zamanlarda daha yüksek ücrete satıyor olmaları. Yoksa hepsi aynı bilet.

  • Eğer gidiş tarihiniz kesin değilse açık bilet alıyorsunuz. Gidiş tarihiniz kesin ise biraz daha düşük ücretli biletlerden faydalanabilirsiniz kısacası.

3. soruda göreceğiniz gibi Adult (yetişkin) +12 şeklinde belirtilmiş. 0-12 yaş üstü yetişkin sayılıyor ve yetişkin bileti almanız gerekiyor. Duyduğuma göre yaş konusunda çok sıkı bir denetim yok ama eğer şüphelenilirse kimlik sorulabiliyor. Çocuk ise 3-11 yaş arası kabul ediliyor. 3 yaşın altı ise ücretsiz.

  • 1 gün / 1 park veya 1 gün / 2 park gibi seçenekler var. Dönemsel kampanyalar da sunabiliyorlar, aşağıda bahsedeceğim.

Disneyland Paris Biletleri 2018

1- MAALESEF ŞU SIRALAR OLMAYAN YAZ DÖNEMİ BİLETİ - Summer Ticket Special Offer

2016 ve 2017'de bu kampanya vardı. Bu yaz da tekrarlanabilir. Yaz dönemi biletleri çıktığında, belli olacaktır. Sürpriz bir şekilde bu kampanya tekrar yürürlüğe girerse, bence kaçırmayın. Tek park ücretine, 2. parkı da gezme şansı tanıyan bir bilet türü bu. Bana göre ikinci parkta (Walt Disney Studios) fazla atraksiyon olmasa da, oraya kadar gitmişken girip bir tur atmak fena olmaz...

2- EN ESNEK DİSNEYLAND PARİS BİLETİ: Ticket SUPER MAGIC FLEX

Stay flexible and come at a time that suits... Yani "esnek bilet alın ve size uyan bir zamanda gelin" demişler. Hangi tarihte gideceğinize karar veremiyorsanız esnek bilet satın alabiliyorsunuz. Yukarıdaki seçeneklerden daha pahalı tabii ki. Hatta çok daha pahalı.

Bütçe sorununuz hiç yoksa, Paris'te de uzun süre kalacaksanız ve "ne gün giderim bilmiyorum" diyorsanız bunu alıp geçebilirsiniz. Bu en pahalı bilet türünü sanıyorum kapıdan da satın alabiliyorsunuz. Yani şart değil... Ama size kalmış.

Tekrar hatırlatıyorum, bu bilet türünü kapıdan satın almanız mümkün. Ticket MAGIC FLEX seçeneğinin 2 türü var. 1 günde 1 park veya 1 günde 2 park. Fiyat da seçiminize göre değişiyor. Satın aldığınız tarihten itibaren geçerli. Bu kampanyalarla çok oynanıyor, her sezon başka biletlerin sunulduğu oluyor. O yüzden, ben bu bilet türünden bahsetmiş olmak için yazıyorum, fakat siz baktığınızda belki de göremezsiniz.

disneyland-biletleri

3- Disneyland Paris - Tarihi Belirli Olan Biletler (Choose when to arrive and save!)

Bence asıl bizi ilgilendiren kısım burası. Eski site tasarımında "Choose when to arrive and save!" demişlerdi. Şimdi zaten daha ikinci aşamada size soruyorlar tarih belli mi diye. Eğer belli bir tarih girdiyseniz, doğru yoldasınız. Disneyland takvimine bakıyorsunuz.

Eğer siz Ekim ayında haftaiçi bir gün gidecekseniz, büyük ihtimalle en ucuz olan mini biletten alabiliyorsunuz. Veya en soğuk zamanlarda gidiyorsanız Disneyland Paris giriş ücreti elbette ki düşük olacak... En pahalı dönem temmuz ve ağustos ayları. Bu dönemde özellikle hafta sonu gidecekseniz, en pahalı bileti satın almak zorundasınız. Fiyatlarla ilgili detaylı bilgi içeren şöyle bir yazı yazmıştım ama, sanırım site tasarımı değiştikten sonra, fiyatları güncel tutamadım. :/

Gidiş tarihinizi kesinleştirip takvime bakıp bu tarihi buluyorsunuz ve o günün hangi renkle ifade edildiğine bakıyorsunuz. Renge göre de Mini, Magic veya Super Magic bilet türlerinden hangisinin size uygun olduğunu görüyorsunuz. İşte bu kadar basit.

4- Disneyland Paris Bileti ve Shuttle Servisi

Oralara nasıl ulaşacağım? diyorsanız birazdan o konuya da değineceğim. Ama metro ve tren kullanmaktan hoşlanmıyorum derseniz bu bilet türü tam size göre olabilir. (Ama yine de ben RER treni ile ulaşmanızı tavsiye ediyorum! Son derece pratik.)

Kasım 2016'ya kadar geçerli olan hem 2 parka giriş hem de shuttle servisini içeren biletin ücretleri şöyle: Yetişkin 99 euro, çocuk 94 euro. 1 günde tek park seçeneğinin ücretleri de yetişkin için 89, çocuk için 84 euro.

Buraya gelen shuttle, Gare du nord, Chatelet, Opera, Madeleine gibi şehir merkezindeki önemli noktalarda duruyor. Shuttle'ın bu duraklarda durma saatleri sabah 8.30 ila 9 arasında değişiyor. Dönüş ise akşam 8'de. Sokakta "Disneyland Paris Shuttle bekleme noktası" gibi herhangi işaret olmadığı özellikle belirtilmiş. Detaylı bilgi için bilet satın alma sayfasında ilgili biletin altındaki "more information" kısmına bakabilirsiniz.disneyland-paris

Paris şehir merkezinden Disneyland'e ulaşım hiç de zor değil. Bu yüzden shuttle saatlerine bağlı kalmak ve tüm günü parkta geçirmek yerine toplu taşımayla buraya ulaşmak ve istenilen saatte terk etmek çok daha konforlu olacaktır.

UYARI: Satın aldığınız biletler, en erken satın aldığınız günden 1 gün sonra kullanılabiliyor. Bileti satın alıp aynı gün parka giriş yapamıyorsunuz. En geç 1 gün kala biletinizi almanız şart.

UYARI 2: Satın aldığınız online biletlerin tek tek çıktısını almayı unutmayın. Size gelen mail aracılığıyla her kişi için ayrı düzenlenmiş biletlerin tümünün çıktısını almanız gerekiyor.

Paris Şehir Merkezinden Disneyland Paris'e Ulaşım

disneyland-paris

Paris şehir merkezinden Disneyland Paris'e gitmek için büyük ihtimalle önce metro, daha sonra RER A tren hattını kullanmanız gerekecek. RER A tren hattına yakınsanız tek seferde ulaşabiliyorsunuz. Paris metro haritasının doğusundan bir kesitle Disneyland Paris'in hangi hatta denk düştüğünü göstermeye çalışacağım.

disneyland-paris-metro-ulasim

Bir şekilde Kırmızı RER A hattına bağlanmanız ve bu hatta Marne-la-Vallée Disneyland Paris isimli son durağına gitmeniz gerekiyor. Bu Paris metro olayı kafanızı karıştırıyorsa Paris'te ulaşımla ilgili yazdığım yazılara göz atmanızı öneriyorum. Hem metro bileti türleri, hem 3 günden uzun süre kalacaklar için avantajlı olan sınırsız ulaşım kartı Navigo Kart ile ilgili yazılarıma Paris kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Disneyland Hikayem

Yaklaşık 7 sene önce Disneyland Paris gezim sırasında ilk parkı gezip 2. parka, yani Walt Disney Stüdyoları'nın olduğu parka girmek istemiştim. Fakat stüdyo bölümünün giriş ücreti epey yüksekti ve bu nedenle vazgeçmiştim. Zaten son dakikada kapıdan bilet almak istediğim için normalden de yüksek bir ücret ile karşılaşmıştım.

Bugün bakıldığında ikinci park için uçuk bir meblağ istenmediğini, hatta iki parkın da boş kalmaması için turistlerin promosyonlarla teşvik edildiğini görüyorum. Disneyland Paris giriş ücretleri de, bilet türleri de zaman içinde çok değişmiş tabii. Artık hem en hesaplı seçenek olan online bilet var, hem de Disneyland ve Walt Disney Studios parklarının ikisine de sezon kampanyalarına göre tek bilet ile girilebiliyor. (Bazı zamanlarda bu kampanya var, size denk gelmeyebilir...)

disneyland-paris

Biletinizi mutlaka önceden ve online alın

En hesaplı seçenek online bilet diyorum çünkü yine tecrübelerime dayanarak bir acenta veya herhangi bir kurum aracılığıyla Disneyland Paris bileti almak isterseniz, normalden pahalıya geleceğinden eminim.

Yaşayan bilir. "Önceden almaya gerek yok" derseniz de, parkın kapısına kadar gittiğinizde fiyatı en yüksek olan bileti almak zorunda kalacaksınız, çünkü hesaplı alternatifler sadece online olarak satışa sunuluyor. Bu nedenle biletinizi, gitmeyi planladığınız tarihten en az 10 gün önce internet sitesinden satın almanız en mantıklısı.

Promosyon meselesi ise şöyle: Eskiden her park için tek bilet alınırdı. Amaç oyuncaklara binmek olduğundan tema parkı dolup taşar, stüdyolar ise nispeten boş kalırdı. 2016 Disneyland Paris biletlerine - özellikle yaz dönemine - bakıldığında seçenekler "tek bilete 2 park" promosyonu üzerine yoğunlaşmış.

Bu yazıyı sizlere fikir verebilmek için 2016'da yazmıştım. Daha sonra 2017'de birkaç defa güncelledim. Şimdi 2018'deyiz. Zaman içerisinde site tasarımı değişti, bilet türleri ve fiyatlar elbette ki değişti. Bu yazı tamamen kesin bilgi vermek için olmasa da, fikir vermek için kaldı. Umarım faydası dokunmuştur. :)

Disneyland'e gitmeden önce  Disneyland Paris ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi anlattığım yazıya göz atmayı unutmayın.  Ayrıca bizi Facebook ve Instagram'dan da takip edin!

BU ARADA! Geçtiğimiz ay, yani mart 2018'de Paris'e sanıyorum 7. kez gittim ve bu sefer kısa kısa görüntüler alıp şöyle bir video hazırladım. Hem havanın çok kapalı olması hem de benim çekim/montaj işlerinde pek hassas davranmamam sonucu ortaya birazcık "çamur gibi" görüntüler çıktı doğrusunu söylemek gerekirse... Ama işte napalım. Bırakıyorum videoyu buraya. 

Paris Videom

Yeni yazılar, gezi ipuçları, yeni seyahatler ve dahası için hem Valizim'in Instagram hesabından hem de bireysel hesabımdan paylaşımlarda bulunuyorum. Dilerseniz aşağıdaki linklerden takip edebilir, bizimle iletişim halinde kalabilirsiniz! :)

Son olarak...

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar... 

1- Paris Seyahat Planları ile ilgili Tüm Yazılar

2- Paris'te Yemek Yemek - Fransız Mutfağı

3- Paris'in Tarihi Ekseninde Gezi

4- Lyon Gezi Rehberi

Bizi Takip Etmek İçin:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

 

Görüşmek üzere!