Sadece tatile giderken bir adet bavul hazırlamakla bu iş bitmiyor... Denize giderken yanınıza almanız gerekenlerin de bir listesi var elbet.

Eğer konforunuza düşkünseniz, terliksiz-taraksız yapamam derseniz ufak bir çanta hazırlamak fena olmaz.

Denize giderken giyilecek kıyafet, güneşin altında uzun süre kalınacağı durumlarda cildi koruma, belki yanınıza alacağınız yiyecekler ve daha neler neler... Düşünecek çok şey var! Ama öncelikli olan deniz eşyalarının listesini çıkartıp size sunduk, işte denize giderken unutulmaması gerekenler:

Denize Giderken Alınacakların Listesi

1- Olmazsa Olmaz: Güneş kremi 

denize giderken gerekenler - güneş kremi

Denize giderken unutulan her şeyin telafisi vardır ama güneş kreminin yok. Güneşin altında cayır cayır yanmak istemiyorsanız mutlaka bir tane güneş kremini valizinizde bulundurun veya tatil beldesine gider gitmez satın alın. Denizde yüzerken, plajda top oynarken güneşin etkisi belki hissedilmiyor.

Sanki güneş yakmıyormuş gibi gelse de, ciltteki kırmızılık ve acı kendini akşam saatlerinde belli ediyor. Sırtınıza yoğurt sürecek bir kimseniz de yoksa, siz en iyisi kendinizi emniyete alın. Günlerce ağrısı geçmeyen, cildi kurutan ve kalınlaştıran güneş yanıklarına sahip olmayı kimse istemez. Sadece plajda değil, güneş altında kalınacak her an için güneş kremi kullanmak gerekiyor. Deniz suyuyla bir kez temas ettikten sonra güneşin daha da yakıcı olduğu söylenir. Veya araba kullanırken camdan yansıyan ışınların bir başka yaktığı... Öyle ya da böyle, yaz döneminde öğle saatlerinde dışarıda bulunanlar ciltlerini korumaya özen göstermeli.

https://valizim.com/en-iyi-gunes-kremi-hangisi/

Güneş kremi alırken neye dikkat edilir?

guneş kremiGüneş kremini nasıl seçeceğiz derseniz, uzmanlar 30 ila 50 faktör aralığını öneriyor. Özellikle güneşe karşı cildi daha hassas olan beyaz tenliler, çocuklar ve yaşlılar için 50 faktör tercih edilmeli. Kışın ardından ilk defa güneşe çıkıyorsanız, siz de bu "hassas olan" gruba dahilsiniz demektir. Ayrıca saat 12.00-16.00 aralığında, güneşin en etkili olduğu saatlerde dışarıda bulunacaksanız da yine en güçlü güneş ışınlarına maruz kalacaksınız. Yaş grubuna, cilt yapısına, saate ve güneşe alışkın olma durumuna göre karar vermeniz gerekiyor. Eğer dayanıklı olduğunuzu düşünüyor, biraz da bronzlaşayım diyorsanız yine de en az 30 faktör korumalı güneş kremlerini kullanabilirsiniz. Sonuç olarak denize giderken veya tatile giderken alınacaklar listesinin başında güneş kremi var.

Ayrıca, en iyi güneş kremi hangisi diyorsanız şu yazıma göz atmadan geçmeyin!

2- Islanacağımıza göre, havlu!

denize giderken alınacaklardan biri de havlu

Denizden çıkınca güneşte kururum demiyorsanız, denize giderken havlu almak şart. Sadece kurumak için değil, ayrıca şezlonga veya kuma sermek için de gerekiyor. Denizden çıktığınız anda hava kapanmaya başlamış, güneş batmışsa, hele bir de esiyorsa... İşte o zaman üşütme, hatta ekstrem durumlarda yüz felci gibi ciddi rahatsızlıklar geçirme ihtimali bile olduğundan söz ediliyor. Hem üşümemek, hem kurulanmak, hem de kumsalda keyif yapmak için havlu almak iyi olabilir. Havlunun dışında hasır, mat gibi başka alternatifleri de kuma serebilirsiniz. Ama bornoz değil... Bornoz denize giderken alınacak eşyaların arasında yer almıyor bayanlar baylar. Lütfen.

3-Güneş olacak, hem de çok.

denize giderken alınacaklardan biri de gözlük

Denize sıcak ve güneşli bir havada gidileceğini düşünerek güneş gözlüğünü listeye ekliyoruz. Hem plajda, kumsalda gezerken veya kitap okurken; hem de belki güneşlenirken gerekebilir. Ama dikkatli olun, gözünüzde gözlük takılıyken güneşin altında uyuyakalırsanız neler olabileceğini biliyorsunuz... Bikini izi çıkmasın diye çabalarken, yüzünüzde gözlük izi çıkmasın sonra. :)

4-Denize giderken ayaklarınız yanmasın

Parmak arası terlik - Flip flop

Parmak arası terlik - Flip flop

Eğer denize giderken ayağınızda ayakkabıyla gitmişseniz ve terliğiniz yoksa neler olabileceğini bir düşünün. Çıplak ayakla kumsala girebilirsiniz tabii ama öğle saatlerinde kızgın kumlarda yürümek kolay olmayabilir. Deniz, kum, güneş olan ortamlarda terlik giymek adettendir. Hem kumsalda yürümek için, hem de kalın ve sivri taşlı denize girerken ayağınızı korumak için kullanabilirsiniz. Bir adet parmak arası - flip flop - edinmek hayatınızı kurtaracak.

5-Biraz lükse kaçıyoruz ama... 

plaj duş

Lükse kaçıyoruz ama şampuan ve tarak ikilisi kadınların vazgeçilmezi. Eğer denize girip oradan yola devam edecekseniz mesela... Deniz suyundan anında mahvolabilen saçlar, şampuanla bir yıkamada kendine gelecektir. Tuzlu saçlarıyla gezmek istemeyenler şampuan, tarak, saçı boyalı olan kadınlar için belki saç açıcı bir sprey epey konforu artırıcı unsurlar olur. Denize giderken alınacaklar listesi uzayıp gidiyor gibi görünse de, eğer hazırlıklı olmak istiyorsanız ufak bir çanta hazırlamanız gerekiyor.

Eğer bu 5 maddeyi okuyup küçük bir deniz çantası hazırlamaya karar verdiyseniz, devamını dinleyin... 

6-İkinci gözlük

deniz gözlüğü

Bir tane yetmez, iki olsun. Gün ışığı için güneş gözlüğü varsa, denizin içinde görebilmek için de deniz gözlüğü gerek. Özellikle deniz suyunun tuzlu olması, gözleri suyun içinde açmayı zorlaştırır. Eğer deniz gözlüğünüz varsa, gözleriniz yanmadan denizin içini görebilirsiniz. Tabii balıklardan ve yosunlardan hoşlanmıyorsanız, bu iyi bir fikir olmayabilir.

7-Saç dipleri yanabilir

plaj şapkası

Sadece cildi değil, vücudun belki en önemli kısmı olan başımızı da korumalıyız. Güneş kremi belki yüzümüzü koruyor ama başın ısınması veya saç diplerinin yanmasına engel olamıyor. "Başa güneş geçmesi" yazlık beldelerde en çok karşılaşılan rahatsızlıklardan biri. Bu nedenle uygun bir şapka edinmek şart.

8-Denize giderken ne giyilir? Plajda ne giyilir?

Kulağa saçma gelebilir ama en çok sorulan sorular, plaja giderken kıyafet seçiminin nasıl olması gerektiğiyle ilgili. Herkesin bikini-mayo ile gezdiği bir plaja gideceğinize göre, siz de buna uygun seçim yapmalısınız. Özellikle plaja girip oturacak bir yer bulduktan sonra hemen deniz moduna geçmeniz gerekeceği için, üzerinizden tek seferde çıkaracağınız kıyafetler seçmeniz doğru olur. Denize giderken elbise, etek, şort, tişört gibi basit ve hemen kurtulabileceğiniz parçalar tercih edebilir, serin sulara koşabilirsiniz.

tunikEğer plajda uzun süre vakit geçirecekseniz, ayrıca bir deniz elbisesi de yanınızda götürün. Hem yakınlardaki restoran-kafelere gidecek ve orada vakit geçirecekseniz, özellikle de yemek yiyecekseniz bikininin üzerinde bir kıyafetin olması beklenir. Örneğin otellerde, yemek servisinin olduğu salonlara bikini ve mayoyla girmek yasaktır. Bunun dışında plajda vakit geçirirken vücudunuzu saklama ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu nedenle elinizin altında rahat bir deniz kıyafeti olursa iyi olur. Kadınlar için plajda rahat ve şık olabilecek pareo, tunik veya kaftan modelleri tercih edilebilir. "Pareonun modası geçti" deseler de, elinizdeki pareoyu farklı şekillerde bağlayabileceğinizi unutmayın. Veya plaj konsepti için özel hazırlanmış deniz elbiselerinden de alabilirsiniz, size kalmış. O kadar ince düşünmek istemiyorsanız da, bikini üzerine bol bir tişört de iş görecektir. Islanmasını veya güneş ışığından solmasını umursamayacağınız tişörtleri tercih ederseniz sonra üzülmezsiniz. :)

9- Bir şeyi unutmadık mı?

plaj elbise

Yüzerken ne giyeceğiz? Tabii ki mayo ve bikini olmadan tüm bu hazırlıklar boşa giderdi. Kadınlar için mayo mu yoksa bikini mi? sorusunu cevaplamak başka bir yazıya kalsın. Siz siz olun, bir çanta dolusu deniz eşyası hazırlayıp da mayonuzu evde unutmayın.

10- Acıkırsak?

Eğer denize gidiyorsanız acıkacaksınız o kesin. Hatta "deniz acıktırıyor" geyiği çevirmeden dönmeyeceksiniz, çünkü deniz gerçekten acıktırıyor. Eğer gideceğiniz yer bir plajsa, büyük ihtimalle hemen kumsalda veya yakınlarda kafe/restoranlar olacaktır. En kötü mısır, dondurma satmak için dolaşan arabalarla karşılaşırsınız. Tabii mesela Akdeniz'de bazı plajlarda botla kıyıya yanaşıp içi dondurma ile doldurulmuş kavun satanlar da var ama şans... Siz her şeye rağmen, hemen ısınacak olsa bile yanınıza bir şişe su ve ufak bir atıştırmalık almadan yola çıkmayın.

11- Bebekle Denize Gitmek

denize giderken bebek için alınacaklar

Bebekle tatile çıkmak, hatta denize gitmek bile çok kolay olmayacaktır. Fakat kolay olmayacak diye yazı pas geçmek de olmaz. Eğer bebeğin ihtiyacı olabilecek eşyalar ve giysiler eksiksiz olursa, en azından sizden kaynaklanacak herhangi bir problemi önlemiş olursunuz. Bebekle denize giderken alınacaklardan bazıları şu şekilde:

bebekle denize gitmek

-Kıyafet olarak mevsime uygun tulum, plaja uygun olabilecek elbise-etek veya şort, rahat uyuyabilmesi için pijama, hırka, sandalet veya terlik. Bunlara ek olarak ince bir örtü veya battaniye alınabilir. Denizde veya kumun üstünde vakit geçirirken giyeceği uygun bir mayo ve kurulanması için deniz havlusu/bornozu en gerekli parçalardan. Güneşin altındayken takmak üzere şapka, eğer alışkanlığı varsa güneş gözlüğü alınabilir. Kova takımı, kolluk gibi oyuncaklar şart...

Güneşe karşı en az 50 faktör korumalı güneş kremi de bebekle veya çocukla denize giderken kesinlikle unutulmaması gerekenlerden.

-Bebekle denize gidiyorsanız, denizde oynamak onu da acıktıracaktır. Mama, bisküvi veya meyve gibi ek gıdanın yanı sıra; biberon, suluk, mama önlüğü, kaşığı gibi rahatça yemek yedirmenizi sağlayacak araçları mutlaka alın. Ayrıca fazladan bebek bezi ve deniz bezini de unutmamak gerek, bir de ıslak mendili!

Kadınlar için...

Denize giderken makyaj yapmak

Baştan uyaralım, plaja giderken makyaj yapılması hiç de tavsiye edilmez çünkü hem size zorluk çıkarır, hem de cildinize zarar verir. Eğer denize giderken ağır bir makyaj yaparsanız, mesela akıcı bir göz kalemi ve rimel kullanırsanız, sudan çıktıktan sonra yüzünüz rengarenk bir hal almış olur. Yanınızda makyaj temizleyici de olmayacağına göre... Ayrıca güneşli bir günde denize gidiyorsanız, cildinizi fondöten veya pudra ile kapatmamanız çok daha iyi olur. Güneş kremi sürecekseniz gözeneklerin açık olması şart.

denize giderken makyaj

Eğer yine de makyaj yapmak istiyorum derseniz kaşlarınızı belirginleştirebilir, suya dayanıklı eye liner ve maskara kullanabilirsiniz. Ayrıca denize girmeden önce silebileceğiniz bir dudak parlatıcısı da kullanılabilir. Denize giderken makyaj yapmak yerine aksesuar kullanımıyla görünümünüzü renklendirebilirsiniz belki? Bileklikler, kolyeler, şapka ve rengarenk deniz elbiseleri mesela...

denize-giderken-alinacaklarDenizde saç bakımı ve denize giderken yapılacak saç modelleri

Denize veya havuza girip çıktıkça saçlarınızın kuruduğunu ve sertleştiğini göreceksiniz. Şampuan yeterli olmuyor. Bu yüzden koruyucu - saç açıcı sprey veya argan yağı gibi özel yağlardan faydalanabilirsiniz. Eğer denizde veya havuzda yüzerken önünüze saçlarınızın gelmesinden rahatsız olacaksanız örgü veya at kuyruğu bu sorunu çözebilir. Denize girip çıktıktan sonra saçlar birbirine yapışacağı ve tuzlanacağı için şekil vermek kolay olmayacaktır. Bu durumda ya tepeden topuz yapacak, ya da o saçları açacaksınız. Tuzlu suyu durulayıp akıtıp yumuşatıcı bir sprey yardımıyla yeniden kolay şekil verebileceğiniz bir hale getirebilirsiniz. Bir ıslanıp bir kuruyan saçlarınız için örgü, topuz gibi bir model yapmak yerine pratik çözümleri tercih etmeniz daha avantajlı olur. Toplu saç kurumayacağına, kuruyunca yine denizde ıslanacağına göre... Saçlarınızı ve kendinizi özgür bırakın en iyisi.

https://valizim.com/turkiyenin-en-guzel-plajlari/

  1. En İyi Güneş Kremi Hangisi?
  2. Akdeniz’de Mavi Bayraklı Plajlar Listesi
  3. Türkiye’nin En Güzel 15 Plajı
  4. Bikini Üstüne Giyilen Pareo Modelleri

Yeni yazılar, gezi ipuçları, yeni seyahatler ve dahası için hem Valizim'in Instagram hesabından hem de bireysel hesabımdan paylaşımlarda bulunuyorum. Dilerseniz aşağıdaki linklerden takip edebilir, bizimle iletişim halinde kalabilirsiniz! :)

Instagram: @ecemhep