İtalya'nın kuzey batı sahilinde, kayaların üzerine kurulmuş 5 balıkçı kasabası... Pastel tonlardaki Ortaçağ yapıları, lezzetli yemek ve içkiler, yaz ya da kış fark etmeksizin her daim ortama canlılık katabilen plajlar... İşte geçtiğimiz mayıs ayında hem bu şahane yeri, hem de Como Gölü gibi İtalya'nın kuzeyindeki doğal güzellikleri görmek üzere Kuzey İtalya planımızı yaptık ve yola çıktık... Bu bizim ailece -4 yetişkin olarak- yaptığımız 2. İtalya turu oldu. Bir önceki turumuzda ise Roma, Floransa, Pisa, Venedik, yani klasik İtalya rotasını tamamlamıştık.

Cinque Terre'nin Özelliği Ne?

Tabaklardan fırlayan deniz ürünleri, nefis içkiler, renkli binalar, son derece rahat ve neşeli insanlar... Bunlar Fransız ve İtalyan Rivierası'nın alışılagelmiş manzaraları olabilir, fakat Cinque Terre'nin doğallığı ve güzelliği onu UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne taşımış. Denize dimdik inen kayaların üzerine kurulmuş 5 kasabadan oluşuyor Cinqueterre. Otomobilin yılın büyük bir bölümünde kullanılamadığı, ulaşımı sağlamak için eski tren yollarını ya da patikaları kullanmanın mecburi olduğu, dış dünyadan izole edilmiş, çekici bir turistik lokasyon. 

Cinque Terre Nerededir?

Sorunun en genel yanıtı, ülkenin kuzey batısındaki Ligurya Bölgesi'nde. Bu 5 kasabanın haritadaki yerini tarif etmek gerekirse, Cinque Terre İtalya'nın kuzeyinde ülkenin en büyük liman kenti olarak bilinen Cenova ile, pek de bilinmeyen La Spezia kentleri arasında kalıyor. Floransa, Bolonya, Pisa gibi turistik açıdan popüler İtalyan şehirleri de buraya epey yakın. Aşağıdaki görselde La Spezia şehrinin üstündeki "Monterosso" 5 kasabadan biri.

Cinque Terre'ye Nasıl Gidilir?

Cinque Terre'ye ulaşmanın birkaç yolu var. Bunlardan ilki ve bizim tercihimiz; tren yolculuğu. Cenova ya da Bolonya gibi İtalya içi noktalardan olduğu gibi, İsviçre ya da Fransa gibi komşu ülkelerden de tren ile La Spezia şehrine kolaylıkla ulaşmak mümkün. Avrupa içi, ülkeden ülkeye seyahat etme konusunda tecrübeliyseniz zaten bu kısmı hiiiç anlatmama gerek yok. :)

Cenova'dan 1,5 saat 

Biz Cenova'da konakladığımız için, buradan trene binip 1,5 saatlik yolculuğun sonunda ilk Cinque Terre kasabası olan Riomaggiore'ye ulaşabildik. Cenova'da tercih ettiğimiz otelimiz Principe Tren İstasyonu'nun tam karşısında olduğu için öncelikle buradan trene binip 5-10 dakika gittikten sonra, Cenova'nın daha merkezi olan istasyonu Brignole'ye ulaştık. Burada aktarma yaparak La Spezia yönünde giden trene bindik. Bu arada biletlerimizi sabah kahvaltısında satın alıp 1 saat içinde hazırlanıp otelden çıktık. 

Tatile çıkmadan önce tüm biletleri satın almalı mı?

Corniglia kasabası...

Genellikle seyahate çıkmadan önce tüm ulaşım ve eğlence biletlerimizi satın alıp qr kodlarını telefonlarımıza kaydederiz, fakat 1 haftayı bulan/aşan rotalarda artık son günleri esnek bırakmayı deniyoruz. Bu nedenle de son günlerdeki programların yerlerini değiştirme, iptal etme opsiyonu bizde kalsın diyerek Cinque Terre dahil bazı biletleri önceden satın almamıştık. Yoğun programlarda, ilk 3-4 günün ardından yorgunluk başladığı için son günleri hem modumuza hem de hava durumuna göre o günün sabahında erkenden planlayıp, biletleri satın alıp yola çıkıyoruz.

Bu yaklaşım bazı zamanlarda avantajlı olsa da, yine de ben her şeyi önceden satın alma taraftarıyım; çünkü Cinque Terre'ye dönecek olursak, 2 gün arayla tren biletlerini kontrol ettiğimde günden güne bazı seferlerin dolduğunu bizzat gözlemledim. Tatilde esnek davranmak mı yoksa tatile çıkmadan önce tüm biletleri almak mı daha iyi, ben de bilemiyorum... Tercih sizin. :) 

Komşu ülkelerden bile Cinque Terre'ye ulaşım kolay 

Cinque Terre'ye gitmenin ikinci yolu ise tahmin edebileceğiniz gibi otobüs. Yine flixbus gibi İtalya içi/civarı seferleri olan otobüs firmalarını kontrol etmeniz gerekecek. Örneğin İsviçre-Zurich'ten hareket edip La Spezia'ya varan Flixbus seferleri mevcut, yani buraya Fransa'dan, Avusturya'dan vesaire gelmek imkanlar dahilinde. Eminim İtalya içi seçenek daha fazladır, fakat dediğim gibi ben treni tercih ettiğim için otobüslerin konforu nasıldır, otobüs yolculuğu yapmaya değer mi değmez mi çok da bilemiyorum. 

CİNQUE TERRE KASABALARI: RIOMAGGIORE, MANAROLA, CORNIGLIA, VERNAZZA VE MONTEROSSO AL MARE

Cinque Terre'nin ilk köyü, çoğunluğa göre en güneydeki Riomaggiore

Yukarıdaki görselde, harita üzerinde Cinque Terre'nin 5 kasabasını işaretledim. İlk köy pek çok kaynakta en güneydeki Riomaggiore olarak kabul ediliyor ama siz başka yazılarda ilk köyü Monterosso al Mare olarak da görebilirsiniz. Bana göre de ilk köy Riomaggiore ve oradan başlamanızı tavsiye ederim. :) 

Kuzey-güney ekseninde sıralanmış bu 5 kasabayı gezmenin birkaç yolu var. İster gün boyu geçerli olan ulaşım kartından satın alıp bu kasabalar arasında dilediğiniz kez, ileri-geri fark etmez, dilediğiniz yönde trene binerek ulaşımınızı sağlayabiliyor, isterseniz de patikaları kullanarak toplamda 12 kilometrelik rotayı kendiniz yürüyerek tamamlayabiliyorsunuz.

Ulaşım kartı satın almadan olmuyor... 

Bu arada yürümeyi tercih ederseniz yine ücretli kart satın almanız gerekiyor, bu kart tipinin ismi Cinque Terre Card. Ben bu kart tipi için aşağıda "Trekking kart" diyeceğim. Treni kapsayan kart tipinin ismi ise Cinque Terre Card Train (Treno). Karışıklık olmasın. :) 

Cinque Terre Ulaşım Kartları

1- Tren Kartı 

Bu kart en kuzeydeki Levanto'dan, en güzeydeki La Spezia şehirleri arasında geçerli. 5 kasaba da zaten bu iki şehrin arasında kalıyor. Kart sayesinde istasyon etrafında Wifi'dan yararlanabiliyor, WC'leri kullanabiliyorsunuz.

1 günlük Cinque Terre Tren Kartı sezon dışında 13 Euro - yüksek sezonda 16 Euro

2 günlük Cinque Terre Tren Kartı sezon dışında 23 Euro - yüksek sezonda 29 Euro

Sezon dışı dediğim tarihler 2 Kasım - 31 Mart aralığı. Sezon da nisandan ekim sonuna kadar olan süreç. Bu fiyatlar yetişkin için geçerli. Çocuklar için olan biletler, neredeyse yetişkin bilet fiyatının yarısı gibi düşünebilirsiniz. 0-4 yaş arası ücretsiz.

2- Trekking Kartı

Bu kart tipinde de Wifi ve WC kullanımı mevcut. Ayrıca patikalar arası otobüs kullanımı da ücretsizmiş, fakat bu konuda bilgim yok. Dilerseniz detayları cinqueterre.eu sitesinden inceleyebilirsiniz.

1 günlük Cinque Terre Trekking Kartı 7,50 Euro

2 günlük Cinque Terre Trekking Kartı 14,50 Euro

Yine yukarıda olduğu gibi çocuklar için fiyatlar neredeyse yarısı gibi. Yine 0-4 yaş arası ücretsiz.

Spor yapmak için ideal

Bazı turistler burayı hem kültürel gezi hem de outdoor aktivite olarak değerlendiriyor. Yani kasabalar arası trekking patikalarını kullanarak geziyorlar. Bazıları, özellikle lokaller için de burası öncelikli olarak trekking rotası ve bu amaca uygun kıyafet ve ekipmanlarla gelebiliyorlar. Hatta meraklıları için Portofino ve Cinque Terre trekking turları yapılıyor. Eğer aklınızda bu 5 köyü yürüyerek/tırmanarak gezmek varsa, bu türde bir tura katılabilir ya da bireysel olarak en azından trekkinge uygun bir ayakkabı ve çanta ile gelip patikaları kullanarak 12 kilometrelik rotayı tamamlayabilirsiniz.

Biz mayıs ayının beklenmedik sıcak bir gününde Cinque Terre'yi ziyaret ettiğimiz için, yürümek bizim için bir seçenek değildi... Düşünenler için 5 kasaba arası patikaların mesafeleri şu şekilde: 

Riomaggiore - Manarola arası: 1 km - yaklaşık 20 dakika 

Manarola - Corniglia arası: 3 km -  yaklaşık 1 saat

Corniglia - Vernazza arası: 4 km -  yaklaşık 2 saat

Vernazza - Monterosso arası: 3,5 km -  yaklaşık 1,5 saat

Dolu dolu bir planınız varsa konaklamanız gerekebilir

Bu 4 parkuru da yürüyerek aşmayı, aynı zamanda kasabaları gezmeyi ve son 2 kasabada denize girmeyi düşünüyorsanız büyük ihtimalle 1 tam gün sizin için yeterli olmayacaktır. Özellikle denize girilecek havalarda, güneşin altında yürüyeceğinizi ve yorulacağınızı hesaba katmayı unutmayın. Eğer konaklamak isterseniz, 5 köyde de pansiyon ve otel seçenekleri mevcut. Plaj olan Monterosso ve Vernazza'da seçeneklerin biraz daha fazla olduğunu söyleyebilirim. 

Eğer amacınız denize girmekse, kuzeyden başlayın

Önceliğiniz deniz, kum ve güneş ise en kuzeydeki Monterosso ve hemen yanındaki Vernazza kasabalarında vaktinizin büyük kısmını geçirebilirsiniz. Fakat önceliğiniz çoğunluk gibi turistik gezi ise; en güzel manzaraları görmek, rengarenk sokakları gezmek ve plajları sonraya bırakmak istiyorsanız, en güneydeki Riomaggiore kasabasından başlamak olur. Tam da bizim yaptığımız gibi...

Bir Numaralı Cinque Terre Kasabası: Riomaggiore

Riomaggiore, kendi şarap bağlarından elde edilen şarabı, 11-13. yy kalıntıları ve yüzmek için fazla akıntılı olsa da güneşlenmek için ideal olan minik plajıyla tanınıyor... Fakat benim aklımda burası 'sokak lezzetlerinin adresi' olarak yer etmiş durumda. Cenova'da olduğu gibi burada da take-away (al-götür) deniz ürünleri epey seviliyor. Turistik gezi yaparken bir paket dolusu enfes kalamar, karides, midye kızartması yiyerek sokaklarda dolaşabilmek, keyfi ikiye katlayan etkenlerden!

Bu şekilde sanırım Cinque Terre'de ne yenir sorusunun yanıtını vermiş oldum. Bizim tercih ettiğimiz mekanın adı Tutti Fritti'ydi, tavsiye ederim. :) Bana göre Cinque Terre'de yemek, take away deniz ürünleri ama tabii ki 5 köyde de çok hoş restoranlar ve kafeler mevcut. 

Aşk Yolu: İlk iki kasabayı birbirine bağlayan patika

İlk kasaba Riomaggiore'nin bir özelliği de Via dell Amore, yani 'Aşk Yolu' isimli patikayla ikinci kasabaya bağlanıyor olması. Hem yaklaşık 1 kilometrelik kısa bir parkur olması hem de hoş bir manzaraya sahip olması sebebiyle ünlenen bu patikanın maalesef bakımda olduğunu öğreniyoruz. Biz de birkaç ara sokakta dolaşıp denize şöyle bir bakıp vakit kaybetmemek adına hemen trene atlıyoruz ve ikinci kasabaya doğru hareket ediyoruz. Deniz ürünlerinin en bol servis edildiği dükkanın adını aklımıza yazdıktan sonra, buraya daha sonra geri dönmek üzere tabii... 

İki Numara: Manarola

İkinci durağımız: Manarola... Dev bir kayanın tepesinde kurulu pembe sarı tonlarındaki evler ve hemen altında uzanan masmavi bir deniz...  İşte internette Cinque Terre araması yaptığınızda karşınıza çıkan görüntü bu ve bu manzara, Manarola kasabasının tepeden görünüşü.

En etkileyici manzara Manarola'da

En güzel İtalyan kasabaları listelerinden eksik olmayan Manarola, İtalyanların sevgilisi Aperol Spritz yudumlayıp manzarayı izleyebileceğiniz ve fotoğraf çekebileceğiniz en ideal lokasyon. Farklı açılardan manzarayı görüyor ve üçüncü kasabaya doğru yola çıkmak üzere tren istasyonuna geri dönüyoruz.

İlk iki Cinque Terre kasabası, tren istasyonuna çok yakın mesafede kurulu rengarenk yapıları ve masmavi deniziyle büyülüyor, evet... Fakat her şeye olduğu gibi bu muhteşemliğe de gözlerimiz kısa sürede alışıyor. "Üçüncü kasaba da mı acaba böyledir?" sorusu aklımızda, üç numaralı kasaba Corniglia'da trenden iniyoruz. İndiğimiz anda anlıyoruz ki, burası 'biraz' daha farklı.

Üçüncü Kasaba: Corniglia

Corniglia kasabası, gözümüzle gördüğümüz en yüksek noktada, dağın tepesinde bizi bekliyor. Uzaktan bakınca kalabalığın inip çıktığı, tepeye doğru uzanan merdivenler ilk anda o kadar korkunç görünmese de, güneşin altında epey zorlayabiliyor.

Corniglia kasabasına ulaşmak = Yüzlerce basamak

Merdivenleri çıkıp nefes nefese ulaştığımız Corniglia kasabası, bir yandan uçsuz bucaksız denizin maviliğini bir yandan da komşu dağların tepelerindeki bitki örtüsünün yeşilini bir arada gösterdiği için epey heyecan verici bir manzaraya sahip.

Arnavut kaldırımları, çiçekler, sevimli dağ evleri, minik kafeler ve dondurmacılarla dolu, tatlı bir İtalyan kasabası Corniglia. Artık son 2 kasabayı görmek üzere inişe geçiyoruz, fakat bu sefer yürüyerek değil, zirve ve tren istasyonu arası sefer yapan araçlarla... Evet, merdivenleri çıkmak istemeyenler için tren istasyonuyla zirve arasında gidip gelen shuttle servisi mevcutmuş ve biz bunu tepeye çıktıktan sonra fark ettik! 

 Dördüncü kasaba: Vernazza

Hem coğrafi şekliyle doğal liman hem de gerçek anlamda 'balıkçı kasabası' özelliğini sürdüren tek Cinque Terre kasabası.  İstasyondan inip sahile ulaşana kadar geçtiğimiz sokaklar; birbirinden güzel evler, hareketli kafe ve barlarla dolu. Deniz kenarına çıktığımızda ise St. Margaret of Antioch Kilisesi, hemen önündeki minik plaj ve çevredeki işletmelerle cıvıl cıvıl bir kasaba Vernazza.

2011'de şiddetli yağmur ve toprak kaymaları sonucu çok büyük zarar gören ve yıllarca olağanüstü hal durumunda kalan kasabada, şu an her şeyin normal seyrinde devam ettiğini görüyor ve son kasabaya doğru yola çıkıyoruz.

 Beşinci ve son durak: Monterosso al Mare

Sahil kesimi boyunca uzanan plajı, müzik sesi yükselen kafe ve barları ile Cinque Terre'nin en turistik noktası burası, fakat hepsi bu değil... Monterosso'nun bir de 'tarihi' tarafı var. Kasabanın en sevilen tarafı ise limon ağaçları ve limoncello içkisi.

Cinque Terre'ye Ne Zaman Gidilir? Hava Nasıl? 

Ben Cinque Terre'yi mayıs ayında ziyaret ettiğimde yaz sıcağıyla karşılaştım, fakat su kolay kolay yüzülemeyecek kadar soğuktu. Cinque Terre'de denize girmek istiyorsanız en güzel zamanlar büyük ihtimalle Ağustos ayı ve Eylül ayının başlangıcı olacaktır. Amacınız Cinque Terre'de outdoor aktivite ise bahar ayları sizin için daha uygun olabilir.

Örneğin Ekim ya da Nisan -yağmura rastlamazsanız- dışarıda daha rahat hareket edebileceğiniz zamanlar olabilir. Geçtiğimiz yıl ekimin ilk haftası Milano-Como'da bulunduğum için, bu dönemde güneşin etkisini kaybettiği ve eylüle göre çook daha rahat yürüyüşün yapıldığını söyleyebilirim.

Son olarak... 

Eğer yolunuz Milano, Cenova ya da Floransa'ya düşerse en azından bir gününüzü ayırarak Cinque Terre'yi görmenizi tavsiye ederim. 

Cinque Terre'de geçirdiğimiz dolu dolu 1 günün ardından bu yazıyı yazdım, fakat burada çok daha uzun zaman geçiren ya da defalarca gidenler yok değil... Eğer eksik gördüğünüz, seyahat planlayanlar için mutlaka belirtilmesi gerektiğini düşündüğünüz detaylar olursa ya da tavsiyelerinizi paylaşmak isterseniz, yazının altına yorum bırakarak diğer okurlara da ulaşabilirsiniz. :) 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: 

1- Como Gölü Gezi Rehberi

2- En Güzel İtalyan Yemekleri

3- Floransa Gezi Rehberi

BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!