Neden Camp Nou bu kadar meşhur? Çünkü sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada en çok sevilen spor dalı futbol. Ve en iyi futbol kulüplerini düşününce de akla ilk gelen FC Barcelona oluyor, sonrasında da stadyumu Camp Nou... Dünyanın en çok gelir elde eden futbol kulübü unvanı hala Real Madrid'de olsa da, Katalanların kazandığı sempati bir başka. Hal böyle olunca Barselona'ya gelen turistler ikiye ayrılıyor; kültürel gezi amacıyla gelenler ve futbol sevdalıları. Fakat ikisi grup da Camp Nou'ya uğramadan dönmüyor.

Futbolla ilgilenmeyenlerin bile yurtdışı gezilerinde futbol kulüplerini ziyaret etmekten, forma, atkı gibi hediyelik eşya almaktan hoşlandığı malum. Bu nedenle Barselona'ya gidenlerin görmesi gereken noktalardan biri de Camp Nou diyebiliriz. Oralara kadar gitmişken dünyanın en meşhur takımını ziyaret etmeden olmaz.

SORU: Camp Nou mu, Nou Camp mı? 

La Liga'nın en önemli takımlarından kabul edilen FC Barcelona, Avrupa'nın da en büyük futbol stadyumuna sahip. Stadyum tüm dünyada Camp Nou olarak bilinse de, tam ismi Estadi del Futbol Club Barcelona. Peki "Camp Nou" ne demek? derseniz, bu iki kelime Katalanca'da "yeni saha" anlamına geliyor ve stadyum bu ismiyle dünyada popüler hale geliyor. Eğer planlandığı gibi gelecek yıllarda seyirci kapasitesi artırılırsa Avrupa'nın en büyük stadyumu ve dünyanın en büyük 3. stadyumu olacak.

camp nou ulasim

Camp Nou

Nou Camp'ın kapasitesi bir yana, futbol takımının kazandığı hayranlık ve sempati, burayı ziyaret etmenin asıl sebebi. FC Barcelona bir de Arda Turan'ı bünyesine katmışken, meraklıları buraları daha çok ziyaret edecek gibi görünüyor. Tabii sırf maç izlemek için Barselona'ya gidip dönenler de yok değil. Barselona'ya şehri gezmek için değil de futbol maçı izlemek için geldiyseniz fazla uzağa gitmenize gerek yok. Camp Nou'ya yakın bir otelde kalmak en mantıklısı olur.

camp nou ulasim

Eğer sadece Nou Camp değil, FC Barcelona'nın basketbol, hentbol, futsal maçlarının oynandığı Palau Blaugrana ve Mini Estadi Stadyumu'nu da ziyaret edecekseniz tavsiyemizi tekrar düşünün. Fakat gezi programınızdaki ağırlığı şehir merkezine vermek isterseniz, bu bölgeden merkeze ulaşmak en fazla 20 dakikanızı alacağından, merkezde konaklayıp dilediğinizde metroya atlayıp gelmeniz daha mantıklı olur.

Camp Nou'ya ulaşım - Barcelona

Nou Camp'a Ulaşım

Belki önce "Nou Camp’a nasıl gidilir?" sorusundan başlamak gerekiyor. Barselona Uluslararası Havalimanı'na 14 km uzaklıktaki Nou Camp'a hem havalimanından direkt gidişi, hem de şehir merkezinden ulaşımı anlatacağım. Kampı merkezde düşünürseniz, etrafında birkaç metro istasyonu yer alıyor. Bunlardan birinde inip yürüyerek varabilirsiniz. En yakın istasyonlar Les Corts, Badal, Collblanc, Palau Reial veya Maria Cristina. Metrodan çıktığınızda parkların bulunduğu, yani göze daha çok hitap eden rotadan gitmek isterseniz en yakın istasyonlar L3 metro hattındaki Palau Reial veya Maria Cristina durakları.

Ayrıca Palau Reial durağından T1, T2, T3 tramvay hatları da geçiyor. L9S hattında seyahat etmeniz gerekirse, Zona Universitaria metro durağını VEYA L5 metro hattı kolayınıza geliyorsa Badal metro durağını da kullanabilirsiniz. Buradan geçen onlarca otobüs de var ama metro en basiti. Bu kadar çok alternatif varken Nou Camp'a gitmek hiç de zor değil.

Camp Nou'ya ulaşım - Barcelona

Barselona Havalimanından Camp Nou'ya yolculuk

RENFE TRENİ ve METRO - Eğer havalimanındaki RENFE trenine binerseniz, trenin yaklaşık 25 dakika sonra duracağı 2. durak olan Passeig de Gracia durağında inip, hemen oradaki metronun L3 hattıyla Camp Nou'ya ulaşabilirsiniz. Sanıyorum en kestirme yol bu.

Bunun birkaç dakika yürümeli versiyonu için trenden 5-6 dakika daha erken inmeniz gerekiyor. Yani trenin aslında ilk duracağı nokta olan Estacio Sants (veya Barcelona Sants) durağında inip yine aynı isimli Sants Estacio metro durağına birkaç dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz. Hem L3 hem de L5 metro hatlarının geçtiği bu duraktan otelinize en yakındaki istasyona gidebilirsiniz.

Camp Nou'ya ulaşım - Barcelona

OTOBÜS - Şehir merkezine giden Aerobus otobüslerini tercih ederseniz, otobüsün durduğu son durak Plaça Catalunya'da inip 3-4 dakika uzaklıktaki Liceu durağına yürüyüp L3 metro hattıyla Camp Nou'ya ulaşabilirsiniz. Tabii elinizdeki valizler fazla ağır değilse...

TAKSİ - Barselona Havalimanı Nou Camp'a 14 km uzaklıkta olduğu için taksiyle de ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Barselona'da şehiriçi ulaşımla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz Barselona Gezi Rehberi yazımıza mutlaka göz atın. Biz şimdi asıl konumuza dönelim...

Camp Nou'ya ulaşım - Barcelona

Barselona Merkezden Camp Nou'ya Gidiş

Diyelim ki Barselona'nın merkezinde konaklıyorsunuz ve bir gününüzü de Nou Camp'a ayırdınız. Nasıl gideceksiniz? Şehrin merkezi olan meydan Plaça de Catalunya'da veya yakınlarındaysanız, Nou Camp'tan sadece 5 kilometre uzaktasınız demektir. Göze alırım derseniz yürüyün! Ama yolu bulmak biraz zor olabilir. Harita bilgime güvenmiyorum, yürüyemem derseniz çare metro. Katalunya Meydanı'ndan geçen metro hattı L6 ve L7, yani işimize yaramıyor. Bu nedenle Les Rambles Caddesi'nden limana doğru birkaç dakika yürüyün. Liceu durağına, yani L3 metro hattına ulaştıktan sonrası kolay. FC Barselona stadyumlarına en yakın konumdaki Palau Reial veya Maria Cristina duraklarından birini tercih edebilirsiniz.

Camp Nou'ya ulaşım - Barcelona

Camp Nou'da neler var?

İçeride ne var derseniz, müze ve stadyum var diyebiliriz. Müze bölümünde takımın kazandığı  bütün kupalar, ödüller, madalyalar sergileniyor. Stadyum genelinde soyunma odası, basın tribünü, yedek kulübesi gibi bölümleri gezebiliyor, rahatlıkla fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Ayrıca sevdiğiniz futbolcuyla yan yana çekilmiş fotomontajlı fotoğrafınızı da hazırlatabilirsiniz. Tabii bunların bir bedeli var. Camp Nou giriş ücreti 20 ila 25 euro arasında değişiyor. Bu ücreti verdiğinizde stadyuma ve müzeye giriş yapabiliyorsunuz.

camp nou ulasim

CAMP NOU'da maç keyfi bir başka oluyor...

O yüzden gittiğinizde boş stadyumu gezip eliniz boş dönmeyin. Tabii bir de müze filan var ama maç izlemek kadar zevkli olmaz. Futbolla arası olmayanlar bile Barselona gibi futbol takımıyla bütün dünyanın ilgisini çekmeyi başarmış bir şehre geldiğinde maçlara merak duyabilir. En azından "FC Barcelona'yı özel yapan ne?" diye düşünebilir. İşte bu sorunun yanıtı bence en iyi Nou Camp'ta maç izleyerek alınır.

 
Camp Nou'ya ulaşım - Barcelona

Camp Nou Yakınındaki Oteller

Camp Nou'nun etrafındaki otellerin isimleri maç moduna girmenize yardımcı oluyor. İsminde "Camp Nou" geçen onlarca otel veya "Barça Lovers" mesela... Stadyumun etrafında genelde kaliteli 4 veya 5 yıldızlı oteller var. Gecelik ücretleri çok uçuk olmayan iyi oteller bulmak mümkünken, "sadece uyumak için gideceğim" diyenler için de iyi alternatifler var. Hem stadyuma, hem de metroya yakın olan otelleri incelemek en mantıklısı. CAMP NOU Yakınındaki Oteller yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu yazıyı diğer Barselona ve futbolseverler de okusun derseniz, paylaşmaktan çekinmeyin!

Ve son olarak: Camp Nou 3d görüntüleri... 

Barselona'ya gitmeden, yapmanız gerekenlerden biri de eksiksiz bir valiz hazırlamak. Yolculuk öncesi valizinizi hazırlamanıza yardımcı olalım. Yukarıdaki “Valizimi Hazırla” seçeneğinden gezi sürenize, mevsime, seyahat amacınıza göre özelleştirilmiş otomatik valiz listesi çıkartabilirsiniz.

Barselona hakkında yazdığım diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

Herkese iyi tatiller!