Büyükada'ya günübirlik ya da hafta sonu kalmak için geldiğinizde yemek yiyebileceğiniz belli başlı yerler var. Bunların içerisinde minik kafeler ve lokantalar da var, deniz kenarında bir tık daha lüks olan restoranlar da... Büyükada dondurmacılarını ve pastanelerini de atlamak olmaz. Büyükada'da ne yenir diyenler için alternatifleri öncelikle kahvaltı, öğle ve akşam yemeği şeklinde ayıracağım. Daha sonra bölge bölge de inceleyebiliriz.

Büyükada'da Kahvaltı

Büyükada'da kahvaltı yapabileceğiniz, orijinal olarak "kahvaltıcı" denebilecek yalnızca birkaç tane mekan var. Eğer sadece kahvaltı üzerine yoğunlaşmış bir işletmeyi tercih edecekseniz, bunun için de önerilerim olacak.

Bunun dışında, Büyükada çarşıda sabah kahvaltısı için en çok rağbet gören mekanlar, börekçiler oluyor. Eğer çay + börek gibi bir kahvaltı menüsünden hoşlanıyorsanız, çarşıdaki börekçilere göz atmanızı öneriyorum. Sabahları tıklım tıklım oluyorlar. Ayrıca bazı kafe ve lokantalarda da kahvaltı servisi olabiliyor.

Büyükada'da kahvaltı mekanı önerisi isteyenlere...

Yine geçenlerde internette yaptığım Büyükada'da ne yenir araştırmamın sonucunda rastladığım ve bisiklete atlayıp gittiğim Ada Kahvaltı, büyük oranda memnun kaldığım bir mekan oldu. Fiks menülü, sınırsız kahvaltılı, çarşının hemen yanındaki bu mekan eğer ilginizi çekiyorsa Ada Kahvaltı başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Börekçi ve kahvaltı servisi olan kafe/restoran önerilerimi de yakında paylaşacağım.

Büyükada'da Öğle Yemeği

Çarşıdaki yemek alternatifleri

Büyükada'da öğle yemeği için çok sayıda alternatif var. Eğer çarşıda olacaksanız, esnaf lokantaları, balık&et lokantalarını tercih edebilirsiniz. Deniz kıyısındaki restoranları akşam yemeğine saklarsınız diye düşünüyorum. Ayrıca Sultanahmet Köftecisi, Domino's gibi birkaç bilindik marka da adada mevcut.

Lunapark Meydanı'nda yemek 

Faytonların çıktığı, Aya Yorgi'ye çıkan dik yokuşun başladığı Lunapark Meydanı'nda Lunapark Restoran da iyi bir alternatif olabilir. Eğer Büyükada manzarasını görmek için en tepeye, Aya Yorgi'ye kadar çıkamayacaksanız, Lunapark Restoran'ın manzarası da oldukça güzel.

Aya Yorgi'de yemek 

Benim hem öğle yemeği hem akşam yemeği için en sevdiğim mekan elbette ki Aya Yorgi tepesindeki lokanta. 2 çeşit ızgara, birkaç çeşit meze ve aperatif seçeneği sunan bu lokanta, gerek en tepeden hem İstanbul hem de adalar manzarasıyla, gerekse nefis yemekleri ve meşhur papaz şarabı ile gidilmeye değer. Hatta bence Büyükada'ya gitme sebeplerinden bile olabilir.

Büyükada'da Akşam Yemeği

Şık alternatifler:

Şu ana kadar önerdiğim mekanların çoğu elbette ki akşam yemeği için de tercih edilebilir. Özellikle çarşıdaki lokantalar... Eğer özel bir akşam yemeği olsun isterseniz, adanın en şık mekanları tabii ki de iskelenin devamındaki balık restoranlar. Şık dediysem, boğazdaki restoranlar gibi değil elbette.

Normal alternatifler:

Eğer sıradan bir yemek yemek istiyorsanız, deniz kenarının bir paralelindeki lokantaları tavsiye ediyorum. Bunun dışında, adanın çeşitli yerlerinde hoş mekanlar da yok değil. Önerilerde bulunacağım...

Büyükada'da dondurma nerede yenir? 

Büyükada'da ne yenir sorusunun yanıtlarından biri de, dondurma! Tam iskele ile saat kulesi arasında sıralanan dondurmacı ve lokmacıları siz de göreceksiniz ama hangisine gideceğinize karar veremeyebilirsiniz. Ben şu ana kadar çoğunu denedim ve en memnun kaldığım, Freddo Amor oldu.

Adaya gelmek isteyenler ve Büyükada'da nerede ne yenir diye düşünenler için şimdilik verebileceğim genel bilgiler bu şekilde. Ayrıca denediğim restoran ve kafelerle ilgili yazdığım yazılara da bakabilirsiniz!

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:

1- Büyükada Plajları

2- Haftasonu İstanbul'da Gidilecek En Huzurlu Yerler

Bizi takip etmeye devam etmek isterseniz:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!