Büyükada, İstanbul'da denize girilebilecek yerlerden sadece biri ama belki de en güzeli. Hem keyifli bir hafta sonu geçirmek hem de denize girmek istiyorsanız, birden fazla harika plaj seçeneği sunan Büyükada ilk tercihlerinizden biri olabilir.

Bu yazımda Büyükada plajlarını listeleyip zaman içerisinde bu plajları ziyaret ettikçe edindiğim izlenimleri sizlerle paylaşmayı düşünüyorum. Siz de böylece günübirlik geliyorsanız, benim verdiğim bilgilere bakarak sizin için hangi Büyükada plajının daha uygun olduğuna vakit kaybetmeden karar verebilirsiniz.

Zaten kısıtlı bir süre için gelip de plaj plaj gezecek zamanınız da enerjiniz de olmayacağı için, her plaj hakkında yapacağım yorumları takipte kalın.

Yörükali Plajı

Kumsalı olduğu için sevilen plajlardan biri Yörükali. Zaten bizim de en çok sevdiğimiz plaj. Büyükada'ya taşındığımızdan beri denediğimiz ve çok sevdiğimiz bir yer. Büyükada plajlarından kumsalı olan tek seçeneğin Yörükali olması, gerçekten sevmemize sebep oldu. Belki Ege'deki kadar masmavi bir suyu yok ya da tertemiz değil ama adada gidilebilecek en iyi plajlardan olduğu kesin.

Giriş ücretleriyle ilgili güncel bilgim olduğu için paylaşayım. Büyükada plajlarından Yörükali plajının giriş ücreti hafta sonu 35 TL, hafta içi ise biraz daha uygun. Eğer buraya iskeleden gelecekseniz, yürüyerek gitmeyi denemeyin; ücretsiz motorlardan birine atlayın. Eğer adanın batısında bir yerlerdeyseniz, yürüyerek veya bisiketle ulaşabilirsiniz.

Büyükada Naki Bey Plajı

Özellikle hafta sonları epey kalabalık olan Büyükada plajlarından biri Naki Bey. Bazı günlerde, diğer plajlarda olabildiği gibi burada da deniz anası olabiliyor. Naki Bey Plajı Maden'de yer alıyor ve giriş ücretli. Tüm Büyükada plajlarında olduğu gibi. :)

Nizam Plajı

Adalıların en çok önerdiği Büyükada plajlarından biri hep Nizam Plajı oluyor. Neden bilmiyorum. Aslında tam olarak bir tesis yok burada. Bu da demek oluyor ki, deniz temizlenmiyor ve deniz anaları da sıklıkla sizin yanınızda yüzebiliyor... :)  Ama yine de adalılar burayı çok seviyor. Tabii bu kadar önerilen bir plajın sakin ve sessiz olması beklenemez. :) Yosun da olsa, deniz anası da olsa akın akın gidiliyor. Tercih edilebilecek Büyükada plajlarındandır, belki... Ben zorda kalmadıkça tercih etmemeyi düşünüyorum.

Halik Koyu Aile Plajı

800 metre sahil boyuna sahip olan Halik Koyu Büyükada plajlarından en uzunu sanıyorum. İnternetteki bilgilere göre Halik koyu plajı, 400 kişilik kapasiteye sahipmiş. Hafta sonu Halik Koyu'nun giriş ücreti 30 TL civarında diye duymuştum.

 Eskibağ (Hotel) Plajı 

Eskibağ Plajını aslında bisikletle Büyük Tur yaparken keşfettik. Burası iskeleden uzak ve yürüyerek de kolay kolay ulaşamayacağınız bir noktaya yer alıyor. Bisikletiz olursa, iskeleden sanıyorum ki yaklaşık olarak 15-20 dakikada buraya varabilirsiniz ama bisikletiniz yoksa, iskeleden kalkan motorlara da binip gidebiliyormuşsunuz.

Büyükada Aya Nikola Halk Plajı

Adanın doğusunda yer alan bir plaj olmasına rağmen hala gizemini koruyor. Henüz nereden girildiğini bulamadık ama yakında keşfedeceğim. :)

Prenses Koyu Plajı

Maalesef henüz keşfedemediğim ama en kısa zamanda gidip hakkında görüşlerimi yazacağım Büyükada plajlarından biri. Çok övüyorlar, göreceğiz nasılmış... :)

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:

1- Türkiye'nin En Güzel 15 Plajı

2- Haftasonu İstanbul'da Gidilecek En Huzurlu Yerler

Bizi takip etmeye devam etmek isterseniz:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!