Büyükada kahvaltı yapılacak mekanlar açısından zengin bir ada değil maalesef. Eğer güne adada başlayacaksanız, gidebileceğiniz birkaç kahvaltıcının dışında, kahvaltı servisi olan kafe ve restoranlar var. Fakat onların da kısıtlı sayıda olduğunu söyleyeyim.

Büyükada kahvaltıcılarını araştırırken "Ada Kahvaltı" isimli mekanı gördüm. Şöyle bir fotoğraflara göz attıktan sonra fazla düşünmedik ve hemen bisiklete atlayıp gittik. Ada Kahvaltı, çarşıya çok yakında, iskeleye de en fazla 5 dakika uzaklıkta. Eğer altınızda bisiklet varsa, nerede olursanız olun ulaşmanız maksimum 10-15 dakika alacaktır.

Zomato'daki "Büyükada kahvaltı" araştırmamın sonu... 

Araştırma sırasında serpme kahvaltının 30 TL, omlet gibi çeşitlerin ise 10-15 TL civarında olduğunu görüp "O zaman ortaya bir serpme kahvaltı alırız, yanına da birkaç omlet, börek çeşidi falan söyleriz" gibi bir plan yapmıştım. Fakat Zomato beni yanılttı. Aslında Ada Kahvaltı'nın fiks kahvaltı menüsü var ve ücreti de kişi başı 35 TL.

Fiks menü iyi mi kötü mü? Bilmiyoruz.

Bu gerçekle karşılaştığımız anda şaşırmakla birlikte yapacak pek bir şey yoktu. Şaşırdık çünkü menüde ne var bilmiyoruz, "35 TL fazla ama du bakalım belki çok güzeldir" gibi düşünceler aklımızda belirdi. Eğer Ada Kahvaltı'ya gitmeyi düşünüyorsanız, kişi başı fiks bir ücret alınacağını, bu ücret karşılığında sunulan kahvaltılıkların ve çayın sınırsız olduğunu hesaba katarak karar verin. Mekanla ilgili iyi ve kötü yanları da aşağıda paylaşacağım...

Büyükada Ada Kahvaltı'da neler var? 

Kahvaltıda çay, reçel çeşitleri, bal, tereyağı, zeytin çeşitleri, peynir çeşitleri, hellim peyniri,  haşlanmış yumurta, çırpılmış yumurta, domates, salatalık, salçalı ezme, sıcak poğaça, kapuz gibi kahvaltılıklar sunuluyor. Bunlar minik minik tabaklarda geliyor. Bittikçe yenisini isteyebiliyorsunuz. Mevsime göre çeşitler değişiyor olabilir.

Sucuk, salam, sosisçiler biraz üzülebilir...

Eğer kahvaltıda sucuk, salam, sosis yemeden yapamıyorsanız, biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz çünkü et ürünleri menüde yok. Herhangi bir şarküteri ürününün bulunmadığı bu kahvaltı menüsünün ücreti, biraz yüksek gibi sanki?

Fakat havuç ya da karpuz reçeli gibi sıra dışı reçeller ve 2 çeşit yumurta VE aynı zamanda her şeyin sınırsız olması sizi memnun edebilir de... Tamamen alışkanlıklara ve zevklere bağlı... Bir de kahvaltının sonlarına doğru gelen sıcacık poğaçalar epey güzel.

Artıları ve Eksileri

Ada Kahvaltı'da neleri sevdik?

Kahvaltılıkların sınırsız olmasını, sıcacık poğaçaları ve mekanın dekorasyonunu sevdim. Ayrıca iç mekanda daralanlar için sokakta da masaların olması bence önemli bir avantaj. Fakat sokak kısmında masa bulmak pek mümkün olmadığından önceden rezervasyon yaptırmak gerekebilir.

Ada Kahvaltı'da neleri sevmedik?

Mekanın çok küçük olması, çocuklu ailelerin gelmesiyle birlikte minicik mekanda ortaya çıkan çocuk gürültüsü (alınmayın ama çocuksuz olanlar için tahammül etmesi zor olabiliyor) ve servis elemanlarının yetişememesi... Hepsini hoşgörüyle karşılasak da, enerji dolu değil de hafif gergin olarak ayrıldık mekandan.

Servisin yavaşlığı, çalışanların unutkanlığı... 

Hem iç mekan, hem de 2 sokağa yayılan dış mekanı kontrol etmek elbette ki zordur. Fakat önünüzden defalarca bakmadan geçip giden, verdiğiniz siparişi unutan, hesabı bile 20 dakika geciktiren servis elemanları hakkında olumsuz düşünmemiz doğal. "Bugün güzel bir gün, moral bozmak yok" diyerek kusurları görmezden gelsek de, yerimizde başkası olsaydı tatsız anlar yaşanabilirdi diye düşünüyorum.

Ada Kahvaltı nasıl daha iyi olabilir? 

Servise biraz daha önem verilir, menüye etoburlar için sembolik de olsa birkaç parça salam eklenirse, bence Büyükada'nın en iyi kahvaltıcısı olabilir Ada Kahvaltı. Sonuçta Büyükada kahvaltı mekanları, bir elin parmaklarını geçmiyor. Bu sevimli mekanda daha çok kez, çok daha iyi pazar kahvaltıları yaparız umarım.

Son olarak...

Büyükada kahvaltı mekanlarından Ada Kahvaltı ile ilgili aktaracaklarım bu şekilde. :) Adanın diğer kahvaltıcılarını da keşfettikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip ederek anında haber alabilirsiniz...

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:

1- Haftasonu İstanbul'da Gidilecek En Huzurlu Yerler

2- Büyükada'da Ne Yapılır?

Bizi takip etmeye devam etmek isterseniz:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!