Geçtiğimiz aylarda yine(!) bir uçak bileti kampanyasına denk gelmemle birlikte, uzun zamandır aklımda olan Orta Avrupa rotasını artık gerçekleştirmenin zamanıdır dedim ve hemen biletleri satın aldım. Daha seyahate çıkmadan önce, o ilk heyecanla Prag-Viyana-Budapeşte Rotası başlıklı bir yazı yazıp gezi rotasını nasıl oluşturduğumu, Prag Budapeşte uçak bileti - otel rezervasyonu gibi harcamaların ne boyutlarda olduğunu anlatmıştım. Klasik Orta Avrupa rotası aslında oldukça basit, en popüler 3 şehir tek bir hat üstünde olduğu için birine gidip diğerinden dönme şeklinde bir gezi planı yapılabiliyor. Ben yine de ilk kez gidecekler için böyle bir yazı yazmak istedim, bi göz atılabilir.

2018 yazının sonunda da Prag'dan başlayıp Viyana'dan geçip Budapeşte'ye vardığımız gezimizi tamamladık ve şimdi de sıra geldi yazmaya... Bu yazıda, en kapsamlı Budapeşte gezi rehberini hazırlama iddiam olmadan, ilk kez gideceklere genel bir fikir vermek amacıyla gördüklerimi ve fikirlerimi aktarmaya çalışacağım. Eğer siz de Budapeşte için birkaç günlük ufak bir gezi planı düşünüyorsanız, Budapeşte'de gezilecek yerler nereleri, nasıl gidilir, hangilerine gitmeli diye merak ediyorsanız, başlıyorum anlatmaya... 

A- Budapeşte'de Gezilecek Yerler Haritası (Bölgelere Göre)

Aşağıda birkaç başlık altında Budapeşte'de gezilecek yerleri bölgelere ayıracağım. Genellikle referans noktası olarak Deak Ferenc Ter metro istasyonunu işaretlemeyi düşündüm, çünkü burası sık kullanacağınız zincir köprüye en yakın olan metro duraklarından biri. 

1- Buda Kalesi ve Castle Hill - Budapeşte'nin BUDA Kaleler Bölgesi

Sol tarafta mor bir oval halkanın içine aldığım bölge Castle Hill olarak adlandırılmış, Budapeşte'de gezilecek yerler deyince de ilk bahsedilmesi gereken bölge bence burası. Nehir kenarından tarif edeceğim... Tepeye fünikülerle ya da belediye otobüsüyle ulaşılabiliyor. Füniküleri kullanırsanız direkt Budapeşte Buda Kalesi'nin önüne çıkabiliyorsunuz, eğer otobüsle çıkarsanız yukarıdaki bir meydana ulaşıp dilediğiniz yapıya doğru yönelebilirsiniz.

Castle Hill bölgesine çıktığınızda, aşağıdaki Budapeşte şehir merkezinde olandan biraz daha farklı bir ambiyans sizi bekliyor. Hem arkanıza dönüp baktığınızda muhteşem Budapeşte ve Tuna Nehri manzarasını görüyorsunuz hem de arnavut kaldırımlarıyla döşenmiş dolambaçlı sokaklar, barok mimariyle yapılmış evler tarihi şehir hissini çok iyi veriyor.

Castle Hill Macaristan Ulusal Galerisi, Budapeşte Tarih Müzesi, yüzyıllar önce saray olarak inşa edilmiş Buda Kalesi gibi önemli yapılara ev sahipliği yapıyor. Bölgenin en etkileyici yapılarından biri de Balıkçı Tabyası'nın kuleleri ve terasları. Burası, Tuna manzarasını ve Matthias Kilisesi'ni izlemek için şahane bir nokta olduğu için, hem gündüz hem de gece ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

2- Budapeşte'nin PEŞTE Bölgesi

Şehrin Peşte olarak bilinen doğu kısmında gezilecek birçok nokta var, ben mümkün olduğunca en turistik lokasyonları belirlemeye çalıştım. Tuna Nehri kenarında en kuzeyde dikkatinizi çekecek yapı, Budapeşte Parlamento Binası. Hemen aşağısında, nehir kenarında ayakkabı heykelleri şeklinde olan Shoes on the Danube Bank 2. Dünya Savaşı anıtlarından. Nehir kenarında ilginizi çekebilecek yapılardan biri, Macar Bilim Akademisi.

İç kısımlara bakıldığında Liberty Square yani Özgürlük Meydanı ferah bir yeşil alan için uğrayacağınız, St. Stephen's Bazilikası ve Macaristan Devlet Operası önünden geçerken dikkatinizi çekecek yapılardan. House of Terror, 20.yy'da Macaristan'daki faşist ve komünist rejimlerle ilgili sergiler içeren bir müze. Bunlar en genel anlamda Budapeşte'de gezilecek yerlerden birkaçı, fakat müzeler ve bazilikalar saymakla bitmeyecek kadar çok. Haritada yine referans noktası Deak Ferenc Ter metro durağı en altta. :) 

3- Budapeşte Termal Havuz Szechenyi ve Heroes' Meydanı

Budapeşte kaplıcaları olarak bilinen meşhur Szechenyi termal havuzları da Budapeşte'deki en iyi turistik aktivitelerden biri. Yukarıdaki haritada termal havuzların ve Heroes Meydanı'nın bulunduğu bölge ile referans noktası olarak belirledim Deak Ferenc Ter metro istasyonunu işaretledim. Termal havuz ve meydanın olduğu bu bölge şehrin kuzey doğusunda kalsa da, buraya ulaşmak metro ya da otobüs ile çok basit. Budapeşte termal havuzuyla ilgili tüm detayları yazdığım Szechenyi Termal Hamamı yazımda hem ulaşım hem biletlerle ilgili gerekli bilgileri bulabilirsiniz. 

4- Tuna Nehri ve Margaret Adası 

Son olarak Budapeşte'de gezilecek en güzel yerlerden biri olan Margaret Adası'ndan söz edeyim. Şehrin içinde sakin bir kaçış noktası diye tabir edilen yerlerden biri Margaret Adası. Yürüyüş parkuları, manastır, su kulesi gibi 13. yy'dan birkaç yapı kalıntısı ile ilginç bir lokasyon. Adayı harita üzerinde tam olarak gösterebilmek için şehrin önemli olan birkaç noktasını adayla birlikte işaretledim. Kuzeydeki kara parçası Margaret Adası, sol aşağıdaki bölge Buda Kalesi'nin olduğu dağlık bölge, sağda ise termal havuzların olduğu Szechenyi bölgesini işaretledim. Nehrin kenarındaki yıldız ise yine bizim referans noktamız olan metro istasyonunu gösteriyor.

B- Budapeşte'de Gezilecek Yerler Listesi (İlk 15) 

1- Buda Kalesi ve Tarihi Füniküler - Buda Castle and Funicular

 

Bupaşte'de gezilecek yerler listemde ilk sıraya Buda Kalesi'ni aldım. Şehrin en önemli yapılarından biri, 1987'de Dünya Mirası Alanı olarak deklare edilmiş Buda Kalesi, 1265'ten günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış, devasa bir barok saray kompleksi. Kale günümüzde Macar Ulusal Galerisi ve Budapeşte Tarih Müzesi'ne ev sahipliği yapıyor. Şehrin batısı, yani dağlık olan Buda tarafında bulunan Buda Castle, turistler için çok özel, panoramik bir manzaraya sahip. Ayrıca Buda Kalesi'ne çıkmayı sağlayan Budapeşte füniküleri de tarihi açıdan oldukça önemli, çünkü 1870'te açılan füniküler, dünya çapında türünün 2. örneği. 

2- Macaristan Parlamento Binası - Hungarian Parliament Building

Macaristan Parlamento Binası, Macaristan'ın en büyük binalarından biri, çünkü yüzlerce parlamento ofisine ev sahipliği yapıyor. Hem Budapeşte tekne gezisi sırasında hem de Tuna'nın karşı tarafından görülmeye değer, şahane bir yapı. 

3- Budapeşte Termal Havuz Szechenyi - Széchenyi Thermal Bath - 

Avrupa'nın en büyük kaplıca merkezi ve Budapeşte'nin en çok ziyaret edilen yapılarından biri işte burası. Budapeşte Szechenyi hamamı ya da kaplıcaları olarak bilinen bu tesis, hem turistik bir eğlence hem de tıbbi bir tedavi merkezi. 

4- Tuna Yürüyüş Yolu ve Demir Ayakkabılar Anıtı - Shoes on the Danube Promenade 

Tuna Nehri'nin iki tarafında da, şehrin en güzel kısımlarını görebileceğiniz, kısa ama çok hoş yürüyüş yolları bulunuyor. Buradan Buda Kalesi, Gellert Tepesi'ndeki Özgürlük Heykeli, Balıkçı Tabyası gibi şahane yapılara bir de aşağıdan bakıp, güzelliklerini izleyerek yürüyebilirsiniz. Eğer Peşte tarafından yürüyorsanız, yol boyunca ilginizi çekecek demir ayakkabı heykelleriyle karşılaşabilirsiniz. Parlamento Binası'nın tam önünde nehir kenarı boyunca dizilmiş demir ayakkabılar, 2. Dünya Savaşı sırasında yaşanmış Yahudi katliamlarını anmak amacıyla yapılmış.

Hitler'in Macar hükumet liderini devirmesinin ardından, totalde 100 bini aşan Yahudi katliamlarından biri, 20.000 Yahudi'nin Tuna Nehri'ne atlamak zorunda bırakılmasını anmak amacıyla, bir çeşit utanç anıtı olarak tam da olayın yaşandığı yerde duruyor Demir Ayakkabılar anıtı.

5- Fisherman's Bastion - Balıkçı Tabyası

Buda Kalesi ile aynı bölgede bulunan Balıkçı Tabyası, dış görünüşü itibarıyla ortaçağdan kalmış bir yapı sanılsa da, 20. yy'da inşa edilmiş, kuleleri ve teraslarının güzelliğiyle büyüleyici bir eser. Tuna Nehri, Margaret Adası ve Peşte bölgesini izleme platformu olarak düşünülerek yapılan Balıkçı Tabyası'nın yedi kulesi, Karpat Havzasındaki Magyar halkının yerleşmesine yardımcı olan yedi Magyar kabilesini temsil ediyor. Bugün Budapeşte'de gezilecek yerler listesinde en etkileyici olanlarından biri. Bunda, geceleri geç saatlere kadar teraslarda süren canlı müzik dinletileri de etkili elbette... 

6- Hösok Tere - Kahramanlar Meydanı (Heroes' Square)

Andrássy Bulvarı'nın sonunda bulunan Kahramanlar Meydanı, ikonik bir heykele sahip. Orta Asya'da Macar halkının Karpat Havzası'na ait olduğuna inanıldığını anlatan bu heykel ve meydan, Budapeşte'nin görülmesi gereken noktalarından biri. 

7- Széchenyi Demir Köprü - Széchenyi Chain Bridge

Budapeşte'nin simgelerinden biri işte bu demir köprü. Şehrin Buda ve Peşte taraflarını birleştiren Szechenyi Köprüsü, 'ister istemez' Budapeşte'de gezilecek yerlerden biri! :)

8- Margaret Adası - Margaret Island

Margaret Adası Tuna Nehri'nin tam ortasında 2.5 kilometrelik bir kara parçası. Yukarıda da anlattığım gibi, şehirden uzaklaşmak, yürüyüş yapmak isteyen Budapeştelilerin uğrak mekanı olduğu gibi, turistlerin de 13.yy kalıntılarıyla dikkatini çekebilecek bir alan. Suyun adeta dans eder gibi fışkırtıldığı Müzik Çeşmesi, adanın en sevilen noktalarından. 

9- St. Stephen's Bazilikası

Macaristan'ın en önemli dini yapılarından biri St. Stephen Bazilikası. Bazilikayı ziyaret etmek için ilgi çekici bir detay, içeride ülkenin ilk kralının elini görebilirsiniz! 

10- Dohany Sinagogu - Dohány Street Synagogue

İsrail dışında yer alan dünyanın en büyük sinagogu burası. Macar Yahudi diasporasından gelen fonla kapsamlı bir şekilde restora edilen Doahny Sinagogu, hem etkileyici iç mekanı hem de bahçesiyle Budapeşte'de gezilecek yerlerinden biri. Sinagogda, 2. Dünya Savaşı sırasında Macar Yahudilerinin toplama kamplarından ve gettolardan kurtarılmasına yardım eden İsveçli diplomat Roual Wallenberg için inşa edilmiş bir bir anıt da bulunuyor.

11- Özgürlük Heykeli - Liberty Statue

Gellert Tepesi'nde duran ve şehri özel bir açıdan görmeyi sağlayan bu heykel hakkında iki önemli nokta var. Birincisi, ülke demokrasiye geçtikten sonra sağlam bırakılan tek tük Komünist heykelden biri işte bu, Budapeşte'nin Özgürlük Heykeli. İkincisi ise heykelin ilk olarak 1947'de ülkelerini özgürleştirmek için hayatlarını kaybeden Sovyet birliklerini anmak amacıyla dikilmiş olması fakat daha sonradan Macar halkının heykele daha farklı bir anlam yüklemesi ve “bağımsızlık, özgürlük ve Macaristan'ın refahı için hayatlarını feda eden herkes”i anmak amacıyla tutuluyor olması. 

12- Ecseri Flea Market

Komünist dönemden hatıra kalan pek çok eşya bu pazarda bir arada! Retro kıyafetler, aksesuarlar, fotoğraflar ve dahası için Budapeşte'nin bit pazarı Ecseri Flea'yı ziyaret edebilirsiniz.

13- Central Market Hall

Budapeşte'nin en büyük pazar alanı Central Market Hall. Ağırlıklı olarak Budapeşte'nin yerli halkı bu pazarı kullanıyor olsa da, turistlerin de göz atmadan dönmediği yerlerden biri burası. Organik olarak yetiştirilen meyve ve sebzeler, satranç tahtaları gibi yerel ürünler bulunuyor. Ayrıca yerel lezzetlerin de tadına bakmanız mümkün. Budapeşte'de gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı.

14- Macar Ulusal Müzesi - Hungarian National Museum

Muhteşem neoklasik müze binasına sahip olan ve içinde Macaristan'ın tarih, sanat, din ve arkeolojisine dair binlerce sergiye ev sahipliği yapan Macar Ulusal Müzesi de yine Budapeşte'de görülmesi gereken yapılarından! 

15- Andrássy Avenue

Budapeşte'nin kültürel mirasının önemli bir kısmına ev sahipliği yapan Andrassy Caddesi, 2002'de Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilmiş, görülmesi gereken bir yer. Macar Ulusal Operası, neo-rönesans evleri, köşkler, bir dizi ulusal elçilik binası ve çok farklı mimari stillerin olduğu bu cadde, Budapeşte'de görülmeye değer yerlerden biri. 

Budapeşte'de gezilecek yerler listesi ve Budapeşte'nin gezilmesi gereken bölgeleri bu şekildeydi. Budapeşte'de yalnızca 3 gece kalabildiğim ve şehrin her yerini görmem mümkün olmamıştı, fakat benim gibi birkaç günlük Budapeşte turu yapacaksanız mutlaka görmeniz gereken noktalardan büyük kısmı bu şekilde. Atladığım ya da bilgim olmayan noktalar da vardır elbette... Yorum yazarak katkıda bulunabilirsiniz! Yeni yazılardan haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımız takip etmeyi unutmayın! 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

1-  Prag-Viyana-Budapeşte Rotası Planlama 

2- Budapeşte Kaplıcaları Szechenyi Gezi Rehberi

3- Yurtdışı Seyahati İçin Valiz Hazırlama

Son olarak...

Bizi Takip Etmek İçin:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!