Gemide yoğun geçen bir vardiyanın üstüne, sıradaki seyahat planlarım üzerine düşünüyordum... Mesleğim gereği alışılmadık rotalara, sıra dışı lokasyonlara da gidebiliyorum zaman zaman, fakat tamamen kendime vakit ayırdığım, gönlümce gezdiğim, tek başıma keşfe çıktığım seyahatlerimin yeri ayrı. Küba'dan sonra bu sefer yine hedeflerimi büyük tutmaya odaklanmıştım ki, ufak bir araştırma sonucu uzun zamandır aklımda olan o ülke için çok uygun fiyata bir uçak bileti olduğunu gördüm... İşte bunca zamandır aklımdaki o ülke, Brezilya'ydı! Tabi bazı temel sorular vardı aklımda... Brezilya'da tek gezmek ne kadar güvenliydi ve gittiğim sezonda (şubat - oranın yaz mevsimi) iklim koşulları nasıl olacaktı... Sorularımın yanıtlarını bulma işini ise sonraya bıraktım ve Brezilya uçak biletlerini hemen aldım! 

Brezilya planım neydi?

Brezilya dünyanın en büyük 5. ülkesi ve bu nedenle de tatil planımın 17 gününü de Sao Paulo eyaletinde geçirecek şekilde planladım. Amacım daha çok lokal insanlarla tanışmak ve kültürel olarak Brezilya'yı öğrenmekti, tabii ki plaj tatilini de dahil etmek lazım. Özet olarak, Brezilya seyahatine çıkmamdaki asıl amacım biraz dinlenmekti.

Zamanımın büyük bir bölümünü ‘’Santos’’ şehrinde geçirdim, ki bunun nedenini herkes bana sıkça sordu... Lokasyon olarak Santos şehri Sao Paulo eyaletinin en büyük liman şehri ve çevre plajlara oldukça yakın bir konumda bulunuyor ve tabi fazla sessiz bir yer, çünkü çok daha az turistik bir şehir. Bu nedenle burada vakit geçirmeyi tercih ettim ve oldukça keyifliydi.

Sao Paulo'ya ve Santos’a nasıl gidilir? 

Türkiye'den Brezilya Sao Paulo’ya direkt uçmak isterseniz THY'nin direkt uçuşları İstanbul üzerinden mevcut ve bilet fiyatları biraz (bana göre) tuzlu. Yani Türkiye Brezilya uçak biletleri yaklaşık 6000 tl ile 9000 tl arası gidiş dönüşte değişen bir fiyat aralığında.

Brezilya ucuz uçak bileti arayanlar için tavsiyelerim var elbette. Aktarmalı bilet alırken dikkat ettiğim bazı ufak trickleri sizlerle paylaşayım;

 • Bildiğiniz gibi aktarmalı uçuşlar genelde her zaman direkt uçuşlara oranla çok daha ekonomik oluyor.
 • Aktarma saatleri arasını kısa tutmanız sizin yorgunluğunuzu vardığında azaltacaktır gerçi gelişen ve büyüyen havalimanları sayesinde havalimanlarında birçok olanak bulunuyor artık, fakat ben uzun ve değerli zamanımı havalimanlarında geçirmeyi pek sevmiyorum. Az fiyat farkı varsa aktarma saati kısa olan bileti seçiyorum.
 • Biletinizi almaya karar verdiğinizde hafta sonunu bekleyin evet bu güzel tricklerden biri! Bilet ararken hep buna dikkat ettim, haftasonu genelde dolar kuru ülkede düştüğü için bilet fiyatları da tl üzerinden daha uygun oluyor benim gözlemlerime göre.
 • Eğer tatil süreniz esnek ve zamanınız varsa belirli tarihler arasında seçim yapın. Bazen uçuşlar aktarmalı olsa da dikkat edeceksinizdir, istediğiniz veya size uygun olan tarihler arasında yapacağınız seçimde yine yüksek ücrete uçabilirsiniz.
 • Ben bileti almadan önce zaten bilet fiyatları üzerine araştırma yapıyordum, biraz doların düşmesini bekledim biraz da tatil süremi esnek tuttum 11 ile 17 günlük seyahat planı arasında uçuşlarda pek fazla fark yoktu ve tercihimi 17 günlük tatil aralığından yana kullandım. Bagajı hiçbir zaman az tercih etmiyorum böyle gezilerde çünkü her zaman hediyelik şeyler anı hatıra tarzı şeyler almayı çok seviyorum. Tabii ki tercih meselesi.

Biletimi 2 ay önceden 11 şubat-28 şubat 2019 arası 4400 tl'ye Frankfurt aktarmalı olacak şekilde Lufthansadan aldım. Lufthansa Brezilya’ya Almanya üzerinden sıkça uçan firmalardan biri. Tabi aktarma saatleri çok uygundu giderken ve dönerken 2'şer saat aralıklı uçuşları vardı ve bu biletin beni en çok heyecanlandıran özelliklerinden biriydi. Fiyattan sonra tabi Frankfurt havalimanı oldukça büyük olduğundan 2 saatlik uçuş aralığı ucu ucuna yetiyor diyebilirim. Zamanlamanıza dikkat etmelisiniz. Daha önce Frankfurt aktarmalı Kanada uçuşunu kaçırma hikayesini başka bir yazımızda anlatmıştık, hatta... Böyle kötü senaryolar da mümkün, eğer okumak isterseniz -> Aktarmalı Uçuşu Kaçırmak

Ben Brezilya'ya giderken Schengen vizem olduğu için bir sorun yaşamadım. Fransa aktarmalı uçuşlarımda vizem yoktu bir sorun olmamıştı yani bu konuda. Almanya’da aktarma için Schengen vizeniz olsun veya olmasın bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum çünkü herhangi bir pasaport kontrolünden geçilmiyor.

Frankfurt Sao Paulo uçuşu 

Frankfurt-Sao Paulo uçuşu yaklaşık 11-12 saat arası sürüyor. Uçuş rahat, ben memnun kaldığımı söyleyebilirim. Uçarım GRU havalimanında 3. Terminale inecek. Brezilya'ya indikten sonrası biraz karışık gibi geliyor.  Çünkü Santos'a ulaşmak Sao Paulo merkezinden ve havalimanından sonra yaklaşık 1.5 - 2 saat zaman alıyor. Terminal 3 te indikten sonra çıkışın karşısında ring busların geçtiği bir kısım var oradan ringe atlayıp, 2. Terminalde inip ring aracına binmek gerekiyor, ki bu seçenek ücretsizdir. Daha sonra ‘’cometa’’ bilet satış ofisini 2. Terminalde bulmak gerekiyor. Eğer bu yolu takip edecekseniz oradaki insanlara sorabilirsiniz, herkes İngilizce biliyor diyemem ama herkes yardımcı olmaya çalışacaktır.

Santos otobüs bileti yaklaşık 45-50 tl civarı olan 32 real e denk geliyor. Bileti aldıktan sonra terminal 2 nin karşısında bulunan otobüs terminaline gidiyorsunuz genelde 2-3 no'lu peronlardan ‘’cometa’’ otobüsleri kalkıyor. Otobüs bileti internetten de alınabilir ama internet siteleri Portekizce maalesef. Otobüs oldukça rahat ve en güzel tarafı da otobüs yolculuğu boyunca Brezilya’nın mükemmel doğasını izliyorsunuz... Ağzınız açık kalıyor ve tüm yol boyunca etrafı seyrediyorsunuz, böylece de uçuş yorgunluğunu tamamen unutuyorsunuz.

Brezilya vize istiyor mu? 

Ve Brezilya’nın en güzel tercih nedenlerinden birine gelecek olursak Brezilya'nın Türk vatandaşlarına vize uygulaması bulunmuyor 90 güne kadar!   Hatta bazı Avrupa ülkelerine ve Güney Amerika ülkelerine vize uygularlarken, Brezilya'nın Türkiye'ye vizeuygulamaması çok hoşuma gitti.

Birçok ülkeye hem işim gereği hem gezi amaçlı gitmiş biri olarak söyleyebilirim ki hayatımın en sorunsuz ve rahat pasaport kontrolünden Brezilya’da geçtim. Sadece neden geldiğimi sordular ‘’Touristic’’ dedikten sonra hemen geçtim. Aynı şekilde çıkışta da hiçbir sorun yaşamadan ülkeden çıktım.

SAO PAULO ve SANTOS’TA NEREDE KALINIR?

Öncelikle ben festival öncesi dönüş yaptığım için kalış tarihleriniz festival aralığında olacaksa mutlaka ve mutlaka 1-2 ay öncesinden kalacağınız yeri kiralamanız veya rezervasyon yaptırmanız istediğiniz şekilde ve dilediğiniz konforda bir konaklama yapmanızı sağlayacaktır. Her zamanki gibi AirBnb kullandım Brezilya gezimde de. Santos’ta kalacağım yeri 1 ay öncesinden rezerve ettim.

Şimdi, Santos genel olarak 2 parçaya bölünmüş şekilde; bir doğu kısmı var daha çok residence ve sahil-plaj kısmının bulunduğu bölge ve bir de historical center var bu batıda bulunuyor. Historical center daha çok iş yerleri ve liman kesiminin bulunduğu yer olduğu için burası akşamları biraz ıssız oluyor ve normal Santos’un doğusu gibi güvenli olmuyor.

Biraz konforlu ve güvenli olmasını tercih ettiğim için ben geceliği 270tl civarında 1+1 bir evde kaldım, hem Santos'un yaşam merkezinde hem de market, bar ve sahile yakın bir lokasyondu.

Brezilya Santos'ta ne kadar kalmalı?

Normalde Santos için önerebileceğim kalma süresi çevre şehirleri de gezmekle birlikte maksimum 5 gün civarı olabilir. Doya doya bir çok güzel plaja gidebilirsiniz 5 günde. Ben tabi daha çok doğu Brezilya insanını tanımak, kültürünü gözlemlemek ve yemekleri tatmak için 13 gün kaldım, ki zaten lokal yaşamı tanımak için daha fazla gün bile gerekiyor.

Sao Paulo'da nerede kalınır?

Sao Paulo’ya gelecek olursak ben harika bir geçmişi olan copan binasında kaldım. Sao Paulo merkez olarak korkunç büyük bir şehir ve gezmek için kesinlikle 1 hafta civarında zaman ayırmanın gerektiğini düşünüyorum. Birden fazla merkezden oluşuyor ve iyi bir semtte kalsanız bile semtin komşusu olan başka bir semt çok tekin semtler olmuyor. Akşamları tek gezerken mutlaka temkinli olunması gerektiğini düşünüyorum.

Sao Paulo'da nerede kalınır?

Sao Paulo konaklamam da tekrar Airbnb kullandım. Copan binasında harika şehir manzaralı bir 28. Kat deneyimi oldu. Benim için bir otel odası büyüklüğündeydi fakat tek gezen insanlar için yetip artacağını düşünüyorum. 

Sao Paulo'da konaklama ve ulaşım meselesi

Sao paulo içinde ulaşım için metro ve otobüs kullanılabilir, ben Uber kullandım. Şehir içerisindeki müzeler ve görülmesi gereken yerler parça parça ve dağılmış şekilde bulunuyor. Copan binası en önemli müzelerin bulunduğu park Ibirapuera’ya uber ile 15-20 dk mesafe arasındaydı. Bu konaklama yaklaşık gecelik 300tl civarında ama değer mi ? diye sorarsanız fazlasıyla değer derim. Şimdi "konaklamaya neden bu kadar harcadın" diye soranlar olabilir... Gerçekten ucuza çok yer var kalınacak ama Güney Amerika’dasınız yani öyle bir mahallede çıkar ki tuttuğunuz ev, evden dışarı çıkamazsınız diyebilirim...  O yüzden konaklama kısmından fazla kısmaya gerek yok. Aynı şekilde ulaşımda zaten taksiler korkunç pahalı, otobüs ve metro kullanmak biraz profesyonelce çözülmez değil elbette buna zaman harcanabilinir ama biraz daha masrafa girilip uber kesinlikle rahatlıktır diyebilirim. Her gezimde olduğu gibi burada da şehiri ben yürüyerek gezerim diyenler de olabilir onlar ekteki fotoğraflara bakıp karar verebilirler. 

BREZİLYA GÜVENLİ Mİ?

Samimiyetimle söyleyebilirim çok rahat olmamakta fayda var. Yani tabi güvenli kesimler var ama güvenli kesimin hemen yanında güvenli olmayan başka bir cadde başka bir semt başlıyor. Ben kötü bir olay yaşamadım tek başıma olmama rağmen hani biraz bilinçli bir gezen iseniz saat sabah 2-3 te sarhoş bir şekilde sokakta tek başınıza yürümezseniz, başınıza bir şey geleceğini düşünmüyorum.

Brezilya'da telefonunuza dikkat edin!

Ayrıca şu telefon mevzusu var telefonunuzu sokakta çok fazla çıkartmayın gündüz saatleri  dahil. Hele kötü bir telefonunuz varsa onu alın yanınıza sokakta onu kullanın kullanabiliyorsanız. Tabi Google maps translate çok işe yarayan applicationlar ben bunları kullanacağım zaman bir cafeye bankaya giriyordum, orada lokasyonumu kontrol edip devam ediyordum ya da fotoğraf çekeceğim zaman sokakta dışarıda hemen çekip telefonumu cebime koyuyordum. Gün içinde bile böyle kullanırken akşam daha fazla temkinli olmanız gerekiyor.

Brezilya ile ilgili en güzel şeylerden biri her yerde kredi kartının geçiyor olması. Sokaktaki mısırcıdan coconutçıya kadar her yerde kredi kartı geçiyor. Visa - mastercard - american expressiniz varsa rahat rahat kullanabilirsiniz. Nakit ihtiyacınız olduğu zaman 24 saat bankamatikler var, ortak bankamatikler. Onlar çok fazla komisyon alıyor, hani ihtiyaçtan ben 2-3 kere kullandım ama bulabiliyorsanız bankaların bankamatiklerinden para çekmenizi, daha az komisyon ödemenizi sağlayacaktır. Banka önlerinde acayip tipler olabiliyor dikkat edin, akşamları sayıları daha fazla oluyor.

Ya çok güvensiz gibi anlatsam da aslında güvenlik önlem seviyenizi bir tık yukarı çıkartırsanız sorun olmayacaktır. İnsanlar gerçekten yardım sever, İngilizce bilenler size çok yardım ediyorlar ve gerçekten sıcak kanlılar.

Santos’a gelirsek Santosun doğu kısmı, yani kalmanızı tavsiye ettiğim kısmı güvenli diyebilirim. Zaten evinize yakın barlar gece klüpleri ve uber olunca yine temkini elden bırakmadan daha güvenli hissedebilirsiniz. Bazı gece klüpleri ve barlar güvenli olmayabilir dikkat ediniz. Tek başınıza gece klubüne gidince çok sarhoş olmayınız, dansınızı ediniz insanlara bakınız çok güzel dans ediyorlar çünkü herkes eğleniyor. Local bir arkadaşınız varsa oldukça rahat edebilirsiniz.

Brezilya'da evsizlik meselesi

Çok sayıda lokalle arkadaş oldum diyebilirim. Genelde Brezilya'da evsizler için abartılı miktarda bakımhane bulunduğu söyleniyor... Evsizler için bu bakımhaneler 24 saat kullanılabiliniyor ve evsizlerin burada yaşamak için her gün check in yapması gerekiyor. Traş olmaları, uyuşturucu ve alkol kullanmamaları gerekiyor gibi kuralları var... O yüzden insanlar hem her gün check in le uğraşmamak için hem de uyuşturucu alkolü bırakmak işlerine çok gelmediği için sokakları tercih etmeye devam ediyorlar. Aslında Brezilya bu konu ile ilgili ciddi atılımlar yapıyor gördüğüm kadarıyla. Bu sorun için dernekler var insanlar destek oluyorlar ve yardım ediyorlar ama zaman ve gün geçtikçe daha da ilerleyeceğini düşünüyorum.

Brezilya'da yemek

Brezilya Restoran ve Yeme İçme Önerileri

Brezilya’nın çok geniş bir mutfağı olduğunu ve bizim mutfağımız kadar çok fazla yemek çeşitlerinin olduğunu söyleyebilirim. Tabi et, deniz mahsulü ve özellikle hamur işlerinde oldukça iyiler. Tatlılar da enfes, harika hamburger de yapıyorlar... Özellikle iyi bir hamburger yiyebileceğiniz çok sayıda restoran göreceksiniz.

 • St. Louis Burgers sao pauloda tercihiniz olabilir. Tabi şöyle bir şey var dışarıda yemek yemek özellikle iyi bir restoranda yemek yemek Brezilya'da biraz pahalı olabiliyor. 60 tl civarında bir ücreti hamburgere verebilirsiniz ama lezzeti çok iyi. Santos’ta hamburger için Original Co. Burger & Steak'i önerebilirim. Tabi bu restoranlarda ayrıca lezzetli steakleri de tadabilirsiniz.
 • Sao Paulo’da eğer copan binası civarında kalıyorsanız ve domuz eti ile ilgili benim bir sorunum yok diyorsanız belki de Sao Paulo’nun en iyi domuz eti restoranlarından biri bulunuyor; zaten ismi de ‘’Casa do Porco’’. Tadım menüleri var, kendi biraları var ve her şey enfes diyebilirim! Tadım menüsü 25 USD. Bu menü ile doyarsınız ama dediğim gibi orta sayılabilecek kalitede bir restoran Sao Paulo’da ve biraz pahalı. Daha iyi restoranlarda kişi başı 250 tl'ye kadar çıkabilirsiniz güzel şeyler yer misiniz? Kesinlikle.
 • Sao Paulo’da bir restoran daha önerebilirim: Orfeu. Brezilya lezzetlerini tatmak için harika bir yer! Bezelye çorbasını deneyebilirsiniz, ayrıca et ürünleri de çok lezzetli. Kişi başı yaklaşık 100-120 tl civarında bira içip yemekleri tadabilirsiniz. Merak etmeyin Brezilya'da yemek yemek için daha çok lezzetli ve güzel seçenek var, hiç aç kalmayacaksınız burada!
 • Açık büfeler: Brezilya’da yaygın olan restoran çeşitlerinden biri  de şu: akşam 6 gibi erken bir saatte kapanan ama yetişirseniz inanılmaz çeşitte yemekle karşılaşacağınız, tabldot yemek veren açık büfeler. Ne kadar alıyorsanız, ödemenizi gramaja göre yapıyorsunuz. Gerçekten inanılmaz sayıda çeşit bulunuyor. Yaklaşık kişi başı 40 tl'ye et ve tatlı yiyebilirsiniz. Bir kart alıyorsunuz girişte, sonra ödeyeceğiniz miktarı takoz gibi olan kartlara işliyorlar sonra kasaya gidip ödeme yapıyorsunuz, işte bu kadar.

Brezilya’da yemekler genelde fazlaca kalorili bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Diyetteyseniz burada bozun o diyeti ya da kendinizi denizde yüzmeye verin.

Santos restoranları

 • Porto do Sol rahatlıkla kaliteli deniz ürünü bulabileceğiniz güzel, ufak bir restoran. Oldukça local bir yer. Gece çok geçe kalmadan gidin dönün ama öğlen yemekleri için de iyi bir seçim olabilir. Ayrıca İspanyol mutfağından da esintiler bulabilirsiniz sahibi İspanyoldur.
 • ELO Gastronomia evet benim Santos’ta en beğendiğim local yemekler yapan restoran burasıdır. Karides ve kalamarlı ürünleri çok güzel oluyor. Moqueca de camarao isimli harika bir karides güveci yapıyorlar, kalamarlısı da bulunuyor ve steakleri çok lezzetli... Santos'un en pahalı restoranlarından biri olabilir. Kişi başı yaklaşık 100-120tl civarına güzel bir akşam yemeği yenir.

Brezilya marketleri ve evde yemek seçeneği

Ve işte benim gibi evde yemek hazırlamayı ve market gezmeyi sevenlerin heyecanla beklediği kısma geldik. Her zaman lokal marketleri pazarları gezip evde güzel şeyler yeni yemekler hazırlamayı seven birisi olarak genelde akşam yemeklerimi evde yaptım. Tabi marketlerde Türkiye’de olmayan harika ve farklı ürünler ile çokça karşılaşıyoruz. Bunlardan başı çekenler meyveler. Çok geniş yelpazede tropikal meyve seçeneği var, bazıları kokteyl hazırlamada yaygın olarak kullanılıyor.

Brezilya market fiyatları ne civarda?

Market fiyatları meyve dışında Türkiye ile aşağı yukarı aynı sayılır. Meyveler ucuz ve güzel, et çeşidi çok fazla var. Ayrıca farklı balıklar ve deniz ürünleri bulmak mümkün. Peynir çeşidi çok fazla var, peynir severler çok mutlu olacak. Et fiyatları kilosu 20 tl'den iyisine göre 50 tl'ye kadar çıkıyor. (et türkiyeden ucuz), peynirlerden ithal olanlar biraz pahalı ama lokal Brezilya peynirleri oldukça makul fiyatlarda. Deniz ürünleri markette oldukça uygun ve makul fiyatta. Karidesin kilosu yaklaşık 30-40 tl civarında.

Marketler çok keyifli istisnasız bunu söyleyebilirim ve her reyonda birçok ürün Türkiye'den farklı olduğu için her şeyi denemek istiyor insan. Bence yemek yapmaya zamanınız olursa ya da biraz daha ekonomik giderim marketten alışverişimi yaparım derseniz pişman olmazsınız.

Brezilya içkileri

İçkilere gelecek olursak ‘’obrigado’’ diye bir kutu coconut suyu var aman tanrım... Oldukça natürel ve güzel, fiyat olarak 6-7 tl civarında olması lazım. İçin, içirtin diyebilirim. Evde yapacağınız kokteyllerde kullanabilirsiniz. Lokal olarak "Antartica" diye bir biraları var efes kıvamında fiyat olarak 6-7 tl diyebilirim, skol diye bir biraları var bizim ‘’skol’’ mu baya dedim heyecanlandırdı ama değil bu Brezilya’nın skol’ü ve güzel bir bira yaygın olarak görebilirsiniz. Colorado diye bir biraları daha var bunun tadı en iyisi diyebiliriz başka çeşitleri de oldukça bulunuyor. Şaraplar genelde Arjantin ve Şiliden geliyor gördüğüm kadarıyla, biraz pahalı ama çok güzel. Arjantin ve Şili şarapları bulabiliyorsunuz fiyat-performans olarak. En pahalı içecek şarap, ortalama bir Arjantin-Şili şarabı yaklaşık 60-70 tl civarında.

Brezilya tatlıları

Korkunç derecede unlu tatlılar var pastane tarzında! Benim tatlıya karşı rezistansım sadece coconut olunca kırılıyor... Coconut ve türevindeki tatlıların denenmesini tavsiye ediyorum.

Son olarak... 

Brezilya'nın Sao Paulo şehrindeki tecrübelerim bu şekildeydi. İkinci yazımda civarda gezilecek ve denize girilecek yerler hakkındaki detayları iletiyorum, mutlaka bu yazıyı da okumanızı öneririm -> Brezilya - Sao Paulo Şehrinin En Güzel 8 Plajı

Umarım bilgiler gezecekler için faydalı olmuştur. :) Çok tedirgin olmayın Brezilya harika ve görülmesi gereken bir ülke, hatta uzun uzun zaman geçirip insanını, yemeklerini ve kültürünü hayretler içerisinde öğrenmeniz gereken bir ülke.

Güzel geziler!