Bir önceki yazım Brezilya Seyahati - 17 Günlük SAO PAULO Gezi Notları 'nda Brezilya seyahatine nasıl karar verdim, yolculuk nasıl geçti, şehirde yeme içme imkanları nasıl, şehir güvenli mi gibi sorulara yanıt vermiştim. Şimdi ise Santos'da gezilecek yerlere dair fikirlerimi paylaşacağım. Uzun zamanımı Sao Paulo şehrinin Santos kasabasında geçirdiğim için gezilecek görülecek yerleri anlatmaya Santos ile başlayacağım. Öncelikle Santos çılgın gibi müzeleri gezebileceğiniz bir yer değil... Daha çok civar şehirlerdeki plajlar hakkında bilgi vereceğim. Özellikle Brezilya seyahatindeki birincil amaçlarınızdan biri deniz, kum, güneş ise bu kısım sizi ilgilendiriyor... 

Sao Paulo - Brezilya'da hava nasıl?

Brezilya mevsim olarak tropikal kuşakta bulunuyor, benim gittiğim sezon aslında yaz sezonu olarak geçiyor ama tropik iklim malum, yılın her döneminde biraz yaz yağmurları ile karşılaşacaksınız. Benim gittiğim dönem öncesi çok sıcaktı, aralık-ocak ayları daha güneşli bildiğim kadarıyla. Şubat ayında gün içerisi böyle yağmur olur mu diyeceğiniz yağmurlar yağabiliyor. Hatta böyle şiddetli yağmur yağacağı zamna askeriye bildiri yayınlıyor, afet bildirisi! Ama afetlik bir durum yok sadece 1 saat boyunca Türkiye'de göremeyeceğiniz şiddette bir yağmur ile karşılaşabilirsiniz. Şubat ayı sıcaklıkları 22 derece ile 35 derece arası değişebiliyor.(o nasıl yaz dedi birileri 22 yi görünce).

Brezilya Sau Paulo Şehrinin En Güzel Plajları

1- Santos Gonzaga Beach

Şehirin doğu kısmında yer alan bir plaj burası. Ben genelde sabah yürüyüşleri için kullandım çünkü çok geniş ve çok uzun, tam spor yapmak için. Sahil yolu boyunca belki 10-12km uzanıyordur. Genelde denize giren kişi sayısını az gördüm bu plajda, ya güneşleniyor insanlar ya da surfçüler var surf yapıyorlar. İnsanlar spor aletleriyle spor yapıyorlar ya da plajda futbol oynayanları görebiliyorsunuz. Güzel bir sahil yolu var, akşamları insanlar genelde tüm gece açık olan büfelerde bira içiyorlar... Çok local yerler buralar, İngilizce bilen bulmanız zor olur. Gece plaj biraz tenha oluyor, ama bu büfelerde kalabalık oluyor... Yemek sonrası çıkıp bir iki bira içmek veya kokteyl içmek için fena değiller.

Plajın sonuna doğru ufak bir ada ilha de Urubuqueçaba var, plaj ile birleşmiş şirin bir görüntü katıyor plaja. Onun olduğu yerde Japon göçmenliğinin 100. Yıl anıtı var, bu konu hakkında ufak bir bilgi vereyim... Brezilya Japonya dışında Japon göçmenlerin en çok yaşadığı ülke. Arada çekik gözlü esmerler görürseniz onların büyükleri japon oluyor genelde. 1. Ve 2. Dünya savaşından sonra Brezilya Japonya'dan çok göç almış.

Bu plajı geçtikten sonra Praia do Jose Menino başlıyor, yani bu plajlar biraz daha denize girmelik değil çoğu localler için. Şehir içerisinden geçen kanalların denizi kirlettiğini söylüyorlar ve denizi çok beğenmiyorlar, ben de burada denize girmedim zaten ama sabahları keyifli yürüyüş yapmak isteyenler için gerçekten eğlenceli. Plajın öteki bitiş noktasında Santos akvaryumu var, yani işte gidilir çok zamanınız varsa... Yoksa gitmeye gerek yok diye düşünüyorum. Giriş yanlış hatırlamıyorsam 12 real 18-20 tl civarı.

2- Guaruja Plajları:

Asıl önerebileceğim güzel plajlar Guaruja'da bulunuyor. Burası yine Sao Paulo eyaletinin bir sahil kenti aslında bir ada. Buraya Santos'tan bot ile geçiliyor, ubere atlayın ‘’barcas santos e guaruja’’ olarak geçiyor iskelenin ismi. Önünden zaten otobüs de geçiyor. Eğer ben farklı bir deneyim istiyorum Guaruja'da kalacağım diyorsanız o da bir seçenek... Hatta güzel bir seçenek olarak değerlendirilebilirsiniz. Biraz daha az bar ve sosyal aktivite var bu şehirde ama plajlara daha yakın ve büyük olasılıkla biraz daha uygun fiyatlara ev bulabilirsiniz. Sanırım havalimanından buraya otobüs var. Diğer ulaşım opsiyonu da Santos üzerinden olacaktır.

Karşıya (Guaruja'ya) mülteci botu gibi bir botla geçiyorsunuz, baya keyifli ama 5-6 dakika sürüyor zaten karşıya geçiş. İnince otobüs durağını göreceksiniz ben tabi otobüs kullanmadım, bu otobüs numaraları konusunda çok yardımcı olamıyorum. Uberler oluyor ama iskeleden karşıya geçince zaten hemen plajlara ulaşım çok kolay olacaktır ve hangi plaja giderseniz gidin dönüşünde tekrar rahatça uber bulabiliyorsunuz. Maksimum 5 dk bekliyorsunuz. En uzak plaja gitseniz bile uber iler 40-50tl civarında tutuyor. Yani en uzak plaj da araç ile 25-30 dk ulaşım.

3- Guaiuba Beach:

Guaiuba Beach'e feribottan sonra ulaşımı kolay olan bir plaj; yalnız biraz daha erken saatlerde sabah saatlerinde gitmekte fayda var çünkü öğlen ve öğleden sonra kalabalık oluyor. Ufak bir plaj ama denizi fena değil. Kalabalık olmadığı saatlerde etrafta çantanızı eşyalarınızı bırakabileceğiniz ufak plaj işletmeleri bulunuyor, bunların iyi yanı aslında bir şey yiyip içmeseniz bile buralarda oturabiliyor olmanız. Ama hani bizim içgüdüsel olarak "oturuyoruz o kadar en azından bir kokteyl söyleyelim" düşüncemiz olduğundan vicdanımızı rahat tutabiliyoruz.

4- Praia do Tombo: 

Hafta içleri sakin bir liman yine burada bu ufak plaj işletmeleri bulunuyor. Uber ile ulaşımı kolay. Bu plajların güzel yanlarından birisi insanların çok rahat olması. Kendi müziklerini alıyorlar içeceklerini alıyorlar şemsiyelerini alıyorlar kuruluyorlar... Güzel Brezilya müzikleri size eşlik ediyor. Kimisi futbol oynuyor siz kokteylinizi içiyorsunuz. Sıcak basarsa denize giriyorsunuz zaten Brezilyalılar taşlık plaj bilmiyor gibi bir şey bütün plajlar kumsal. Bu plajın yakınlarında deniz mahsulleri restoranları var. Diğer Brezilya local yemeklerini bulabileceğiniz restoranlar da bulunuyor....

5- Praia das Asturias: 

Guaruja bölgesinde bulunan popüler plajlardan birisi burası da... Gayet güzel, yer bulma konusunda sorun yaşamadım gittiğim zamanlarda ve yine plaj işletmelerini kullandım. Tabi yine insanın içinde aman telefonum çalınmasın, aman param çalınmasın şüphesi oluyor. Eğer yalnız giderseniz yanınıza o plastik suya dayanıklı paketlerden almanız denize girerken aklınızı eşyalarınızda bırakmayacaktır. Deniz olarak buralar dalgalı olduğu için ve gel git yaşandığı gibi akvaryum gibi de bir denizi yok diyebilirim... Ama suyu temiz sadece gel git olayı ve dalgalar suyu bulandırıyor. Plaj kum, su güzel, insanlar müzik dinliyor eğleniyor yine zevk alabilirsiniz burada da kısacası... 

Zaten plaja giderken yanınıza cüzi miktarda para alın, her yerde kredi kartı geçiyor. Tekrar hatırlatıyorum, über içinde banka kartınızdan veya kredi kartınızdan über hesabınıza para atıp kullanmanız (kontör gibi) tüm işlemlerinizi application üzerinden rahatça yapmanızı sağlayacaktır. Caipirinha isimli Brezilya kokteylini bu ufak plaj işletmelerinde bolca bulabilirsiniz fiyat olarak yaklaşık 20-30 tl arasında ama sıcakla birlikte çok fresh bir hava katıyor. Mutlaka deneyin!

6- Pitangueiras Beach:

Guaruja’da bulunan büyük plajlardan birisi de burası. Kumsalı oldukça iyi. Burada da minik işletmeler bulunuyor, plaj kenerında yiyip içebilmeniz için. Gündüz saatlerinde daha sessiz sakin, akşama doğru su biraz daha dalgalanıyor... Uber veya otobüs ile ulaşılabilinir barge of Guarujadan.

7- Prai Sorocotuba:

Prai Sorocotuba'ya gidemedim çünkü buranın bulunduğu yer biraz uzak ve ıssız. Hatta bazen tekneyle gidiliyormuş locallerin söylediklerine göre... Hani uberle gidip biraz tırstım çok fazla keşfe giremedim ama sabahları erkenden gidip yer tutarsanız baya efsane güzellikte bir plajmış. Hatta ve hatta Guaruja’nın en güzel plajlarından birisiymiş burası. Grup olarak geziyorsanız denemenizi tavsiye ederim.

8- Praia do Mar Casado: 

Burası gittiğim en keyifli plajlardan birisi. Biraz uzak ama gittiğinize değebilir. Feribottan sonra otobüsün gidiyor olması lazım ama denemedim... Haftaiçleri baya sakin, plajın tam arkasında büyük ve lüks bir otel olduğu için ekstra olarak güvenli bir plaj.

Gelgit öncesi adanın karşında bulunan adaya kumların üzerinden yürünebiliniyor biraz gel git arttıktan sonra su seviyesi belinize kadar geliyor... Biraz cesaret edilip ulaşılabiliyor. Bu ufak adada keşif yapılabilir, harika bir doğallığı var sanki yapay olarak yapılmış gibi başarılı...  Adanın olduğu yerden az çok yukarıda belirttiği Sorocoutuba plajını görebilirsiniz.

Yüzerken çok açılmamakta fayda var. Limit yok şamandıra yok fakat lifeguardlar var. Dil de bilmiyorsanız sorun yaşayabilirsiniz ve sonuçta okyanusta yüzüyorsunuz. Ciddi bir şey yaşamasanız bile denizanası ufak balık gibi şeyler tarafından ısırılabilirsiniz.

Son olarak

Eğer okumadıysanız Brezilya ile ilgili ilk yazım Brezilya - Sao Paulo Gezi Notları 'nı da okumanızı mutlaka tavsiye ederim. Yeni yazılarım da yolda... Bu sırada eğer Küba seyahati planlayacak olursanız, Küba ile ilgili eski yazılarıma da mutlaka bakmayı unutmayın! 

İyi geziler!