Ülkemizin saymakla bitmeyecek olan güzelliklerinden bir tanesi de hiç şüphesiz Bozcaada. Bozcaada, insanı günümüzün şehir kalabalığından çekip alan ve içini huzurla dolduran bir ortama sahip. Bütün gün adanın güzelliklerini gezdikten sonra günbatımında denize karşı şarabınızı yudumlamak ise tarif edilemez... Siz de eğer hala gidip görmediyseniz ilk fırsatta mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bozcaada’da gezilecek yerler için ise okumaya devam edebilirsiniz.

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Bozcaada’nın dört tarafı denizlerle çevrili olduğu için şimdilik en kolay ulaşım yolu Geyikli Feribot İskelesinden bineceğiniz feribot gibi gözüküyor. :) Fakat tabi ki Geyikli Feribot İskelesine ulaşıncaya kadar birçok ulaşım alternatifi mevcut. İstanbul’dan Bozcaada’ya gitmek isteyenler için bahsedeceğimiz ilk ulaşım alternatifi feribot ile Bandırma’ya ulaşıp buradan Geyikli Feribot İskelesine varmak ve oradan da yine feribot ile Bozcaada’ya geçmek. Ama yok ben çok fazla aktarma yapmak istemiyorum diyorsanız ister arabanız isterseniz de otobüs ile Bozcaada’ya ulaşabilirsiniz. İlk olarak araba ile ulaşımdan bahsedecek olursak Tekirdağ üzerinden rahat bir şekilde Geyikli Feribot İskelesine oradan da Bozcaada’ya ulaşabilirsiniz. Bu rota yaklaşık olarak 380 kilometre ve 6 saat sürüyor. Daha manzaralı ve eğlenceli bir rota istiyorsanız ise yolunuzu biraz daha uzatarak Bursa-Bandırma üzerinden Bozcaada’ya ulaşabilirsiniz. Bozcaada’ya ulaşmak için bir diğer ulaşım alternatifi ise otobüs. Özellikle yaz mevsiminde birçok tur şirketi Bozcaada’ya gezi düzenliyor. Siz de bunlardan kendinize uygun olanı tercih ederek eşsiz güzelliğe sahip olan Bozcaada’nın keyfini çıkartabilirsiniz.

Bozcaada’da Gezilecek Yerler

Bozcaada, anlatmakla bitmeyecek o tarifsiz yer… Aslında Bozcaada’da gezilecek yerler sorusuna cevap vermek çok zor. Çünkü sadece Bozcaada’ya gidip sokaklarında dolaşmak bile insanı şehrin kalabalığından alıp huzurlu diyarlara götürmeye yetiyor. Ama tabi ki oraya kadar gitmişken görmeden gelinmemesi gereken mükemmel yerleri de içerisinde bulunduruyor Bozcaada. Feribotla Bozcaada’ya doğru ilerlerken sizi ilk karşılayan adeta göğsünü gere gere Bozcaada kalesi oluyor.

Adaya ayak basar basmaz içinizi huzurla kaplayan o havayı soluduktan sonra yapacağınız ilk şey, tarihin tozlu sayfalarında kendine yer edinmiş olan Bozcaada Kalesine gidip o eşsiz havayı da solumak olsun. Tabi ki Bozcaada’ya gidip de Rum Mahallesi’ne uğramadan olmaz. Mutlaka Rum mahallesinde keşfe çıkmalı ve o şirin evlerin arasında kaybolmalısınız. O mükemmel atmosferi hayatınız boyunca unutamayacağınıza eminiz. Bozcaada’da mutlaka görmeniz gereken bir diğer yer ise Bozcaada Müzesi. Bu müze sayesinde bu mükemmel adanın tarihi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Tabi ki bütün bunları yaparken Bozcaada’nın o harika şarap fabrikalarını da ziyaret etmeyi ve kendinize gün batımı için bir şarap almayı da unutmayın.

Bozcaada Plajları

Bozcaada’da gezilecek yerleri anlatıp da mükemmel plajlarına değinmemek olmaz. Bu konuda da çok şanslısınız çünkü Bozcaada’dasınız. Harika sokaklara, yapılara sahip olduğu kadar Bozcaada’nın plajları da insanı mest edecek güzelliğe sahip. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki adanın dört tarafında da plajlar mevcut. Bunlardan bahsedeceğimiz ilki ise en çok tercih edilen Ayazma Plajı. Plaja ilk ayak bastığınız dakikadan itibaren sizi harika bir görüntü karşılıyor. İncecik kum üzerinde yürürken adeta Maldivleri andıran turkuaz rengi denizi izlemenin keyfi paha biçilemez.

Bozcaada’da ziyaret edebileceğiniz bir diğer plaj ise adanın güneydoğusunda bulunan Akvaryum Koyu. Adından da anlaşılacağı gibi eğer siz de balıklarla beraber yüzmek ve o inanılmaz berraklığın tadını çıkarmak istiyorsanız durağınız Akvaryum Koyu olsun. Ziyaret edebileceğiniz bir diğer plaj ise püfür püfür esen poyraz sayesinde rüzgar sörfü ile meşhur olan Çakır Koyu. Burada ister sörfçülerin oluşturduğu mükemmel manzarayı izleyebilir isterseniz de onlara eşlik edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

  1. Faralya Köyü - Kabak Koyu Nasıl Gidilir, Ne Yapılır? Fethiye
  2. Ege'de En Güzel Tatil Yerleri
  3. İztuzu Plajı ve Dalyan Rotası
  4. Sakız Adası Gezi Rehberi
  5. Tatilde Yanınıza Almanız Gereken 5 Hayati Eşya!

BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN: 

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!