İstanbul'da yaşayanlar İstanbul’un ne kadar güzel ama bir o kadar da karmaşık bir şehir olduğunu bilir. İstanbul'da bisiklet kullanan herkesin sevdiği rotalardan biridir Anadolu Feneri.

Bisiklet ile Anadolu Feneri

Fener’e bisikletle giderken sabah boğaz havasını içinize çekebilirsiniz. Avrupa yakasından Fener’e ulaşmak için tavsiyem, Beşiktaş üstünden Üsküdar motorlarına binip bisiklet turunuzun başlangıç noktasını Üsküdar yapmak yönünde olacaktır.

Bunun basit iki sebebi var. İlki Üsküdar çok merkezi bir yer ve bisikletle Avrupa yakasına transfer konsunda rahat imkanlar sunuyor. Bir diğeri de Avrupa yakasından Anadolu Kavağı'na gitmek isterseniz ve bisikletle tırmanmayı da sevmiyorsanız, zorlu bir Yoros Kalesi tırmanışı sizi %12-14 lük eğimlerle karşılıyor olacak. Ama tırmanmayı seviyorsanız bu tırmanış turunuza zorlukla birlikte keyif katacaktır.

Fener'den İstanbul Boğazına bakış(2014)

Fener'den İstanbul Boğazı'na bakış. (2014)

Eğer Bostancı, Tuzla, Çekmeköy, Acıbadem veya Ümraniye taraflarında oturuyorsanız, Üsküdar ve Tepe Nautilus iyi bir buluşma noktası olacaktır. Eğer Altunizade tarafından Fener’e gidecekseniz Nakkaş inişi dikkat gerektiren ama Beylerbeyi'ne yolu kısaltan bir seçenek olacaktır. Üsküdar yönünden giderseniz de, köprü altı tünel üstünden sırayla Beylerbeyi, Çengelköy, Kanlıca, Beykoz ve Akbaba köyüne ya da Beykoz üstünden Yuşa yoluna ulaşırsınız.

Anadolu Fneri

Anadolu Feneri

Fenerden Poyrazköy'e bakılş

Fenerden Poyrazköy'e bakış

Bundan sonra bisikletinizle ne kadar tırmanmak istediğiniz size kalıyor. Eğer keyif turu atacaksanız tavsiyem 3.2 km'lik Akbaba Köyü tırmanışını içeren Akbaba köyü rotası üzerinden Anadolu Fenerine inmeniz yönünde olacaktır. 3.2 km’lik tırmanış bittikten sonra arada iniş çıkış olan ama genel profili iniş olan yol üstünden kolayca Fener’e ulaşabilirsiniz.

Hem performans, hem gezi

Amaç performans ve gezi birlikte ise Yuşa tepesi ve Yoros Kalesi tırmanışlarını geçip Fener’e ulaşmak daha zevkli olacaktır. Yol üstünde özellikle Yuşa yolundan gelip Kavağa inen yolda bolca çukur var. Onlara dikkat etmek gerekir.

Bu yolun Üsküdar üstünden alternatifi ilki yine Akbaba üstünden Fener’e gidip dönüşte bu sefer Yoros Kalesi üstünden inip askeriyeye doğru giden sert ve bozuk yollu tırmanışı yapmaktan geçiyor. Buradan dönüş yolu olarak yine sahili kullanabilirsiniz. Trafik olsa da öğlene kadar bisikletler için daha kullanılabilir halde oluyor.

Bisikletle ve dostlarla Anadolu Fener'ine gitmek büyük zevk

Bisikletle ve dostlarla Anadolu Feneri'ne gitmek büyük zevk...

Anadolu Feneri yeni yapılan köprüye rağmen, şehirden uzaklaşmadan doğanın ve manzaranın tadını alabileceğiniz güzel rotalardan biridir. Tavsiyem hangi rotadan giderseniz gidin önce trafikte dikkatli olun. Trafiğin azaldığı yerlerde de hem yolun hem de manzaranın tadını çıkarın. Pişman olmayacaksınız.

Yaptığım turun taslak halinde rotasına ve Strava isimli uygulamadaki profilime bu linkten ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bisiklet rotaları ile ilgili yazdığım diğer yazılarıma da buradan göz atabilirsiniz.